Προς το περιεχόμενο

Goodys, KFC ή McDonalds;


Gingerbread

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 258
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανέκαθεν το σουβλάκι ήταν το πιο VFM. Με λιγότερα χρήματα, σίγουρα έτρωγες περισσότερο, ειδικότερα όσο οι τιμές ήταν νορμαλ.

Τα Goodys σε σχέση με τα Mac είναι καλύτερα γευστικά. Δεν είναι τόσο πλαστικούρα όσο τα δεύτερα, αλλά πλέον οι τιμές έχουν ξεφύγει πολύ. Και δυστηχώς ακόμα και τα Mac έχουν ανέβει σημαντικά. Χαρακτηριστικό είναι το cheese, που ήταν 1€, μετά 1.2€, 1.4€ και τώρα πλέον 1.55€. Και είναι το πιο άθλιο μακράν.

Τα KFC δεν τα χωνεύω με τίποτα. Μια φορά μόνο έφαγα επειδή επέμενε η κόρη μου και ήταν και η τελευταία. Τραγικό φαγητό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mindreader είπε

Γιατι παρηκμασαν τοσο αυτα τα μαγαζια;

Τελικα το μονο αθανατο, ειναι το σουβλακι και το πιτογυρο. Κλασικη ελληνικη 'αξια'!

Δεν συγκρίνεις όμοια πράγματα.

Ή θα συγκρίνεις αλυσίδες ή φαγητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Γιατι παρηκμασαν τοσο αυτα τα μαγαζια;

Τελικα το μονο αθανατο, ειναι το σουβλακι και το πιτογυρο. Κλασικη ελληνικη 'αξια'!

Τα goodys έχουν παρακμάσει και είναι λογικό.

Όταν έφτασε το goodys να κοστίζει εννιά δέκα ευρώ, στα χρήματα αυτά υπάρχουν πλείστες άλλες (πιο) ποιοτικές επιλογές. Και αν όχι στα χρήματα αυτά, με ένα δύο ευρώ επιπλέον.

Τα Mac τα συντηρεί η νεολαία, με τους κωδικούς και τις εφαρμογές γίνεται ο κακός χαμός.

Είναι άδικο να συγκρίνεται, να εξισώνεται το σουβλάκι με τα fast food Goodys, Mac.

Ένας διατροφολόγος μου είχε πει κάποτε πως το σουβλάκι είναι ένα πλήρες γεύμα (με καλαμάκι χοιρινό ή κοτόπουλο, όχι με "γύρο γύρο όλοι, στη μέση η φορμόλη").

1 ώρα πριν, HeimerSwag είπε

 

Burger king πολύ ανώτερο και από mac και από goodys. Δε νομίζω. Εμένα τα simply ακόμα και τώρα μου φαίνονται εξαιρετικά.

2005 2006 2007, τα simplys ήταν όπως το είπες, εξαιρετικά.

Μετά είχε φτάσει μία εποχή που ήταν ανεκδιήγητα. Σήμερα, θα τα χαρακτήριζα μέτρια.

Φυσικά, όλα αυτά είναι υποκειμενικά.

Επεξ/σία από Rebelos2018
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Rebelos2018 said:

 

Ένας διατροφολόγος μου είχε πει κάποτε πως το σουβλάκι είναι ένα πλήρες γεύμα (με καλαμάκι χοιρινό ή κοτόπουλο, όχι με "γύρο γύρο όλοι, στη μέση η φορμόλη").

 

lol

ένα πλήρες ανθυγιεινό γεύμα μάλλον ήθελε να πει. εκτός κι αν σαν διατροφολόγος προκρίνει τα τηγανητά (πατάτες), το λευκό αλεύρι (πίτα) και την άκρατη κατανάλωση κόκκινου ή λευκού κρέατος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

lol

ένα πλήρες ανθυγιεινό γεύμα μάλλον ήθελε να πει. εκτός κι αν σαν διατροφολόγος προκρίνει τα τηγανητά (πατάτες), το λευκό αλεύρι (πίτα) και την άκρατη κατανάλωση κόκκινου ή λευκού κρέατος. 

Δεν έγραψα πουθενά για τηγανιτές πατάτες. 

Ντομάτα, γιαούρτι και το κρέας μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

 

Ένας διατροφολόγος μου είχε πει κάποτε πως το σουβλάκι είναι ένα πλήρες γεύμα (με καλαμάκι χοιρινό ή κοτόπουλο, όχι με "γύρο γύρο όλοι, στη μέση η φορμόλη").

 

Nαι ειναι πληρες και υγιεινο ιδιως αν το φτιαξεις  σπιτι(για να αποφυγεις τα λαδια απεξω), εχει  και πρωτεινη και υδατανθρακα εχει και βιταμινες απο λαχανικα πχ ντοματα. Προφανως δεν λεμε να τρωει κανεις συνεχεια γτ μετα αλλαζει το θεμα.

Οσο για τα γκουντις και τα υπολοιπα προφανως ειναι σαπιλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιός τρώει σε McDonalds και πίνει καφέ απο Starbucks ακόμα το 2024?

Απο αλυσίδες burger θεωρώ πιο καλή τα Simply Burgers, αλλά και πάλι προτιμώ συνοικιακά

Επεξ/σία από Manefs23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Manefs23 said:

Ποιός τρώει σε McDonalds και πίνει καφέ απο Starbucks ακόμα το 2024?

 

Και ομως, για πολλους (ατυχως) ισχυει οτι 'για μια μουρη ζουμε σε αυτο τον κοσμο'....

spacer.png

Χλιδη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Goodys όντως όταν ήμουν μικρός 00ς ήταν αξιοπρεπέστατα. Εξακολουθώ να τα θεωρώ καλύτερα απο MacD. και KFC. Δηλαδή αν είχα να επιλέξω ανάμεσα στα 3 στα goodys θα πήγαινα. Τα τελευταία 15 χρόνια δεν αξίζουν.  Για τον απλό λόγο, ότι πας σε κάποιο καλό συνοικιακό μπεργκεράδικο, και καλύτερα τρώς και πιο οικονομικά - ή εστω πληρώνεις τα ίδια.

Πρέπει να έχω πάει χρόνια και στα 3. Δεν θυμάμαι την τελευταία φορά. Μπορεί να είναι 7-8 πριν.. και αυτό αν ήθελε η παρέα μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν παραγγείλω απ'έξω, παίρνω ένα εκ των δύο, 

ή αρνίσια παϊδάκια με πατάτες τηγανιτές

ή κοντοσούβλι επίσης με πατάτες τηγανιτές

δίνω κάπου 10€.. αλλά παραγγέλνω 2 φορές τον μήνα

γύρο έχω να φάω κάτι χρόνια, τον σιχαίνομαι πολλά λίπη

έπαιρνα και pizza απ'έξω, αλλά έβγαινε 13-14€ και ήταν και πολύ ποσότητα, οπότε το άλλαξα, πάω Σκλαβενίτη παίρνω pizza margaritta Master Baker και προσθέτω εγώ επιπλέον τυριά πχ γραβιέρα, κεφαλοτύρι κτλ και βγαίνει 5-6€ πλήρες γεύμα

Παλιά είχαμε και Goody's και Mac στο Ρέθυμνο, έκλεισαν και τα δύο, δεν είχαν πελατεία, άθλιο φαγητό

Επεξ/σία από Σπίθας Στο Σκοτάδι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...