Προς το περιεχόμενο

Είναι υποχρεωτικό το POS στα περίπτερα ?


ppaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, jmmys είπε

Και να γινει υποχρεωτικό θα σου πει ότι δεν λειτουργεί λόγω βλάβης,η οποία φυσικά συνέβη σήμερα,όπως κάνουν πάρα πολλοί σε ταβέρνες.

Και αν δεν έχεις μετρητά στα κερνάει αυτά που έφαγες ή έρχεται μαζί στο ATM;

27 λεπτά πριν, jmmys είπε

ΑΝ ποτέ γίνει υποχρεωτικό,θα σου λέει πάλι το ίδιο,ότι χάλασε,αν είσαι πελάτης θα στο πει στα ίσα ότι το έχει για τα μάτια του κόσμου.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να μην έχει POS το περίπτερο,ειδικά στα τσιγάρα που βγάζει ψίχουλα,όλα μικροποσά είναι.

Ας τα αφήσουνε αυτά και τα μικρομάγαζα χωρίς υποχρεωτικό,αλλά προαιρετικό.

Σε φουλ τουριστικά μέρη βέβαια,δεν τον συμφέρει το καλοκαίρι να μην έχει,λόγω τουριστων οι οποίοι πληρώνουν κυρίως με κάρτα 

Πάντα τσιγάρα, εισητήρια, εφημερίδες υπήρχαν στα περίπτερα/mini market για κράχτες.

Ποτέ δεν υπήρχε ιδιαίτερο περιθώριο εκεί, υπάρχουν μόνο για να φέρουν τον πελάτη στο μαγαζί...και να ψωνίσει και είδη παντοπωλείου που υπάρχει σημαντικό περιθώριο.

Προφανώς το να μην υπάρχει λειτουργικό POS στο μαγαζί (και μάλιστα αν έχει γίνει υποχρεωτικό) θα κάνει πολλούς να μην ξαναμπούν μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Όχι. Πολύ παλιά είχαν σημαντικό κέρδος τόσο που δεν είχαν προϊόντα παντοπωλείου 

Πόσο πολύ παλιά;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ θα σταματήσει αυτη παράνοια με τις τράπεζες; Όταν τα προϊόντα τα αγοράζει ο περιπτεράς στην x τιμή και μπορεί να στα δώσει τουλάχιστον 2x (μπορεί και πολύ παραπάνω) τότε πάλι οι τράπεζες κλέβουν; Κάτσε ρε φίλε δεν μπορείς να βγάζεις απ ότι πουλάς! Εγώ δεν φέρω ποτέ μετρητά πάνω μου και παίρνω τα πάντα με κάρτα! Χαίρομαι να βλέπω ξενερωμένες φάτσες αλλα εσυ περιπτερά την δουλειά σου κάνεις και εγώ την δουλειά μου κάνω! Εφόσον δεν βγάζεις από το y προϊόν τότε αφαίρεσε το… επιχειρηματίας είσαι δεν είσαι εισοδηματίας! 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάντα ο καταναλωτής να είναι ο χαμένος και να μας κάνουν να νιώθουμε άσχημα που μας εξυπηρετεί μια υπηρεσία…

να τα βάλεις με τις τράπεζες η το κράτος όχι με τους πελάτες σου! 

 

 

* είχα πάει προχθές σε ένα ψιλικατζίδικο παίρνω τσιγάρα και μια κοκα κολα και ψάχνω λεφτά. Χτυπάει την απόδειξη η κυριουλα 60 χρόνων περίπου και λέω δεν έχω μετρητά θέλω καρτα(το αστείο ειναι ότι δεν είχε ούτε αυτοκόλλητο για ενημέρωση ούτε το pos σε εμφανές σημείο) και μου λέει κανονικά να ξέρεις επειδή τα χτύπησα θα κάνω μια εξαίρεση και θα σου επιτρέψω κανονικά μόνο με μετρητά! Κ γυρνάει με θράσος κ μ λεει δεν μπορώ να σε διώξω από το μαγαζί μου. Δεν μπορώ να κάθομαι 24 ώρες εδώ και να μην βγάζω τίποτα.

Της λέω δεν έχω κανένα θέμα και να φύγω δικο σου θέμα είναι. Εγώ σου κάνω χάρη που τα πληρώνω και δεν φεύγω να πάω στο επόμενο. Τα παίρνεις από την κοκα κολα που εσένα σου κοστίζει ΜΑξ 0.60€ και μου την δίνεις 1.20€ έλεγε ,έλεγε, της λέω και γω κάθομαι στην δουλειά 24 ώρες αλλά δεν βγάζω εγώ εκατομμύρια και συ ψίχουλα. Όποτε πέρασε την κάρτα σε παρακαλώ να φύγω και να σου πω κ ευχαριστώ.Τελικά τα πέρασε 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikosnikosafo είπε

Ποτέ θα σταματήσει αυτη παράνοια με τις τράπεζες; Όταν τα προϊόντα τα αγοράζει ο περιπτεράς στην x τιμή και μπορεί να στα δώσει τουλάχιστον 2x (μπορεί και πολύ παραπάνω) τότε πάλι οι τράπεζες κλέβουν; Κάτσε ρε φίλε δεν μπορείς να βγάζεις απ ότι πουλάς! Εγώ δεν φέρω ποτέ μετρητά πάνω μου και παίρνω τα πάντα με κάρτα! Χαίρομαι να βλέπω ξενερωμένες φάτσες αλλα εσυ περιπτερά την δουλειά σου κάνεις και εγώ την δουλειά μου κάνω!

Στα τσιγάρα συγκεκριμένα οι εταιρείες έχουν υπολογίσει το νόμιμο ΦΠΑ μόνο. Όταν πας να πάρεις τσιγάρα με κάρτα, τρως από το δικό τους κέρδος. Οπότε σωστά πράττουν για εμενα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Στα τσιγάρα συγκεκριμένα οι εταιρείες έχουν υπολογίσει το νόμιμο ΦΠΑ μόνο. Όταν πας να πάρεις τσιγάρα με κάρτα, τρως από το δικό τους κέρδος. Οπότε σωστά πράττουν για εμενα. 

Τότε λοιπόν να τα βάλουν και με τις εταιρείες με τα τσιγαρα και να απαιτήσουν παραπάνω κέρδος διαφορετικά μην τα πουλάνε !! Καλά πράττουν για τον εαυτό τους αλλά όχι για τους καταναλωτές. Δικά μου είναι τα χρήματα όπως και όπου θέλω θα τα δώσω. Όταν τόσα χρόνια έκλεβαν και συνεχίζουν να Κλεβουν χωρίς να κόβουν αποδειξεις για αυτά δεν λέμε ποτέ τπτ;
Να μην λέμε καλύτερα δν έχει σημασία γιατί πολύ αυτά τα πράγματα μας έφεραν στη κατάντια που είμαστε :) και η συγκεκριμένη κυριουλα την έζησε την ζωούλα της εμείς η νεολαια θα μείνουμε εδω και θα πληρώνουμε τα σπασμένα 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikosnikosafo είπε

Ποτέ θα σταματήσει αυτη παράνοια με τις τράπεζες; Όταν τα προϊόντα τα αγοράζει ο περιπτεράς στην x τιμή και μπορεί να στα δώσει τουλάχιστον 2x (μπορεί και πολύ παραπάνω) τότε πάλι οι τράπεζες κλέβουν; Κάτσε ρε φίλε δεν μπορείς να βγάζεις απ ότι πουλάς! Εγώ δεν φέρω ποτέ μετρητά πάνω μου και παίρνω τα πάντα με κάρτα! Χαίρομαι να βλέπω ξενερωμένες φάτσες αλλα εσυ περιπτερά την δουλειά σου κάνεις και εγώ την δουλειά μου κάνω! Εφόσον δεν βγάζεις από το y προϊόν τότε αφαίρεσε το… επιχειρηματίας είσαι δεν είσαι εισοδηματίας! 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάντα ο καταναλωτής να είναι ο χαμένος και να μας κάνουν να νιώθουμε άσχημα που μας εξυπηρετεί μια υπηρεσία…

να τα βάλεις με τις τράπεζες η το κράτος όχι με τους πελάτες σου! 

 

 

* είχα πάει προχθές σε ένα ψιλικατζίδικο παίρνω τσιγάρα και μια κοκα κολα και ψάχνω λεφτά. Χτυπάει την απόδειξη η κυριουλα 60 χρόνων περίπου και λέω δεν έχω μετρητά θέλω καρτα(το αστείο ειναι ότι δεν είχε ούτε αυτοκόλλητο για ενημέρωση ούτε το pos σε εμφανές σημείο) και μου λέει κανονικά να ξέρεις επειδή τα χτύπησα θα κάνω μια εξαίρεση και θα σου επιτρέψω κανονικά μόνο με μετρητά! Κ γυρνάει με θράσος κ μ λεει δεν μπορώ να σε διώξω από το μαγαζί μου. Δεν μπορώ να κάθομαι 24 ώρες εδώ και να μην βγάζω τίποτα.

Της λέω δεν έχω κανένα θέμα και να φύγω δικο σου θέμα είναι. Εγώ σου κάνω χάρη που τα πληρώνω και δεν φεύγω να πάω στο επόμενο. Τα παίρνεις από την κοκα κολα που εσένα σου κοστίζει ΜΑξ 0.60€ και μου την δίνεις 1.20€ έλεγε ,έλεγε, της λέω και γω κάθομαι στην δουλειά 24 ώρες αλλά δεν βγάζω εγώ εκατομμύρια και συ ψίχουλα. Όποτε πέρασε την κάρτα σε παρακαλώ να φύγω και να σου πω κ ευχαριστώ.Τελικά τα πέρασε 

σε καποια προιοντα (τσιγαρα, τυπος κλπ) υπαρχει πολυ συγκεκριμενο (και μικρο) περιθωριο κερδους. Αντε να βγαζουν νομιζω 5 σεντς το πακετο τσιγαρα, εκει τους πηδας αν πληρωνεις με καρτα. Βεβαια ο αντιλογος ειναι οτι στις σαχλαμαρουλες που θα ψωνισεις εχουν 100%+ περιθωριο κερδους

Εγω δε καπνιζω, αλλα εφημεριδες/περιοδικα κλπ προσπαθω να τα πληρωνω μετρητα. Ο περιπτερας μου εχει κανονικα πος και δεν εχει πει ποτε τιποτα σε οποιον το χρησιμοποιει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Να σε δω να λες τα ίδια όταν θα πληρώνεις γιατρό 

Έχω πληρώσει αρκετά χιλιάδες ευρώ σε γιατρούς. Και Λέω και πράττω το ίδιο.
 

Εκτός από ορισμένα φακελάκια που εκεί δεν είχαν pos. 

 

Όλα ένας κύκλος είναι σε αυτή τη ζωή… το ίδιο και η οικονομία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Να σε δω να λες τα ίδια όταν θα πληρώνεις γιατρό 

Mικροβιολογικό και επίσκεψη σε ιατρό πλήρωσα με κάρτα την προηγούμενη εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Και αν δεν έχεις μετρητά στα κερνάει αυτά που έφαγες ή έρχεται μαζί στο ATM;

Μου έτυχε πριν 15 μέρες περίπου,ενώ έγραφε στην είσοδο ρητά ότι διαθέτει POS,μας φέρνει λογαριασμό 97 ευρώ,4 άτομα,του λέμε κάρτα,λέει χάλασε το μηχάνημα σήμερα,μόνο μετρητά,

του λέμε τότε κανονική απόδειξη,μας φέρνει απόδειξη 61 ευρώ και λογαριασμό 105 ευρώ ,καταλαβαίνεις έγινε ένας χαμός,μας λεει ελάτε πληρώστε άλλη μέρα αν δεν έχετε μετρητά,μετά λεει κερασμένο το τραπέζι,εκεί τα πήρα,του λέω δεν θέλω να με κεράσεις,απόδειξη για 105 ευρώ θέλω,τελικά του δώσαμε 100 και πήραμε και τα ρέστα,και ποτέ ξανά.

Οταν έβαλα αρνητική κριτική στις αξιολογήσεις Google  για το συμβάν μου την έσβησαν.Νόμιζα δεν μπορούν να την σβήσουν αλλά τελικά μπορούν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου και να μπω, εφόσον έχω μόνο κάρτα τις περισσότερες φορές,μια απλή ερωτησούλα φτάνει προτού ψωνίσω(άσχετα από αυτοκόλλητα,ανακοινώσεις στα τζάμια κτλ) :

 "Καρτούλα δέχεστε;"

Ναι = προχωράμε

Όχι = ευχαριστούμε και προχωράμε σε άλλο μαγαζάκι...

Και οι περιττές κουβέντες πάνε περίπατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η προμήθεια στην τράπεζα είναι επι του τζίρου ο Σκλαβενίτης και όλες οι μεγαλες επιχειρήσεις που υποχρεώνονται να πληρώνουν τις τράπεζες χιλιαδες ευρώ τι πρέπει να κάνουν ; Να το κλείσουν το μαγαζάκι; Είναι παρά πολύ αστείο αυτό που ακούω συνέχεια ως δικαιολογία ότι δεν βγάζουν τπτ αν πληρώσουν με κάρτα! Το πρόβλημα τους δεν είναι ότι δεν βγάζουν τπτ το πρόβλημα τους είναι ότι δεν θέλουν να κόψουν απόδειξη για να κλέψουν και το ΦΠΑ και τον πελάτη. Wallet με το κινητό μέχρι να σβήσει ο ηλιος 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...