Προς το περιεχόμενο

Το στέκι των Micro Four Thirds (MFT - M4/3)


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Mpiftekis said:

Θέλω κι εγώ... αλλά πώς να δικαιλογήσω το ποσόν στον υπ. οικονομικών :D

Εγώ είμαι τυχερός.  Ο 50mm είναι ίδιος με τον 16mm  !

canon_rf_50mm_f_1_8_lens_1604443681_1601

images?q=tbn:ANd9GcQTnT3gbFmI76T6AmD_hEN

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Εγώ είμαι τυχερός.  Ο 50mm είναι ίδιος με τον 16mm  !

canon_rf_50mm_f_1_8_lens_1604443681_1601

images?q=tbn:ANd9GcQTnT3gbFmI76T6AmD_hEN

 

 

     Σε βλέπω σύντομα με καμιά om 1 στα χέρια ....... πολύ τακτικός έγινες στο νήμα ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, babisskg said:

     Σε βλέπω σύντομα με καμιά om 1 στα χέρια ....... πολύ τακτικός έγινες στο νήμα ....... 

Δεύτερο ψηφιακό σύστημα υψηλού κόστους , μόνο αν πλουτίσω. Μην ξεχνάμε , πιάνουν χώρο και τα αναλογικά.

Και αν έπαιρνα m4/3 είπα,  θα ήταν om-d e-m1x . Σωματάρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Δεύτερο ψηφιακό σύστημα υψηλού κόστους , μόνο αν πλουτίσω. Μην ξεχνάμε , πιάνουν χώρο και τα αναλογικά.

Και αν έπαιρνα m4/3 είπα,  θα ήταν om-d e-m1x . Σωματάρα. 

   Να πάρεις , να πάρεις ........ έχουν πέσει οι τιμές ........ 

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεύτερο ψηφιακό σύστημα υψηλού κόστους , μόνο αν πλουτίσω. Μην ξεχνάμε , πιάνουν χώρο και τα αναλογικά.

Και αν έπαιρνα m4/3 είπα,  θα ήταν om-d e-m1x . Σωματάρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

babisskg ,  θεωρείς ότι δεν ξέρω τις προδιαγραφές της μηχανής μου όπως και άλλων συγκριτικα ; Επίσης , άσχετο με το θέμα, αλλά σχετικότατο με το βίντεο που έβαλες. Στο 3.21 ο βλόγκερ που το έφτιαξε , γράφει για την RP ότι συγχρονίζει με το φλας με ταχύτητα 1/180.  Αυτά διάβασε , στα specs. Αν διάβαζε το manual κανενός φλας και το χρησιμοποιούσε και για φωτογραφίες, θα μάθαινε , ότι με φλας όπως το 580EX II , που είναι παλιό φλας εποχής dslr , υπάρχει ρύθμιση με την οποία συγχρονίζει σε οποιαδήποτε ταχύτητα.  Τη χρησιμοποιώ όταν βγάζω φωτογραφίες προσώπων στον ήλιο , για να σβήνει τις σκιές (fill in flash) . Όπως κοιτάς τα κουμπιά, πρώτη γραμμή το 3ο από αριστερά. Έτσι έχω βγάλει φωτογραφίες με φλας, όχι μονο με 1/180 , αλλά με 1/250 , 1/400 , 1/1000 , 1/2000 κτλ

canon-speedlite-580ex-ii-slave.jpg

 

 

Περισσότερα εδώ. Από άνθρωπο που δεν φτιάχνει βιντεάκια , αλλά βγάζει φωτογραφίες. 

https://www.canoncamerageek.com/high-speed-sync-with-a-canon-speedlite-580ex-ii.html

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Dr_73 said:

Δεύτερο ψηφιακό σύστημα υψηλού κόστους , μόνο αν πλουτίσω. Μην ξεχνάμε , πιάνουν χώρο και τα αναλογικά.

Και αν έπαιρνα m4/3 είπα,  θα ήταν om-d e-m1x . Σωματάρα. 

Είναι καλή, αλλά το EVF θέλει ρύθμιση γιατί μανίσιο είναι αρκετά off στα χρώματα.
Επίσης είναι μέγεθος φρουτιέρας, ανάλογη σε μέγεθος με Ζ9. 
Εάν ψάχνεις για μικρό μέγεθος σε Μ43 σώμα, η ΕΜ1Χ δεν είναι κάτι που πρέπει να βλέπεις. 
Η ΟΜ 1/ΕΜ1ΙΙΙ είναι πολύ καλύτερες για γενική χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LongTom είπε

Είναι καλή, αλλά το EVF θέλει ρύθμιση γιατί μανίσιο είναι αρκετά off στα χρώματα.
Επίσης είναι μέγεθος φρουτιέρας, ανάλογη σε μέγεθος με Ζ9. 
Εάν ψάχνεις για μικρό μέγεθος σε Μ43 σώμα, η ΕΜ1Χ δεν είναι κάτι που πρέπει να βλέπεις. 
Η ΟΜ 1/ΕΜ1ΙΙΙ είναι πολύ καλύτερες για γενική χρήση.

    Δεν πρόκειται να πάρει Olympus ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να δώσω την x-t20 με τον κιτ φακό να αλλάξω σε m4/3. Θα ήθελα καλύτερο βίντεο και φορητότητα στους φακούς.

Από την άλλη όμως έχω μαζέψει τα χρήματα για 50-140 της fuji και δεν ξέρω τι να κάνω. Επίσης τραβάω πολλά jpeg. Θα ήθελα την συμβουλή σας αν αξίζει η αλλαγή. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

Σκέφτομαι να δώσω την x-t20 με τον κιτ φακό να αλλάξω σε m4/3. Θα ήθελα καλύτερο βίντεο και φορητότητα στους φακούς.

Από την άλλη όμως έχω μαζέψει τα χρήματα για 50-140 της fuji και δεν ξέρω τι να κάνω. Επίσης τραβάω πολλά jpeg. Θα ήθελα την συμβουλή σας αν αξίζει η αλλαγή. Ευχαριστώ.

Αν σκέφτεσαι αποκλειστικά με το βιντεο στο μυαλό σου, αξίζει επειδή σε Μ4/3 (και ειδικά Panasonic) σου δίνει τρελές επιλογές τόσο σε fps όσο και σε ανάλυση. Η δε φορητότητα στους φακούς είναι δεδομένη.
 

Σε φωτογραφία μάλλον θα χάσεις σε σχέση με την Fuji με έναν καλό φακό πάνω της. Όχι τόσο σε καλό φως, όσο σε σκοτεινό θέμα.
Είναι καθαρά θέμα μεγέθους αισθητήρα, οπότε είναι δύσκολο να πει κάποιος αν αξίζει η αλλαγή. Τα κέρδη σε ορισμένους τομείς είναι δεδομένα, όσο είναι και η χασούρα σε άλλους τομείς.

Γενικά αν θα έπρεπε να το συνοψίσω, οι Μ4/3 είναι μηχανές για ανθρώπους που θέλουν με ένα σώμα να κάνουν πολλά πράγματα και καλά , όμως χωρίς να έχουν την οπτική ποιότητα μιας μηχανής με μεγαλύτερο σένσορα. Φυσικά η ψαλίδα όσο πάει και κλείνει στην φωτογραφία, ενώ στο βιντεο δεν φαίνεται καμία σχεδόν διαφορά. Αλλά δεν παύει να υπάρχει.

 

32 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Φαίνεται στιβαρή... !!

μας έχει καταστρέψει....πάνω που πήγαινα για ΟΜ-1.....
ΤΣΟΥΥΥΥΥΥΠ να σoυ το τούμπανο η G9ii

😂

Περιμένω βέβαια και την τιμή. Εκει θα κριθεί η αγορά ή όχι

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αν σκέφτεσαι αποκλειστικά με το βιντεο στο μυαλό σου, αξίζει επειδή σε Μ4/3 (και ειδικά Panasonic) σου δίνει τρελές επιλογές τόσο σε fps όσο και σε ανάλυση. Η δε φορητότητα στους φακούς είναι δεδομένη.
 

Σε φωτογραφία μάλλον θα χάσεις σε σχέση με την Fuji με έναν καλό φακό πάνω της. Όχι τόσο σε καλό φως, όσο σε σκοτεινό θέμα.
Είναι καθαρά θέμα μεγέθους αισθητήρα, οπότε είναι δύσκολο να πει κάποιος αν αξίζει η αλλαγή. Τα κέρδη σε ορισμένους τομείς είναι δεδομένα, όσο είναι και η χασούρα σε άλλους τομείς.

Γενικά αν θα έπρεπε να το συνοψίσω, οι Μ4/3 είναι μηχανές για ανθρώπους που θέλουν με ένα σώμα να κάνουν πολλά πράγματα και καλά , όμως χωρίς να έχουν την οπτική ποιότητα μιας μηχανής με μεγαλύτερο σένσορα. Φυσικά η ψαλίδα όσο πάει και κλείνει στην φωτογραφία, ενώ στο βιντεο δεν φαίνεται καμία σχεδόν διαφορά. Αλλά δεν παύει να υπάρχει.

 

μας έχει καταστρέψει....πάνω που πήγαινα για ΟΜ-1.....
ΤΣΟΥΥΥΥΥΥΠ να σoυ το τούμπανο η G9ii

😂

Περιμένω βέβαια και την τιμή. Εκει θα κριθεί η αγορά ή όχι

   Πόσο έχει η om1 ......... συν 500 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένω για καμία μελλοντική προσφορά είτε σε m43  είτε σε Fuji. Η αλήθεια είναι ότι η φορητότητα μαζί με τις τιμές των φακών στο m43 σύστημα αξίζει για μένα την αλλαγή. Έτσι και άλλως δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος. Βέβαια και η Fuji με καλύπτει πλήρως αυτή την στιγμή, μείον το Autofocus και το βίντεο μιας και ανάβει γρήγορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

Θα περιμένω για καμία μελλοντική προσφορά είτε σε m43  είτε σε Fuji. Η αλήθεια είναι ότι η φορητότητα μαζί με τις τιμές των φακών στο m43 σύστημα αξίζει για μένα την αλλαγή. Έτσι και άλλως δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος. Βέβαια και η Fuji με καλύπτει πλήρως αυτή την στιγμή, μείον το Autofocus και το βίντεο μιας και ανάβει γρήγορα. 

H Fuji απο όσο έχω παρακολουθήσει, δεν κάνει προσφορές σχεδόν ποτέ.
Επίσης Panasonic και autofocus ,μόνο στο φρεσκοπαρουσιαζόμενο μοντέλο G9 ii θα είναι με phase detect και πρακτικά top notch. Κοιτάς δηλαδή μονο για αυτό ή για Olympus.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...