Προς το περιεχόμενο

payzy, η νέα πλήρως ψηφιακή πρόταση της Cosmote για ηλεκτρονικές πληρωμές με smartphone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, msakis01 είπε

Ξεκίνησα πριν από λίγο την εγγραφή για την υπηρεσία, έκανα όλα τα δικαιολογητικά και στην βίντεο-κλήση μου είπαν να τους δείξω την αστυνομική ταυτότητα μου, μου λένε δυστυχώς δεν γίνεται να συνεχίσουμε γιατί η ταυτότητα σας είναι παλιού τύπου θέλει μόνο τις καινούργιες με λατινικό χαρακτήρα, η το πρόσφατο διαβατήριο τελευταίων 6 μηνών!

Όποτε όσοι έχετε παλιού τύπου ταυτότητα να ξέρετε δεν την δέχονται!

 

Ρε παλικάρια, οσοι εχετε τέτοιες ταυτότητες γιατί δεν τις αλλάζετε στην πρώτη ευκαιρια ; Δυο φωτογραφιες θέλει και γίνεται αυθημερόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, abitolive said:

Δεν είναι δωρεάν για όλες τις τράπεζες. Κάποιες έχουν προμήθεια ανάλογα το ποσό μεταφοράς. Και σε όλες υπάρχει ανώτατο όριο μεταφοράς τα 500 ευρώ.

Για Alpha Bank, Eurobank και Εθνική που το χρησιμοποιώ δεν έχει χρέωση.
Θέλεις να στέλνεις πάνω από 500 ευρώ την ημέρα στους φίλους σου;
Θέλεις να γίνουμε φίλοι; 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vodkaman είπε

Ενα άτομο δίνει 150€/μηνα σε άλλο άτομο που έχει ανάγκη (οχι φοιτητης). Του τα δινει στο χέρι. Εάν του τα βάλει σε λογαριασμό Ταμιευτηρίου συστημικής Τράπεζας, δεν θα έρθει η εφορία να του βάλει χέρι (εκείνου που δέχεται τα χρήματα) ;

Για τέτοιο ποσό όχι, δε θα ασχοληθει...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, prometheas είπε

Ρε παλικάρια, οσοι εχετε τέτοιες ταυτότητες γιατί δεν τις αλλάζετε στην πρώτη ευκαιρια ; Δυο φωτογραφιες θέλει και γίνεται αυθημερόν. 

Πιθανόν γιατί αλλάζει επίσης ο αριθμός ταυτότητας, τον οποίο με τη σειρά του πρέπει να αλλάξεις παντού με δική σου πρωτοβουλία και ευθύνη, κάτι που σίγουρα δεν γίνεται αυθημερόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanosbrt είπε

Πιθανόν γιατί αλλάζει επίσης ο αριθμός ταυτότητας, τον οποίο με τη σειρά του πρέπει να αλλάξεις παντού με δική σου πρωτοβουλία και ευθύνη, κάτι που σίγουρα δεν γίνεται αυθημερόν.

Πλέον είναι αρκετά εύκολο ειδικά σε τράπεζες και εφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thanosbrt είπε

Πιθανόν γιατί αλλάζει επίσης ο αριθμός ταυτότητας, τον οποίο με τη σειρά του πρέπει να αλλάξεις παντού με δική σου πρωτοβουλία και ευθύνη, κάτι που σίγουρα δεν γίνεται αυθημερόν.

Τίποτα δεν κάνεις, γιατί είναι αντικατάσταση, όχι απώλεια/κλοπή.

Εννοείται, όποιος θέλει να τρέχει αριστερά και δεξιά είναι ελεύθερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

'Αλλη μια υπηρεσία της Cosmote που θα πάει άκλαυτη, όπως άλλες που λάνσαρε στο παρελθόν και τις έχει ήδη ξεχάσει ο κόσμος.

Δε νομίζω, η Cosmote έχει τεράστια ισχύ και αν το συνδυάσει με συνέργειες με δικά του κανάλια, Γερμανός, καταστήματα Cosmote, Box, Insurance αλλά και λογαριασμούς του δικτύου, μαζί με την επιστροφή 1% σε οποιαδήποτε αγορά, θα πάει καλά. Ίδωμεν όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν η επιστροφή του 1% παραμείνει και συνδυαστεί με επιπλέον προσφορές σε Cosmote προιόντα όπως αναφέρθηκε παραπάνω τότε θα έχει τις προυποθέσεις να τρέξει καλά στην Ελληνική αγορά. 

BTW η εκκαθάριση των συναλλαγων και η πιστωση των Coins γινεται σε 2 εργάσιμες ημέρες. Τα coins που πιστώνονται αντιστοιχούν στο ποσο συναλλαγής στρογγυλοποιημένο στο πλησιέστερο ακέραιο ποσό. Πχ μια συναλλαγή αξιας 1,51 Ευρώ θα δώσει 2 coins ενώ μια συναλλαγή αξίας  3,49 Ευρώ θα δώσει 3 Coins..

Σοβαρή ελλειψη που πρέπει να διορθωθεί ΑΜΕΣΑ ειναι οτι δεν υπάρχει  δυνατότητα να κατέβουν οι κινησεις των συναλλαγων σε καποιο pdf ή csv statement. 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Doubt είπε

Τίποτα δεν κάνεις, γιατί είναι αντικατάσταση, όχι απώλεια/κλοπή.

Εννοείται, όποιος θέλει να τρέχει αριστερά και δεξιά είναι ελεύθερος.

Όταν είχα ρωτήσει πριν 1-2 χρόνια μου είχαν αναφέρει πως και στην αντικατάσταση αλλάζει ο αριθμός ταυτότητας όπως και η ημερ/νια έκδοσης.

16 ώρες πριν, logistoulis είπε

Πλέον είναι αρκετά εύκολο ειδικά σε τράπεζες και εφορίες

Σχετικό είναι αυτό και ανάλογα που πρέπει να το αλλάξει ο καθένας και τι χρόνο έχει να διαθέσει. Στις τράπεζες σίγουρα είναι πιο εύκολο και όπου μπορεί να γίνει online, αλλά σε πολλές άλλες περιπτώσεις είναι αρκετά πιο περίπλοκο και χρονοβόρο. Απλά το ανέφερα, μήπως δεν το έχει υπόψιν του κάποιος και τρέχει αφού τη βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanosbrt είπε

Όταν είχα ρωτήσει πριν 1-2 χρόνια μου είχαν αναφέρει πως και στην αντικατάσταση αλλάζει ο αριθμός ταυτότητας όπως και η ημερ/νια έκδοσης.

Ναι αλλάζουν, αλλά δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άμεσα.

Η ΑΑΔΕ ενημερώνεται αυτόματα και οι τράπεζες κλπ οοοόταν ξαναπάς για μια δουλειά που χρειάζεται ταυτότητα, θα την καταχωρήσουν τότε. Εσύ θα εξακολουθήσεις να είσαι "εσύ", η ταυτότητα αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2022 στις 8:25 ΠΜ, Doubt είπε

Αφού είναι χωρίς συνδρομή για σένα, καλά κάνεις.

Όσο για το 3% στην ΕΚΟ, δεν ασχολούμαι εδώ και πολύ καιρό με προσφορές σε πρατήρια. Πάντα υπάρχει άλλος λίγο παρακάτω που συμφέρει καλύτερα. Αν ήταν 5-10% ναι.

Στην ΕΚΟ έτσι κι αλλιώς θα πάω ώστε να εξαργυρώσω τα ευρώ μου, τα περισσότερα καταστήματα δεν με ενδιαφέρουν βενζίνη όμως χρειάζομαι συνέχεια. Οπότε κατά την εξαργύρωση μου δίνει και 3% πίσω από ότι χάλασα εκείνη τη στιγμή.

Δεν είναι κάτι σπουδαίο αλλά στο σύνολο των εξόδων μου (που τα περνάω όλα από κάρτα σε συνδυασμό με Google pay) κάτι είναι, δηλαδή φέτος μόνο με τις μέχρι τώρα δαπάνες είναι τουλάχιστον κάνα 200αρι ευρώ.

Τη κάρτα βέβαια θα τη χρειαστείς αν θες να βάλεις δόσεις ειδικά σε κάτι έκτακτο (πχ πρόσφατα έπαθα ενα χιλιάρικο ζημιά που δεν το υπολόγιζα και το έβαλα σε 4 δόσεις να μην με επηρεάσει άμεσα), αλλά εφόσον παίρνω επιστροφή από τα πάντα τα περνάω όλα από εκεί. Και ίσως επειδή κάνω και κατανάλωση για αυτό δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ για συνδρομή

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εμπιστευόμουν τίποτα και αν μη τι άλλο τα χρήματα μου σε κάτι με την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote... από 'μένα είναι όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...