Προς το περιεχόμενο

Νέα εποχή για την ενότητα των αγγελιών με το Insomnia Marketplace


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Το τελευταίο δεν ισχύει πιστεύω, αν υπάρχει λογιστής εδώ μέσα να με διαψεύσει αλλά μέχρι ένα ποσό είσαι καλυμμένος:

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1003/31.12.2014, ως ιδιώτης μπορείς να πουλήσεις ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση αντικείμενα αξίας μέχρι συνολικά 10.000 ευρώ το έτος, χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις δική σου επιχείρηση, αφού μέχρι αυτό το ποσό, δεν θεωρείσαι επιτηδευματίας.

Προφανώς περιστασιακά, αν αρχίσεις και βγάζεις 5.000 το μήνα, ε ναι τότε είσαι μαγαζί και πρέπει να ανοίξεις εταιρία γιατί αυτό είναι το νόμιμο.

Είχε γίνει μια ιστορία παλαιότερα με ένα site που χρέωνε προμήθεια στις συναλλαγές των μελών του forum και κάποια μέρα μπούκαρε το ΣΔΟΕ, πήρε σε δίσκο όλες τις συναλλαγές του forum και επέβαλε φόρους και καλούσε στην εφορία μέλη να υποβάλουν έναρξη, ΦΠΑ και τα σχετικά πρόστιμα κλπ. Πρέπει να ψάξω λίγο να βρω το θέμα αλλά σίγουρα θυμάμαι ότι είχε ξεκινήσει από την προμήθεια του forum και την πλήρωσαν όλοι.

Update. Βρέθηκε. Διαβάστε προσεκτικά (και κλάψτε).
https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/82122-σδοε-πρόστιμα-για-πωλήσεις-από-site-αγγελιών/

Επεξ/σία από NewGascp
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 853
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

 

Ιδιες σκεψεις και εδω και ειναι ενας λογος που δεν θελω να μπλεξω με ebay

Αν ενας αγοραστης σου πει οτι θελει να προχωρησει μεσω του marketplace, τον ενημερωνεις για το επιπλεον 12% και τελειωνει εκει το θεμα. 

Το eBay αναλαμβάνει το κόστος της διαφωνίας (no questions asked). Έτσι είναι, άμα θες να πας μπροστά τα δίνεις όλα. Αν πας δειλά , όπως λέει και ο Μιγιάγκι, άστο καλύτερα…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NERRY είπε

Αν εγώ, και ο κάθε ένας, θέλει να πουλήσει κάτι που κοστίζει από 500 ευρώ και πάνω, θα δώσει τουλάχιστον 60 ευρώ;;  ξέρεις πως ακριβώς βγαίνουν 60 ευρώ;  μάλλον όχι. 

Για εμένα είναι μια με δύο ώρες δουλειά (με τους φόρους κανονικά), για εσένα δεν ξέρω και δεν με αφορά :) τέλος συζήτησης..

  • Confused 9
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NewGascp είπε

Είχε γίνει μια ιστορία παλαιότερα με ένα site που χρέωνε προμήθεια στις συναλλαγές των μελών του forum και κάποια μέρα μπούκαρε το ΣΔΟΕ, πήρε σε δίσκο όλες τις συναλλαγές του forum και επέβαλε φόρους και καλούσε καλούσε στην εφορία μέλη να υποβάλουν έναρξη, ΦΠΑ και τα σχετικά πρόστιμα κλπ. Πρέπει να ψάξω λίγο να βρω το θέμα αλλά σίγουρα θυμάμαι ότι είχε ξεκινήσει από την προμήθεια του forum και την πλήρωσαν όλοι.

Καλως, αλλα απο την ωρα που μενεις σε μια χωρα, οφειλεις ως πολιτης να γνωριζεις και τους νομους της, και σε αυτους τους νομους περιλαμβανει ορια για συναλλαγες μεταξυ ιδιωτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω αγορασα απο αγγελίες που οι πωλητες που οταν τους εδωσα τα στοιχεια μου, με εμπιστευτήκαν, μου εστειλαν τα πραγματα, και τους εκανα καταθεση σε λογαριασμό τους σαν την εκαναν αυτοί, ουτε αντικαταβολες ουτε τιποτα, αυτα κανονικα απαιτουν παραστατικά και ειναι δυσκολοι καιροί για πρίγκιπες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Το γερμανικό δεν έχει καμία . Σήμερα έδωσα ένα δίσκο με πληρωμή μέσα από το Ebay κιόλας . 

Αν εισαι πωλητής και κάποιος σε πληρώσει μεσω Kleinanzeigen, Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ πληρωνει το ποσο που ζητας + την προμήθεια του ebay. Δεν επιβαρύνεται ο πωλητής δηλαδή αλλα ο αγοραστής. Αν η πληρωμή γίνει με άλλο τρόπο εκτος kleinanzeigen προφανώς δεν υπάρχει προμήθεια,οπως και με το ινσομνια. Κι εγω αγορασα πράγματα απο το Kleinanzeigen μερικες φορές, μου δινανε paypal και τους πλήρωνα. Αλλά μην λέμε ότι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, absoluteblade είπε

Πες τι έγινε να μάθουμε και οι υπόλοιποι! Οι περισσότεροι κάνουν συναλλαγές με άτομα στην ίδια πόλη και βλέπουν τι αγοράζουν από κοντά, που είναι και το πιο ασφαλές, αφού μιλάμε για μεταχειρισμένα είδη! Αν θέλεις ντε και καλά να πάρεις κάτι από επαρχία ή να στείλεις εκεί, κοιτάς τις αξιολογήσεις, μετρά η επικοινωνία μεταξύ σας από το τηλέφωνο και βάζεις αντικαταβολή! 

Εγω επαρχια αυτος κριτη. Τον πιστεψα και την πατησα σαν νεο μελος εδω.κριτικες δεν ειχε nikosgamer60 το νικ του.  Καταθεση σε τραπεζα εκανα και εστειλε οτιναναι. Κλαιω το κατοσταρι τωρα. Εχω το τηλ του και τα 3 ονοματα απο τραπεζα θα τα παω αστυνομια να δω τι θα γινει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Δοκίμασα πριν 2-3 χρόνια να βάλω αγγελία ένα iPhone για πώληση. 2 που ζήτησαν να το πάρουν (βιάζονταν κιόλας) δεν εμφανίστηκαν στο ραντεβού. Μετά ζήταγα 5€ κατάθεση πριν πάω στο ραντεβού και δεν τους άρεσε. Δεν ασχολήθηκα άλλο. Το πούλησα σε 1 ημέρα στο eBay με προμήθεια πάνω από 12% συνολικά + έξοδα αποστολής. Οποιοδήποτε βήμα μας πάει μπροστά είναι καλό. 

Καλά κρασιά, πούλησες ένα κινητό πριν 2 χρόνια και απέκτησες και άποψη. Το 12% δεν μας πάει μπροστά, κακό είναι.Άμα σε μερικούς σας αρέσει να σας πιάνουν τον πισινό για να πουλήσετε ένα κινητό ή δεν έχετε την υπομονή να ασχοληθείτε με την αγγελία σας, δωστε το σε κάνα φίλο σας σε μια καλή τιμή να πιάσει τόπο. 

Επεξ/σία από NERRY
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

 

Πολύ καημό βλέπω. Βγάζατε μεροκάματο ε;

Μεροκάματο με 17 αξιολογήσεις σε δέκα χρόνια μέλος?

Ούτε για τις τσίχλες της εβδομάδας που αγοράζω δεν φτάνουν αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dkstopo είπε

οι πωλητες δεν θα παθουν τιποτα, θα υπολογισουν τιμη που θα παρουν αυτά που θέλουν στο τελος.

Δεν ειναι ακριβως ετσι , γιατ ιαν το προιον ειναι σχετικα καινουργιο και ο αλλςο για το χ-ψ λογο το δινει αν υπολογισει και το κοστος αυτο θα φτασει στην τιμη του καινουργιο οποτε εσυ θα το παιρνες? Δεν νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kazantzidis είπε

Δηλαδή θα πουλήσω iphone 1000 euro και θα πληρώσω 120 ευρώ προμήθεια;;;; Θα μπουν καθαρά 880; 

Το eBay ποσά θα σου πάρει; Με το PayPal μέσα…Κάπου τόσα είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, NewGascp είπε

Είχε γίνει μια ιστορία παλαιότερα με ένα site που χρέωνε προμήθεια στις συναλλαγές των μελών του forum και κάποια μέρα μπούκαρε το ΣΔΟΕ, πήρε σε δίσκο όλες τις συναλλαγές του forum και επέβαλε φόρους και καλούσε καλούσε στην εφορία μέλη να υποβάλουν έναρξη, ΦΠΑ και τα σχετικά πρόστιμα κλπ. Πρέπει να ψάξω λίγο να βρω το θέμα αλλά σίγουρα θυμάμαι ότι είχε ξεκινήσει από την προμήθεια του forum και την πλήρωσαν όλοι.

Μα το site είναι υποχρεωμένο την προμήθεια που παίρνει να την δηλώνει κτλ. Προφανώς εκείνο το site δεν απέδιδε τον φόρο και τσέπωνε την προμήθεια "μαύρα".

Και να σε φωνάξει η εφορία εφόσον είσαι καλυμμένος από τον νόμο που πιστεύω ισχύει (ρωτάς φυσικά λογιστή), δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα γιατί είσαι νόμιμος.

Προφανώς αν κάποιος βγάζει μεροκάματο καλό τον μήνα, τότε ναι έχει να φοβηθεί γιατί σημαίνει ότι θέλει να βγάζει κέρδος σαν μαγαζί αλλά να μην έχει τις υποχρεώσεις ενός μαγαζιού.

Upadate:

Είδα το νήμα, είναι πριν το 2013 οπότε μπορεί να μην ίσχυε και ο συγκεκριμένος νόμος που παράθεσα.

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Για εμένα είναι μια με δύο ώρες δουλειά (με τους φόρους κανονικά), για εσένα δεν ξέρω και δεν με αφορά :) τέλος συζήτησης..

Χάρισε το τότε βρε Πόκεμον.  Τέλος συζήτησης. 

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, grayden said:

Ebay είναι και αυτό αλλά Ebay Μικρές Αγγελίες. Έχει την συνιδιοκτησία το Ebay αλλά λειτουργεί διαφορετικά από το κλασικό. 

https://de.wikipedia.org/wiki/EBay_Kleinanzeigen

Offttopic: Οχι ότι παίζει ρόλο, κουβέντα να γίνεται. Απο ότι διάβασα όντως ήταν του ebay και είχες δίκιο, απλά πουλήθηκε πλέον και το 2024 θα αλλάξει και το όνομα. Αυτά με τα λίγα Γερμανικά που ξέρω.. 😛 

OnTopic: Για εμένα που πιο πολύ αγοράζω παρά πουλάω καλό είναι. Δεν έχω πρόβλημα να δώσω 12% παραπάνω αν με εξασφαλίζει ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Οι 2 δωρεάν αγγελίες είναι κομπλέ για μένα την εβδομάδα (και 1 την εβδομάδα δεν είχα θέμα). Κάποιοι άλλοι που το είχανε κάνει σαν κατάστημα και πουλούσαν τα πάντα, εκεί ίσως έχουν πρόβλημα γιατί είχαν καθαρό κέρδος. Κάτι που δεν κατάλαβα όμως: Τα μεταφορικά τα αναλαμβάνει το insomnia? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...