Προς το περιεχόμενο

Είναι υποχρεωτικό το POS στα περίπτερα ?


ppaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, nikosnikosafo είπε

Ναι παρά πολύ σοβαρά μιλάω. Άλλο κέρδος και άλλο αισχροκέρδεια. έχει παρά πολύ μεγάλη διαφορά! 

τοτε πας σε αλλο μαγαζι και δεν ξαναπατας εκει.και αφου βλεπεις οτι η τιμη σου φαινεται ακριβη γιατι ψωνιζεις απο το περιπτερο κοκα κολα και δεν πας στο σουπερ μαρκετ να να την παρεις φτηνοτερα?αλλα θελουμε και την ευκολια μας και να την παρουμε φθηνα και να μην βγαλει κερδος αυτος που την πουλαει.μηπως να σε πληρωνουν κιολας οταν πας να ψωνισεις?και την κοκα κολα δεν την αγοραζει 0,60την αγοραζει 0,64+φπα οποτε το κερδος δεν ειναι χ2 αλλα γυρω στο 50%.γιατι απο αυτο το 50% κερδος πρεπει να βγουν ολα τα εξοδα του μαγαζιου ενοικιο εφορια ρευμα ασφαλεια τεβε λογιστης επιμελιτηριο. οποτε οταν μιλαμε για αισχροκερδια να ξερουμε τι λεμε και οχι οτι μας κατεβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, ocelotgr είπε

Συγνωμη, αλλα κανεις λαθος.

Δουλευα σε περιπτερο πριν απο 20 χρονια (κ κατα την αλλαγη απο δραχμες σε ευρω). Τα τσιγαρα ειχαν 8% αν θυμαμαι καλα (τωρα καπου διαβασα οτι ειναι ~4%), κ εφημεριδες/περιοδικα ειχαν κατι αστειο (επι τοις χιλιοις, ουτε καν τοις εκατο). Παραλληλα, οι εφημεριδες με το αστειο κερδος, ειχανε κ καθημερινο διαχειριστικο κοστος, καθως επρεπε να μετρησεις κατα την παραλαβη το πρωι, κ να ετοιμασεις κ επιστροφες καθε βραδυ (ευκολα μια εργατοωρα/μερα, αν οχι παραπανω).

Τα πρωτα χρονια με τα POS, τα ποσοστα των τραπεζων επι του τζιρου επαιζαν στο 2-3%, συν ενα flat fee. Πλεον, η τελευταια προσφορα που πηρα (με τζιρο πολυ μικροτερο απο σημειο εντατικης λιανικης, κ προ 3ετιας), ηταν κατω απο 1%.

α) Παντα στα ψιλικα ηταν τα λεφτα, απλως (οπως κ σε πολλους αλλους κλαδους), μετα απο 10 χρονια κρισης πεθανε η πιστωση, οποτε οσοι δεν ειχαν ρευστοτητα αναγκαστικα εκλεισαν.

β) Ολοι οι κλαδοι ειναι αναγκασμενοι να πληρωνουν ποσοστα επι του τζιρου σε προμηθευτες/συνεργατες, πχ. efood/wolt/skroutz κοκ. Ναι, οι τραπεζες δεν ειναι ακριβως καναλι πωλησεων, αλλα παρεχεται μια υπηρεσια, η οποια εχει ενα κοστος. Το προσθετεις στα εξοδα σου, κ το υπολογιζεις στα margins σου.

γ) Κατανοω οτι με 4% περιθωριο, το να σου παρει η τραπεζα το 0,8% (20% του κερδους σου δλδ) ακουγεται καπως, για αυτο κ δεν παιρνω ποτε ενα πακετο με καρτα. Ωστοσο, δεν καταλαβαινω γιατι το συνδικαλιστικο σας οργανο δεν πιεζει για καποιου ειδους fee στις συναλλαγες με καρτα για καπνικα, οπως συμβαινει πχ στην Αγγλια.

Να το κάνουμε πριν 40 χρόνια;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη περιοχη μου τα περιπτερα εκλεισαν σχεδον ολα...εχουν μεινει 4 σε πολυ κεντρικα σημεια

τα νοικια ηταν τρελλα γιατι τις αδειες τις εχουν ειδικες ομαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, valantis40 είπε

τοτε πας σε αλλο μαγαζι και δεν ξαναπατας εκει.και αφου βλεπεις οτι η τιμη σου φαινεται ακριβη γιατι ψωνιζεις απο το περιπτερο κοκα κολα και δεν πας στο σουπερ μαρκετ να να την παρεις φτηνοτερα?αλλα θελουμε και την ευκολια μας και να την παρουμε φθηνα και να μην βγαλει κερδος αυτος που την πουλαει.μηπως να σε πληρωνουν κιολας οταν πας να ψωνισεις?και την κοκα κολα δεν την αγοραζει 0,60την αγοραζει 0,64+φπα οποτε το κερδος δεν ειναι χ2 αλλα γυρω στο 50%.γιατι απο αυτο το 50% κερδος πρεπει να βγουν ολα τα εξοδα του μαγαζιου ενοικιο εφορια ρευμα ασφαλεια τεβε λογιστης επιμελιτηριο. οποτε οταν μιλαμε για αισχροκερδια να ξερουμε τι λεμε και οχι οτι μας κατεβει.

Δεν έγραψε ότι είναι το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς μου. Βρέθηκα σε μια περιοχή και απλά μπήκα να πάρω αυτό που ήθελα. Συγγνώμη Ε;

ναι σε λίγο θα μας πεις ότι μπαίνει και μέσα που πουλάνε… θα στο γυρίσω μπούμερανγκ και θα σου πω από τον μισθό μου πρέπει να βγάλω το ενοίκιο μου την ΔΕΗ μου τον ΟΤΕ μου το νερό μου το σούπερ μάρκετ μου και όλα τα έξοδα που έχουν πάει στο θεό. Αυτό δεν με κάνει να πληρώνω την μισή ΔΕΗ  παράδειγμα επειδή δεν βγαίνω…

 

σου παραθέτω και τον ορισμό της αισχροκέρδεια από wiki https://el.m.wikipedia.org/wiki/Αισχροκέρδεια 

 

για μένα είναι αισχροκέρδεια. Και δεν μου κατέβηκε από το μυαλό είναι απλά μαθηματικά.

Για σένα  είναι ευκολία… για τον z που είναι περιπτεράς είναι κέρδος. Όπως το δει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...