Προς το περιεχόμενο

Νέα εποχή για την ενότητα των αγγελιών με το Insomnia Marketplace


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ss42ss είπε

δεν είναι μόνο το 12% προμήθεια που θα παίρνει... είναι συν την προμήθεια που θα σου παίρνει και η τράπεζα μετά την κατάθεση που θα σου κάνουν...

@Hal9000 για αυτο τι ισχυει? Με τα εξοδα της καταθεσης τι θα γινεται? Δικα σας?

@Thresh σβησε το συγκεκριμενο post 😛 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 853
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, argimeg είπε

Σε κανέναν χρόνο, άντε δύο, θα μας χαιρετήσει και το παλιό γιατί θα μας πουν ότι υπάρχουν πολλά παράπονα και καταγγελίες εξαπάτησης στο παλιό. Η αρχή του τέλους για το free...

Ε και τότε θα αρχίσουμε να ψάχνουμε εναλλακτικές, αν όχι νωρίτερα.

Πάντως το Insomnia είναι ΚΑΙ τόπος που κάποιος γίνεται μέλος για τις αγγελίες του. Αυτό από την μία βάζει ιδέες για εκμετάλλευσή του, έστω για το καλό του ίδιου του site. Από την άλλη όμως αν ο κόσμος σταματήσει να έρχεται στο insomnia για τις αγγελίες, ίσως τελικά να μεταφραστεί σε πτώση κίνησης και όχι ουσιαστικά έσοδα.

Anyway φαντάζομαι οι διαχειριστές το έψαξαν πριν προχωρήσουν σε αυτή την επιλογή. Πιθανόν για αυτό δεν καταργούν και το free. Διότι μπορεί να παρατηρηθεί.... μετανάστευση....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MrRush είπε

Έχει να πέσει scam με τους αγοραστές που θα λένε ότι θέλουν να βγάλουν σκάρτο το προϊόν που παρέλαβαν για να μην πληρωθεί ο πωλητής ο οποίος μάλιστα θα μείνει και χωρίς το αντικείμενο που πούλησε. Αντί να φτιάξετε άλλα και άλλα πάτε για cash grab με απερίγραπτο ποσοστό και ότι να ναι διαδικασίες. KYC στο insomnia, το ακούσαμε και αυτό.

Πως εξασφαλίζεται η ασφάλεια των στοιχείων του KYC; Πως εξασφαλίζει ο πωλητής ότι ο αγοραστής δεν θα λέει πως παρέλαβε μια πέτρα αντί αυτού που παρήγγειλε; 

 

11 λεπτά πριν, Haldol είπε

Δε θα σταθώ στο 12%, αλλά στο ότι όλα τα μέτρα που έχουν ληφθεί, είναι υπέρ του αγοραστή. Σαν πωλητής πως εξασφαλίζομαι από κακόβουλους αγοραστές;

Ιδιες σκεψεις και εδω και ειναι ενας λογος που δεν θελω να μπλεξω με ebay

2 λεπτά πριν, StandardTen είπε

Σε διπλανό σάιτ που έχει ήδη σύστημα για «σειφ» αγορές, την προμήθεια την πληρώνει ο αγοραστής γιατί εν τέλει αυτός θέλει να είναι ο προστατευμένος ότι θα λάβει ένα εμπόρευμα.

Εδώ γιατί ο πωλητής θα πρέπει να δίνει 12% για να...προστατεύσει τον αγοραστή;

Αν ενας αγοραστης σου πει οτι θελει να προχωρησει μεσω του marketplace, τον ενημερωνεις για το επιπλεον 12% και τελειωνει εκει το θεμα. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που αναγράφηκε αλλά δεν σχολιάστηκε...με το voucher του courier τι παίζει... υπάρχει προνομιακή τιμή στα μεταφορικά ή ...

Γιατί αν υπάρχει τιμές "κωδικού" εμάς στην επαρχία μας συμφέρει 1 μικρή επιβάρυνση αντι να τα "ακουμπάμε" ...και ανάλογα να μας τον "ακουμπάμε" ειδικά για μικροπραγματα

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του ποσοστού που ειναι μη ρεαλιστικό, για ποιον λόγο να επιβαρύνεται ο πωλητής 12% ενώ ο αγοραστής είναι αυτός που θέλει να διασφαλιστεί για μια ασφαλή συναλλαγή;; 

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, insomnia.gr είπε

Επιπλέον η όλη διαδικασία πώλησης του αντικειμένου σου είναι αυτοματοποιημένη αφού ενημερώνεσαι άμεσα για την αγορά του προϊόντος σου και η μόνη σου υποχρέωση είναι να το στείλεις χρησιμοποιώντας το voucher που σου στείλαμε από την εταιρεία courier που συνεργαζόμαστε. Στο voucher περιλαμβάνονται τα στοιχεία αποστολής του αγοραστή οπότε δεν χρειάζεται να ανταλλάξετε προσωπικά μηνύματα ενώ και τα έξοδα αποστολής έχουν καταβληθεί από τον αγοραστή.

Κατσε. Αρα και τα εξοδα αποστολης ειναι απο το site? Ή τα εισπρατετε με καποιο τροπο απο τον αγοραστη, πριν δωσετε στον πωλητη το δελτιο αποστολης προς εκτυπωση? Επισης, εγω δεν εχω speedex στην πολη μου (<4κ κατοικοι), μου φερνουν ομως δεμα προφανως. Η υπηρεσια περιλαμβανει παραλαβη απο την πορτα μου?

image.png.576f761f4435980407cd375a83eafdc5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει ενας επιβεβαιωμενος πωλητης, να χρησιμοποιησει το παλιο συστημα και αν επιθυμει ο αγοραστης να πληρωσει το +12%, να γινει εκ νεου στο marketplace?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 12% προμήθεια μάλλον θέλετε να μαζέψετε εμπόρους me new προιόντα οι οποίοι μάλλον πληρώνουν πολλά στα κλικς του skroutz.

Σίγουρα θα έπρεπε να μπει κάτι σαν προμήθεια για την παροχή της πλατφόρμας και της χρήσης της για πώληση μεταχειρισμένων αλλά 12% δεν είναι λίγο πολλά?

Επίσης πληρώνοντας 12% χαράτσι και με καθηστέριση πληρωμής 1-2 εργάσιμες μήπως θα έπρεπε το insomnia να κάνει τον έλεχγο του προίόντος και να πιστοποιεί την ορθή του λειουργία? γιατί αλλιώς ποιος μου εγγυάται εμένα ότι το προϊόν δεν θα μου έρθει πίσω με φθορές?

 

Επεξ/σία από D1mm1s
  • Like 10
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...