Προς το περιεχόμενο

Νέα εποχή για την ενότητα των αγγελιών με το Insomnia Marketplace


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

από τη στιγμή που πρέπει και εγώ και εσύ να κάνουμε δήλωση φόρου, αντίστοιχα ένα σαϊτ που παρέχει υπηρεσίες και πουλάει (λχ μικρές αγγελίες όπως η Χρυσή ευκαιρία) δίνει τα ανάλογα χρήματα φορολογικά, άρα και αυτό πρέπει να καλυφτεί. Δεν είναι "περίεργο" που υπάρχει προμήθεια, λογικό είναι. Αυτό έπρεπε να γινόταν από τις GPU Που κόστιζαν 1000€ η μια και ο πωλητής πούλαγε 20 GPUs, με το έτσι βρήκαμε 20.000€ χωρίς φόρο στη τσέπη κάποιου. Έδωσα τυχαίο παράδειγμα, και ένα cooler 20€ να βάλω στο ebay, το ebay θα μου δεσμεύσει προμήθεια και φόρο αντίστοιχα όπως ήδη έγραψα.

Καλά όλα αυτά, αλλά τόσα χρόνιά γιατί δεν το έκαναν; Σημαίνει ότι δεν είχαν θέμα, γιατί και πριν φόρους πλήρωναν.

Η ένστασή μου είναι ότι σε μια δύσκολη περίοδο εφαρμόζουν κάτι που δεν είναι συμφέρον για τους πωλητές αλλά ούτε και για αυτούς, βλέπε πόσοι είναι ήδη δυσαρεστημένοι.

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 853
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Δεν υπάρχει κανένα όριο και καμία χρέωση πουθενά στης πωλήσεις !!! Κάνω πωλήσεις πάνω από 4Κ στη Γερμανία στο Ebay !! Μην λες ότι σου κατεβει 

Δεν λέω ότι μου κατέβει, στους όρους χρήσης λέει ξεκάθαρα ότι ο αγοραστής είναι υποχρεωμένος να πληρώσει κάθε φορολογικό και τελωνειακό κόμιστρο που του αναλογεί, το ίδιο και ο πωλητής. Είχα προϊόντα από Ελλάδα και τα πουλούσα προς 3ες χώρες (Κίνα) καθώς μετακόμιζα, και μια χαρά με χρέωσε και το ebay από τις πωλήσεις που έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

0-2 Αγγελίες το 3μηνο = 0 ευρώ.

2-10 Αγγελίες το 3μηνο = 3-5% προμήθεια

10+ Αγγελίες το 3μηνο = 7%-10% προμήθεια.

H 2 αγγελιες θα χρεωνοντε 0 η με 3-5% προμηθεια?

Οι 10 με 3-5% ή με 7-10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορική μέρα. Είχα άλλο account  χρόνια και είχα 42 θετικές, μηδέν αρνητικές.

Άμα ζητούσε έστω 0,5€,1€ την αγγελία άντε θα τα έδινα, ξέρω δεν φυτρώνουν στα δέντρα στα δέντρα τα λεφτά και η διαχείριση του σάιτ. 

Φαντάζομαι δεν θα μοιάζουν σαν τους Reddit admins ή σαν τους discord που αυτοί δουλεύουν και τσάμπα.

Ο παλιός τρόπος δεν θα παραμείνει δηλαδή; 2 αγγελίες και χωρίς προμήθεια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, godfather0991 είπε

Καλά όλα αυτά, αλλά τόσα χρόνιά γιατί δεν το έκαναν; Σημαίνει ότι δεν είχαν θέμα, γιατί και πριν φόρους πλήρωναν.

Η ένστασή μου είναι ότι σε μια δύσκολη περίοδο εφαρμόζουν κάτι που δεν είναι συμφέρον για τους πωλητές αλλά ούτε και για αυτούς, βλέπε πόσοι είναι ήδη δυσαρεστημένοι.

δική μου εικασία κάνω μη το πάρεις προσωπικά, πιστεύω ότι το έκαναν γιατί υποχρεώθηκαν να το κάνουν. Είτε από κάποιον φορολογικό έλεγχο-πρόστιμο είτε μετά από κάποια κατάσταση που είχε φτάσει στο όριο (λχ προβλήματα όπως scam).

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Tetrabitos said:

Ο παλιός τρόπος δεν θα παραμείνει δηλαδή; 2 αγγελίες και χωρίς προμήθεια;

Tο γράφει ξεκάθαρα στο αρχικό post. :(

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Pokemon640 said:

Δεν λέω ότι μου κατέβει, στους όρους χρήσης λέει ξεκάθαρα ότι ο αγοραστής είναι υποχρεωμένος να πληρώσει κάθε φορολογικό και τελωνειακό κόμιστρο που του αναλογεί, το ίδιο και ο πωλητής. Είχα προϊόντα από Ελλάδα και τα πουλούσα προς 3ες χώρες (Κίνα) καθώς μετακόμιζα, και μια χαρά με χρέωσε και το ebay από τις πωλήσεις που έκανα.

Δεν είναι το eBay. Έχει μπερδευτεί ο φίλος. Αυτό είναι ένα άλλο market παρόμοιο με το eBay. Δεν είναι το κλασσικό eBay.de. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pokemon640 είπε

δική μου εικασία κάνω μη το πάρεις προσωπικά, πιστεύω ότι το έκαναν γιατί υποχρεώθηκαν να το κάνουν. Είτε από κάποιον φορολογικό έλεγχο-πρόστιμο είτε μετά από κάποια κατάσταση που είχε φτάσει στο όριο (λχ προβλήματα όπως scam).

Ναι, οκ, συζήτηση κάνουμε έτσι και αλλιώς, για να τα δούνε και οι διαχειριστές και ίσως σκεφτούν ένα δυο πραγματάκια, δεν λέω να μην χρεώνουν, δικό τους είναι το site ότι θέλουν κάνουν, απλώς ίσως σκεφτούν και άλλες εναλλακτικές, τρόπους κτλ.

Προς το παρόν μένει το 2 αγγελίες, δωρεάν οπότε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Tο γράφει ξεκάθαρα στο αρχικό post. :(

Αχ ξέρω πόσο θα ήθελες να απαντήσεις λίγο πιο απότομα, αλλά αυτό το κίτρινο γύρω από τις απαντήσεις σου δεν σε αφήνει. 

Σε καταλαβαίνω 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

insomnia.gr = δείξε μου πως καταστρέφεις το reputation και οτι καλό έχεις χτίσει τόσα χρόνια σε κάτι μήνες. 
Αν και πουλάω υπερβολικά σπάνια (1 φορά στα 2-3 χρόνια), το πιο σωστό θα ήταν να βάλετε πακέτα όπως είπαν και πολλά παιδιά εδω μέσα. 

 

0-2 Αγγελίες το 3μηνο = 0 ευρώ.

2-10 Αγγελίες το 3μηνο = 3-5% προμήθεια

10+ Αγγελίες το 3μηνο = 7%-10% προμήθεια. 

 

Νέο account = problem solved 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, deleted_account είπε

Σημερα την πατησα με μια αγγελια εχασα 100 ευρώ εδω. Καλύτερα που θα γινει ετσι και ας εχει 12%

Πες τι έγινε να μάθουμε και οι υπόλοιποι! Οι περισσότεροι κάνουν συναλλαγές με άτομα στην ίδια πόλη και βλέπουν τι αγοράζουν από κοντά, που είναι και το πιο ασφαλές, αφού μιλάμε για μεταχειρισμένα είδη! Αν θέλεις ντε και καλά να πάρεις κάτι από επαρχία ή να στείλεις εκεί, κοιτάς τις αξιολογήσεις, μετρά η επικοινωνία μεταξύ σας από το τηλέφωνο και βάζεις αντικαταβολή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν τον τελικό έλεγχο ΠΡΙΝ την αποστολή την έχει το insomnia(στην τελική ζητάει 12%) με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει "παράπονα" ύποπτα ο αγοραστής,τότε από εμένα είναι ΟΚ.Θα είναι εξασφαλισμένα τα λεφτά που θα πάρω από την πώληση.Αλλιως θα προκύψουν τα προβληματα που ανέφεραν παραπάνω τα παιδιά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε σε μία παρένθεση στον τίτλο του τόπικ πως δεν καταργείται ο παλιός τρόπος, οι μισοί δεν διαβάζουν καν το ποστ και είναι έτοιμοι να κατέβουν στο Σύνταγμα γιατί τους έκλεψαν την κατσίκα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...