Προς το περιεχόμενο

Παντελόνια Chinos


SalemsLot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δοκίμασε τα εγγλέζικα Charles Tyrwhitt, αγοράζω συνήθως τα non-iron chinos & shirts. Στέλνουν από αποθήκη στην Τσεχία νομίζω, δεν υπάρχουν τελωνεία, δασμοί κλπ.

https://www.charlestyrwhitt.com/eu/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα ανοίξαμε.... Παμε να το εμπλουτισουμε λίγο με γενικότερες ανταλλαγές απόψεων για την ανδρική ενδυση; Πχ, κι εγω βαρέθηκα το κλασσικο τζιν-μπλουζα ολη μερα, πέρασαν και 2 χρονια remote work που μας εφαγαν οι φόρμες και θέλω να ξαναφτιαξω μια ντουλαπα με office basics, 2-3 επιλογες για βραδυ (casual, όχι μπουζούκια) και γενικα να παρουμε λιγο τα πάνω μας στυλιστικά. Υπάρχει αντίστοιχο θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@bikey77

Ναι κι εγώ το ίδιο. Οκ jeans φοράω και θα φοράω αλλά απ' τη στιγμή που δοκίμασα τα chinos μου ήρθε επιπλέον έμπνευση γύρω από την ένδυση.

Εντάξει δεν είμαι της μόδας όμως τώρα τελευταία που το έψαξα λιγάκι (λόγω chinos) με βλέπω πως πάω προς casual και smart casual look. Δεν είναι τίποτα κυριλέ, για όσους αγχώνονται με αυτά, απλώς κομψό στυλ που ταιριάζει σε όλες τις περιστάσεις.

Chinos, oxford shirts, λεπτά πλεκτά (όχι χοντρά πουλόβερ), minimal sneakers, κάποιο casual derby/oxford παπούτσι και φυσικά jeans (slim fit ή και tapered. όχι ξεθωριασμένα, σκισμένα, σακουλιασμένα και τέτοια) είναι πια στο στόχαστρό μου.

@HuskerDu

Ωραία φαίνονται αυτά αλλά θα ήθελα να τα φορέσω για να αγοράσω.

Edit: Αν έχει κάποιος υπόψιν κάτι που μπορώ να το βρω Πειραιά...

Edit 2: Για την ώρα έχω σκοπό να δοκιμάσω Brooks Brothers, Ralph Lauren, Gant, Boss, Camel Active (υπάρχουν Πειραιά) ή και ό,τι πετύχω στον δρόμο τριγύρω από αυτά που αναφέρθηκαν.

Επεξ/σία από SalemsLot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Uptheirons said:

Ενταξει τοτε. Γιατι εχω κουραστει να βλεπω αντρες ανεξαρτητως σωματοτυπου να τα φορανε. Αλλα προφανως και σου πανε. Οποτε οι αντρες εδω θα σε κατευθυνουν αναλογα. 

Α μπράβο. Κάτι υπέρβαροι ή σχεδόν, με κάτι κολλητά και είναι σαν πάπιες! Με κάτι κώλους να, και χοντροπόδαρα να φοράνε τόσο εφαρμοστά. Ακόμη και ο Ρέμος! Τεράστιο γέλιο!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Makis38 είπε

Α μπράβο. Κάτι υπέρβαροι ή σχεδόν, με κάτι κολλητά και είναι σαν πάπιες! Με κάτι κώλους να, και χοντροπόδαρα να φοράνε τόσο εφαρμοστά. Ακόμη και ο Ρέμος! Τεράστιο γέλιο!

Ακριβως! Πιο συνοπτικη περιγραφη δεν θα μπορουσα να φανταστω. Προσοχη η μοδα δεν προσταζει τιποτα. Απλα προτεινει. Οποιος μπορει φοραει. Για τους υπολοιπους υπαρχουν ενα καρο σχεδια να διαλεξουν. Τα ιδια και για τις γυναικες βεβαια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Uptheirons said:

Γιατι εχω κουραστει να βλεπω αντρες ανεξαρτητως σωματοτυπου να τα φορανε

Τι σωματοτυπο πρέπει να έχουμε για να φοράμε παντελόνι chino? 

Υπάρχει κάπου κάποιο επίσημο πινακάκι να ξέρουμε τι να βάζουμε? 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τι σωματοτυπο πρέπει να έχουμε για να φοράμε παντελόνι chino? 

Υπάρχει κάπου κάποιο επίσημο πινακάκι να ξέρουμε τι να βάζουμε? 

Περιγραφει ο @Makis38 απο πανω. Δεν πανε ολα σε ολους. Βεβαιως ο καθενας αν αισθανεται ανετα μπορει να τα φοραει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι του πανε κιολας. 

Επισημο πινακακι δε νομιζω να υπαρχει ειναι θεμα γουστου, αισθητικης οπως θες πες το. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Uptheirons said:

Περιγραφει ο @Makis38 απο πανω. Δεν πανε ολα σε ολους. Βεβαιως ο καθενας αν αισθανεται ανετα μπορει να τα φοραει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι του πανε κιολας. 

Επισημο πινακακι δε νομιζω να υπαρχει ειναι θεμα γουστου, αισθητικης οπως θες πες το. 

Άρα μιλάμε για κολλητά παντελόνια και όχι chino γενικά. 

ΟΚ, αυτά είναι γελοία σε όλους. Και σε αυτούς που νομίζουν ότι τους πάνε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως chinos που είχα πάρει από American stars δεν έχουν κρατήσει.. 

Είτε ξεβαψε είτε σκίστηκε στο χρόνο. 

Για τις προτάσεις για μάρκες που είπατε θα το δω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο ωραίο ή όχι είναι κάτι που σε εμάς μοιάζει με κολλητό ή σακουλιαστό είναι ζήτημα πολλών παραμέτρων. Από το γούστο του καθενός (αυτού που το φοράει αλλά και αυτού που το κρίνει) έως την ηλικία (άλλο να είσαι 15, άλλο 40, άλλο 70) ή και το τι θεωρείται κοινώς αποδεκτά όμορφο βάσει εποχής, καταγωγής, περιβάλλοντος, κτλ. και άλλα πολλά. Οπότε ίσως δεν έχει νόημα να κολλήσουμε σε τέτοια.

Ε, κι εγώ πιστεύω ότι το πολύ κολλητό ή πολύ σακουλιαστό δεν είναι κολακευτικό. Ή τα logos και τα σχέδια/στάμπες στις μπλούζες και τα πολλά ή μη ταιριαστά χρώματα είναι λίγο κάπως. Τα αποφεύγω πια, αλλά από 'κει και πέρα δεν τα βρίσκω απαραιτήτως κακά ούτε πιστεύω ότι έχω απαραιτήτως δίκιο.

Για να μην οργιάζει η φαντασία, παραθέτω κάποιες φωτογραφίες από net που δείχνουν το στυλ και το fit αυτού που μου φαίνεται κομψό. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...