Προς το περιεχόμενο

Νέα εποχή για την ενότητα των αγγελιών με το Insomnia Marketplace


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίμα, ένα καλό φόρουμ είχε μείνει τώρα πάει και αυτό. Με αφορμή το χαράτσι αυτό θα χάσει κόσμο σαν το άλλο που το χάλασαν.  Σε λίγο θα μας χρεώνουν παντού και μια απλή επίσκεψη. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 853
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία αύριο το πρωί θα έχω 100 σελίδες με σχόλια να απολαύσω μαζί με το καφέ μου! Ποιος από εσάς είχε τη φαεινή ιδέα να κάνετε ένα έκτακτο "τρεις στον αέρα special summer event" και να το παραδεχτεί. Δηλαδή αν πουλήσω ένα laptop 1000 ευρώ θα πρέπει να σας δώσω 120; Θυμηθείτε το fleamarket.gr. Οι αγγελίες είναι για κάποιον που θέλει να γλιτώσει λεφτά και ενώ όλα ακριβαίνουν ωθείται περισσότερο στα μεταχειρισμένα και εσείς τον διώχνετε;

  • Like 16
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

@Hal9000 για αυτο τι ισχυει? Με τα εξοδα της καταθεσης τι θα γινεται? Δικα σας?

 

15 λεπτά πριν, ss42ss είπε

δεν είναι μόνο το 12% προμήθεια που θα παίρνει... είναι συν την προμήθεια που θα σου παίρνει και η τράπεζα μετά την κατάθεση που θα σου κάνουν...

Όντως είναι θέμα με τις συστημικές τράπεζες και για το λόγο αυτό φτιάξαμε τη σελίδα με το "αίτημα πληρωμής". Για παράδειγμα αν έχεις να πληρωθείς 100 ευρώ, μπορείς να σπάσεις το ποσό σε 20ευρα (μπορεί και λίγο παραπάνω) όπου οι συγκεκριμένες τράπεζες δεν σε χρεώνουν για μεταφορά του ποσού στο λογαριασμό σου. 

Αν χρησιμοποιήσετε λογαριασμό από τράπεζες όπως Revolut και N26, δεν υπάρχει καμία επιπλέον χρέωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Δηλαδή θα πουλήσω iphone 1000 euro και θα πληρώσω 120 ευρώ προμήθεια;;;; Θα μπουν καθαρά 880; 

 

4 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Φτανοντας τιμες καινουγιου ουσιαστικα . Γιατι καποιος να ψωνισει απο το Insomnia οταν το βρισκει καινουργιο τοσο και τον καλυπτει ο νομος αν κατι παει στραβα...

Πες μου οτι δεν εχεις πουλησει τιποτα στο ebay χωρις να μου πεις οτι δεν εχεις πουλησει τιποτα στο ebay

4 λεπτά πριν, RcManiac είπε

12% επί του ΦΠΑ ?

12% ειναι η προμηθεια στην τελικη τιμη. 9.67% + 24% στο 9.67% βγαινει 11.99% ή ~12%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, windshear said:

Δηλαδή αν πουλήσω ένα laptop 1000 ευρώ θα πρέπει να σας δώσω 120; Θυμηθείτε το fleamarket.gr. Οι αγγελίες είναι για κάποιον που θέλει να γλιτώσει λεφτά και ενώ όλα ακριβαίνουν ωθείται περισσότερο στα μεταχειρισμένα και εσείς τον διώχνετε;

Αφού δεν είναι υποχρεωτικός ο νέος τρόπος, γιατί θα "πρέπει" να δώσεις?

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ μεγάλο το 12%. Ενδεικτικά στο Σκρουτζ η μεγαλύτερη προμήθεια ειναι 11% σε είδη πάρτυ. 

Στα είδη τεχνολογίας η προμήθεια είναι 2.3% - 7.10% . 

Και το Σκρουτζ σου προσφέρει έναν σκασμό υπηρεσίες, διευκολύνσεις και ασφάλεια.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

12% σου φαίνονται πολλά ; γελάνε και τα τσιμέντα μου, για να σε διαφωτίσω επειδή πουλούσα και στο ebay. Μια καρφίτσα να πουλήσω, με το καλημέρα το ebay 35% (υπολογίζει και τον ΦΠΑ μας και τους δασμούς και την προμήθεια τους μαζί).

ΛΟΓΙΚΌ είναι να πληρώνεις ΦΠΑ + έξοδα διαχείρισης, όπως κάθε σοβαρό σαϊτ, ο διαχειριστής μιας σελίδας σπαταλάει χρόνο και χρήμα στους προγραμματιστές και στο σύστημα εξυπηρέτησης για να σε εξυπηρετήσει. Όπως αντίστοιχα περίπτερο να ανοίξεις και να πουλάς τσιγάρα, πληρώνεις ενοίκια, φως νερό internet, υπάλληλο που κάθεται στο μαγαζί σου για να εξυπηρετήσει το κόσμο, συν ΕΦΚΑ, εισφορές, εφορία κ.α.

Όλα έχουν το κόστος τους για να δουλέψουν σωστά.

FYI Και αυτά που κάνανε σήμερα (επιτέλους) πράξη στο insomnia με το Marketplace, εγώ τα βροντοφώναζα από το 2020.

Θα είσαι μάλλον ο ένας και μοναδικός verified seller της πλατφόρμας, όπως το κόβω :D

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, masteripper είπε

Κάτι που αναγράφηκε αλλά δεν σχολιάστηκε...με το voucher του courier τι παίζει... υπάρχει προνομιακή τιμή στα μεταφορικά ή ...

Γιατί αν υπάρχει τιμές "κωδικού" εμάς στην επαρχία μας συμφέρει 1 μικρή επιβάρυνση αντι να τα "ακουμπάμε" ...και ανάλογα να μας τον "ακουμπάμε" ειδικά για μικροπραγματα

Στις περισσότερες κατηγορίες, το κόστος των μεταφορικών είναι 4 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αναφέρει ξεκάθαρα πως θα ισχύει και ο παλιός τρόπος πώλησης με τις γνωστές αξιολογήσεις. Προς τι η αναστάτωση; Το marketplace ξεκάθαρα στοχεύει στους μεταπωλητές μεροκαματιάρηδες ταλιροφονιάδες  που δεν θέλουν να ασχολούνται με πληρωμές αποστολές κτλ. Όλοι οι άλλοι συνεχίζουμε κανονικά. Από εμένα είναι οκ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν είναι υποχρεωτικό δεν υπάρχει πρόβλημα.Εγώ που πουλάω μια στο τόσο κάτι που δεν χρειάζομαι δεν με επηρεάζει και θα συνεχίσω με το παλιό σύστημα.Οι «επαγγελματίες» πωλητές που λειτουργούν στις αγγελίες του insomnia πρέπει να πληρώνουν για τη χρήση του.Προβλέπω  ότι σε λίγο καιρό ο πωλητής που δεν είναι verified από 2 αγγελίες την εβδομάδα που είναι τώρα να πηγαίνει σε 2 αγγελίες το μήνα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γερμανικό eBay Kleinanzeigen λειτουργεί παρόμοια αλλά δεν έχει κανιά κρατήσει στα χρήματα και έξτρα χρεώσει!!! Δεσμεύει τα χρήματα και μόλις παραλάβει ο αγοραστείς τα κάνουν κατάθεση εντός δέκα ωρών !! Και το λέω ξανά καμία προμήθεια !!! Δυστηχως έχουμε βρεθεί εδώ μέσα ακόμα και με άτομα που έχουν 130+ αξιολογήσεις να είναι απατεώνες και να μην είναι πουθενά το insomnia ούτε καν για να βάλεις μια αρνητική.    Και έτσι απλά κάνουν ότι θέλουν μερικά άτομα που είναι για ξύλο μόνο 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leftis95 είπε

Θα είσαι μάλλον ο ένας και μοναδικός verified seller της πλατφόρμας, όπως το κόβω :D

μικρή σημασία έχει τι κάνω εγώ η αν είμαι εδώ η αν στο ebay έχω όριο πωλήσεων τα 3.500 €, όταν όμως ο ΣΔΟΕ κάνει τουκ τουκ τη πόρτα σου και ζητήσει τα παραστατικά αγοραπωλησιών τότε είναι ήδη αργά.. ΟΛΑ πλέον πρέπει να δηλώνονται. καλός ήρθες στο κόσμο btw, μόλις ζήσεις Γερμανία θα θυμηθείς ότι αυτά που ανέφερα ισχύουν στο έπακρο :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

12% σου φαίνονται πολλά ; γελάνε και τα τσιμέντα μου, για να σε διαφωτίσω επειδή πουλούσα και στο ebay. Μια καρφίτσα να πουλήσω, με το καλημέρα το ebay 35% (υπολογίζει και τον ΦΠΑ μας και τους δασμούς και την προμήθεια τους μαζί).

ΛΟΓΙΚΌ είναι να πληρώνεις ΦΠΑ + έξοδα διαχείρισης, όπως κάθε σοβαρό σαϊτ, ο διαχειριστής μιας σελίδας σπαταλάει χρόνο και χρήμα στους προγραμματιστές και στο σύστημα εξυπηρέτησης για να σε εξυπηρετήσει. Όπως αντίστοιχα περίπτερο να ανοίξεις και να πουλάς τσιγάρα, πληρώνεις ενοίκια, φως νερό internet, υπάλληλο που κάθεται στο μαγαζί σου για να εξυπηρετήσει το κόσμο, συν ΕΦΚΑ, εισφορές, εφορία κ.α.

Όλα έχουν το κόστος τους για να δουλέψουν σωστά.

FYI Και αυτά που κάνανε σήμερα (επιτέλους) πράξη στο insomnia με το Marketplace, εγώ τα βροντοφώναζα από το 2020.

Όπως είδη έγραψα στο γερμανικό eBay δε υπάρχει κανιά προμήθεια.    Ούτε στο market Place !!! Και μην ακούσω ότι το insomnia έχει περισσότερες Αγγελίες από το γερμανικό που έχει κάτι εκατομμύρια καθημερινά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...