Προς το περιεχόμενο

Pentaxcorner ....... για όσους !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

 

Για αγνωστο λογο μιλαμε πολυ για φακους , για μηχανες, για δυνατοτητες, για ειδικα εφε, .......για,για...και κανενας δεν αναφερεται στο μεγεθος του Pixel.......

 

Κάποια στιγμή είχα αναφερθεί στο μέγεθος pixel πως όταν σε έναν σένσορα με σταθερές διαστάσεις ανεβαίνει ο αριθμός των πίξελ, υπάρχει μια θεωρία που λέει πως όσο μικρότερος ο αριθμός των πίξελ, τόσο πιο μεγάλα σε μέγεθος, άρα τόσο πιο καλή η εικόνα.

Είχα φέρει σαν παράδειγμα την EM-1iii σε σχέση με την E-M1 για τις οποίες πολλοί αναφέρουν πως η παλιά με τα 16 mpx έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας απο αυτή με τα 20mpx. 

Μου είχε πει κάποιος (δεν θυμάμαι ποιος) πως δεν έχει ισχύει κάτι τέτοιο και δεν έχει σημασία.

Τελικά έχει σημασία το μέγεθος του πιξελ σε έναν σένσορα; Μιλάω για ίδιο σύστημα. Προφανώς αυτός με τα πιο λίγα mpx θα έχει και τα πιο μεγάλα πίξελ και αντίστροφα. Μιας και ο δεδομένος χώρος του σένσορα δεν αλλάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, pifilos είπε

Υπάρχει πάντως μια Pentax 645 N II στο marketplace του facebook στα 500 ευρώ. Καλή κακή δεν ξέρω ούτε αν θεωρείτε καλή τιμή. 

    Φίλμ είναι , όσο για την τιμή προηγούνται έλεγχοι πριν καταλήξει κανείς . 

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Κάποια στιγμή είχα αναφερθεί στο μέγεθος pixel πως όταν σε έναν σένσορα με σταθερές διαστάσεις ανεβαίνει ο αριθμός των πίξελ, υπάρχει μια θεωρία που λέει πως όσο μικρότερος ο αριθμός των πίξελ, τόσο πιο μεγάλα σε μέγεθος, άρα τόσο πιο καλή η εικόνα.

Είχα φέρει σαν παράδειγμα την EM-1iii σε σχέση με την E-M1 για τις οποίες πολλοί αναφέρουν πως η παλιά με τα 16 mpx έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας απο αυτή με τα 20mpx. 

Μου είχε πει κάποιος (δεν θυμάμαι ποιος) πως δεν έχει ισχύει κάτι τέτοιο και δεν έχει σημασία.

Τελικά έχει σημασία το μέγεθος του πιξελ σε έναν σένσορα; Μιλάω για ίδιο σύστημα. Προφανώς αυτός με τα πιο λίγα mpx θα έχει και τα πιο μεγάλα πίξελ και αντίστροφα. Μιας και ο δεδομένος χώρος του σένσορα δεν αλλάζει.

    Θεωρητικά ....... διότι παρεμβάλλεται η ισχύς του επεξεργαστή ! 

59 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σύστημα όμως, δεν είναι το σώμα. Αν δεν έχει δοκιμάσει κάποιος ένα από τα δυνατά γυαλιά του κάθε συστήματος,τότε έχει δει μόνο την αίσθηση που δημιουργεί το σώμα στα χέρια. Δεν έχει δει τίποτε από όσα μπορεί να αποτυπώσει το σύστημα, στο χαρτί , άσχετα αν ξεκινά από φιλμ ή αισθητήρα. 

Γυαλί ίσον ένας καλός prime ή ένας καλός ζουμ , περιορισμένου εύρους. Και σχεδόν πάντα του κατασκευαστή. Αν έχει κάποιος μια F3 και φωτογραφίζει με κανένα σάπιο ζουμ ταμρον ή σόλιγκορ, δεν έχει δει τίποτε. Μόνο το πως πιάνει το σώμα στα χέρια.  Αν δεν βάλει πάνω τον 35mm f/1.4 ai-s ή τον 135mm f/2.8 ή τον 80-200 f/4.5 , χαμπάρι δεν έχει πάρει . Σε μια φιλμάτη canon fd, τι να δει , αν δεν βάλει έναν 35mm f/2 όπως αντίστοιχα τον ef 35mm f/2 σε φιλμάτη eos ή dslr. Με κάτι σάπιους sigma εποχής που τις βρίσκει στο ebay , απλά μπορεί και ακούει το κλικ .  Να πω για τις τωρινές sony a7 που έδωσε ο άλλος 2000€ για σώμα και βάζει κάτι κινέζους των 100€ πάνω ; 

    Να μιλήσεις ελεύθερα ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, highpriest είπε

Κάποια στιγμή είχα αναφερθεί στο μέγεθος pixel πως όταν σε έναν σένσορα με σταθερές διαστάσεις ανεβαίνει ο αριθμός των πίξελ, υπάρχει μια θεωρία που λέει πως όσο μικρότερος ο αριθμός των πίξελ, τόσο πιο μεγάλα σε μέγεθος, άρα τόσο πιο καλή η εικόνα.

Είχα φέρει σαν παράδειγμα την EM-1iii σε σχέση με την E-M1 για τις οποίες πολλοί αναφέρουν πως η παλιά με τα 16 mpx έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας απο αυτή με τα 20mpx. 

Μου είχε πει κάποιος (δεν θυμάμαι ποιος) πως δεν έχει ισχύει κάτι τέτοιο και δεν έχει σημασία.

Τελικά έχει σημασία το μέγεθος του πιξελ σε έναν σένσορα; Μιλάω για ίδιο σύστημα. Προφανώς αυτός με τα πιο λίγα mpx θα έχει και τα πιο μεγάλα πίξελ και αντίστροφα. Μιας και ο δεδομένος χώρος του σένσορα δεν αλλάζει.

    Και σαφέστατα ένα μεγάλο pixel έχει αντίστοιχη δυνατότητα να συγκεντρώνει φώς ....... φωτόνια ....... μέχρι να φτάσει στο σημείο κορεσμού και υπερχείλισης ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

@babisskg φακούς έχουμε:
lenses.jpg.37887183068c8817d8612fdefe521672.jpg

Και το μωρό
645.jpg.512710265a98e2e727abc9bdbe3e5f28.jpg

Πόσο παέι ένα τέτοιο σύστημα με τους φακούς;

Συνεργασία με υπολογιστή tethered για επαγγελματικές δουλειές κάνει ή έχει περιορισμούς;

Σαν φιλμάτη μου μοιάζει, ειδικά οι φακοί. Ηξερα η 645 είναι CCD 40mpx.  

 

edit: Το έψαξα τελικά. Φιλμάτη είναι. Ανευ ενδιαφέροντος για εμένα...με βάζετε και ψάχνω αρχαιολογίες! 😛

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, highpriest είπε

Πόσο παέι ένα τέτοιο σύστημα με τους φακούς;

Συνεργασία με υπολογιστή tethered για επαγγελματικές δουλειές κάνει ή έχει περιορισμούς;

Σαν φιλμάτη μου μοιάζει, ειδικά οι φακοί. Ηξερα η 645 είναι CCD 40mpx.  

 

edit: Το έψαξα τελικά. Φιλμάτη είναι. Ανευ ενδιαφέροντος για εμένα...με βάζετε και ψάχνω αρχαιολογίες! 😛

Η Pentax έχει βγάλει 5 μηχανές στο 6x4,5.

3 αναλογικές , 645, 645Ν &. 645Ν ii. η πρώτη είναι manual, οι άλλες 2 έχουν autofocus.

2 ψηφιακές , 645D ( ccd 40mpx) & 645z ( CMOS 50mpx)

Το πλεονέκτημα που έχουν είναι ότι η μοντουρα φακών είναι ίδια , οπότε όλοι οι φακοί μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλα τα σώματα. Επίσης ακούω κολακευτικά σχόλια από χρήστες Fujifilm που χρησιμοποιούν τους φακούς σε gfx 50.

Για το tether που λες, εγκυκλοπεδικά στη 645D καλύτερα να μην το χρησιμοποιήσεις. Στην 645z λένε πως είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα δεν έχει τύχει να τη δουλέψω, την έχω πιάσει μόνο σε εκθέσεις.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Η Pentax έχει βγάλει 5 μηχανές στο 6x4,5.

3 αναλογικές , 645, 645Ν &. 645Ν ii. η πρώτη είναι manual, οι άλλες 2 έχουν autofocus.

2 ψηφιακές , 645D ( ccd 40mpx) & 645z ( CMOS 50mpx)

Το πλεονέκτημα που έχουν είναι ότι η μοντουρα φακών είναι ίδια , οπότε όλοι οι φακοί μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλα τα σώματα. Επίσης ακούω κολακευτικά σχόλια από χρήστες Fujifilm που χρησιμοποιούν τους φακούς σε gfx 50.

Για το tether που λες, εγκυκλοπεδικά στη 645D καλύτερα να μην το χρησιμοποιήσεις. Στην 645z λένε πως είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα δεν έχει τύχει να τη δουλέψω, την έχω πιάσει μόνο σε εκθέσεις.

Ψευτοκοιτάω και medium format για δεύτερο σύστημα. Αλλά είναι απλησίαστα.

Θα είχε όμως ενδιαφέρον. Δηλαδή να παρακάμψω τελείως FF και να έχω ένα σύστημα Μ4/3 και ένα medium format. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Πόσο παέι ένα τέτοιο σύστημα με τους φακούς;

Συνεργασία με υπολογιστή tethered για επαγγελματικές δουλειές κάνει ή έχει περιορισμούς;

Σαν φιλμάτη μου μοιάζει, ειδικά οι φακοί. Ηξερα η 645 είναι CCD 40mpx.  

 

edit: Το έψαξα τελικά. Φιλμάτη είναι. Ανευ ενδιαφέροντος για εμένα...με βάζετε και ψάχνω αρχαιολογίες! 😛

 

1 λεπτό πριν, GQPhDFBI είπε

Η Pentax έχει βγάλει 5 μηχανές στο 6x4,5.

3 αναλογικές , 645, 645Ν &. 646Ν ii. η πρώτη είναι manual, οι άλλες 2 έχουν autofocus.

2 ψηφιακές , 645D ( ccd 40mpx) & 645z ( CMOS 50mpx)

Το πλεονέκτημα που έχουν είναι ότι η μοντουρα φακών είναι ίδια , οπότε όλοι οι φακοί μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλα τα σώματα. Επίσης ακούω κολακευτικά σχόλια από χρήστες Fujifilm που χρησιμοποιούν τους φακούς σε gfx 50.

Για το tether που λες, εγκυκλοπεδικά στη 645D καλύτερα να μην το χρησιμοποιήσεις. Στην 645z λένε πως είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα δεν έχει τύχει να τη δουλέψω, την έχω πιάσει μόνο σε εκθέσεις.

    Έτσι ξεκινάνε οι μολύνσεις , ύπουλα , χωρίς συμπτώματα και παρενέργειες , λίγο φαγούρα ...... λίγο διάβασμα και ξαφνικά ένα πρωί ........ 🤣🤣🤣 ....... βρίσκεσαι με μία 645D στα χέρια ...... ενώ γνωστοί και φίλοι κουνάνε το κεφάλι με συμπάθεια ....... κρίμα μωρέ κι' ήταν καλό παιδί ...... πως το έπαθε ...... οι κακές παρέες φυσικά ....... 😂😂😂 ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

 

    Έτσι ξεκινάνε οι μολύνσεις , ύπουλα , χωρίς συμπτώματα και παρενέργειες , λίγο φαγούρα ...... λίγο διάβασμα και ξαφνικά ένα πρωί ........ 🤣🤣🤣 ....... βρίσκεσαι με μία 645D στα χέρια ...... ενώ γνωστοί και φίλοι κουνάνε το κεφάλι με συμπάθεια ....... κρίμα μωρέ κι' ήταν καλό παιδί ...... πως το έπαθε ...... οι κακές παρέες φυσικά ....... 😂😂😂 ....... 

Εμ δεν ξέρω με τι παλιοχαρακθήρες έχω μπλέξει;! 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Ψευτοκοιτάω και medium format για δεύτερο σύστημα. Αλλά είναι απλησίαστα.

Θα είχε όμως ενδιαφέρον. Δηλαδή να παρακάμψω τελείως FF και να έχω ένα σύστημα Μ4/3 και ένα medium format. 

     Ξεκίνησε ήδη ....... 🤣🤣🤣 ....... 

21 λεπτά πριν, highpriest είπε

Εμ δεν ξέρω με τι παλιοχαρακθήρες έχω μπλέξει;! 😛

     Έλα ....... να μην λες ........ 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Ξεκίνησε ήδη ....... 🤣🤣🤣 ....... 

     Έλα ....... να μην λες ........ 

 

H E-M1X δεν έχει κάποια λογική για εμένα. Τα feature της είναι πρακτικά ίδια τόσο με την E-M1ii όσο και με την E-M1iii. Μικρολεπτομέριες αλλάζουν.

Γενικά στην Olympus υπάρχει μια στασιμότητα τον τελευταίο καιρό. Και δεν είδα κάποια σημαντική αναβάθμιση με την OM Systems ακόμη που να αναφωνήσω "Την θέλω!"

Το κακό είναι πως οι υπάρχουσες ναυαρχίδες της, ακόμη σαν μεταχειρισμένες κρατάνε πολύ υψηλές τιμές. Δεν είναι VFM για εμένα. Αλλά η E-M1iii είναι απωθημένο. Καποια στιγμή θα την πάρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, highpriest είπε

H E-M1X δεν έχει κάποια λογική για εμένα. Τα feature της είναι πρακτικά ίδια τόσο με την E-M1ii όσο και με την E-M1iii. Μικρολεπτομέριες αλλάζουν.

Γενικά στην Olympus υπάρχει μια στασιμότητα τον τελευταίο καιρό. Και δεν είδα κάποια σημαντική αναβάθμιση με την OM Systems ακόμη που να αναφωνήσω "Την θέλω!"

Το κακό είναι πως οι υπάρχουσες ναυαρχίδες της, ακόμη σαν μεταχειρισμένες κρατάνε πολύ υψηλές τιμές. Δεν είναι VFM για εμένα. Αλλά η E-M1iii είναι απωθημένο. Καποια στιγμή θα την πάρω.

     Κάνε την υπέρβαση τώρα που θα την βρείς καινούργια . Σε λίγο καιρό θα προσφέρεται μόνο ως μεταχειρισμένη .......... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, imr είπε

Δυστυχώς πούλησα πριν κάποιους μήνες την ks - 2

Γιατί δυστυχώς; Το μετάνιωσες;

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...