Προς το περιεχόμενο

Pentaxcorner ....... για όσους !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, highpriest είπε

Παίρνω 80 μεγκαπίξελ high res και τα κάνω 160 μεγκαπίξελ σε κάποιο πρόγραμμα. Συνηθως μάλιστα πέρα απο την ανάλυση των 20 μεγκαπιξελ που έχω, δεν χρειάζομαι και κάτι περισσότερο. 

Αυτό δεν θα το κάνεις για να ανεβάσεις τα mp. Μία τέτοια μηχανή σου λύνει άλλα προβλήματα, προοπτικής, βάθους πεδίου κλπ...

16 λεπτά πριν, imr είπε

Ε δεν έχω πάρει ακομα άλλη και σκέφτομαι μήπως έκανα βλακεια που την εδωσα

🥲

15 λεπτά πριν, babisskg είπε

Άμα σου περισσεύει κάνα 45αρι διότι την είχε πάλι σε δημοπρασία δεν ενδιαφέρθηκε κανείς , ούτε και τώρα πρόκειται , οπότε θα την κερδίσεις άνετα . Δεν τον ρώτησα τι μεταφορικά γυρεύει , γιατί καμιά φορά ζητάνε παλαβομαρες . 

Άμα σου περισσεύουν 800 έχω άτομο Αγγλία μας την φέρνει
https://www.ebay.com/itm/175427845039?amdata=enc%3AAQAHAAAAoHDwLr%2Fqh5SVPsEx4rMo%2FYkM%2BfkOS24HJem%2B9PH%2BGECViioipim8fxReK0uRDb0IX1eBpdWGG0a%2FaH5fpm5gVEZxoQnXyxBObvtHxVAvmtDP516MYNUiZ0KqWUNFYSdvS8T6L%2FvVtpI2vB78ELV%2FZYCfnAq9k2m%2F3w6UZ6r92RN8OQNEjvPfE5T9HvxPlUJ7T%2FKUj%2Byi5eR9uaGxxasmpBU%3D|tkp%3ABk9SR-KY-7_yYA

 

Όπα βρήκα και άλλη
https://www.bazaraki.com/el/adv/4257666_pentax-645d-camera/

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Αυτό δεν θα το κάνεις για να ανεβάσεις τα mp. Μία τέτοια μηχανή σου λύνει άλλα προβλήματα, προοπτικής, βάθους πεδίου κλπ...

🥲

Άμα σου περισσεύουν 800 έχω άτομο Αγγλία μας την φέρνει
https://www.ebay.com/itm/175427845039?amdata=enc%3AAQAHAAAAoHDwLr%2Fqh5SVPsEx4rMo%2FYkM%2BfkOS24HJem%2B9PH%2BGECViioipim8fxReK0uRDb0IX1eBpdWGG0a%2FaH5fpm5gVEZxoQnXyxBObvtHxVAvmtDP516MYNUiZ0KqWUNFYSdvS8T6L%2FvVtpI2vB78ELV%2FZYCfnAq9k2m%2F3w6UZ6r92RN8OQNEjvPfE5T9HvxPlUJ7T%2FKUj%2Byi5eR9uaGxxasmpBU%3D|tkp%3ABk9SR-KY-7_yYA

 

Όπα βρήκα και άλλη
https://www.bazaraki.com/el/adv/4257666_pentax-645d-camera/

    Μα δεν αρνούμαι ........ αδυνατώ !!! 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Αυτό δεν θα το κάνεις για να ανεβάσεις τα mp. Μία τέτοια μηχανή σου λύνει άλλα προβλήματα, προοπτικής, βάθους πεδίου κλπ...

 

Έχω βρει άλλους τρόπους να το κάνω αυτό, εκει που το χρειάζομαι. Τουλάχιστον σε ελεγχόμενες συνθήκες στούντιο, μπορώ να πετύχω βάθος πεδίου και να προσομειώσω τουλάχιστον FF μηχανη, με συγκεκριμένο φακό και συγκεκριμένη απόσταση απο το θέμα και το θέμα απο το backround.

Για εκτός ελεγχόμενων συνθηκών, λογικά ισχύει αυτό που αναφέρεις και πιθανόν δεν θα μπορώ να το κάνω στον ίδιο βαθμό, αλλά είναι αντιπαραγωγικό δεδομένου πως επέλεξα αυτό το σύστημα για μέγιστη φορητότητα, όχι για να κουβαλάω μαζί και view μηχανη και αντάπτορα.

9 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Ααααχ, αν είχα τα 800 εύκαιρα, την χτυπούσα πραγματικά! Μια ψηφιακή 645 θα την ήθελα!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Μα με τι άλλο , με Pentax K - 10d η οποία παρά το αποδεκτό softness παραμένει ένα ικανό εργαλείο για πολλά πράγματα . Αν θα αντικατασταθεί ....... θα εξαρτηθεί κυρίως από τα οικονομικά ...... κάτι που δεν αποτελεί προτεραιότητα αυτή την στιγμή , τουλάχιστον όχι μέχρι να μάθω να βγάζω φωτογραφίες ...... άλλωστε μικρός είμαι ακόμη ....... προτεραιότητα έχουν οι φακοί αυτή την στιγμή ........ 

sketch-1664703816934.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τι εννοείς softness ; Αν εστίαζες στις ομπρέλες, στα 5 μέτρα, λογικό δεν είναι το πλοίο στα 1000 να είναι soft ;

    Έχει ένα softness η ανάλυση ........ άλλωστε μην ξεχνάμε πως πρόκειται για παλιά τεχνολογία ..... αν ήταν ας πούμε νεότερος CMOS θα υπήρχε ένα άλλο επίπεδο καθαρότητας στο αρχείο ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, babisskg said:

   Μα με τι άλλο , με Pentax K - 10d η οποία παρά το αποδεκτό softness παραμένει ένα ικανό εργαλείο για πολλά πράγματα . Αν θα αντικατασταθεί ....... θα εξαρτηθεί κυρίως από τα οικονομικά ...... κάτι που δεν αποτελεί προτεραιότητα αυτή την στιγμή , τουλάχιστον όχι μέχρι να μάθω να βγάζω φωτογραφίες ...... άλλωστε μικρός είμαι ακόμη ....... προτεραιότητα έχουν οι φακοί αυτή την στιγμή ........ 

sketch-1664703816934.jpg

Κ.Μπαμπη απο περιέργεια , την δώσατε την d600? Αν ναι γιατι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση νο1, σχετικά με το "softness" της Κ10d: 

Δεν μπορώ να παρατηρήσω κάτι στο κινητό μου που βλέπω τις φωτό σου, αλλά το έχεις γράψει ξανά θυμάμαι που προσπαθούσες να αυξήσεις το sharpening στις λειτουργίες της μηχανής. Επειδή όπως σου έχω αναφέρει έχω βρεθεί με 2 Κ10 σώματα στην κατοχή μου (το ένα συνειδητά για να δοκιμάσω τον CCD, και το άλλο ως μέρος πακέτου που ήθελα τον φακό της) τα οποία για την ώρα δεν έχω δοκιμάσει πολύ λόγω περιορισμένου χρόνου , θα σου πω ότι η Κ10 όπως πολλα άλλα σώματα εκείνης της περιόδου έπασχαν από θέματα front/back focus. Νομίζω από το.λιγο που δοκίμασα κ τη.μια δικιά μου έχει ένα θέμα. Για να το σιγουρέψεις υπάρχουν εκτυπώσιμα χαρτιά για τεστ που μπορείς να βρεις ...αλλά μια πιο εύκολη κ γρήγορη λύση είναι να κάνεις δοκιμή με ότι έχεις. Εγώ χρησιμοποιώ μια σειρά βιβλίων στη βιβλιοθήκη μου όπου τραβάω μια φωτό (περισσότερες για σιγουριά) με γωνία περίπου 20-30 μοίρες προς τη σειρά των βιβλίων...περίπου σαν τη φωτό που βάζω εδώ.

Α. Φροντιζεις να έχεις πολύ καλό φως για να μη δυσκολευτεί το AF κ κάνει λάθος 

Β. Εστιαζεις σε κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο , κατά προτίμηση με έντονα γράμματα και μεγάλη χρωματική αντίθεση ώστε να βοηθηθεί το AF ξανά (χοντρά μαύρα γράμματα σε άσπρο πλάγιο μέρος του βιβλίου)

Γ.  Κρατάς απόσταση από το "στόχο" περίπου 40 φορές το εστιακό μήκος του φακου που χρησιμοποιείς (αν 50mm, τότε 50mm x 40 = 2000mm = 2 μέτρα

Δ. Χρησιμοποιείς το μεγαλύτερο διάφραγμα του φακού ...f1.8...2.8...4, όποιο είναι αυτό ( για το εστιακό μήκος που χρησιμοποιείς αν μιλάμε για ζουμ φακό με μεταβλητό f stop)

Ελέγχεις σε μεγάλη οθόνη τη φωτογραφία και βλέπεις αν έχει εστιάσει όντως το σημείο που ήθελες ή αν του σημείο στο οποίο έχει εστιάσει είναι μπροστά ή πίσω από το σημείο που έστειλες εσύ. Σε αυτή την περίπτωση αν δηλαδή η μηχανή είχε εστιάσει σε λάθος σημείο, σημαίνει ότι έχει πρόβλημα front ή back focus ανάλογα αν εστίασε πιο πίσω ή μπροστά από το επιθυμητό σημείο. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα αυτό να μην είναι πρόβλημα της μηχανής αλλά να είναι πρόβλημα κάποιο συγκεκριμένου φακού.

Πάντως στις Κ10D είναι ένα θέμα που έχουν παρατηρήσει αρκετοί χρήστες της. Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι σε πιο σύγχρονες φωτογραφικές αυτό μπορεί να διορθωθεί μέσα στην κάμερα καθώς υπάρχει επιλογή ( focus adjustment) να ρυθμίσεις εσύ πολύ εύκολα, και μάλιστα για κάθε φακό ξεχωριστά, για να αποκλειστεί η περίπτωση ότι έφταιγε τελικά ο φακός και όχι κάμερα. Και η κάμερα κρατάει αυτές τις ρυθμίσεις και όποτε φοράς έναν συγκεκριμένο φακό αυτή χρησιμοποιεί τη διόρθωση αυτή χρησιμοποιεί τη διόρθωση που έχεις κάνει και διορθώνει το πρόβλημα εστιάζοντας σωστα. Στην κ7 που είχες αυτή η επιλογή νομίζω υπήρχε. Στην Κ10 όμως δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Από ότι είχα δει υπάρχει ένας τρόπος να κάνεις μία διόρθωση, απαιτείται όμως για αυτό αρχικά να βάλεις μία συγκεκριμένη έκδοση του firmware της μηχανής (νομίζω την 1.10) και στη συνέχεια με έναν τρόπο που δεν τον κατάλαβα ακριβώς μπορείς να μπεις στο λογισμικό και να κάνεις κάποιες διαφοροποιήσεις. Κάποια στιγμή που θα παίξω λίγο με τη μηχανή Θα το ψάξω περισσότερο.

Εν κατακλείδι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις αν το έχω καταλάβει σωστά ίσως είναι αυτό. Γιατί γενικά η Κ10 δεν φημίζεται ότι πάσχει από softness, μία χαρά ανάλυση έχει και μία χαρά sharp αποτελέσματα μπορεί να παράγει.

 

Δεν ξέρω αν βοήθησα ή σε μπέρδεψα περισσότερο, μπορείς πάντως να κάνεις το πείραμα που σου ανέφερα για να δεις αν έχεις το συγκεκριμένο πρόβλημα σε πρώτη φάση.

IMG_20221002_133257.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alx301 είπε

Κ.Μπαμπη απο περιέργεια , την δώσατε την d600? Αν ναι γιατι; 

    Δώσε εξηγήσεις σχετικές με την απορία σου και θα σου δώσω όσες λεπτομέρειες χρειάζεσαι ......... 🤣🤣🤣 ....... ναι την έδωσα ...... καί μόνον επειδή ρώτησες θα σου μεταβιβάσω το αρχείο που αγόρασα από το Thom Hogan για την μηχανή ....... free of charge ...... αν έχεις ήδη τέτοια η αποκτήσεις μία .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, babisskg said:

    Δώσε εξηγήσεις σχετικές με την απορία σου και θα σου δώσω όσες λεπτομέρειες χρειάζεσαι ......... 🤣🤣🤣 ....... ναι την έδωσα ...... καί μόνον επειδή ρώτησες θα σου μεταβιβάσω το αρχείο που αγόρασα από το Thom Hogan για την μηχανή ....... free of charge ...... αν έχεις ήδη τέτοια η αποκτήσεις μία .......


Αναρωτιέμαι γιατί αλλάξατε γνώμη μετα την απόκτηση.
Ήταν κατι στην απεικόνιση της εικόνας; (χλωμο..)  Ίσως το βάρος ή το κράτημα της ή κατι άλλο;
Ήταν ίσως υπερβολή η χρήση fullframe και είδατε οτι τελικά δεν χρειάζεστε FF σωμα;

Απλα το εχω απορία, γιατί τελικά αποφάσισες σε -θεωρητικά-  ''υποβάθμιση'' στον φωτογραφικο εξοπλισμο σου.

Aς πούμε ο highpriest που αλλαξε σε m4/3 σύστημα, εξήγησε τους λογους που το προτίμησε τελικά αντι για FF ... σε άλλο νήμα. 

 

Ευχαριστω για την προσφορα, οχι δεν θα παω σε Νικον δεν κανω αλλαγες προς το παρον !

Επεξ/σία από alx301
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Απάντηση νο1, σχετικά με το "softness" της Κ10d: 

Δεν μπορώ να παρατηρήσω κάτι στο κινητό μου που βλέπω τις φωτό σου, αλλά το έχεις γράψει ξανά θυμάμαι που προσπαθούσες να αυξήσεις το sharpening στις λειτουργίες της μηχανής. Επειδή όπως σου έχω αναφέρει έχω βρεθεί με 2 Κ10 σώματα στην κατοχή μου (το ένα συνειδητά για να δοκιμάσω τον CCD, και το άλλο ως μέρος πακέτου που ήθελα τον φακό της) τα οποία για την ώρα δεν έχω δοκιμάσει πολύ λόγω περιορισμένου χρόνου , θα σου πω ότι η Κ10 όπως πολλα άλλα σώματα εκείνης της περιόδου έπασχαν από θέματα front/back focus. Νομίζω από το.λιγο που δοκίμασα κ τη.μια δικιά μου έχει ένα θέμα. Για να το σιγουρέψεις υπάρχουν εκτυπώσιμα χαρτιά για τεστ που μπορείς να βρεις ...αλλά μια πιο εύκολη κ γρήγορη λύση είναι να κάνεις δοκιμή με ότι έχεις. Εγώ χρησιμοποιώ μια σειρά βιβλίων στη βιβλιοθήκη μου όπου τραβάω μια φωτό (περισσότερες για σιγουριά) με γωνία περίπου 20-30 μοίρες προς τη σειρά των βιβλίων...περίπου σαν τη φωτό που βάζω εδώ.

Α. Φροντιζεις να έχεις πολύ καλό φως για να μη δυσκολευτεί το AF κ κάνει λάθος 

Β. Εστιαζεις σε κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο , κατά προτίμηση με έντονα γράμματα και μεγάλη χρωματική αντίθεση ώστε να βοηθηθεί το AF ξανά (χοντρά μαύρα γράμματα σε άσπρο πλάγιο μέρος του βιβλίου)

Γ.  Κρατάς απόσταση από το "στόχο" περίπου 40 φορές το εστιακό μήκος του φακου που χρησιμοποιείς (αν 50mm, τότε 50mm x 40 = 2000mm = 2 μέτρα

Δ. Χρησιμοποιείς το μεγαλύτερο διάφραγμα του φακού ...f1.8...2.8...4, όποιο είναι αυτό ( για το εστιακό μήκος που χρησιμοποιείς αν μιλάμε για ζουμ φακό με μεταβλητό f stop)

Ελέγχεις σε μεγάλη οθόνη τη φωτογραφία και βλέπεις αν έχει εστιάσει όντως το σημείο που ήθελες ή αν του σημείο στο οποίο έχει εστιάσει είναι μπροστά ή πίσω από το σημείο που έστειλες εσύ. Σε αυτή την περίπτωση αν δηλαδή η μηχανή είχε εστιάσει σε λάθος σημείο, σημαίνει ότι έχει πρόβλημα front ή back focus ανάλογα αν εστίασε πιο πίσω ή μπροστά από το επιθυμητό σημείο. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα αυτό να μην είναι πρόβλημα της μηχανής αλλά να είναι πρόβλημα κάποιο συγκεκριμένου φακού.

Πάντως στις Κ10D είναι ένα θέμα που έχουν παρατηρήσει αρκετοί χρήστες της. Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι σε πιο σύγχρονες φωτογραφικές αυτό μπορεί να διορθωθεί μέσα στην κάμερα καθώς υπάρχει επιλογή ( focus adjustment) να ρυθμίσεις εσύ πολύ εύκολα, και μάλιστα για κάθε φακό ξεχωριστά, για να αποκλειστεί η περίπτωση ότι έφταιγε τελικά ο φακός και όχι κάμερα. Και η κάμερα κρατάει αυτές τις ρυθμίσεις και όποτε φοράς έναν συγκεκριμένο φακό αυτή χρησιμοποιεί τη διόρθωση αυτή χρησιμοποιεί τη διόρθωση που έχεις κάνει και διορθώνει το πρόβλημα εστιάζοντας σωστα. Στην κ7 που είχες αυτή η επιλογή νομίζω υπήρχε. Στην Κ10 όμως δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Από ότι είχα δει υπάρχει ένας τρόπος να κάνεις μία διόρθωση, απαιτείται όμως για αυτό αρχικά να βάλεις μία συγκεκριμένη έκδοση του firmware της μηχανής (νομίζω την 1.10) και στη συνέχεια με έναν τρόπο που δεν τον κατάλαβα ακριβώς μπορείς να μπεις στο λογισμικό και να κάνεις κάποιες διαφοροποιήσεις. Κάποια στιγμή που θα παίξω λίγο με τη μηχανή Θα το ψάξω περισσότερο.

Εν κατακλείδι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις αν το έχω καταλάβει σωστά ίσως είναι αυτό. Γιατί γενικά η Κ10 δεν φημίζεται ότι πάσχει από softness, μία χαρά ανάλυση έχει και μία χαρά sharp αποτελέσματα μπορεί να παράγει.

 

Δεν ξέρω αν βοήθησα ή σε μπέρδεψα περισσότερο, μπορείς πάντως να κάνεις το πείραμα που σου ανέφερα για να δεις αν έχεις το συγκεκριμένο πρόβλημα σε πρώτη φάση.

IMG_20221002_133257.jpg

    Αρχικά να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ειλικρινή πρόθεση για βοήθεια , η παρουσία των ανθρώπων σε ότι κάνω προσωπικά και επαγγελματικά αποτελεί για μένα ένα σπουδαίο κεφάλαιο . 

  Έχει ένα κάτι τις σε front / back focus το οποίο ενισχύεται από το focal length των εκάστοτε φακών . 

   Εστίαζα στα flamingos στο Καλοχώρι και έβγαζε τα χόρτα λίγο πιο πίσω , φυσικά η απόσταση ήταν πολύ μεγάλη .

   Το softness είναι εξηγήσιμο , το έχω βρεί κατά κοινή ομολογία και από άλλους και οφείλεται στον αισθητήρα και τις ρυθμίσεις του εργοστασίου . Εννοείται πως κανείς δεν θα περίμενε από μία τέτοια κατασκευή να αποδίδει όπως ένας πολύ πιο εξελιγμένος αισθητήρας τύπου Canon R10 η αντίστοιχου όπως το υπερβολικό clarity των mft αισθητήρων ( πόντος ) .

   Ελάχιστα με ενοχλεί , έχω ενεργό πλέον το on body image stabilization ( μιλάμε για χοντρή αμαρτία από μέρους μου , ο Θεός να με συγχωρήσει ) ....... και μαθαίνω συνέχεια ....... ας όψεται αυτός ο ....... να δείς πως τον λένε .... GtiFrb ...... 🤣🤣🤣 ...... όχι λάθος ...... @GQPhDFBI ...... αυτός φταίει για όλα ..... 🤣🤣🤣 ...... 

  

2 λεπτά πριν, alx301 είπε


Αναρωτιέμαι γιατί αλλάξατε γνώμη μετα την απόκτηση.
Ήταν κατι στην απεικόνιση της εικόνας; (χλωμο..)  Ίσως το βάρος ή το κράτημα της ή κατι άλλο;
Ήταν ίσως υπερβολή η χρήση fullframe και είδατε οτι τελικά δεν χρειάζεστε FF σωμα;

Απλα το εχω απορία, γιατί τελικά αποφάσισες σε -θεωρητικά-  ''υποβάθμιση'' στον φωτογραφικο εξοπλισμο σου.

Aς πούμε ο highpriest που αλλαξε σε m4/3 σύστημα, εξήγησε τους λογους που το προτίμησε τελικά αντι για FF ... σε άλλο νήμα. 

 

Ευχαριστω για την προσφορα, οχι δεν θα παω σε Νικον δεν κανω αλλαγες προς το παρον !

  ...... ναι κι' αυτός ο @highpriest ..... τέτοιος είναι κι' αυτός ...... 🤣🤣🤣 ....... με παρέσυρε ........ 🤣🤣🤣 ........ θα του εξηγήσω το όνειρο όταν έρθει για αύξηση με το νέο έτος ....... 🤣🤣🤣 ...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, babisskg said:

...... ναι κι' αυτός ο @highpriest ..... τέτοιος είναι κι' αυτός ...... 🤣🤣🤣 ....... με παρέσυρε ........ 🤣🤣🤣 ........ θα του εξηγήσω το όνειρο όταν έρθει για αύξηση με το νέο έτος ....... 🤣🤣🤣 ...... 

Αρα, απλα μπλεξατε με κακες παρέες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alx301 είπε

Αρα, απλα μπλεξατε με κακες παρέες; 

   Όχι ακριβώς , αυτούς ούτε καν θα τους είχα προσλάβει ...... 🤣🤣🤣 ...... ο χρόνος μου είναι περιορισμένος , η μέρα μου ξεκινάει στις 5 το πρωί και τελειώνει αισίως στις 11 και μισή το βράδυ ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απάντηση νούμερο 2, σχετικά με την KP που αναφέρθηκες στο άλλο topic, μιας που αυτό εδώ είναι πιο σχετικό.

Η KP είναι πάρα πολύ καλή μηχανή και μοιάζει αρκετά στα εργονομικά της με την Κ1 που είναι full-frame. Είναι αρκετά μικρή για pentax (τουλάχιστον στο σημείο της λαβής, παρεμπιπτόντως έρχεται με τρεις λαβές διαφορετικού μεγέθους που μπορείς εσύ να τοποθετείς όποια σου ταιριάζει ανάλογα την περίσταση) . Δεν μπορεί φυσικά να γίνει όσο μικρή είναι κάποιες mirrorless και ο λόγος για αυτό είναι το k mount που χρησιμοποιεί  η pentax και κάνει κάπως ογκώδες το σημείο στο οποίο κουμπώνει ο φακός. Το καλό από την άλλη είναι ότι με το k mount μπορείς να χρησιμοποιήσεις φακούς pentax των τελευταίων 50 ετών, όπως μπορείς να κάνεις σε όλες τις pentax μηχανές φυσικά. Για μένα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της είναι οι τρεις ροδέλες που έχει στην κορυφή που μπορείς και να τροποποιήσεις ανάλογα τις ανάγκες σου (πχ για ρύθμιση με τη μία του iso ενω είσαι σε Av mode που το μετατρέπει ουσιαστικά σε ένα πιο γρήγορο κι εύχρηστο manual mode ...και την άλλη πχ για exposure compensation) και επίσης μπορείς να αποθηκεύσεις έως 5 έτοιμες ρυθμίσεις μηχανης στην 3η ροδέλα,  ώστε ανάλογα την περίσταση να μπορείς γρήγορα να χρησιμοποιήσεις μία από αυτές. Εμένα μου πήρε ένα διάστημα να τη μάθω αλλά πλέον μου φαίνεται απίστευτο βολική στη λειτουργία της. Πέρα από τα εργονομικά της έχει όλα τα καλούδια που θα μπορούσε να έχει μία pentax, όπως αδιαβροχοποίηση, πολύ καλή σταθεροποίηση εικόνας, focus peaking, λειτουργία pixel shift, πολύ καλή ποιότητα εικόνας σε υψηλά ISO, και πολύ καλό dynamic range. Επιπλέον και flip screen που για μένα θεωρείται δεδομένου ότι θα πρέπει να έχει μία μηχανή σημερα και παραδόξως η Κ3iii δεν έχει!!. Από την άλλη αν θα έπρεπε να δούμε τα προβλήματά της, αυτό θα ήταν η σχετικά μικρή διάρκεια ζωής μπαταρίας που βέβαια μπορεί να λυθεί αν έχεις κάνα δυο ακόμα στις τσέπες σου, το μικρό μπάφερ και ότι δεν παίρνει δύο memory cards που προσωπικά το τελευταίο δεν με απασχολεί αλλά καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι θέμα για κάποιον που θέλει να τη χρησιμοποιήσει επαγγελματικά και δεν μπορεί να ρισκάρει στην περίπτωση που η μία κάρτα αποτυχει , κατά τη διάρκεια ενός γάμου παράδειγμα. 

Για μένα ήταν τεράστιο λάθος της pentax που σταμάτησε πέρυσι την παραγωγή της, αν και υποθέτω ότι το έκανε για να στηρίξει την έκδοση της k3 iii που έβγαλε, γιατί δεν θα μπορούσε να δικαιολογήσει αλλιώς τη μεγάλη διαφορά τιμής ανάμεσα σε αυτή και στην KP (2Χ τουλάχιστον). Αυτό είναι πρόβλημα για όποιον θέλει να τη βρει γιατί δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά πλέον καινούργια κάτι που έχει οδηγήσει και σε αύξηση των τιμών των μεταχειρισμένων μοντέλων της στο internet. 

IMG_20221002_140643.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, babisskg είπε

ας όψεται αυτός ο ....... να δείς πως τον λένε .... GtiFrb ...... 🤣🤣🤣 ...... όχι λάθος ...... @GQPhDFBI ...... αυτός φταίει για όλα ..... 🤣🤣🤣 ...... 

Για να με συγχωρέσεις... (είναι πολύ παλιά η φωτογραφία οπότε λείπουν μερικά πραγματάκια)

DSCF3002.JPG.a2d08466e69f8c6e5ccba0c31e3372bd.JPG

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...