Προς το περιεχόμενο

Pentaxcorner ....... για όσους !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Υποθέτω πως δεν έχει λογική να φταίει η οθόνη. Εκτός και αν στην κάρτα γράφεται αυτό που εμφανίζεται στην οθόνη και όχι αυτό που βλέπει ο σένσορας.

Πιστευω πως είναι θέμα του σένσορα. Δεν έχω ξανανοίξει φωτογραφική μηχανή, αλλά για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.

    Μου περισσεύει μία ολοκαίνουργια οθόνη από compact Olympus , την πήρα πακέτο με την μηχανή μόνο και μόνο για τον φορτιστή τον οποίο χρειαζόμουν . 

     Στην διάθεση σου αν την χρειαστείς .

1 λεπτό πριν, Jiakometi είπε

Γενικά σκυλί του πολέμου. !!!

Πάντως πρέπει να δώσω και εύσημα στον SIGMA που έχει κουμπωμένο επάνω της.  (Ειδικά για τα δεδομένα της εποχής).

 

  Είχαν εμφανιστεί κάποιοι καλοί Sigma , με τους σημερινούς δεν ξέρω τι γίνεται . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Μου περισσεύει μία ολοκαίνουργια οθόνη από compact Olympus , την πήρα πακέτο με την μηχανή μόνο και μόνο για τον φορτιστή τον οποίο χρειαζόμουν . 

     Στην διάθεση σου αν την χρειαστείς .

 

Ευχαριστώ για την προσφορά Μπάμπη, αλλά είμαι 100% σίγουρος, ακόμη και πριν την ανοίξω, πως το πρόβλημα δεν είναι στην οθόνη.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Από την K - 7 , μαζί με τον 50αρη f/1/7 ........ το 2017 ...... όπου F _ _ _ ίσον φακός manual ....... 

  

sketch-1664203668449.jpg

sketch-1664204041440.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω για ποιόν λόγο τόσο έρωτας με τις FF Pentax;

Πχ βλέπω μια τρέλα με τις leica απο κάποιους, κοιτάζω τις φώτο και καταλαβαίνω πως αυτά τα χρώματα που παίρνουν, θα έπρεπε να αφιερώσουν πολύ χρόνο στο post production σε σχέση με άλλες μηχανές. Αντιλαμβάνομαι δηλαδή την διαφορετικότητα

Κοιτάζω και τις φώτο απο Pentax K-1 και βλέπω μεν καλές φωτογραφίες, αλλά όχι κάτι το οποίο είναι εξώφθαλμα διαφορετικό απο αντίστοιχες DSLR. 

Τι δεν μπορώ να διακρίνω; Είναι θέμα εικόνας ή απλά λειτουργιών;

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/9/2022 στις 10:25 ΜΜ, babisskg είπε

Μπάμπη, κοίτα μια ορθολογική αξιολόγηση αισθητήρων , χωρίς... αχ βαχ ! Βαθμολογία στο imaging .

https://cameradecision.com/compare/Pentax-K-1-vs-Pentax-645D

https://cameradecision.com/compare/Pentax-K-1-Mark-II-vs-Pentax-645D

 

Εκτός κι αν μου πεις, ότι η 645D medium format των 40mp σου αρέσει επειδή είναι ccd του 2010 . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη, κοίτα μια ορθολογική αξιολόγηση αισθητήρων , χωρίς... αχ βαχ ! Βαθμολογία στο imaging .

https://cameradecision.com/compare/Pentax-K-1-vs-Pentax-645D

https://cameradecision.com/compare/Pentax-K-1-Mark-II-vs-Pentax-645D

 

Εκτός κι αν μου πεις, ότι η 645D medium format των 40mp σου αρέσει επειδή είναι ccd του 2010 . 

Συγνώμη αλλά οι παραπάνω αξιολογήσεις, δεν έχουν καμία απολύτως σημασία.
Μία κάμερα που έχει video θα πάρει περισσότερους πόντους από μία που δεν έχει.
Μία κάμερα που έχει καλύτερη συμπεριφορά σε υψηλά iso θα πάρει περισσότερους πόντους.
Μία κάμερα που δεν έχει stabilize θα πάρει λιγότερο από μία κάμερα που έχει..
Λογικά όλα τα παραπάνω..

Μπορεί χρωματικά να πετυχαίνει περισσότερα bit η Κ1 , δεν βλέπω όμως πουθενά να λέει η αξιολόγηση ότι η 645D με τον μεγαλυτερο αισθητήρα έχει μεγαλύτερα pixel και στο τελικό αποτέλεσμα η διαβάθμηση των χρωμάτων από τα φωτεινά στα σκιερά γίνεται με καλύτερο τρόπο και το τελικό αρχείο είναι ομορφότερο.
Δεν βλέπω να αναφέρει κάπου την βελτίωση που παίρνεις από τους φακούς, τόσο στο compression  , στις παραμορφώσεις στο βάθος πεδίου κλπ...
 

Εάν θέλεις μία μηχανή για καθημερινή χρήση τότε η 645D δεν είναι σωστή επιλογή.
Εάν όμως θέλεις μία μηχανή μεσαίου ή μεγάλου φορμά, ξέρεις το γιατί και δεν κοιτάς αξιολογήσεις.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Συγνώμη αλλά οι παραπάνω αξιολογήσεις, δεν έχουν καμία απολύτως σημασία.

Εάν όμως θέλεις μία μηχανή μεσαίου ή μεγάλου φορμά, ξέρεις το γιατί και δεν κοιτάς αξιολογήσεις.
 

Η βαθμολογία στο imaging , αφορά ποιότητα εικόνας σε φωτογραφία. Δεν πιστεύω η medium format του 2010 , να έχει βίντεο . Ποιος θα το ήθελε άλλωστε. Στο φιλμ γενικά το μεσαίο φορμάτ, ξεπερνούσε το 35αρι . Στις ψηφιακές δεν είναι πάντα έτσι . Πάνω σε αυτό , δεν διαφωνεί καμία αξιολόγηση , καμία γνώμη πουθενά. Full frame dslr όπως είναι η K1 , η D850  και η EOS 5DR , ξεπερνούν πολλές μεσαίου φορμάτ . Σίγουρα ξεπερνούν την ξεπερασμένη 645D και είναι μπελάς και για  τις μεσαίου φορμάτ mirrorless της fuji . 

Για να δεις ότι οι ίδιοι άσχετοι , άκυροι , των οποίων οι βαθμολογίες δεν έχουν καμία σημασία , μάλλον λαμβάνουν υπόψη την πραγματικότητα, δες αντίστοιχα βαθμολογίες imaging , σε σύγκριση K1 II με τη σύγχρονη μεσαίου φορμάτ pentax , την 645Ζ 

https://cameradecision.com/compare/Pentax-K-1-Mark-II-vs-Pentax-645Z

Δεν είναι το ίδιο 645Z & 645D , πως να το κάνουμε. 

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Η βαθμολογία στο imaging , αφορά ποιότητα εικόνας σε φωτογραφία. Δεν πιστεύω η medium format του 2010 , να έχει βίντεο . Ποιος θα το ήθελε άλλωστε. Στο φιλμ γενικά το μεσαίο φορμάτ, ξεπερνούσε το 35αρι . Στις ψηφιακές δεν είναι πάντα έτσι . Πάνω σε αυτό , δεν διαφωνεί καμία αξιολόγηση , καμία γνώμη πουθενά. Full frame dslr όπως είναι η K1 , η D850  και η EOS 5DR , ξεπερνούν πολλές μεσαίου φορμάτ . Σίγουρα ξεπερνούν την ξεπερασμένη 645D και είναι μπελάς και για  τις μεσαίου φορμάτ mirrorless της fuji . 

https://www.pentaxforums.com/forums/48-pentax-medium-format/392600-k-1-vs-645d-image-comparison-test-rocky-mountain-national-park.html

O χρήστης στο παραπάνω forum αναφέρει:
"Here is what I found out. Both lenses and cameras made EXTREMELY sharp images. Putting the images together and viewing them at 100%, it was hard to say which one was the sharpest. They both obtained extremely high detail images. One thing I noticed right away was the rendering was pretty different for each camera. The 645D images "popped" more right out of the camera. There seemed to be more micro-contrast and the colors were much more vibrant, where the colors on the K-1 were more muted."
"My personal conclusion is this, though the K-1 files were very nice, I really preferred the 645D files. The 645D treat colors differently. There is a "pop" to the images, especially the highlights, that just isn't there with the K-1. And the micro contrast and small details, making a more 3D effect is more apparent in the 645D files."

Μήπως δεν μπορούμε να πάμε κόντρα στην οπτική και οι φακοί λστο μεσαίο φορμά αποδίδουν καλύτερα.
Μήπως δεν μπορούμε να πάμε κόντρα και στη φυσική και το μεγαλύτερο Pixel κάνει τις διαβαθμίσεις των χρωμάτων καλύτερες και εμφανής στο τελικό αποτέλεσμα;

Στην 645D χρησιμοποιεί φακό δεκαετίας του 1980 και στην Κ1 σύγχρονο φακό με πολύ καλύτερα coating (το αναφέρω γιατί φωτογραφίζει ακατάλληλη ώρα με πολύ ήλιο).

 

Υ.Γ Λόγο τις διαφοράς αισθητήρων CCC vs Cmos, δέχομαι ότι τα ανεπεξέργαστα αρχεία CDD δείχνουν πάντα καλύτερα από τα CMOS με τα δεύτερα να είναι ευκολότερα στην επεξεργασία.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη, κοίτα μια ορθολογική αξιολόγηση αισθητήρων , χωρίς... αχ βαχ ! Βαθμολογία στο imaging .

https://cameradecision.com/compare/Pentax-K-1-vs-Pentax-645D

https://cameradecision.com/compare/Pentax-K-1-Mark-II-vs-Pentax-645D

 

Εκτός κι αν μου πεις, ότι η 645D medium format των 40mp σου αρέσει επειδή είναι ccd του 2010 . 

    Αν και έπεσαν απαντήσεις , όμως οφείλω εγώ να θυμίσω πως δεν αγοράζονται όλα τα πράγματα με μελέτη γενικά , κάποια αγοράζονται και γιατί είναι αυτά που είναι , αναφέροντας σαν παράδειγμα μία Canon 5D ........ αν λοιπόν την βλέπαμε σαν μελέτη θα λέγαμε ΟΧΙ κάτι που δεν αφαιρεί τίποτε απολύτως από την γενικότερη αξία της η οποία είναι δεδομένη !!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Αν και έπεσαν απαντήσεις , όμως οφείλω εγώ να θυμίσω πως δεν αγοράζονται όλα τα πράγματα με μελέτη γενικά , κάποια αγοράζονται και γιατί είναι αυτά που είναι , αναφέροντας σαν παράδειγμα μία Canon 5D ........ αν λοιπόν την βλέπαμε σαν μελέτη θα λέγαμε ΟΧΙ κάτι που δεν αφαιρεί τίποτε απολύτως από την γενικότερη αξία της η οποία είναι δεδομένη !!! 

Πάντως πέρα από το τεχνικό κομμάτι, νομίζω πως για απλή καθημερινή χρήση  η Κ-1και φυσικά η 645 είναι Overkill.
Εάν κάποιος στην καθημερινότητα του είναι σίγουρος ότι μπορεί να πάρει τα μέγιστα από αυτές τις μηχανές, και μπορεί να κάνει τη θυσία να έχει μαζί του ένα βαρύ σύνολο για να πάρει την ποιότητα που θέλει, αλλάζει το θέμα.

Βρε λες αυτοί με τις m4/3 να έχουν δίκαιο τόσο καιρό.....;
Απαπα, πάω να κάνω 10 μετάνοιες και να διαβάσω/θαυμάσω  5 φορές το Pentaxian Yearbook 2021.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, highpriest είπε

Να ρωτήσω για ποιόν λόγο τόσο έρωτας με τις FF Pentax;

Πχ βλέπω μια τρέλα με τις leica απο κάποιους, κοιτάζω τις φώτο και καταλαβαίνω πως αυτά τα χρώματα που παίρνουν, θα έπρεπε να αφιερώσουν πολύ χρόνο στο post production σε σχέση με άλλες μηχανές. Αντιλαμβάνομαι δηλαδή την διαφορετικότητα

Κοιτάζω και τις φώτο απο Pentax K-1 και βλέπω μεν καλές φωτογραφίες, αλλά όχι κάτι το οποίο είναι εξώφθαλμα διαφορετικό απο αντίστοιχες DSLR. 

Τι δεν μπορώ να διακρίνω; Είναι θέμα εικόνας ή απλά λειτουργιών;

Mιλαμε για jpeg ή raw; Δεν έχω καταλάβει, συγνώμη. Κι επειδή δεν έχω εξοικείωση με leica λέω μήπως εννοείς τίποτα jpeg recipes on camera, τύπου fuji.  Aν μιλαμε για jpeg, οι pentax δεν φημίζεται για τα έτοιμα προφίλ της ...ένα έβγαλε πέρσυ αν δεν απατώμαι (sanobi...satobi..shinobi...κάπως ετσι που το εβγαλε για την k3iii και το πέρασε κ στην Κ1 με το τελευταίο update ) και διαφημίζει τώρα μερικά ακόμα που έρχονται που θα είναι ρυθμισμένα πάνω στην κάθε εποχή του έτους. 🧐 

Αν μιλας για raw εκεί πάλι είναι θέμα editing ούτως ή άλλως. Το αρχικό αρχείο ομως είναι θέμα και μηχανής φυσικά αλλά και/κυριως φακού που δίνουν μια διαφορετική αφετηρία προ επεξεργασίας. 

Αν έχει κάτι να περηφανεύεται η pentax σε αυτό το κομματι, είναι ο χαρακτήρας που έχουν οι limited φακοί (31,43,77mm αφού αναφέρθηκες σε ff). Άποψη ιδιαίτερη για αυτούς δεν έχω ...ίσως όμως κάτι λέει ότι κάθισε εταιρία (3rd party) και σχεδίασε ακριβό ανταπτορα με autofocus ώστε να τους κάνει πλήρως συμβατούς σε sony ff. Γιατί ουσιαστικά για αυτούς τους 3 φακούς έγινε ο συγκεκριμένος (άντε να προσθέσω και τους limited για apsc μιας που κάποιοι είναι σχεδόν απολυτα συμβαστοι και για ff σώματα, o 40mm..ο 35mm f2.8 macro - μακράν ο πιο οξύς φακός που έχω... κ ο 70mm f2.4).

Επειδή για τους τελευταίους δύο έχω άποψη , αν κάποιος παραβλέψει ότι - και αυτοί - είναι screwdrive, λειτουργούν δηλαδή μόνο με το autofocus σύστημα που είναι ενσωματωμένο πάνω στις μηχανές της pentax και δεν έχουν δικό τους autofocus...κάτι που το κάνει ενίοτε πολύ αργό και σίγουρα πολλές φορές θορυβώδες) έχουν ένα χαρακτήρα ...δεν ξέρω πως να τι χαρακτηρίσω αλλιώς...ένα ελάχιστο πείραγμα θέλουν σε κάποιο software και είναι λες και ζωντανεύουν στα δικά μου μάτια. Τουλάχιστον συγκρίνοντας τες με αποτελέσματα που έπαιρνα από προηγούμενους φακούς που είχα (όχι τον φθηνο κιτ) που πάλευα μισή ώρα με editing και πάλι δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα. 😂 (Δεν μιλάω για sharpness)

Χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν φοβεροί φακοί σε άλλα σώματα που δίνουν το κάτι τις και αρέσουν σε όποιον τους χρησιμοποιεί...πιθανόν και με καλύτερα αποτελέσματα. 

 

1664465412307_polarr.jpg

1664465469724_polarr.jpg

1664465801811_polarr.jpg

1664466204383_polarr.jpg

1664466252143_polarr.jpg

1664466369181_polarr.jpg

1664466399831_polarr.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Πάντως πέρα από το τεχνικό κομμάτι, νομίζω πως για απλή καθημερινή χρήση  η Κ-1και φυσικά η 645 είναι Overkill.
Εάν κάποιος στην καθημερινότητα του είναι σίγουρος ότι μπορεί να πάρει τα μέγιστα από αυτές τις μηχανές, και μπορεί να κάνει τη θυσία να έχει μαζί του ένα βαρύ σύνολο για να πάρει την ποιότητα που θέλει, αλλάζει το θέμα.

Είχα υπόψιν πως είναι μπαμπάτσικη η Κ-1 αλλά όχι και 4ψήφιο νούμερο 😮  Συν φακοί δηλάδη... ωστόσο είδα στον παρακάτω σύνδεσμο σκηνές δρόμου που σημαίνει πως κάποιοι γενναίοι κυκλοφορούν με τέτοια εργαλεία. Μαγκιά τους, αλλά ποτέ !!! :D  

23 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Βρε λες αυτοί με τις m4/3 να έχουν δίκαιο τόσο καιρό.....;
Απαπα, πάω να κάνω 10 μετάνοιες και να διαβάσω/θαυμάσω  5 φορές το Pentaxian Yearbook 2021.

Είμαι στα μισά του pdf και ήταν ό,τι πρέπει για χάζεμα τέτοια ώρα. Δε γνώριζα την ύπαρξη του και βλέπω διαθέσιμα και άλλα προηγούμενων ετών οπότε έχει ψωμί εδώ. Θενξ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

αναφέροντας σαν παράδειγμα μία Canon 5D ........ αν λοιπόν την βλέπαμε σαν μελέτη θα λέγαμε ΟΧΙ κάτι που δεν αφαιρεί τίποτε απολύτως από την γενικότερη αξία της η οποία είναι δεδομένη !!! 

Μπάμπη , θες να στεναχωρηθείς ; Η 5D είναι 12mp , αλλά είναι full frame και τα πάει πολύ καλά , ειδικά απέναντι σε μικρούς αισθητήρες .  Δες κι εδώ και εδώ

Αν βρει κάποιος μία σε ανεκτή κατάσταση με 200€ , νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο value for money . Οι μηχανές αυτές, αν θέλει κάποιος να βγάζει φωτογραφίες και όχι να πουλάει μούρη , είναι εξαιρετικές. Όπως και  οι pentax δεν το συζητάμε με τρανταχτό παράδειγμα αυτό .   

5 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Μήπως δεν μπορούμε να πάμε κόντρα στην οπτική και οι φακοί λστο μεσαίο φορμά αποδίδουν καλύτερα.
Μήπως δεν μπορούμε να πάμε κόντρα και στη φυσική και το μεγαλύτερο Pixel κάνει τις διαβαθμίσεις των χρωμάτων καλύτερες και εμφανής στο τελικό αποτέλεσμα;

Σε καμία περίπτωση δεν θέλησα να μειώσω την αναμφισβήτητη αξία των μεγαλύτερων φορμάτ. Άλλωστε είμαι θαυμαστής τους. Έχω ξαναγράψει , αν προλάβω να πάρω σύνταξη θα ήθελα να βγάζω με μεγάλου φορμάτ linhof και να σκανάρω τα φιλμ μόνος μου. Το μεσαίο όμως, δεν είναι μεγάλο . Η ένστασή μου ήταν , ότι η 645D,  αυτή τη στιγμή, μάλλον είναι η ψηφιακή μεσαίου φορμάτ , με τις χαμηλότερες δυνατότητες . Και ίσως λίγο ξεπερασμένη . Το ότι μπορεί να βγάλει αριστουργήματα είναι αναμφίσβήτητο , έχει specs πολύ παραπάνω από το απαιτούμενο για το σκοπό αυτό . Η K1 από την άλλη, μάλλον είναι η κορυφαία dslr. Μακάρι να συνεχίσει να υπάρχει για πάντα και να υποστηρίζεται , έτσι όπως διαμορφώνεται η αγορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε



Βρε λες αυτοί με τις m4/3 να έχουν δίκαιο τόσο καιρό.....;
Απαπα, πάω να κάνω 10 μετάνοιες και να διαβάσω/θαυμάσω  5 φορές το Pentaxian Yearbook 2021.

Αααα, μην μας τα μπερδεύεις τώρα!😁

Με έχεις κάνει να σκέφτομαι "Βρε λες αυτοί με τις Pentax να έχουν δίκιο τόσο καιρό....;"😆

 

Καλά το ότι  εμείς με τις Μ4/3 έχουμε δίκιο το καταλαβαίνεις αν αρχίσεις να παίρνεις τα βουνα και τα λαγκάδια και βλέπεις πως τελικά κάνεις δουλειά με ένα κιτ επαγγελματικής μηχανής και δύο φακών που είναι κάτω απο 1 κιλό στο σύνολο. Εκει αρχίζεις και τα μετράς αλλιώς τα πράγματα. Στο στούντιο ένας μεγαλύτερος σένσορας είναι πάντα καλύτερος. Και έξω βέβαια καλύτερος είναι....αλλά ποιος τον κουβαλαεί μαζί με τα χρειαζούμενα! Και κυρίως για πόσο μέχρι να σιχτιρίσει την μέση του;

Υ.Γ Τώρα γύρισα απο φωτοβόλτα απογευματινής απόφασης της στιγμής. Μετά απο 4 ώρες και 100 χλμ με μια μηχανή και 2 φακούς run & gun. Αν είχα να αποφασίσω σε medium format ή Κ-1 ποια θα πάρω και με ποιούς φακούς για να βγω έξω...ακόμη netflix θα έβλεπα.😉 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...