Προς το περιεχόμενο

Το στέκι των Micro Four Thirds (MFT - M4/3)


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

     Από την στιγμή που πρόκειται για νέο φακό δεν θα μπορούσε να είναι φθηνότερος ούτε στο mpb . Ο 75 - 300 της Olympus δεν σας βολεύει ? 

Δυστυχώς όχι γιατί έχω την gh5s που δεν έχει IBIS οπότε πρέπει ο φακός να εχει stabilization και δυστυχως ο συγκεκριμένος δεν εχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tromster είπε

Καλημέρα σας, ψάχνω να βρω μεταχειρισμένο τον panasonic lumix g 100-300mm  ii power O.I.S. μιας και σαν καινούργιο δεν τον βρίσκω πουθενά και δεν έχει κανείς εικόνα ποτέ θα έρθει Ελλάδα. Αν κάνεις γνωρίζει κανένα που πουλάει να μου στείλει ένα μνμ. Ως έσχατη λύση τον βρήκα στο mpb.com αλλά και με τα μεταφορικά φτάνει τιμή καινούργιου.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση τον βρίσκω καινούργιο σε καταστήματα στο εξωτερικό σε τιμές που είναι παραπάνω από την τρέχουσα τιμή που εμφανίζεται. Μήπως είναι σε διαδικασία ανατίμησης και όταν έρθει Ελλάδα θα είναι σε αυτή την τιμή ; Το έχω δει στο παρελθόν σε Fujifilm εξού και το γιατί αναρωτιέμαι. Δε γνωρίζω αν στέλνουν Ελλάδα. 

https://www.foto-gregor.de/panasonic-mft-100-300mm-f-4-0-5-6-lumix-g-vario-mark-ii

https://www.kamera-express.nl/panasonic-lumix-g-vario-100-300mm-f-4-0-5-6

EDIT : τώρα πρόσεξα πως ουσιαστικά πρόκεται για την ίδια "αλυσίδα" καταστημάτων, ωστόσο δε σβήνω κάποιο καθότι μπορεί ένα εξ αυτών να μη στέλνει Ελλάδα. 

 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pifilos είπε

Με μια πρόχειρη αναζήτηση τον βρίσκω καινούργιο σε καταστήματα στο εξωτερικό σε τιμές που είναι παραπάνω από την τρέχουσα τιμή που εμφανίζεται. Μήπως είναι σε διαδικασία ανατίμησης και όταν έρθει Ελλάδα θα είναι σε αυτή την τιμή ; Το έχω δει στο παρελθόν σε Fujifilm εξού και το γιατί αναρωτιέμαι. Δε γνωρίζω αν στέλνουν Ελλάδα. 

https://www.foto-gregor.de/panasonic-mft-100-300mm-f-4-0-5-6-lumix-g-vario-mark-ii

https://www.kamera-express.nl/panasonic-lumix-g-vario-100-300mm-f-4-0-5-6

 

Και εγώ έχω αυτή την υποψία. Ότι όταν θα έρθει θα τσιμπήσει και άλλο. Για αυτό κοιτάζω μήπως βρω μεταχειρισμένο τον φακό μιας και το πρότζεκτ που τον θέλω είναι για μια φορά και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά πάλι μετά από έναν χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, tromster είπε

Και εγώ έχω αυτή την υποψία. Ότι όταν θα έρθει θα τσιμπήσει και άλλο. Για αυτό κοιτάζω μήπως βρω μεταχειρισμένο τον φακό μιας και το πρότζεκτ που τον θέλω είναι για μια φορά και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά πάλι μετά από έναν χρονο

Ναι κατάλαβα. Κοίτα τον βρίσκω σε κάποια καταστήματα άλλων χωρών όπως το παραπάνω. Τώρα για το πόσο έμπιστα είναι δεν ξέρω.

Ίσως μια μέση λύση που θα επέλεγα εγώ να ήταν να αγόραζα έναν από το MPB, να τον τσέκαρα για decentering κλπ ώστε να είμαι σίγουρος πως είναι άψογος, να έκανα τη δουλειά μου και μετά να τον πουλούσα μέχρι να τον έβρισκα καινούργιο αν ήθελα να τον έχω καινούργιο δηλαδή. Πάντα σε περίπτωση πως θα χρειαζόταν ξανά. Είναι σα μια μορφή ενοικίασης και αυτό, χάνοντας εν τέλει λίγα χρήματα. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tromster είπε

Δυστυχώς όχι γιατί έχω την gh5s που δεν έχει IBIS οπότε πρέπει ο φακός να εχει stabilization και δυστυχως ο συγκεκριμένος δεν εχει

    Δουλεύω και με μία em5 , με 70 - 300 4/3 συν αντάπτορα έχοντας off το image stabilization στο σώμα . Δεν μου χρειάζεται . Φυσικά δεν σημαίνει πως κάποιος που χρειάζεται κάτι περισσότερο σε επίπεδο λήψης το κρίνει απαραίτητο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tromster said:

Καλημέρα σας, ψάχνω να βρω μεταχειρισμένο τον panasonic lumix g 100-300mm  ii power O.I.S. μιας και σαν καινούργιο δεν τον βρίσκω πουθενά και δεν έχει κανείς εικόνα ποτέ θα έρθει Ελλάδα. Αν κάνεις γνωρίζει κανένα που πουλάει να μου στείλει ένα μνμ. Ως έσχατη λύση τον βρήκα στο mpb.com αλλά και με τα μεταφορικά φτάνει τιμή καινούργιου.

Είδες e-infinity ; Όταν είχε κομμάτια , τον είχε 520€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Είδες e-infinity ; Όταν είχε κομμάτια , τον είχε 520€ 

Όχι δεν έχω τσεκάρει, τσέκαρα τώρα αλλά δυστυχώς είναι out of stock 

Επεξ/σία από tromster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Το έχω δει είναι το μόνο σαιτ που το βρίσκω, απλά το θέμα είναι ότι και με τα μεταφορικά είναι σχεδόν στα λεφτά ενός καινούργιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

€470.95 με τα μεταφορικά ένας excellent βγαίνει.

Edit: Πότε πρόλαβες και έγραψες... χαχα

Οκ, κατάλαβα.

FB MarketPlace είδες;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2023 στις 2:49 ΜΜ, Mpiftekis είπε

Έχω 3 φακούς της Olympus:

  1. M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm F3.5-6.3 (τοπία)
  2. M.ZUIKO 25mm F1.8 (αστροφωτογραφία - πορτραίτα)
  3. M.ZUIKO 40-150mm F4-5.6 (τοπία, δραστήριοτητες τέκνων)

Έχω τους προαναφερθέντες φακούς συν μία Olympus OM-D EM10, η οποία ευελπιστώ να γίνει EM5.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια τσάντα μεταφοράς διακριτική κι εύκολη στη μεταφορά. Η οποία να μην κοστίζει μια περιουσία, βεβαίως βεβαίως 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Έχω τους προαναφερθέντες φακούς συν μία Olympus OM-D EM10, η οποία ευελπιστώ να γίνει EM5.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια τσάντα μεταφοράς διακριτική κι εύκολη στη μεταφορά. Η οποία να μην κοστίζει μια περιουσία, βεβαίως βεβαίως 😂

Backpack ; Ώμου ; Sling ;   Τι σκέφτεσαι ; Και τι όριο τιμής ;

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Έχω τους προαναφερθέντες φακούς συν μία Olympus OM-D EM10, η οποία ευελπιστώ να γίνει EM5.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια τσάντα μεταφοράς διακριτική κι εύκολη στη μεταφορά. Η οποία να μην κοστίζει μια περιουσία, βεβαίως βεβαίως 😂

    Την έχω ακόμη , αν και χρησιμοποιώ άλλη βέβαια . Εξαιρετική , αν δεν χρειάζεσαι να κουβαλάς και χαρτιά σε μέγεθος Α4 . Αλλιώς για την em10 είναι μιά χαρά μαζί με φακό συν ένα φακό ακόμη . Δες μόνο τις διαστάσεις , διότι στο ίδιο μοντέλο βγάζει παραλλαγές όπως 85 + και κάτι παρόμοια . Κάποια είναι λίγο πιο ψηλή . Έχει μέσα και αδιάβροχη κουκούλα έξτρα .

   https://www.skroutz.gr/s/10744947/Cullmann-Tsanta-Omou-Fotografikis-Michanis-Stockholm-Maxima-85-99601-se-Gri-CHroma.html

    Και αυτήν .......

https://www.skroutz.gr/s/10744953/Cullmann-Tsanta-Omou-Fotografikis-Michanis-Stockholm-Maxima-250-99603-se-Gri-CHroma.html

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...