Προς το περιεχόμενο

Η 55ρα "μάζεψε", θέλω 65ρα!


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έτρεξα το mp4 με "cast to device", με πλήρη λειτουργικότητα.

Οκ, καταλαβαίνω ότι τα torrents είναι γενικά γκρι τοπίο, αλλά αφού αφήνεις να παίζουν γενικά, μη μλκιζσαι

Σε άλλα θέματα, κάποιος οδηγός στησίματος για όλον αυτόν τον χαμό στις ρυθμίσεις? Κάποιο must?

Το μενου ειναι οντως χαος. Παιζει να μου πηρε κανα διβδομαδο μεχρι να μαθω που ειναι τι.

Γενικα ξεκινησα απο τις ρυθμισεις του rtings και μετα κινηθηκα με το ματι μου σχετικα με φωτεινοτητα κτλ.

@Πέτρος Αργοτερα θα κατσω να σου γραψω ενα μπουσουλα γενικα γιατι ειναι και αρκετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/11/2022 στις 5:35 ΜΜ, Πέτρος είπε

Έτρεξα το mp4 με "cast to device", με πλήρη λειτουργικότητα.

Οκ, καταλαβαίνω ότι τα torrents είναι γενικά γκρι τοπίο, αλλά αφού αφήνεις να παίζουν γενικά, μη μλκιζσαι

Σε άλλα θέματα, κάποιος οδηγός στησίματος για όλον αυτόν τον χαμό στις ρυθμίσεις? Κάποιο must?

 

Στις 9/11/2022 στις 5:46 ΜΜ, Dantε είπε

Το μενου ειναι οντως χαος. Παιζει να μου πηρε κανα διβδομαδο μεχρι να μαθω που ειναι τι.

Γενικα ξεκινησα απο τις ρυθμισεις του rtings και μετα κινηθηκα με το ματι μου σχετικα με φωτεινοτητα κτλ.

@Πέτρος Αργοτερα θα κατσω να σου γραψω ενα μπουσουλα γενικα γιατι ειναι και αρκετα.

Λοιπόν, βρήκα για τo serviio που χρησιμοποιώ εγώ (αλλά λογικά θα ισχύει παντού), για το ότι δεν αναγνωρίζει τα mp4 αρχεία, το παρακάτω:

https://forum.serviio.org/viewtopic.php?p=132559&sid=0edffdf436365a6990bededa2d94d5b9#p132559

Ουσιαστικά ανανεώνεις το ffmpeg.exe στα ενσωματωμένα του dlna server και πλέον φαίνονται και λειτουργούν κανονικά τα mp4.

Το δοκίμασα μόλις, και λειτουργεί όντως.

Happy!

18 λεπτά πριν, mordred είπε

Περισσότερο το burn out θα πρέπει να σε απασχολεί

Elaborate, please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Θα το έχω κατά νου, ευχαριστώ.

Δε θέλω να σε ανησυχήσω (αν τελικά πήρες oled) δε ξέρω πόσο συχνά παρουσιάζεται αυτό το θέμα και αν είναι σύνηθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2022 στις 5:46 ΜΜ, Dantε είπε

Αργοτερα θα κατσω να σου γραψω ενα μπουσουλα γενικα γιατι ειναι και αρκετα.

Έκατσα και τη δούλεψα με τις βασικές ρυθμίσεις από rtings και σε κάποια τμήματα η διαφορά είναι εμφανής.

Οτιδήποτε άλλο, καλοδεχούμενο.

Με τη "φροντίδα oled", τί έχεις κάνει? Την ρύθμισα χτες βράδυ να τρέξει μόλις κλείσω την τηλεόραση, για 1η φορά. Να το βάλω στο πρόγραμμα, μια φορά το μήνα ή και πιο συχνά? Έχει κάποια ρουτίνα η τηλεόραση για "αυτοπροστασία"? Το shift το έχω ενεργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Έκατσα και τη δούλεψα με τις βασικές ρυθμίσεις από rtings και σε κάποια τμήματα η διαφορά είναι εμφανής.

Οτιδήποτε άλλο, καλοδεχούμενο.

Με τη "φροντίδα oled", τί έχεις κάνει? Την ρύθμισα χτες βράδυ να τρέξει μόλις κλείσω την τηλεόραση, για 1η φορά. Να το βάλω στο πρόγραμμα, μια φορά το μήνα ή και πιο συχνά? Έχει κάποια ρουτίνα η τηλεόραση για "αυτοπροστασία"? Το shift το έχω ενεργό.

Γενικα ρυθμισεις rtings περασα και μετα εκανα μικρο ρυθμισεις για να το φερω στα γουστα μου.

Πχ στο προφιλ για τα καναλια μειωσα φωτεινοτητα γιατι βλεπει η συζυγος και θελω να προστατεψω απο burn in.

Κατι που δεν αναφερει το rtings ειναι οτι στο HDR πρεπει να βαλεις φωτεινοτητα-αντιθεση 100 και γενικα τα παντα που εχουν σχεση με φωτισμο στο τερμα και κανει διαχειριση απο κει και περα μονο του.

Το Trumotion διαβαζα παντου τους φανατικους purists να το εχω off ,αλλα πραγματικα καταστρεφει την εμπειρα. Το εχω στη πρωτη σκαλα παντου και στη 2η για αθλητικα.

Δια ροπαλου μη κανεις τη φροντιδα χειροκινητα.Κοβει αβερτα ωρες απο το πανελ και ειναι αχρειαστο. Μη το προγραμματισεις και μη το κανεις. Αυτο χρειαζεται αααν παρατηρησεις τιποτα artifacts που μπορει να ειναι υποψια burn in. Η τηλεοραση καθε 4 ωρες κανει μονη της conditioning. Θα το καταλαβαινεις γιατι τη κλεινεις και θα ακους το ρελε να κανει το κλικ 5 λεπτα αφου τη κλεισεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dantε είπε

Κατι που δεν αναφερει το rtings ειναι οτι στο HDR πρεπει να βαλεις φωτεινοτητα-αντιθεση 100 και γενικα τα παντα που εχουν σχεση με φωτισμο στο τερμα και κανει διαχειριση απο κει και περα μονο του.

Το είχε ήδη έτσι σεταρισμένο το αντίστοιχο προφίλ, όπως είδα.

17 λεπτά πριν, Dantε είπε

Το Trumotion διαβαζα παντου τους φανατικους purists να το εχω off ,αλλα πραγματικα καταστρεφει την εμπειρα. Το εχω στη πρωτη σκαλα παντου και στη 2η για αθλητικα.

Ναι, κάποια μικρορύθμιση χρειάζεται εδώ, κάποιες στιγμές "χτυπάει". Μάλλον τα hi-refresh pc monitors μας έχουν καλομάθει και οτιδήποτε άλλο ξενίζει.

18 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δια ροπαλου μη κανεις τη φροντιδα χειροκινητα.

Οκ, το σημαντικότερο που ήθελα να δω.

Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου ότι όντως αυτοψαχουλεύεται η τηλεόραση στις χ ώρες, αλλά προσπαθούσα να καταλάβω ακριβώς τί ισχύει.

Μια χαρά, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

 

Ναι, κάποια μικρορύθμιση χρειάζεται εδώ, κάποιες στιγμές "χτυπάει". Μάλλον τα hi-refresh pc monitors μας έχουν καλομάθει και οτιδήποτε άλλο ξενίζει.

Οχι ακριβως.Ειναι τοσο γρηγορη η αποκριση της οθονης που βαζοντας 24fps σε 120αρι πανελ ,φαινεται ασχημα. Με το Trumotion στρωνει λιγο τη κατασταση και κανει τη ροη πιο ομαλη. Σα να ανεβαζεις hz βασικα. Ακομα και η συζυγος το καταλαβε, βεβαια αφου της ειπα τι να προσεξει.

Οι παλιες τηλεορασεις λογω αργοτερου χρονου χρονου αποκρισης, εμενε το frame πιο πολυ ωρα στην οθονη και δημιουργουσε ενα bluriness που εκανε πιο γλυκια τη μεταβαση.

Το αρνητικο του Trumotion ειναι οτι μπαινουν artifacts. Προσωπικα δεν εχω παρατηρησει κατι και δε περιμενω κιολας εφοσον απο οτι εχω διαβασει στη 2η και 3η σκαλα εμφανιζονται. Παντως και στο ποδοσφαιρο που βλεπω με 2η σκαλα δεν εχω δει κατι. Ισως να ειναι και κατι που να υπαρχει και απλα να μη το εχω παρατηρησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Aς επαναφέρω λίγο το θέμα, για 1-2 θεματάκια.

1. Γιατί χρειάζομαι LG λογαριασμό για να κατεβάσω εφαρμογή? Είπα να βάλω την ΕΟΝ, αφού δεν την είχε η ίδια η τηλεόραση (σε αντίθεση με μπόλικες που στην Ελλάδα δεν έχουν το παραμικρό νόημα) και μου ζήτησε λογαριασμό.

Pass, δεν με έκαιγε έτσι κι αλλιώς.

2. Έχει κάποιος θέμα με dlna server? Είναι περίεργο αυτό που παθαίνω.

Πρώτα από όλα, έχει πάρα πολύ αργή απόκριση. Μπαίνω...φορτώνει...διαβάζει...επόμενος φάκελος...διαβάζει...επόμενος φάκελος...διαβάζει...κοκ.

Φτάνω στο αρχείο, το βάζω να παίξει και έχω το συγκεκριμένο, που έχω αναφέρει και παλιότερα: Χωρίς κανένα συγκεκριμένο λόγο, κάποιες φορές κάνει διακοπές γιατί πρέπει να φορτώσει...buffering.

Δεν έχει σημασία αν είναι 4Κ ή FHD αρχείο, χαμηλό ή υψηλό bitrate ή οτιδήποτε. Αν είναι να το κάνει, θα το κάνει

Για κάποιο διάστημα (ακόμα και μήνα), μπορεί να μην το κάνει. Μετά, όπως την τελευταία εβδομάδα, την καβαλάει και το κάνει πάντα.

Στην αρχή, έλεγα ότι είναι θέμα λήψης...άλλαζα από την 5ρα στην 2.5ρα μπάντα τη σύνδεση με το ρούτερ κι έφτιαχνε.

Τώρα, παρατήρησα τυχαία το εξής: Αν μπω εκείνη τη στιγμή στις ρυθμίσεις wifi της τηλεόρασης, επιλέξω την ήδη υπάρχουσα (φουλ σήμα) και απλά μπω στις "προηγμένες", ξεκολλάει (χωρίς να αλλάξω το παραμικρό) και τέλος...θα μου το ξανακάνει την επόμενη φορά που θα έχει κλείσει η τηλεόραση. Αν αλλάξω μπάντα, πλέον, συνεχίζει το ίδιο θέμα την επόμενη φορά, δεν "λύνεται" (προσωρινά) όπως πριν.

Με τον ίδιο συνδυασμό dlna server (serviio), router (288A-wind), ρυθμίσεων/μπάντας, η προηγούμενη τηλεόραση στην ίδια ακριβώς θέση κλπ δεν είχε το παραμικρό θέμα. Άνοιγε αστραπιαία, διάβαζε τα αρχεία σε 1'' (τα νέα...εδώ κάθε φορά φαίνεται ότι τα διαβάζει από την αρχή) και έπαιζε.

Με τον ενσωματωμένο dlna server της τηλεόρασης, δεν βλέπει καν τα αρχεία. Βλέπει τον υπολογιστή, αλλά τους δίσκους/φακέλους που έχω δηλώσει, όχι.

Αν από τον υπολογιστή επιλέξω "cast to...", όλα καλά, κανένα θέμα. Netflix/λοιπά streaming, κανένα θέμα (εκτός από όταν απαυτώνεται η σύνδεση, αλλά άλλη ιστορία αυτή).

Το ρουτερ και η εφαρμογή έχουν "καθαριστεί" και στηθεί ξανά, δεν άλλαξε κάτι.

Στην τηλεόραση δεν ξέρω αν έχει νόημα να γίνει reset.

Να πω ακόμα ότι δεν κρατά τις ρυθμίσεις της κάθε σύνδεσης (κωδικοί, static ip κλπ) . Κάθε φορά που αλλάζω, από την αρχή.

Έχω ελπίδα να στρώσει με επόμενο f/w ή ότι πήραμε-πήραμε και τώρα με τις νέες καλή μας τύχη?

C265

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Να πω ότι το θέμα με αργό browsing στον dlna server, κολλήματα στην αναπαραγωγή κλπ φαίνεται πως λύθηκε βάζοντας το router να εκπέμπει στο 5g δίκτυο μια σκάλα "κάτω", όχι με a/c/n, δηλαδή, αλλά με a/c μόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πήρε χτες νέο update η τηλεόραση, δεν πρόλαβα καθόλου να δω τι/αν πείραξαν/έφτιαξαν/χάλασαν.

Το μόνο που είδα ήταν να πετάει κάποια στιγμή μήνυμα ότι "αν δουλεύει σε φουλ φωτεινότητα θα πάθουν τα ματάκια σου, να τη χαμηλώσω?", το οποίο βρωμάει κάπως για διαπίστωση ότι το burn-in είναι πιο εύκολο από ότι έλεγαν και πάνε έμμεσα να το μαζέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...