Προς το περιεχόμενο

Είναι υποχρεωτικό το POS στα περίπτερα ?


ppaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ωραια ερωτηση :) Παντως φετος το καλοκαιρι σε Πελοποννησο αλλα και Αιγνα , σε περιπτερα αλλα και mini market, οσες φορες πηγα να παρω τσιγαρα (κουτα) 40 ευρω, δεν δεχονταν καρτα, φυσικα εκανα μεταβολη και πισω....

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ωραια ερωτηση :) Παντως φετος το καλοκαιρι σε Πελοποννησο αλλα και Αιγνα , σε περιπτερα αλλα και mini market, οσες φορες πηγα να παρω τσιγαρα (κουτα) 40 ευρω, δεν δεχονταν καρτα, φυσικα εκανα μεταβολη και πισω....

Καλά έκαναν, δεν βγάζουν τίποτα. Εκτός αν χρέωναν κάτι παραπάνω.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, jmmys είπε

Και να γινει υποχρεωτικό θα σου πει ότι δεν λειτουργεί λόγω βλάβης,η οποία φυσικά συνέβη σήμερα,όπως κάνουν πάρα πολλοί σε ταβέρνες.

Και τι θα σου πει σε βδομαδα...? Διοτι ο τοπικος περιπετρας εχει και τοπικους πελατες...

Επεξ/σία από ppaio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zio10 είπε

Καλά έκαναν, δεν βγάζουν τίποτα. Εκτός αν χρέωναν κάτι παραπάνω.

Αληθεια τωρα? Ειναι δικαιολογια αυτη? Αρα με αυτο το σκεπτικο , αυριο θα γινεται και στα πατατακια , μετα και σε κατι αλλο , και στο τελος, θα υπαρχει λιστα οτι αυτα τα προιντα με καρτα, αυτα μετρητα... Ωραια λογικη. Και δεν μου λες, αν ολοι κανουν οτι εκανα εγω , τα αφηνω και φευγω, τι θα κανει? Θα τα φαει τα τσιγαρα που εχει παρει αυτος? Στην τελικη αν δεν σε συμφερει, μην τα πουλας.

Μόλις τώρα, alx301 είπε

Εμενα η περιπτερου της περιοχής, αφου πηγα 2 φορες και αγορασα με καρτα κατι , μου ειπε αυριο θα ειναι χαλασμένο το POS 🥲 φερε μετρητά.

 

Καλη φαση, εγω θα της ελεγα, αυριο θα παω σε αλλο περιπτερο :)

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ppaio είπε

Και τι θα σου πει σε βδομαδα...? Διοτι ο τοπικος περιπετρας εχει και τοπικους πελατες...

ΑΝ ποτέ γίνει υποχρεωτικό,θα σου λέει πάλι το ίδιο,ότι χάλασε,αν είσαι πελάτης θα στο πει στα ίσα ότι το έχει για τα μάτια του κόσμου.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να μην έχει POS το περίπτερο,ειδικά στα τσιγάρα που βγάζει ψίχουλα,όλα μικροποσά είναι.

Ας τα αφήσουνε αυτά και τα μικρομάγαζα χωρίς υποχρεωτικό,αλλά προαιρετικό.

Σε φουλ τουριστικά μέρη βέβαια,δεν τον συμφέρει το καλοκαίρι να μην έχει,λόγω τουριστων οι οποίοι πληρώνουν κυρίως με κάρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jmmys είπε

ΑΝ ποτέ γίνει υποχρεωτικό,θα σου λέει πάλι το ίδιο,ότι χάλασε,αν είσαι πελάτης θα στο πει στα ίσα ότι το έχει για τα μάτια του κόσμου.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να μην έχει POS το περίπτερο,ειδικά στα τσιγάρα που βγάζει ψίχουλα,όλα μικροποσά είναι.

Ας τα αφήσουνε αυτά και τα μικρομάγαζα χωρίς υποχρεωτικό,αλλά προαιρετικό.

Σε φουλ τουριστικά μέρη βέβαια,δεν τον συμφέρει το καλοκαίρι να μην έχει,λόγω τουριστων οι οποίοι πληρώνουν κυρίως με κάρτα 

Mακροποροθεσμα θα κλεισει...η ταση της αγορας ειναι η πληρωμη με καρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι εχουν βαλει τις τραπεζες σα νταβατζηδες πανω απο το κεφαλι μας με το ετσι θελω...Δε το δινουν δωρεαν ακομα και να το αγορασεις ειναι ακριβο συν την προμηθεια για την καθε συναλλαγη της εκαστοτε τραπεζας συν ενα ποσο το μηνα και καλα για συντηρηση.Οπως και για εκδοση καρτας πριν μια 10-15ετια τουλαχιστον δεν πληρωνες τωρα εχουν βαλει 6ευρω.Θελουν να γινονται ολα νομιμα αλλα εδω πρωτα αυτοι κλεβουν εμας και παει λεγοντας

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό. Ποσοστό επί του τζίρου + πάγιο + αγορά + χαρτικά. 

Το έχω απορία πως γίνεται να υποχρεωνουν οι εταιρείες την τελική τιμή των τσιγάρων, ενώ έχουν μπει αυτά τα υποχρεωτικά. 

Καλά έχουν στο εξωτερικό κάτι 8-10+ τα τσιγάρα, να κοπούν και αυτά τα θέματα σιγά σιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...