Προς το περιεχόμενο

Stellar Blade [PS5][Απρ 2024]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/4/2024 στις 1:06 ΜΜ, Malthador είπε

Ήθελα να το θίξω, αλλά σκέφτηκα να μην αποθαρρύνω όποιον το έχει πάρει ζεστά το game, ωστόσο αφου ανέβασες το βίντεο ας αναφέρω με την σειρά μου ότι το Stellar Blade στο demo μοιάζει πολύ με το Sekiro.

Πάρα πολυ όμως.

Το game είναι Soulsborne μεν, αλλά δεν είναι dodge Soulsborne, είναι parry Soulsborne. Να το γνωρίζετε όσοι θέλετε να το αγοράσετε, τουλάχιστον αν δεν αλλάζει δραματικά ο τίτλος από το demo του.

Προσωπικά θα το παίξω, δεν με χαλάνε οι ομοιότητες με το Sekiro, αλλά υπάρχει κόσμος που θα χαλαστεί.

Να πούμε βέβαια οτι σε δυσκολία δεν φαίνεται να συγκρίνεται μιας και το parry window είναι αρκετά μεγάλο και έχει και τα last minute dodge(και αυτό μεγάλο window) που δεν υπάρχουν στο sekiro + κάποια ακόμα όπως σε unblockable μπορείς να πας από πίσω με ενα κουμπί.

Δεν με χαλάει απλά το γράφω για να μην αποθαρρυνθεί κανεις με την δυσκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2024 στις 3:06 ΜΜ, kaliakman είπε

Να πούμε βέβαια οτι σε δυσκολία δεν φαίνεται να συγκρίνεται μιας και το parry window είναι αρκετά μεγάλο και έχει και τα last minute dodge(και αυτό μεγάλο window) που δεν υπάρχουν στο sekiro + κάποια ακόμα όπως σε unblockable μπορείς να πας από πίσω με ενα κουμπί.

Δεν με χαλάει απλά το γράφω για να μην αποθαρρυνθεί κανεις με την δυσκολία.

sorry για το off topic, αλλά επειδή μου φαίνεται ενδιαφέρον σαν παιχνίδι και δεν έχω ξαναπαίξει αντίστοιχου είδους, διαβάζω τα σχόλιά σας και μου έρχεται στο μυαλό η διαφήμιση με τα "κοκοψίνια" και τα "κοκοκόψαρα"...
Τί γλώσσα μιλάτε;;

🤪🤪🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 minutes ago, Snip said:

sorry για το off topic, αλλά επειδή μου φαίνεται ενδιαφέρον σαν παιχνίδι και δεν έχω ξαναπαίξει αντίστοιχου είδους, διαβάζω τα σχόλιά σας και μου έρχεται στο μυαλό η διαφήμιση με τα "κοκοψίνια" και τα "κοκοκόψαρα"...
Τί γλώσσα μιλάτε;;

🤪🤪🤪

Υπάρχουν δύο ειδών Soulsborne games. Ή για να είμαι πιο ακριβής, υπάρχουν δύο διαφορετικές τακτικές στα Soulsborne games, που κάθε game του είδους προσεγγίζει την καθεμιά περισσότερο ή λιγότερο. Οι τακτικές αυτές έχουν να κάνουν με το πως αντιμετωπίζεις τα bosses στο κάθε game: με dodge ή με parry.

Το Elden Ring είναι χαρακτηριστικό dodge game, πατάς το κυκλάκι και κάνεις κωλοτούμπες αποφεύγοντας τα hits. Από την άλλη το Sekiro είναι το πιο χαρακτηριστικό parry game, όταν σου κάνει επίθεση το boss πατάς το L1 για να αποκρούσεις και άμεσα πατάς το R1 για να επιτεθείς, κάνοντας με αυτό τον τρόπο πολύ μεγαλύτερο damage στο boss απ' ότι θα έκανες με απλή επίθεση.Τα Dark Souls ή το Lies of P παντρεύουν και τις δύο αυτές τακτικές.

Το Stellar Blade μοιάζει περισσότερο με parry Soulsborne, παρά με dodge. Δεν θα γλυτώνεις δηλαδή τρέχοντας γύρω γύρω στον χάρτη, θα πρέπει να εμβαθύνεις περισσότερο στους μηχανισμούς για να προχωράς.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Malthador είπε

Υπάρχουν δύο ειδών Soulsborne games. Ή για να είμαι πιο ακριβής, υπάρχουν δύο διαφορετικές τακτικές στα Soulsborne games, που κάθε game του είδους προσεγγίζει την καθεμιά περισσότερο ή λιγότερο. Οι τακτικές αυτές έχουν να κάνουν με το πως αντιμετωπίζεις τα bosses στο κάθε game: με dodge ή με parry.

Το Elden Ring είναι χαρακτηριστικό dodge game, πατάς το κυκλάκι και κάνεις κωλοτούμπες αποφεύγοντας τα hits. Από την άλλη το Sekiro είναι το πιο χαρακτηριστικό parry game, όταν σου κάνει επίθεση το boss πατάς το L1 για να αποκρούσεις και άμεσα πατάς το R1 για να επιτεθείς, κάνοντας με αυτό τον τρόπο πολύ μεγαλύτερο damage στο boss απ' ότι θα έκανες με απλή επίθεση.Τα Dark Souls ή το Lies of P παντρεύουν και τις δύο αυτές τακτικές.

Το Stellar Blade μοιάζει περισσότερο με parry Soulsborne, παρά με dodge. Δεν θα γλυτώνεις δηλαδή τρέχοντας γύρω γύρω στον χάρτη, θα πρέπει να εμβαθύνεις περισσότερο στους μηχανισμούς για να προχωράς.

Είσαι αρχηγός. Κ δεν το λέω μόνο επειδή είσαι moderator !!!

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To demo το εδώ λιώσει προσωπικά, έχω εντυπωσιαστεί με το παιχνίδι, γραφικά, μουσική, battle system, κ μάλλον κ ένα σενάριο γεμάτο νοήματα κ μηνύματα, όλα μοιάζουν ιδανικά.

Έχω βρει κ την τεράστια κρυφή περιοχή στο demo με το γνωστό glitch κ έχω εντυπωσιαστεί ακομα περισσότερο με όσα είδα εκεί. Έχω κάνει εδώ κ ήμερες pre order την deluxe κ ανυπομονώ για το release.

Για τις βαθμολογίες αν ειναι με αντικειμενικά κριτήρια (που μάλλον δεν θα ειναι) προβλέπω 88-92. Όπως κ να έχει όμως το παιχνίδι θα ξεσκιστεί στις πωλήσεις γιατί θα το αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Επαιξα το demo,φαινεται οτι οντως εχει πεσει πολυ δουλεια,αλλα προσωπικα δεν με κερδισε.Κατι με χαλαει πολυ στην κινηση του χαρακτηρα.

Ο μεγαλος κλος;

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...