Προς το περιεχόμενο

payzy, η νέα πλήρως ψηφιακή πρόταση της Cosmote για ηλεκτρονικές πληρωμές με smartphone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγγραφήκαμεν λοιπόν για να πάρουμε το 1% και τα κουπονάκια και οτι αλλο έρθει. Στο κατω κάτω τσαμπα ειναι.

Ευκολη διαδικασία και σχετικά γρήγορη μέσω KyC μιας και ειμαι φακελωμένος παντού (I do not give a sh*t)

Virtual VISA σε 2 λεπτά, μπηκε στο Google Pay αβάδιστα. Φυσική καρτα δεν διδεται ακόμα αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου

Εβαλα 20 Ευρώπουλα  με άμεση χρέωση Alpha Debit Visa,  πήρα το κουπόνι από το BOX (σε SMS και email).  Εκανα 2 μικροσυναλλαγες (που θα γίνονταν έτσι και αλλιως). Ολα ΟΚ. Προσοχή τα coins πιστώνονται όταν οριστικοποιηθούν (εκκαθαριστούν) οι συναλλαγές.  Προς το παρον την δουλευω για χαζομαρες (καφέδες κλπ) και στην πορεία θα δούμε.  Παράλληλα εβαλα χαμηλο ημερήσιο όριο συναλλαγών για ευνόητους λόγους.

Θετικό (αν και οχι τραγικά σημαντικό) οτι τα κουπόνια του BOX δεν λήγουν άμεσα. Αυτο που πήρα εγώ λήγει τέλος Φεβρουαρίου 2023. 

Το UI ειναι μετριο, θελει πολλή δουλειά ακόμα. Επίσης με χαλάει το πεθαμενατζίδικο μώβ χρώμα. Τελος παντων κάθε αρχή δύσκολη

Aν υπάρχουν απορίες στις οποίες μπορώ να βοηθήσω μου λέτε. (πλην θεμάτων που σχετίζονται με συναλλαγές σε αλλο νομισμα το οποιο δεν με ενδιαφέρουν μιας και υπαρχει η Revo)

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, prometheas είπε

Προσοχή τα coins πιστώνονται όταν οριστικοποιηθούν (εκκαθαριστούν) οι συναλλαγές

Μπορείς να μας διευκρινίσεις αν cashback και coins είναι ένα και το αυτό;

Τα coins σήμερα που γίνεται το προμο της κάρτας/υπηρεσίας είναι αυτά που είναι. Σε μερικούς μήνες κάλλιστα μπορεί η cosmote να αλλάξει την ισοτιμία των coins και να την πάει στο μισό ή ακόμα παρακάτω.

 

Τιμοκατάλογος προμηθειών

https://www.payzy.gr/files/PRICE_LIST_PAYZY.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vodkaman είπε

Συμφωνώ, αλλά το σύστημα θέλει πλαστικό χρήμα, ειδικά στην 3η ηλικία. Τσάμπα έβγαιναν και έλεγαν (το απίστευτο) ότι ο κοβιντ κολλάει από τα χαρτονομίσματα;

Η Ν26 ζητάει;

Ναι όλες οι τράπεζες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μπορείς να μας διευκρινίσεις αν cashback και coins είναι ένα και το αυτό;

Τα coins σήμερα που γίνεται το προμο της κάρτας/υπηρεσίας είναι αυτά που είναι. Σε μερικούς μήνες κάλλιστα μπορεί η cosmote να αλλάξει την ισοτιμία των coins και να την πάει στο μισό ή ακόμα παρακάτω.

 

Τιμοκατάλογος προμηθειών

https://www.payzy.gr/files/PRICE_LIST_PAYZY.pdf

Και η alpha μείωσε στο ελάχιστο τους πόντους bonus στις προθεσμιακές.

κάθε επιχείρηση μπορεί να αλλάξει τις ανταμοιβές προς τους πελάτες της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 150€/μηνα από ελληνική συστημική προς ηλεκτρονικό πορτοφολι και μετά κατανάλωση σε σουπερμάρκετ, ποιό προτείνετε;

ΥΓ. Για να μην φαίνεται φορολογικά σε αυτόν που θα λάβει, καλύτερα σε ξένο wallet;

Επεξ/σία από Vodkaman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, niCk_eleCtro είπε

"ο χρήστης αποκτά τραπεζικό λογαριασμό με ελληνικό IBAN και μπορεί να εκδώσει με 2 απλά βήματα χρεωστική virtual κάρτα για ανέπαφες πληρωμές. "

Αποκτά τραπεζικό λογαριασμό σε ποια τράπεζα ακριβώς?

Το payzy by COSMOTE, που παρουσιάστηκε επίσημα στο πλαίσιο εκδήλωσης στο Διοικητικό Μέγαρο του Ομίλου ΟΤΕ, είναι προϊόν της COSMOTE Payments, θυγατρικής του Ομίλου ΟΤΕ, η οποία έχει λάβει άδεια από την Τράπεζα της Ελλάδος ως ίδρυμα ηλεκτρονικού χρήματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Μπορείς να μας διευκρινίσεις αν cashback και coins είναι ένα και το αυτό;

Τα coins σήμερα που γίνεται το προμο της κάρτας/υπηρεσίας είναι αυτά που είναι. Σε μερικούς μήνες κάλλιστα μπορεί η cosmote να αλλάξει την ισοτιμία των coins και να την πάει στο μισό ή ακόμα παρακάτω.

 

Τιμοκατάλογος προμηθειών

https://www.payzy.gr/files/PRICE_LIST_PAYZY.pdf

Μην μπερδευεστε

Κάθε ευρώ συναλλαγής δίνει 1 coin

1 coin = 1 cent  ή 0.01 ευρώ

Άρα για κάθε 100 ευρώ συναλλαγών κερδίζουμε 100 X 0.01 ευρώ = 1 Ευρώ

Αυτό είναι το Cashback. Δεν υπάρχει κάτι άλλο προς το παρόν 

 

Προφανώς κανείς δεν εγγυάται ότι αυτό το σχήμα ανταμοιβής θα παραμείνει 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, prometheas είπε

Μην μπερδευεστε

Κάθε ευρώ συναλλαγής δίνει 1 coin

1 coin = 1 cent  ή 0.01 ευρώ

Άρα για κάθε 100 ευρώ συναλλαγών κερδίζουμε 100 X 0.01 ευρώ = 1 Ευρώ

Αυτό είναι το Cashback. Δεν υπάρχει κάτι άλλο προς το παρόν 

 

Προφανώς κανείς δεν εγγυάται ότι αυτό το σχήμα ανταμοιβής θα παραμείνει 

 

 

αυτό είναι το cashback και είναι το καλύτερο που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά.

μη το υποτιμούμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2022 στις 6:57 ΜΜ, james01gr είπε

Για τους περισσότερους είναι μάλλον αδιάφορο. Το να κάνεις μια δυο συναλλαγές τον μήνα για να έχεις τα απεριόριστα δεδομένα είναι μάλλον το μόνο πλεονέκτημα. Αλλιώς, όσοι έχουν κάρτες με επιστροφή, θα χρησιμοποιούν αυτην και όχι την cosmote. 

γιατί να βάλω ακόμη έναν μεσάζοντα μεταξύ του λογαριασμού μου και αυτού που θέλω να πληρώσω ο οποίος μάλιστα δεν είναι και τράπεζα; γιατί να χρησιμοποιήσω την κάρτα της cosmote και όχι της τράπεζας μου για να γραφτώ google pay και στο apple pay; 

Μια χαρά τραπεζική άδεια έχει η Cosmote εδώ και 4-5 χρόνια.

 

Στις 4/10/2022 στις 7:18 ΜΜ, neoterlemes είπε

Χαζομάρες τα χιλιάδες pay κάθε τύπου, τι στιγμή που δεν υπάρχουν χρήματα στο κόσμο!

 

Χρήματα προφανώς και υπάρχουν. Απλά δεν τα έχουν όλοι. Και τέτοιες υπηρεσίες στοχεύουν σε όλους, γιατί όλοι τελικά κάνουμε πληρωμές. Είτε είναι για 5 είτε για 50000 ευρώ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω θα ειναι πολυ χρησιμο, παρομοιες εφαρμογες στο εξωτερικο τα πηγαν πολυ καλα.

Θα μπορουν να γινονται μεταφορες χρηματων μεταξυ μη-επαγγελματιων πολυ ευκολα και γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Blackjack1908 είπε

Νομιζω θα ειναι πολυ χρησιμο, παρομοιες εφαρμογες στο εξωτερικο τα πηγαν πολυ καλα.

Θα μπορουν να γινονται μεταφορες χρηματων μεταξυ μη-επαγγελματιων πολυ ευκολα και γρηγορα

μια χαρά γίνονται και οι μεταφορές τώρα. τώρα για ποιον λόγο να μεταφέρει κάποιος μη επαγγελματίας σε κάποιον άλλον μη επαγγελματία χρήματα είναι ένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2022 στις 6:52 ΜΜ, Hetfield είπε

Οταν ειδα οτι το app ειναι της Cosmote, σταματησα να διαβαζω.

Γιατί; Τι θέμα έχει;

23 ώρες πριν, seatgiorgos είπε

κάθε €1 που ξοδεύει ο χρήστης με την payzy virtual χρεωστική του κάρτα, κερδίζει 1 coin και όταν μαζέψει 100 coins μπορεί να τα εξαργυρώσει σε €1 στο πορτοφόλι του         απλά τραγικο....εχω ξενης τραπεζας καρτα  που επιστρεφει το 8% ακους cosmote.....

 

Όλο το forum αναμένει να ενημερώσεις ποια κάρτα προσφέρει επιστροφή 8% λόγω του ότι κρίνεται ενδιαφέρον από όλους. Δεν πιστεύω ότι αναφέρεις περίπτωση crypto card, οπότε θα ήθελα να ξέρω και εγώ προσωπικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Doubt είπε

 

1% επιστροφή έχει η eurobank αλλά μόνο σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις, όχι παντού.

 

Η yes visa της eurobank έχει 1% ΠΑΝΤΟΥ και παραπάνω από αυτό στις συνεργαζόμενες που είναι πιο περιορισμένες  από αυτές του προγράμματος επιστροφή.

Αλλά με το 1% τουλάχιστον και χωρίς συνδρομή είμαι ευχαριστημένος, πχ να αγοράζω μέχρι και τσιγάρα και να έχω επιστροφή (τα πάντα τα αγοράζω με πιστωτική) την οποία στο 99% των περιπτώσεων εξαργυρώνω στην ΕΚΟ (που έχω 3% επιστροφή)

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...