Προς το περιεχόμενο

Pentaxcorner ....... για όσους !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Πριν 5 χρόνια η τιμή της ήταν στα 200€ τώρα ανάλογα την κατάσταση μπορούν να ζητήσουν και πάνω από 1000€.
Υπολόγισε άλλα 200~300€ για τον πρώτο σου φακό.
Παρόλο που χρησιμοποιώ μία  Pentax 645 δεν ξέρω εάν  θα πρότεινα σε κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το μεσαίο φορμά να κοιτάξει το 6Χ4,5. Ίσως είναι καλύτερα να πάει σε 6Χ7. Άλλα πάλι εξαρτάται τι θέλει.

θέλει,θέλει.......θέλει ο διάολος να αγιάσει, αλλά δεν τον αφήνει το λιβάνι ...🤣🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, highpriest είπε

Θα είχε όμως ενδιαφέρον. Δηλαδή να παρακάμψω τελείως FF και να έχω ένα σύστημα Μ4/3 και ένα medium format. 

Και αν σου έλεγα ότι μπορείς με 1.000€ να κάνεις την Fuji σου Large Format (να παρακάμψεις και το μεσαίο φορμά) τι θα έλεγες;
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Και αν σου έλεγα ότι μπορείς με 1.000€ να κάνεις την Fuji σου Large Format (να παρακάμψεις και το μεσαίο φορμά) τι θα έλεγες;
 

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον…αν είχα Fuji!😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, highpriest είπε

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον…αν είχα Fuji!😆

Ναι σωστά, δεν έχεις φωτογραφική μηχανή, έχεις ξυριστική μηχανή Panasonic.
Θα το προσπεράσω και θα σου πω ότι χρειάζεσαι 3 πράγματα:
Μία View Camera π.χ  Toyo 45C, από 100€ έως 400€ ανάλογα την κατάσταση.
Edit : εάν δεν θες να δουλεύεις studio πάρε μία καινούργια intrepid 4x5.
Φακό μεγάλου φορμά  κόστος 300~500€. Έχεις πολλές επιλογές από εταιρείες ανάλογα τι θέλεις να κάνεις. Εάν θες macro φακό ξεφεύγεις λίγο.
Τέλος θα χρειαστεί να κάνεις μία πατέντα για να βάλεις την ξυριστική σου στον αντάπτορα.
Και λέω πατέντα γιατί δεν ξέρω τι θα βλέπει η m4/3. Υπάρχουν σχετικά βίντεο στο youtube για να δεις πως λειτουργεί.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Ναι σωστά, δεν έχεις φωτογραφική μηχανή, έχεις ξυριστική μηχανή Panasonic.
Θα το προσπεράσω και θα σου πω ότι χρειάζεσαι 3 πράγματα:
Μία View Camera π.χ  Toyo 45C, από 100€ έως 400€ ανάλογα την κατάσταση.
Φακό μεγάλου φορμά  κόστος 300~500€. Έχεις πολλές επιλογές από εταιρείες ανάλογα τι θέλεις να κάνεις. Εάν θες macro φακό ξεφεύγεις λίγο.
Τέλος θα χρειαστεί να κάνεις μία πατέντα για να βάλεις την ξυριστική σου στον αντάπτορα.
Και λέω πατέντα γιατί δεν ξέρω τι θα βλέπει η m4/3. Υπάρχουν σχετικά βίντεο στο youtube για να δεις πως λειτουργεί.

Απο την M50 ακόμη, και μετά απο αρκετή μελέτη και κάποιες δοκιμές, έχω αποκλείσει την οποιαδήποτε χρήση ανταπτόρων σε φωτογραφική μηχανή για να παίρνει οτιδήποτε πέρα απο native για το σύστημα φακούς. Είτε πρόκειται για αντάπτορες που θα προσαρμόσουν vintage φακούς, είτε FF φακούς είτε tubes για macro. 

Οπότε και fuji να είχα, δεν θα προχωρούσα σε τετοια λύση.

Όσο για την "ξυριστική" που λες....μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες. Ολοι σε M4/3 θα καταλήξετε στο τέλος!😆

και μακάρι να πάτε σε high end σαν την Panasonic για να δειτε τι χάνετε τόσο καιρό με τις αρχαιολογίες που παίζετε. 

Οταν τελειώσετε με τις ανασκαφές του Χεωψ σας περιμένουμε στο Μ4/3 σύστημα. 😛

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, highpriest είπε

Απο την M50 ακόμη, και μετά απο αρκετή μελέτη και κάποιες δοκιμές, έχω αποκλείσει την οποιαδήποτε χρήση ανταπτόρων σε φωτογραφική μηχανή για να παίρνει οτιδήποτε πέρα απο native για το σύστημα φακούς. Είτε πρόκειται για αντάπτορες που θα προσαρμόσουν vintage φακούς, είτε FF φακούς είτε tubes για macro. 

Οπότε και fuji να είχα, δεν θα προχωρούσα σε τετοια λύση.

Όσο για την "ξυριστική" που λες....μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες. Ολοι σε M4/3 θα καταλήξετε στο τέλος!😆

και μακάρι να πάτε σε high end σαν την Panasonic για να δειτε τι χάνετε τόσο καιρό με τις αρχαιολογίες που παίζετε. 

Οταν τελειώσετε με τις ανασκαφές του Χεωψ σας περιμένουμε στο Μ4/3 σύστημα. 😛

    https://www.dpreview.com/news/8900522671/film-friday-a-q-a-with-large-format-motorsports-photographer-brandon-faith.amp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, highpriest είπε

έχω αποκλείσει την οποιαδήποτε χρήση ανταπτόρων σε φωτογραφική μηχανή για να παίρνει οτιδήποτε πέρα απο native για το σύστημα φακούς.

Απλά εδώ ο αντάπτορας είναι όχι για να βάλεις 3rd party φακό, αλλά για να προσαρμόσεις την μηχανή σου στην πλάτη μιας άλλης μηχανής.

Και επειδή βγαίνω off topic θα ετοιμάσω φωτογραφία με Pentax Υλικό.
Σχώρα με @babisskg

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, highpriest είπε

Απο την M50 ακόμη, και μετά απο αρκετή μελέτη και κάποιες δοκιμές, έχω αποκλείσει την οποιαδήποτε χρήση ανταπτόρων σε φωτογραφική μηχανή για να παίρνει οτιδήποτε πέρα απο native για το σύστημα φακούς. Είτε πρόκειται για αντάπτορες που θα προσαρμόσουν vintage φακούς, είτε FF φακούς είτε tubes για macro. 

Οπότε και fuji να είχα, δεν θα προχωρούσα σε τετοια λύση.

Όσο για την "ξυριστική" που λες....μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες. Ολοι σε M4/3 θα καταλήξετε στο τέλος!😆

και μακάρι να πάτε σε high end σαν την Panasonic για να δειτε τι χάνετε τόσο καιρό με τις αρχαιολογίες που παίζετε. 

Οταν τελειώσετε με τις ανασκαφές του Χεωψ σας περιμένουμε στο Μ4/3 σύστημα. 😛

Ρουχτου,ρουχτου....ρουχτου τώρα που είναι μόνος ακόμα🤣🤣🤣.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snorky.GR είπε

Ρουχτου,ρουχτου....ρουχτου τώρα που είναι μόνος ακόμα🤣🤣🤣.....

Ηρθε και ο έτερος Καπαδόκης! Οτι προλάβαμε προλάβαμε!🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Ηρθε και ο έτερος Καπαδόκης! Οτι προλάβαμε προλάβαμε!🤣🤣🤣

εμμμμμμ, σε τα έλεγα εγώ...τώρα να δεις τι έχει να πέσει....ετοιμάσου....φόρεσε το αλεξίσφαιρο .....🤣😂🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Απλά εδώ ο αντάπτορας είναι όχι για να βάλεις 3rd party φακό, αλλά για να προσαρμόσεις την μηχανή σου στην πλάτη μιας άλλης μηχανής.

Πολύπλοκότητα χωρίς λόγο.

Αν μεσαίου φορμάτ, τότε μεσαίου φορματ μηχανή. Για να πάρω το 100% που μπορεί να δώσει ενός τέτοιου είδους μηχάνημα. Το θέμα μου δεν είναι τα μεγκαπίξελ. Παίρνω 80 μεγκαπίξελ high res και τα κάνω 160 μεγκαπίξελ σε κάποιο πρόγραμμα. Συνηθως μάλιστα πέρα απο την ανάλυση των 20 μεγκαπιξελ που έχω, δεν χρειάζομαι και κάτι περισσότερο. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Απλά εδώ ο αντάπτορας είναι όχι για να βάλεις 3rd party φακό, αλλά για να προσαρμόσεις την μηχανή σου στην πλάτη μιας άλλης μηχανής.

Και επειδή βγαίνω off topic θα ετοιμάσω φωτογραφία με Pentax Υλικό.
Σχώρα με @babisskg

     Μα δεν τους είπες και τίποτε , άλλωστε αυτοί είναι που χρησιμοποιούν 4/3 αισθητήρα με αλλαγμένο mount μπροστά δλδ μία πλάτη 4/3 χωρίς καθρέφτη !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να γυρίσουμε στα της Pentax, η δική μου κομπακτ δεν δείχνει σημάδια βελτίωσης. Καθαρισα τον αισθητήρα, αλλά μάλλον δεν ήταν το πρόβλημα πάνω στην επιφάνεια του. Κάτι άλλο παίζει.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για να γυρίσουμε στα της Pentax, η δική μου κομπακτ δεν δείχνει σημάδια βελτίωσης. Καθαρισα τον αισθητήρα, αλλά μάλλον δεν ήταν το πρόβλημα πάνω στην επιφάνεια του. Κάτι άλλο παίζει.

    Δεν νομίζω πως χρειάζεται περαιτέρω έρευνα , όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες και εφόσον υπάρχει διάθεση , μάλλον παρόρμηση θα έλεγα , τσακωνεις μία άλλη και τέλος . Κάτσε να δώ λίγο γιατί είχα βρει κάτι πρόσφατα αξιόλογο και προσιτό . Όχι , γράψε λάθος , αξιόλογο μεν ακριβά το ζητάει δε . Το ξέχασα .

18 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για να γυρίσουμε στα της Pentax, η δική μου κομπακτ δεν δείχνει σημάδια βελτίωσης. Καθαρισα τον αισθητήρα, αλλά μάλλον δεν ήταν το πρόβλημα πάνω στην επιφάνεια του. Κάτι άλλο παίζει.

https://www.ebay.com/itm/185593251268?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=I2TnRDvfQ0-&sssrc=2349624&ssuid=xPODz6pmSle&var=&widget_ver=artemis&media=MORE.   

    Άμα σου περισσεύει κάνα 45αρι διότι την είχε πάλι σε δημοπρασία δεν ενδιαφέρθηκε κανείς , ούτε και τώρα πρόκειται , οπότε θα την κερδίσεις άνετα . Δεν τον ρώτησα τι μεταφορικά γυρεύει , γιατί καμιά φορά ζητάνε παλαβομαρες . 

  Πολύ καλή ! Αλλιώς δες μία Coolpix που γυρεύει ένας εδώ μέσα στα 30 ευρώ , νομίζω την a100 . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...