Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα αποκαλύψει επίσημα τους νέους επεξεργαστές Ryzen 7000-series στις 29 Αυγούστου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, john_dr είπε

Έχω τον Ryzen 2700X ο οποίος θα με καλύψει για τα επόμενα 5 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι παραπάνω από υπέρ αρκετός. Ο 12600Κ μου φαίνεται για marketing, με E cores και υψηλές συχνότητες λειτουργίας πέρα από τις ιδανικές για αυτόν τον επεξεργαστή, στα πλαίσια της προσπάθειας να μας πουλάνε κάθε χρόνο νούμερα.

Sorry, couldn't resist.

Οι ανάγκες του κάθε ενός είναι διαφορετικές, αλλιώς όλοι θα αγόραζαν το ίδιο μοντέλο, την ίδια μέρα και θα το κράταγαν για το ίδιο χρονικό διάστημα μέχρι την επόμενη αναβάθμιση.

Παίζει με  τον πόνο του ρε ο ανθρωπάκος, δεν έχει λαλά να αναβαθμίσει και σου λέει ας πω την καραμέλα οτι με καλύπτει να πιστέψω και εγώ το παραμύθι που λέω στον εαυτό μου να πα να κοιμηθώ χαρούμενος...

Επεξ/σία από Godaemon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Tlykog είπε

Περιμένουμε με αγωνία την 15% αυξημένη απόδοση σε single thread και την 10-13% αυξημένη τιμή...

:D  Ναι ειναι ξενέρα αυτό αλλά τα νούμερα δεν βγαίνουν ρε γμτ νομίζω απλά δεν κομπάζουν/κρατάνε μικρό καλάθι  ή κάτι χάνεται στην μετάφραση απο τα κινεζικά στα αγγλικά :P 

Θέλω να πω και 100% ίδιο IPC να έχουν 15% είναι λίγο πιο κάτω απο την διαφορά που έχουν σε clock (πχ 5950x 4.9 και 7950x 5.7 Ghz) δηλαδή η μόνη διαφορά αν ειναι το clock τότε  +15% να έχουν πάει να πει ότι μιλάμε για 5,63 και δεν μου κάθεται καλά αυτό. 

Και βασικά θυμάμαι πράγματα όπως αυτό που μιλάνε για 8-10% IPC 

2022-06-09%2013_16_29_678x452.jpg

Δηλαδή αν ισχύει έστω το 8% τότε μιλάμε για 20% συνολική διαφορά (λαμβάνοντας υπόψιν και την διαφορά στo clock) αν μετά προσθέσουμε και τις γρηγορότερες μνήμες νομίζω θα έχει καλή διαφορά απο την προηγούμενη 

Για να δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dterzakis είπε

15% βελτίωση στο IPC (instructions per clock) θα έχουν, όχι στο single thread performance.

Συνδιαστικά με την αύξηση των αύξηση των συχνοτήτων το single thread performance θα βελτιωθεί > 30%.

Περίπου 8~10% στο IPC και λογικό αφού μιλάμε για νέα αρχιτεκτονική. Tο  >15% Single Thread θεωρώ και εγώ πως είναι μια "ταπεινή" εκτίμηση και λογικά θα δούμε σαφώς μεγαλύτερη διαφορά λαμβάνοντας υπόψιν τα υψηλότερα clock speeds στους Zen4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thresh είπε

Δικαιολογίες μόνο και μόνο για να μην παραδεχτείς αυτό που γράφω.

 

Τώρα και εσύ μιλάς στον επίσημο cheerleader και την παρέα του που κάνει like στα ποστ του και ποστάρουν και αυτοί κοψοραψίματα που να ταιριάζουν γάντι με την ρητορική τους, αν ήταν με την ίδια νοοτροπία Ολυμπιακός ο τσουκαλάς θα φαινόταν αντικειμενικός μπροστά του :P 

@Herald
 Ποια ειναι αυτά τα περιβόητα facts απο το igorslab ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Τώρα και εσύ μιλάς στον επίσημο cheerleader και την παρέα του που κάνει like στα ποστ του και ποστάρουν και αυτοί κοψοραψίματα που να ταιριάζουν γάντι με την ρητορική τους, αν ήταν με την ίδια νοοτροπία Ολυμπιακός ο τσουκαλάς θα φαινόταν αντικειμενικός μπροστά του :P 

@Herald
 Ποια ειναι αυτά τα περιβόητα facts απο το igorslab ;  

Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να βάλω link και αρχίσουν πάλι οι εφιάλτες. Το βάζω με επιφύλαξη

 

Spoiler

 

If the CPU limit is partially or completely removed, all Alder Lake CPUs are even more economical than all Ryzen 9 and Ryzen 7. Only the Ryzen 5 5600X can keep up, but it is almost always the slowest CPU in the test field. Intel has done a terrific job here and I think it's a real shame when marketing only highlights the FPS bars. What has been done in terms of power consumption is, in my view, many times higher. You just have to sell it smarter.

 

25-1440-Efficiency-2.png

Καρβουνιάρηδες τα zen 3 στο gaming

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Τώρα και εσύ μιλάς στον επίσημο cheerleader και την παρέα του που κάνει like στα ποστ του και ποστάρουν και αυτοί κοψοραψίματα που να ταιριάζουν γάντι με την ρητορική τους, αν ήταν με την ίδια νοοτροπία Ολυμπιακός ο τσουκαλάς θα φαινόταν αντικειμενικός μπροστά του :P 

@Herald
 Ποια ειναι αυτά τα περιβόητα facts απο το igorslab ;  

Εγω θελω να μας πεις για ποιους λογους καποιος πρεπει να επιλεξει AMD και οχι Intel.
Σε ρωταω γιατι καθε επιχειρημα που βρισκεται κακο στην Intel ερχεται και το κανει μετα η AMD και καθε καλο που κανει η AMD εναντι της Intel ερχεται μετα και το ακυρωνει απο μονη της.
Να τα γραψω αλλη μια φορα γιατι υπαρχει και το φενομενο μνημης:

Kαποτε λεγατε η Intel ειναι καλη αλλα εχει το προβλημα οτι πρεπει να παρεις τα ακριβα μοντελα για να δεις προκοπη.
Ερχονται οι Ryzen 5000 και κυκλοφορουν μονο τα ακριβα μοντελα (οπως και οι 7000 τωρα).

Καποτε λεγατε η Intel βγαζει τα ιδια και τα ιδια και απο κυκλοφορια σε κυκλοφορια βλεπεις μικρες διαφορες ενω η AMD κανει αλματα καθε χρονο.
2 χρονια μετα τους 5600x 5800x 5900x 5950x ερχονται οι φοβεροι και τρομεροι 5700X,5600, 5500, 4600G, 4500,  4100.

Καποτε λεγατε η Intel ειναι μεν καλη στο gaming αλλα οι Amd ειναι VFM και μπορεις να παρεις πανω κατω τα ιδια 40-50ε φθηνοτερα.
Ryzen 5000 να ξεκινανε απο 400ε και 12th gen να σπανε πλακα με την αποδοση/τιμη.

Καποτε λεγατε η Intel ειναι μεν καλη στο gaming γιατι κανει focus στο single core και στα clocks, μονο αυτο μπορει να κανει.
12th gen ανταγωνιστικοι σε single και multi core.
Ryzen 7000 focus στο single core και στα clocks.

Kαποτε λεγατε η Intel ειναι καλη στο gaming αλλα τι να πει η κακομοιρα με τα λιγα cores που εχει.
Ερχονται οι 12th gen με περισσοτερα cores (αν και δεν ειναι ισοδυναμα) και εχεις γραψει σε 20 posts οτι η Intel ειχε περισσοτερα cores για αυτο βγαζει καλυτερο score.

Καποτε λεγατε η Intel βγαζει σομπες γιατι δεν τους ενδιαφερει το efficiency αλλα το performance ενω η AMD καθε χρονο θα βγαζει και λιγοτερα watts γιατι πεφτει σε nm.
Ryzen 5950x 105-142w.
Ryzen 7950x 170-230w
13900k  125-240w

To μονο καλο που δεν εχει καταρυψει ακομα ή κακο που δεν εχει ιοθετησει ειναι οτι δεν αλλαζει συχνα πλατφορμα.
Μη σου φανει παραξενο αν σε 2 γενιες απο τωρα εχει αλλο socket :P
Επισης θελω να δω οταν θα παιζουν στα ιδια nm τι ανταγωνισμος θα υπαρχει γιατι τοσα χρονια παιζει με 2-3 γενιες πισω.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Καρβουνιάρηδες τα zen 3 στο gaming

Καταρχήν ειναι γελοία η μέτρηση τι πάει να πει watts by frame per second;  Φυσιολογικό ειναι αν βγάζει περισσότερα FPS ένα rig με τον X επεξεργαστή να έχει χαμηλότερο νούμερο και ας καταναλώνει περισσότερο. 


Δηλαδή έστω Χ CPU καταναλώνει 300 Watt και βγάζει 130 FPS  και Υ CPU καταναλώνει 200 watt και βγάζει 100 FPS αυτό σημαίνει ότι
η X βγάζει 0,43 "watts by frame per second" (lol) και
η Y βγάζει  0.5  "watts by frame per second" 

άρα η Υ CPU ειναι καρβουνιάρα (ενώ καίει 100 watt λιγότερα; ) 

Τέλος συγκρίνουμε 3 χρονών CPU με CPU που βγήκανε τους τελευταίους μήνες με αντίστοιχους (και πάλι νεότερους βλέπε 11900Κ) ακόμη και έτσι δεν ειναι καρβουνιάριδες :P 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Καταρχήν ειναι γελοία η μέτρηση τι πάει να πει watts by frame per second;  Φυσιολογικό ειναι αν βγάζει περισσότερα FPS ένα rig με τον X επεξεργαστή να έχει χαμηλότερο νούμερο και ας καταναλώνει περισσότερο. 


Δηλαδή έστω Χ CPU καταναλώνει 300 Watt και βγάζει 130 FPS  και Υ CPU καταναλώνει 200 watt και βγάζει 100 FPS αυτό σημαίνει ότι
η X βγάζει 0,43 "watts by frame per second" (lol) και
η Y βγάζει  0.5  "watts by frame per second" 

άρα η Υ CPU ειναι καρβουνιάρα (ενώ καίει 100 watt λιγότερα; ) 

Τέλος συγκρίνουμε 3 χρονών CPU με CPU που βγήκανε τους τελευταίους μήνες με αντίστοιχους (και πάλι νεότερους βλέπε 11900Κ) ακόμη και έτσι δεν ειναι καρβουνιάριδες :P 

 

Tι δεν καταλαβαίνεις ρε μαν? Είναι ένας πίνακας με το πόσα watt καταναλώνει για κάθε frame που παράγει. Στο παράδειγμα σου ναί, η Υ είναι καρβουνιάρα, μιας και λιγότερο απόδοση έχει και λιγότερο efficiency. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Herald είπε

Tι δεν καταλαβαίνεις ρε μαν? Είναι ένας πίνακας με το πόσα watt καταναλώνει για κάθε frame που παράγει. Στο παράδειγμα σου ναί, η Υ είναι καρβουνιάρα, μιας και λιγότερο απόδοση έχει και λιγότερο efficiency. 

 

Ναι εγώ ποτέ δεν θα έλεγα καρβουνιάρα μια CPU που καίει 100 watt λιγότερα απο μια άλλη ειδικά όταν υπάρχει χάος μεταξύ των γενιών και όταν (πάλι όμως νεότερες) CPU πιο κοντινές γενιάς καίνε παραπάνω ακόμη και έτσι. 

Και γενικά είναι γελοία η μέτρηση δεν πάει όπως και να το δει κάνεις θέλω να πω έχεις 3 διαφορετικά δεδομένα (Frames/second/watts)  και να τα διαιρείς μεταξύ τους ειναι σαν να συγκρίνεις απόδοση κινητήρα μετρώντας  κατανάλωση στα 100χλμ/στροφές/χιλιόμετρα. 

Να στο πω αλλιώς πάμε στις κάρτες γραφικών αυτό σημαίνει ότι μια 3090 ti στο cyberpunk σε 4Κ καίει 450 watts και βγάζει 100 FPS (Low, DLSS performance RTX OFF) 

0.22 

Μια rx 6600 4K low βγάζει 50 FPS καίει 130 watt 

0.38 ρε την καρβουνιάρα :P 

Και το καλύτερο 1060 με FSR 4Κ low (120 watt) παιζει στα 17 FPS και βγάζει 

0,14 σούπερ!  το ειρωνικό; (και ακριβώς επειδή ειναι άκυρες μονάδες μεταξύ τους) 

Αν έβγαζε λιγότερα frames πχ 5 τότε θα ήταν ακόμη πιο efficient κατα την άκυρη αυτή μονάδα μέτρησης (wats by frames per second) που πρώτη φορά την άκουσα σήμερα 

0,041 WOW 


Δεν ξέρω που πάνε και τα σκαρφίζονται αυτά πραγματικά :P πρώτη φορά στην ζωή μου διάβασα σήμερα για τέτοια μέτρηση. 
 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι εγώ ποτέ δεν θα έλεγα καρβουνιάρα μια CPU που καίει 100 watt λιγότερα απο μια άλλη

Επειδή δεν καταλαβαίνεις τι θα πεί efficiency προφανώς. Πως αλλιώς μετράς το efficiency αν όχι με το κατανάλωση / έργο;;;; Δεν υπάρχει διαφορετικός τρόπος. Tι έκαψες και τι παρήγαγες είναι το efficiency. Ε τα alderlake σκορπάνε χαρτομάντιλα σε αυτό το κομμάτι.

 

Επίσης τα νούμερα σου είναι ανάποδα. Εσύ διαίρεις τα FPS με τα watt ενώ αυτός τα watt με τα FPS. Τέσπα, αμά δεν γνωρίζεις ότι το efficiency βγαίνει από τον λόγο κατανάλωσης / απόδοσης δεν ξέρω τι συζητάμε :P 

 

To ότι τραβάει λιγότερα watt είναι αδιάφορο, μιας και αν βάλεις και τα 2 cpu στα ίδια watt η ψαλίδα θα μεγαλώσει λόγω της μη γραμμικότητας επιδόσεων και καταναλώσης. Αυτονόητα πράματα νομίζω, αλλά επειδή μιλάμε για την AMD, πρέπει να απαρνηθούμε και τα αυτονόητα για να μην παραδέχθουμε ότι σε gaming καίνε κάρβουνο. Δεν πειράζει, καλή καρδιά

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Herald είπε

Επειδή δεν καταλαβαίνεις τι θα πεί efficiency προφανώς. Πως αλλιώς μετράς το efficiency αν όχι με το κατανάλωση / έργο

Ναι υπάρχει μια μαθηματική μεθοδολογία όμως δεν μπορείς να βάζεις σε πράξεις ανόμοια μεγέθη μεταξύ τους γιατί βγαίνουν ότι νάναι νούμερα. 

Απόδειξη το παράδειγμα με την 1060 το ότι αν τα FPS ήταν λιγότερα και η κατανάλωση σταθερή βγαίνει μικρότερο νούμερο """"efficiency""" με αυτές τις πράξεις 

Ενώ θα έπρεπε να βγαίνει μεγαλύτερο νούμερο. 


Αυτό γιατί δεν γίνεται να παίρνεις διανυσματικά μεγέθη και να τα αντιμετωπίζεις απλά σαν αριθμούς. 

1 watt είναι 1 joule/s,

και έχουμε Frames /s


Οπότε εδώ έχουμε ((f/s)/(j/s))  =>  (f*s)/(s*j) ===τα "s" απαλείφονται==> f/j. 

οπότε στο παράδειγμα με την 1060 (120 watt) που παίζει 17 FPS και βγάζει 0,14 "watts by frames per second" 

και στο υποθετικό σενάριο αν έπαιζε με 5 FPS θα έβγαζε 0,041 "watts by frames per second" 

Και ενώ έχει ΛΙΓΟΤΕΡΑ frames και ΤΗΝ ΙΔΙΑ κατανάλωση φαίνεται να ειναι πιο efficient αν τώρα δεν κάνουμε πράξεις σαν να ήταν απλά νούμερα και λάβουμε υπόψιν τι αντιπροσοπεύουν (τι σημαίνουν οι μονάδες μέτρησης απο δίπλα) 

Βγαίνει ότι όταν παίζει στα 17 FPS έχει απόσοδη 0,14 Frames per Joule (f/j πιο πάνω) 

ενώ όταν παίζει στα 5 FPS έχει απόδοση 0,041 Frames per Joule (f/j) 

Και άρα όταν παίζει στα 17 FPS όντως ειναι πιο efficient 

Με άλλα λόγια το μεγαλύτερο νούμερο δείχνει το καλύτερο efficiency .

Αλλά φυσικά και μια GTX 1060 δεν ειναι καλύτερη κάρτα απο μια RX 6600.

Αφού βρήκαμε τώρα το πόσο αποδοτική ειναι πρέπει να δούμε και το έργο που παράγει. 

Παίρνουμε λοιπόν το f/j και το διαιρούμε με τα συνολικά frames και έτσι βγαίνει πως η 3090ti ειναι λιγότερο efficient αλλά καλύτερη κάρτα. 

Η rx 6600 περισσότερο efficient απο την 3090 ti αλλά χειρότερη κάρτα και παράλληλα η rx 6600 ειναι και πιο efficient και καλύτερη κάρτα απο την 1060. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι υπάρχει μια μαθηματική μεθοδολογία όμως δεν μπορείς να βάζεις σε πράξεις ανόμοια μεγέθη μεταξύ τους γιατί βγαίνουν ότι νάναι νούμερα. 

Απόδειξη το παράδειγμα με την 1060 το ότι αν τα FPS ήταν λιγότερα και η κατανάλωση σταθερή βγαίνει μικρότερο νούμερο """"efficiency""" με αυτές τις πράξεις 

Ενώ θα έπρεπε να βγαίνει μεγαλύτερο νούμερο. 


 

Μια χαρα βγαινουν τα νουμερα εσυ κανεις αναποδα τις πραξεις.

 

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε


Και το καλύτερο 1060 με FSR 4Κ low (120 watt) παιζει στα 17 FPS και βγάζει 

0,14 σούπερ!  το ειρωνικό; (και ακριβώς επειδή ειναι άκυρες μονάδες μεταξύ τους) 

Αν έβγαζε λιγότερα frames πχ 5 τότε θα ήταν ακόμη πιο efficient κατα την άκυρη αυτή μονάδα μέτρησης (wats by frames per second) που πρώτη φορά την άκουσα σήμερα 

0,041 WOW 


Δεν ξέρω που πάνε και τα σκαρφίζονται αυτά πραγματικά :P πρώτη φορά στην ζωή μου διάβασα σήμερα για τέτοια μέτρηση. 
 

120 / 17 = 7.05w  για καθε fps που παραγεις καις 7.05 w
120 / 5 = 24w για καθε fps που παραγεις καις 24w
Με 17fps λοιπον στα 120w εισαι πιο efficient απο οτι 5fps στα 120w.

Tωρα στο κομματι Ryzen 5000 vs 12th gen οσον αφορα το gaming εκει τα πραγματα ειναι ακομα πιο απλα.

Στους περισσοτερους τιτλους οι 12th gen βγαζουν περισσοτερα fps με λιγοτερα watt αρα ειναι πιο efficient
5900x   92w   166fps     12700k   68w   167fps       Forza Horizon 5
5900x  101w  178fps     12700k   89w   183fps       Red Dead Redemption 2
5900x  110w  132fps     12700k   107w  149fps      Cyberpunk 2077
5900x  104w  244fps     12700k   86w    253fps      Hitman 3
5900x  107w  181fps     12700k   88w    185fps      Horizon Zero Dawn


Σε καποιους τιτλους oι 12 gen βγαζουν περιπου τα ιδια fps στα ιδια watt η λιγο λιγοτερα αρα ειναι περιπου το ιδιο efficient
5900x   112w  204fps    12700k  114w 198fps        Death Stranding

και υπαρχουν και καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις οπου οι 12th gen βγαζουν περισσοτερα η τα ιδια fps με σχεδον τα μισα watt αρα ειναι πολυ πιο efficient.
5900x   91w  202fps      12700k   51w   201fps        PUBG
5900x   87w  108fps      12700k   47w   111fps        Microsoft Flight Simulator

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dterzakis είπε

15% βελτίωση στο IPC (instructions per clock) θα έχουν, όχι στο single thread performance.

Συνδιαστικά με την αύξηση των αύξηση των συχνοτήτων το single thread performance θα βελτιωθεί > 30%.

11 ώρες πριν, svartevarg είπε

Νομίζω ότι εξέφρασε ξεκάθαρα την προσωπική του άποψη.
Είναι σεβαστό.

Νομίζω η AMD θέλει να ρεφάρει και μακάρι οι νέα γενιά να έχει πιο (οικονομικές) χαμηλές ενεργειακές απαιτήσεις.
Μακάρι αυτά τα event (όπως και Ε3, CES, Gamescom)να είχαν πλήρη κάλυψη από youtube και άλλες streaming πλατφόρμες.

Σε τι να ρεφάρει ακριβώς η AMD που μόνο αυξήσεις βλέπει στο μερίδιο αγοράς από τότε που έβγαλε τους ρύζιδες . Κερδοι και κτλπ. Η ιντελ πρέπει να ρεφάρει που βρήκαν τρύπα 5 δις Εύρα στον ισολογισμό τους. 

 

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

watts by frame per second;

Όταν δεν σου βγαίνει μια μετριση που θες. Ανακαλύπτεις μια νέα. Λες και το 90 τις εκατό των αγοραστών - καταναλωτών ξερρι6τι εχδι6το κουτί του μέσα ή τι καταναλώνει. Αλλά πρέπει να έχουμε κάτι * μεγαλύτερο * να δείχνουμε στις παρουσιάσεις. Διαφορετικά πετάμε λευκή πετσέτα. Έχει πιο ισχυρούς επεξ η AMD; ίσως και όχι. (και είμαι AMDακιας από το 2001) αλλά έχει εμπορικά πετυχημένους επεξ. Αυτό το βλέπεις εύκολα. Το ρυζεν έγινε συνο/μο του gaming που λένε και οι νεότεροι. Τα Κερδοι σαν εταιρία. Το ότι χρόνο με τον χρόνο κερδίζει μερίδιο αγοράς. Αν σκευτει κάνεις πριν τους ρύζιδες ήταν για φαλιμεντο η AMD. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Σε τι να ρεφάρει ακριβώς η AMD που μόνο αυξήσεις βλέπει στο μερίδιο αγοράς από τότε που έβγαλε τους ρύζιδες . Κερδοι και κτλπ. Η ιντελ πρέπει να ρεφάρει που βρήκαν τρύπα 5 δις Εύρα στον ισολογισμό τους. 

Βλεπει αυξηση στο μεριδιο αγορας αλλα εχει πολυ μικροτερο μεριδιο αγορας :P
Eπισης οι εταιριες δηλωνουν τζιρο και οχι κερδος.
Ακομα και αν ειχα 50-50 το κομματι της αγορας και αν παρουσιαζαν τον ιδιο τζιρο, η Intel εχει πολυ μεγαλυτερα κερδη γιατι παραγει και δεν αγοραζει.
Ειχα βρει καποτε ενα αρθρο με τα κερδη και η διαφορα ηταν αστεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...