Προς το περιεχόμενο

Η 55ρα "μάζεψε", θέλω 65ρα!


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Demis είπε

Για την ιστορία, τρέχει καλή προσφορά για τη  s95b της samsung, όπου δίνει - η εταιρεία, όχι το κατάστημα που την πουλάει - δώρο με την τηλεόραση την ηχόμπαρα HW-q800b.

Επειδή τη ζαχαρώνω καιρό τώρα τη συγκεκριμένη είναι καλή περίπτωση με oled πάνελ στα 1570 περίπου από skroutz ετοιμοπαραδοτη. 

ΑΛΛΑ, δεν υποστηρίζει dolby vision, που είναι το πιο διαδεδομένο αν δεν κάνω λάθος. 

Γενικά έχω διαβάσει - κυρίως στο reddit - παράπονα για την απόδοση της τηλεόρασης, περισσότερο λόγω του κόστους. Τα reviews είναι θετικότατα κατά τα άλλα.

 

ΥΓ τώρα που έγραψα το σχόλιο θυμήθηκα ότι θες 65αρα. My bad 

πηρε ενα update που μείωσε την φωτεινότητα που ειχε αρχικα...

εγω θα περιμενα την επομενη χρονια για δευτερης γενιας qd oled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/10/2022 στις 2:41 ΜΜ, Allan-Wake είπε

πηρε ενα update που μείωσε την φωτεινότητα που ειχε αρχικα...

εγω θα περιμενα την επομενη χρονια για δευτερης γενιας qd oled

😂 κλασική samsung με τα firmware updates, στο αρχικό firmware έχει τέρμα φωτεινότητα για εντυπωσιασμό αλλά μετά λογικά για να αποφύγει θέματα με εγγυήσεις και καμένα Panels τσοοουπ πάρε firmware "update" με μείωση φωτεινότητας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

😂 κλασική samsung με τα firmware updates, στο αρχικό firmware έχει τέρμα φωτεινότητα για εντυπωσιασμό αλλά μετά λογικά για να αποφύγει θέματα με εγγυήσεις και καμένα Panels τσοοουπ πάρε firmware "update" με μείωση φωτεινότητας.

δεν ειναι τσουπ, ειναι τσαπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγες μέρες έχω πάρει την Sony LED 65" 4K Android XR65X90KAEP και να μεταφέρω τις πρώτες εντυπώσεις.

Πρώτα απ' όλα, στα της αγοράς, έγινε με την Επιστροφή 20%, η οποία πιστώθηκε αμέσως στην κάρτα μου - υποθέτω επειδή είναι χρεωστική. Περιμένω και την δωροεπιταγή 300 ευρώ για αγορά στον Νοέμβριο - είπαν θα μου την στείλουν με SMS.

Η τηλεόραση είναι μεγάλη - βλέπω από τα 2,5 μέτρα και είναι οριακά άνετη, αλλά νομίζω ότι σύντομα θα συνηθίσω όπως συμβαίνει πάντα όταν πηγαίνεις σε μεγαλύτερες οθόνες τηλεόρασης, κινητού κ.λπ.

Ήχο έχω με μια απλή Yamaha ηχομπάρα που είχα - μου φάνηκε κάπως καλύτερα από τον ήχο της ίδιας της τηλεόρασης, αλλά και της ίδιας είναι πολύ καλός.

Σύνδεση με Blueray, X-box άμεσα, το Apple TV box με ταλαιπώρησε που δεν το αναγνώριζε και ξαφνικά, μετά από μια ημέρα, το αναγνώρισε. Δεν ξέρω πώς έγινε, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω αν αντιμετωπίσει κι άλλος φίλος παρόμοιο πρόβλημα.

Η εικόνα είναι πολύ καλή στο λίγο που την δοκίμασα σε διάφορους τύπους μετάδοσης (απλή TV, Cosmote, Apple TV, Sony Bluray). Δεν είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβαινα πολλά περισσότερα με μια OLED πέραν ενός αρχικού wow. Αυτή είναι full array LED. Σε πλαϊνή θέαση δεν θα έλεγα ότι είναι πολύ καλή, αλλά αυτό δεν με αφορά προσωπικά που βλέπω σε ευθεία.

Πώς κατάληξα σε αυτή και όχι σε μια κορυφαία OLED, όπως σκεφτόμουν αρχικά; Έκανα υπολογισμό value for money και μου φάνηκε ότι παραήταν μεγάλη η διαφορά για μια σχετική αύξηση της ποιότητας εικόνας την οποία δεν θα την απολάμβανα και τόσο πολύ με τα σχετικά λίγα που βλέπω. Κάποιος άλλος μπορεί να βλέπει πολλές ώρες και σε ιδανικές συνθήκες, αλλά στην δική μου περίπτωση που σπανίως μπορώ να πετύχω τέτοιες συνθήκες μου φάνηκε πλεονασμός να δώσω αυτή τη διαφορά. Μπορούσα να ισορροπήσω και πιο χαμηλά, αλλά εν πάση περιπτώσει κατέληξα εδώ :)

Αυτά τα ολίγα και τώρα έχω την μάχη του callibration, που φαίνεται πολύ δύσκολη. Δεν ξέρω πώς θα τα βγάλω πέρα με αυτό το πρόβλημα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alea Jacta est...C2 it is!

Ετοιμοπαράδοτη στα ΜΜ Συγγρού (ενώ στο site έλεγε από Δευτέρα), ίδρωσα αρκετά στο φόρτωμα/ξεφόρτωμα/άνοιγμα/στήσιμο (και δεν εννοώ από ζέστη/βάρος), και τώρα παλεύω με τις ρυθμίσεις.

Σαν πρώτη εντύπωση, πάντως...ΟΥΑΟΥ!

Ευχαριστώ @all, και λίγο-λιγάκι παραπάνω @Dantε

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2022 στις 5:58 ΜΜ, ChrisN.S. είπε

😂 κλασική samsung με τα firmware updates, στο αρχικό firmware έχει τέρμα φωτεινότητα για εντυπωσιασμό αλλά μετά λογικά για να αποφύγει θέματα με εγγυήσεις και καμένα Panels τσοοουπ πάρε firmware "update" με μείωση φωτεινότητας.

τι το μελετουσες. βγηκε νεο update χθες/προχθες και τα εκανε ολα μανταρα στο gaming mode, εχει παρει φωτια το AVS :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ο θεματάκι...

Δεν λειτουργεί σωστά ο dlna server (serviio, με ρυθμίσεις που έτρεχα στην προηγούμενη μέχρι και χτες το απόγευμα).

Για την ακρίβεια, στο 1ο στήσιμο της τηλεόρασης έβαλα έβαλα ένα 2160p HDR HotD (το οποίο είχα δει κανονικά στην προηγούμενη τηλεόραση) και το έπαιξε εξαιρετικά. Στη συνέχεια, πήρε f/w update η τηλεόραση, το ολοκλήρωσε κανονικά και από εκεί και μετά, ότι και να έκανα έχω το ίδιο θέμα: Αργή (πολύ αργή) πρόσβαση/προσπέλαση στο server, παίζει τα αρχεία μεν αλλά με διακοπές κάθε 10-15''...σταματά σα να μην μπορεί να βρει δίκτυο για 3-5'', συνεχίζει μετά, κοκ.

Δοκίμασα με 2-3 διαφορετικά αρχεία (και αυτό που πριν είχε παίξει σωστά), τα ίδια. Οτιδήποτε άλλο δοκίμασα στην τηλεόραση που απαιτούσε internet (alpha web tv, youtube, netflix) λειτούργησε χωρίς πρόβλημα.

Η τηλεόραση είναι στην 5G μπάντα του ρούτερ, μόνη της (χωρίς άλλη συσκευή σε αυτή).

Με έχει εξυπηρετήσει αφάνταστα το serviio τόσα χρόνια, 3' στήσιμο και το ξεχνάς.

Θα δοκιμάσω κάποια πράγματα τις επόμενες ημέρες και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2022 στις 2:08 ΜΜ, dolph είπε

Εδώ και λίγες μέρες έχω πάρει την Sony LED 65" 4K Android XR65X90KAEP και να μεταφέρω τις πρώτες εντυπώσεις.

Πρώτα απ' όλα, στα της αγοράς, έγινε με την Επιστροφή 20%, η οποία πιστώθηκε αμέσως στην κάρτα μου - υποθέτω επειδή είναι χρεωστική. Περιμένω και την δωροεπιταγή 300 ευρώ για αγορά στον Νοέμβριο - είπαν θα μου την στείλουν με SMS.

Η τηλεόραση είναι μεγάλη - βλέπω από τα 2,5 μέτρα και είναι οριακά άνετη, αλλά νομίζω ότι σύντομα θα συνηθίσω όπως συμβαίνει πάντα όταν πηγαίνεις σε μεγαλύτερες οθόνες τηλεόρασης, κινητού κ.λπ.

Ήχο έχω με μια απλή Yamaha ηχομπάρα που είχα - μου φάνηκε κάπως καλύτερα από τον ήχο της ίδιας της τηλεόρασης, αλλά και της ίδιας είναι πολύ καλός.

Σύνδεση με Blueray, X-box άμεσα, το Apple TV box με ταλαιπώρησε που δεν το αναγνώριζε και ξαφνικά, μετά από μια ημέρα, το αναγνώρισε. Δεν ξέρω πώς έγινε, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω αν αντιμετωπίσει κι άλλος φίλος παρόμοιο πρόβλημα.

Η εικόνα είναι πολύ καλή στο λίγο που την δοκίμασα σε διάφορους τύπους μετάδοσης (απλή TV, Cosmote, Apple TV, Sony Bluray). Δεν είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβαινα πολλά περισσότερα με μια OLED πέραν ενός αρχικού wow. Αυτή είναι full array LED. Σε πλαϊνή θέαση δεν θα έλεγα ότι είναι πολύ καλή, αλλά αυτό δεν με αφορά προσωπικά που βλέπω σε ευθεία.

Πώς κατάληξα σε αυτή και όχι σε μια κορυφαία OLED, όπως σκεφτόμουν αρχικά; Έκανα υπολογισμό value for money και μου φάνηκε ότι παραήταν μεγάλη η διαφορά για μια σχετική αύξηση της ποιότητας εικόνας την οποία δεν θα την απολάμβανα και τόσο πολύ με τα σχετικά λίγα που βλέπω. Κάποιος άλλος μπορεί να βλέπει πολλές ώρες και σε ιδανικές συνθήκες, αλλά στην δική μου περίπτωση που σπανίως μπορώ να πετύχω τέτοιες συνθήκες μου φάνηκε πλεονασμός να δώσω αυτή τη διαφορά. Μπορούσα να ισορροπήσω και πιο χαμηλά, αλλά εν πάση περιπτώσει κατέληξα εδώ :)

Αυτά τα ολίγα και τώρα έχω την μάχη του callibration, που φαίνεται πολύ δύσκολη. Δεν ξέρω πώς θα τα βγάλω πέρα με αυτό το πρόβλημα.

 

 

καλορίζικη. 

το blooming σε υπότιλους και σκοτεινά πλάνα πως σου φαίνεται? (με το τελευταίο firmware αποδίδει καλύτερα λένε. Το έχεις περάσει??)

επίσης έχεις φορτώσει kodi και stremio να μας ενημερώσεις αν δουλεύουν άνετα?

Επεξ/σία από antnatal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, antnatal είπε

καλορίζικη. 

το blooming σε υπότιλους και σκοτεινά πλάνα πως σου φαίνεται? (με το τελευταίο firmware αποδίδει καλύτερα λένε. Το έχεις περάσει??)

επίσης έχεις φορτώσει kodi και stremio να μας ενημερώσεις αν δουλεύουν άνετα?

Ευχαριστώ!

Δεν έχω παρατηρήσει blooming ως τώρα (έχω τελευταίο update περασμένο).

Δεν έχω περάσει kodi & stremio - δεν τα χρησιμοποιώ να πω την αλήθεια, αλλά αν τα περάσω θα ενημερώσω.

Επεξ/σία από dolph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Το 1ο θεματάκι...

Δεν λειτουργεί σωστά ο dlna server (serviio, με ρυθμίσεις που έτρεχα στην προηγούμενη μέχρι και χτες το απόγευμα).

Για την ακρίβεια, στο 1ο στήσιμο της τηλεόρασης έβαλα έβαλα ένα 2160p HDR HotD (το οποίο είχα δει κανονικά στην προηγούμενη τηλεόραση) και το έπαιξε εξαιρετικά. Στη συνέχεια, πήρε f/w update η τηλεόραση, το ολοκλήρωσε κανονικά και από εκεί και μετά, ότι και να έκανα έχω το ίδιο θέμα: Αργή (πολύ αργή) πρόσβαση/προσπέλαση στο server, παίζει τα αρχεία μεν αλλά με διακοπές κάθε 10-15''...σταματά σα να μην μπορεί να βρει δίκτυο για 3-5'', συνεχίζει μετά, κοκ.

Δοκίμασα με 2-3 διαφορετικά αρχεία (και αυτό που πριν είχε παίξει σωστά), τα ίδια. Οτιδήποτε άλλο δοκίμασα στην τηλεόραση που απαιτούσε internet (alpha web tv, youtube, netflix) λειτούργησε χωρίς πρόβλημα.

Η τηλεόραση είναι στην 5G μπάντα του ρούτερ, μόνη της (χωρίς άλλη συσκευή σε αυτή).

Με έχει εξυπηρετήσει αφάνταστα το serviio τόσα χρόνια, 3' στήσιμο και το ξεχνάς.

Θα δοκιμάσω κάποια πράγματα τις επόμενες ημέρες και βλέπουμε.

To έχει καβαλήσει ο διάολος το θέμα και δεν στρώνει με τίποτα.

Ότι κι αν δοκίμασα, είναι σα να μην έχει επαρκές σήμα από το wifi...μόνο που οτιδήποτε άλλο εκεί γύρω στην τηλεόραση είναι τερματισμένο αν το συνδέσω.

Ελπίζω να μην έκαναν κάποια μλκία στο f/w update και σάπισε το δέκτη.

Από περιέργεια, θα δοκιμάσω και στη 2.4GHz μπάντα, έτσι για το γμτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μάλιστα...φαίνεται να μη γουστάρει την 5ghz μπάντα στο ρούτερ.

Ότι ρυθμίσεις και να έκανα εκεί (αλλαγή καναλιού, αλλαγή ζώνης, αλλαγή οτιδήποτε), τα ίδια και τα ίδια.

Το έβαλα για δοκιμή στα 2.4, λειτουργεί σωστά. Πάλι αργεί να διαβάσει (σε σχέση με τη SAMSUNG πριν ή με μια lg πιο πριν ή οτιδήποτε άλλο έχω κατά καιρούς χρησιμοποιήσει), αλλά τουλάχιστον παίζει καλά.

Δεν ξέρω πόσο "άνετη" θα είναι σε μεγάλα αρχεία, ένα 10ρι 4Κ (μιας ώρας), το έπαιξε καλά. Θα δούμε, ίσως είναι κάτι προσωρινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dantε...

Είχες αναφέρει ότι σε torrent το DV λειτουργεί σωστά μόνο σε MP4 και όχι σε MKV, αν δεν κάνω λάθος?

Εξακολουθεί να ισχύει!

Για την ακρίβεια, σε mkv έχω ένα υπέροχο πράσινο/μωβ, τώρα περιμένω να κατέβει το MP4.

Πραγματικά, όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

@Dantε...

Είχες αναφέρει ότι σε torrent το DV λειτουργεί σωστά μόνο σε MP4 και όχι σε MKV, αν δεν κάνω λάθος?

Εξακολουθεί να ισχύει!

Για την ακρίβεια, σε mkv έχω ένα υπέροχο πράσινο/μωβ, τώρα περιμένω να κατέβει το MP4.

Πραγματικά, όμως...

Ναι ακομα ισχυει. Αχρηστευεται ουσιαστικα η δυνατοτητα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ναι ακομα ισχυει. Αχρηστευεται ουσιαστικα η δυνατοτητα ετσι.

Έτρεξα το mp4 με "cast to device", με πλήρη λειτουργικότητα.

Οκ, καταλαβαίνω ότι τα torrents είναι γενικά γκρι τοπίο, αλλά αφού αφήνεις να παίζουν γενικά, μη μλκιζσαι

Σε άλλα θέματα, κάποιος οδηγός στησίματος για όλον αυτόν τον χαμό στις ρυθμίσεις? Κάποιο must?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...