Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2023


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 hours ago, haHa said:

Πηρε ποινη για το τρακαρισμα που προκαλεσε λογω του δυνατου και αποτομου φρεναρισματος:

Verstappen handed further 10-second penalty for Lap 37 collision with Hamilton in Saudi Arabian GP

Mεχρι και ο Marko Helmut χρειαστηκε να ανασκευασει και να παραδεχθει το επιτηδες φρεναρισμα:
Marko apologises, accepts Max did brake on Hamilton


Ομορφιες...

Μολις εβαλα να δω τα highlights του αγωνα. Τοσα highlights δεν ειχαμε σε ολο το 2023..

12 hours ago, listerstorm said:

Δεν είχαν χρήματα για να συνεχίσουν την ανάπτυξη μέσα στην σεζόν και οι υπόλοιπες ομάδες τους έφτασαν. Στους τελευταίους αγώνες το ταχύτερο πακέτο ήταν στις Mclaren και Redbull, με την Brawn GP αισθητά πιο αργή. 

Η Brawn GP ουσιαστικά φτιάχτηκε ως development αποκλειστικά με funds της honda (92 εκατ. λίρες) τα προηγούμενα χρόνια,  η οποία honda αποσύρθηκε στο τέλος του 08 λόγω της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης. Δεν είχαν καν χορηγούς στους πρώτους αγώνες (η φωτογραφία είναι από τον πρώτο αγώνα, Αυστραλία, του 09), και αγοράστηκε κοψοχρονιά για 1 λίρα από τον Ross Brawn. Όλο το πακέτο ήταν δημιουργία της ιαπωνικής εταιρείας.

Εν συνεχεία πουλήθηκε στην Mercedes και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Στα θετικά ότι ο Button δικαιούταν πρωτάθλημα και επιτέλους είχε το αυτοκίνητο να το κατακτήσει (ναι και όμως μαντέψτε πρωτάθλημα με haas δεν παίρνεις), τουλάχιστον με  τις επιτυχίες τους στο πρώτο κομμάτι της σεζόν.

image-of-new-brawn-gp-car.jpg

Αυτα που λες τα ειδα στο ντοκιμαντερ. Η ερωτηση μου ειναι αλλη. Πως γινεται ο Μπαρικελο να εκανε καλυτερη 2η μιση σεζον.

1 hour ago, vaggos88 said:

 

Τι κανουν ολα αυτα τα μονοθεσια στο δρομο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, tommy^ said:

Εγω ψήνομαι για SPA 28/7 που λέει….

Εμεις ειχαμε μεινει στο malmedy. Διπλα ειναι ~7χιλιομετρα με τα ποδια περιπου αλλα καναμε 4 ωρες με το αμαξι.
image.png.910335980f26a865f9b29538fafdef53.png
Εννοειται οτι ξεκινας 8-9 το πρωι για την πιστα και ας ειναι το μεσημερι ο αγωνας.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Εμεις ειχαμε μεινει στο malmedy. Διπλα ειναι ~7χιλιομετρα με τα ποδια περιπου αλλα καναμε 4 ωρες με το αμαξι.
image.png.910335980f26a865f9b29538fafdef53.png
Εννοειται οτι ξεκινας 8-9 το πρωι για την πιστα και ας ειναι το μεσημερι ο αγωνας.

Πωπω.

Έχοντας στο μυαλό μου τον πραγματικά απίστευτο ήχο των ατμοσφαιρικών ( 3 φορές έχω δει από κοντά και ήμουν τυχερός να ακούσω και τις 3 γενιές, V12, V10, V8) δεν πρόκειται να πατήσω ποτέ να δω από κοντά αγώνα με τον ήχο των υβριδικών. Δεν υπάρχει για μένα άλλος λόγος για να δεις από κοντά παρά μόνο ο ήχος, αναρωτιέμαι γιατί πηγαίνει ο κόσμος.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λες, ησουν τυχερος.
Αυτοι που δεν ηταν, θα αρκεστουν στις τωρινες συνθηκες.
Οταν ειδα την eau rouge απο κοντα και μετα απο απειρα laps στο assetto corsa, λεω μαλακα τι ανηφορα ειναι αυτη..
Δεν ειναι μονο ο ηχος. Αλλα ολη η φαση.
Βεβαια ειναι και οι περιπτωσεις που εισαι ΤΕΛΕΙΩΣ ατυχος και αφηνει ιστορια ο αγωνας (ακυρωση αγωνα :P )

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Οπως τα λες, ησουν τυχερος.
Αυτοι που δεν ηταν, θα αρκεστουν στις τωρινες συνθηκες.
Οταν ειδα την eau rouge απο κοντα και μετα απο απειρα laps στο assetto corsa, λεω μαλακα τι ανηφορα ειναι αυτη..
Δεν ειναι μονο ο ηχος. Αλλα ολη η φαση.
Βεβαια ειναι και οι περιπτωσεις που εισαι ΤΕΛΕΙΩΣ ατυχος και αφηνει ιστορια ο αγωνας (ακυρωση αγωνα :P )

 

Έχω πάει SPA, το 2004. Συγγνώμη αλλά f1=ήχος. Χωρίς αυτόν, δεν υπάρχει τίποτα. Αρκεί η τηλεόραση. Άποψη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε, επειδη το εζησες. Για αυτους που δε το εχουν ζησει και δε ξερουν τι σημαινει V8 πχ, θα πανε να δουνε αυτο που εχουν.
Και σε ενα τετοιο ταξιδι δεν σκας τοσα λεφτα μονο για τον ηχο, αλλα για ολο το ταξιδι. Δλδ εγω απο αυτο το ταξιδι δε κραταω οτι ακυρωθηκε ο αγωνας και δε πηρα μια πισω. Αλλα και ολα τα αλλα που μου εδωσε το ταξιδι.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, GoMaR said:

Ναι βρε, επειδη το εζησες. Για αυτους που δε το εχουν ζησει και δε ξερουν τι σημαινει V8 πχ, θα πανε να δουνε αυτο που εχουν.
Και σε ενα τετοιο ταξιδι δεν σκας τοσα λεφτα μονο για τον ηχο, αλλα για ολο το ταξιδι. Δλδ εγω απο αυτο το ταξιδι δε κραταω οτι ακυρωθηκε ο αγωνας και δε πηρα μια πισω. Αλλα και ολα τα αλλα που μου εδωσε το ταξιδι.

Αλλα και ολα τα αλλα που μου εδωσε το ταξιδι. όπως το F1 TV ας πούμε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, GoMaR said:

Ευτυχως που εγινε και αυτο και γελαμε ακομα με τους γυφτους 😂

κοίτα όλη την εμπειρία που είχες. Η αναβολή ήταν το μελανό σημείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, vassilis018 said:

κοίτα όλη την εμπειρία που είχες. Η αναβολή ήταν το μελανό σημείο.

Εννοειται, αυτο λεω και παραπανω. Απλα ειπα, οτι μου κοστισε πολυ παραπανω το ταξιδι. Ενταξει. Να μαστε καλα να παμε σε αλλη πιστα. Θα ενημερωσω εδω την ομαδα να ξερετε για να μη δειτε αγωνα :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι οι επόμενες αλλαγές στους κινητήρες να φέρουν πίσω τον ήχο (δεν είμαι αισιόδοξος).

Για όσους ενδιαφέρονται να δουν από κοντά, προτείνω Ουγγαρία. Τέλεια πόλη, κοντά, οικονομικά αεροπορικά και εισιτήρια πίστας, εύκολη πρόσβαση στην πίστα και η ίδια η πίστα που είναι μικρή φέρνει τα μονοθέσια πολύ κοντά στον κόσμο.

Είχα κάτσει εδώ ->

image.png.28c513571e6d4caa2a415b95c12d5d6f.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμένετε να γυρίζει πίσω η formula 1 

Ακολουθούν πρασινη γραμμή και αυτό δεν αλλάζει 

Οσο πάνε τόσο χειρότερα θα γίνονται για εμάς τα πράγματα που θελουμε ήχο και λοιπά 

Ολα αυτά που μελετάνε και σχεδιάζουν, μετά από χρόνια έρχονται σιγά σιγά και στα αυτοκίνητα μας όποτε όλα αυτά έχουν μια σύνδεση μεταξύ τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...