Προς το περιεχόμενο

Νέα εποχή για την ενότητα των αγγελιών με το Insomnia Marketplace


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

insomnia.gr = δείξε μου πως καταστρέφεις το reputation και οτι καλό έχεις χτίσει τόσα χρόνια σε κάτι μήνες. 
Αν και πουλάω υπερβολικά σπάνια (1 φορά στα 2-3 χρόνια), το πιο σωστό θα ήταν να βάλετε πακέτα όπως είπαν και πολλά παιδιά εδω μέσα. 

 

0-2 Αγγελίες το 3μηνο = 0 ευρώ.

2-10 Αγγελίες το 3μηνο = 3-5% προμήθεια

10+ Αγγελίες το 3μηνο = 7%-10% προμήθεια. 

 

  • Like 25
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 853
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

12% σου φαίνονται πολλά ; γελάνε και τα τσιμέντα μου, για να σε διαφωτίσω επειδή πουλούσα και στο ebay. Μια καρφίτσα να πουλήσω, με το καλημέρα το ebay 35% (υπολογίζει και τον ΦΠΑ μας και τους δασμούς και την προμήθεια τους μαζί).

ΛΟΓΙΚΌ είναι να πληρώνεις ΦΠΑ + έξοδα διαχείρισης, όπως κάθε σοβαρό σαϊτ, ο διαχειριστής μιας σελίδας σπαταλάει χρόνο και χρήμα στους προγραμματιστές και στο σύστημα εξυπηρέτησης για να σε εξυπηρετήσει. Όπως αντίστοιχα περίπτερο να ανοίξεις και να πουλάς τσιγάρα, πληρώνεις ενοίκια, φως νερό internet, υπάλληλο που κάθεται στο μαγαζί σου για να εξυπηρετήσει το κόσμο, συν ΕΦΚΑ, εισφορές, εφορία κ.α.

Όλα έχουν το κόστος τους για να δουλέψουν σωστά.

FYI Και αυτά που κάνανε σήμερα (επιτέλους) πράξη στο insomnia με το Marketplace, εγώ τα βροντοφώναζα από το 2020.

Θα συμφωνούσα αν το insomnia ήταν ένα site μόνο με αγγελίες και έπρεπε να ζήσει με αυτό τον τρόπο αλλά δεν είναι. Τόσα χρόνιά πως τα κατάφερνε;

Έχει πολλούς επισκέπτες, μεγάλη κοινότητα χρηστών, έχει διαφημίσεις στο site αλλά και άρθρα/διαφημίσεις μεγάλων εταιριών που προφανώς πληρώνεται, γενικά είναι ένα site που νομίζω ότι δεν έχει λόγο να "κυνηγήσει" λεφτά και από κει.

Προφανώς τώρα συζητάμε το θέμα, δεν μας αναγκάζει να κάνουμε τις αγοραπωλησίες μας μέσα από δω, απλώς θεωρώ ότι η κίνησή είναι άκαιρη.

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pokemon640 είπε

μικρή σημασία έχει τι κάνω εγώ η αν είμαι εδώ η αν στο ebay έχω όριο πωλήσεων τα 3.500 €, όταν όμως ο ΣΔΟΕ κάνει τουκ τουκ τη πόρτα σου και ζητήσει τα παραστατικά αγοραπωλησιών τότε είναι ήδη αργά.. ΟΛΑ πλέον πρέπει να δηλώνονται. καλός ήρθες στο κόσμο btw, μόλις ζήσεις Γερμανία θα θυμηθείς ότι αυτά που ανέφερα ισχύουν στο έπακρο :)

Δεν υπάρχει κανένα όριο και καμία χρέωση πουθενά στης πωλήσεις !!! Κάνω πωλήσεις πάνω από 4Κ στη Γερμανία στο Ebay !! Μην λες ότι σου κατεβει 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τόσα χρόνια εδώ και πάνω από 100 αγοραπωλησίες κάπου εδώ ήρθε το πλήρωμα του χρόνου ευχαριστώ για την φιλοξενία αλλά δεν θα πάρω 😒😒😒

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Just_travel_everywhere είπε

Όπως είδη έγραψα στο γερμανικό eBay δε υπάρχει κανιά προμήθεια.    Ούτε στο market Place !!! Και μην ακούσω ότι το insomnia έχει περισσότερες Αγγελίες από το γερμανικό που έχει κάτι εκατομμύρια καθημερινά. 

Το ebay εχει μια χαρα προμηθεια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Το ebay εχει μια χαρα προμηθεια

Το γερμανικό δεν έχει καμία . Σήμερα έδωσα ένα δίσκο με πληρωμή μέσα από το Ebay κιόλας . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, garfield39gr είπε

Μετά από τόσα χρόνια εδώ και πάνω από 100 αγοραπωλησίες κάπου εδώ ήρθε το πλήρωμα του χρόνου ευχαριστώ για την φιλοξενία αλλά δεν θα πάρω 😒😒😒

Δεν λεει πουθενα οτι ειναι υποχρεωτικη η μεταβαση σε επιβεβαιωμενο πωλητη. Ωστοσο, υπαρχουν και αλλες επιλογες για αυτους που δεν διαβαζουν σωστα τα αρθρα :) 

Μόλις τώρα, Just_travel_everywhere είπε

Το γερμανικό δεν έχει καμία . Σήμερα έδωσα ένα δίσκο με πληρωμή μέσα από το Ebay κιόλας . 

link? των ορων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάς ένα iPhone πχ 1000€ και σου κρατάνε τα 120€. Συν ότι ο αγοραστής μπορεί να πει ότι ήταν σκισμένη η ζελατίνα και είναι απαράδεκτο.. χαχαχα καλά θα πάει αυτό.. Μια χαρά είμαστε και ως free users..

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Δεν λεει πουθενα οτι ειναι υποχρεωτικη η μεταβαση σε επιβεβαιωμενο πωλητη. Ωστοσο, υπαρχουν και αλλες επιλογες για αυτους που δεν διαβαζουν σωστα τα αρθρα :) 

link? των ορων. 

Αν ξέρεις γερμανικά μπες και κατέβασε η στην ιστοσελίδα Ebay Kleinanzeigen 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογική σκέψη η εκμετάλλευση των αγγελιών, πρέπει να είναι το 85% του βάρους του Site σε πόρους, κάπως πρέπει να βγάλουν και αυτές τα λεφτά τους, αλλα με την παρούσα κίνηση δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει αυτό.

Θα μπορούσατε να χρεώνετε μηνιαία συνδρομή για παραπάνω απο τις 2 αγγελίες ταυτόχρονα, έτσι και αλλιώς τους "επαγγελματίες-αλλα-οχι-επαγγελματίες" πάτε να πιάσετε. Μια τέτοια συνδρομή θα την πλήρωνε και κάποιος που απλά έτυχε ένα μήνα να θέλει να σπρώξει 5 πράγματα μαζί αντί για 2.

Τη χρέωση "καλάθι σκρουτζ" χωρίς κανένα οφελος για τον αγοραστή και τον πωλητή, δεν ξέρω ποσοι θα την πληρώσουν.

Μακάρι να σας πάει καλά πάντως.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, godfather0991 είπε

Θα συμφωνούσα αν το insomnia ήταν ένα site μόνο με αγγελίες και έπρεπε να ζήσει με αυτό τον τρόπο αλλά δεν είναι. Τόσα χρόνιά πως τα κατάφερνε;

Έχει πολλούς επισκέπτες, μεγάλη κοινότητα χρηστών, έχει διαφημίσεις στο site αλλά και άρθρα/διαφημίσεις μεγάλων εταιριών που προφανώς πληρώνεται, γενικά είναι ένα site που νομίζω ότι δεν έχει λόγο να "κυνηγήσει" λεφτά και από κει.

Προφανώς τώρα συζητάμε το θέμα, δεν μας αναγκάζει να κάνουμε τις αγοραπωλησίες μας μέσα από δω, απλώς θεωρώ ότι η κίνησή είναι άκαιρη.

από τη στιγμή που πρέπει και εγώ και εσύ να κάνουμε δήλωση φόρου, αντίστοιχα ένα σαϊτ που παρέχει υπηρεσίες και πουλάει (λχ μικρές αγγελίες όπως η Χρυσή ευκαιρία) δίνει τα ανάλογα χρήματα φορολογικά, άρα και αυτό πρέπει να καλυφτεί. Δεν είναι "περίεργο" που υπάρχει προμήθεια, λογικό είναι. Αυτό έπρεπε να γινόταν από τις GPU Που κόστιζαν 1000€ η μια και ο πωλητής πούλαγε 20 GPUs, με το έτσι βρήκαμε 20.000€ χωρίς φόρο στη τσέπη κάποιου. Έδωσα τυχαίο παράδειγμα, και ένα cooler 20€ να βάλω στο ebay, το ebay θα μου δεσμεύσει προμήθεια και φόρο αντίστοιχα όπως ήδη έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ το περάσανε τώρα στο καλοκαιρινό τμήμα, τώρα στις διακοπές!!  που ο κόσμος είναι στα μπάνια του και δεν θα έχουν αντιδράσεις!.!.!.!.!.! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα δεν σχολιαζω post για αλλαγες του site και τα τιαυτα. Αλλα τωρα  δεν γινεται ...... 25 χρονια εδω μεσα, τετοια μ@λ@κια αναβαθμιση δεν ξαναδα (...και ναι εχω δει οτι ισχυει και ο παλιος τροπος). Παλευουν που παλeυουν τα μελη με τις τιμες μεταξυ τους, θα χασουν και ενα 10+% της τελικης τιμης του προιοντος που δινουν (... και οχι δεν ειμαι pro πωλητης). Για ποια δουλεια? Μαζι το αγορασαμε το προιον και δεν το θυμαμαι ? Θα βγαλετε μερικοι συνταξη με αυτο τον τροπο? Αμα δεν σας αρεσει που ειναι free το site να πατε να βρειτε δουλεια.  Αλλιως μην ασχολειστε εξαρχης με πραγματα ελευθερου λογισμικου, ακομα και αν αυτο το πραγμα ειναι απλα ενα site.

Αντε με το καλο να το κανετε και amazon. Pass . Νext one.

Επεξ/σία από euronmyous
  • Like 6
  • Thanks 3
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Αν ξέρεις γερμανικά μπες και κατέβασε η στην ιστοσελίδα Ebay Kleinanzeigen 

Στα γρηγορα που ειδα, δεν μιλαμε φυσικα για το κλασικο ebay που σου προσφερει προστασιες. Κατι σαν το εδω free των 2 αγγελιων/εβδομαδα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...