Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2023


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GoMaR είπε

Ναι βρε, επειδη το εζησες. Για αυτους που δε το εχουν ζησει και δε ξερουν τι σημαινει V8 πχ, θα πανε να δουνε αυτο που εχουν.
Και σε ενα τετοιο ταξιδι δεν σκας τοσα λεφτα μονο για τον ηχο, αλλα για ολο το ταξιδι. Δλδ εγω απο αυτο το ταξιδι δε κραταω οτι ακυρωθηκε ο αγωνας και δε πηρα μια πισω. Αλλα και ολα τα αλλα που μου εδωσε το ταξιδι.

+1
Δεν ειναι μονο ο ηχος. Αλλωστε οποιος ενδιαφερεται για ηχο, πρεπει να παει σε street circuit που τα μονοθεσια ειναι πολυ πιο κοντα και ο ηχος αντανακλαται στα κτιρια και ειναι δυνατοτερος.

Πχ, οι τωρινοι hybrid V6 ακουγονται πιο εντυπωσιακοι στο Μονακο απο οτι οι V8 στο Spa.

Κι οπως ειπαμε, δεν ειναι μονο ο ηχος. Το να δει καποιος με τα ματια του το ποσο γρηγορα στριβουν τα μονοθεσια ειναι απιστευτο. Πραγματικα, δεν το χωρα ο νους μεχρι να το δεις.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, haHa είπε



Πχ, οι τωρινοι hybrid V6 ακουγονται πιο εντυπωσιακοι στο Μονακο απο οτι οι V8 στο Spa.

 

Δεν το πιστεύω αυτό. Στο SPA ήμουν με γενική είσοδο. Στην μεγάλη ευθεία ο ήχος νομιζες ότι θα σου ξεριζώσει τα σωθικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν το πιστεύω αυτό. Στο SPA ήμουν με γενική είσοδο. Στην μεγάλη ευθεία ο ήχος νομιζες ότι θα σου ξεριζώσει τα σωθικά.

Δεκτο, αλλα πως μπορεις να συγκρινεις 2 καταστασεις οταν την μια δεν της εχεις δει απο κοντα;
Ρητορικη ερωτηση.

36 λεπτά πριν, ASFE είπε

Ναι και μετα τους 10 γυρους αρχιζεις να βαριεσαι και να μην ξερεις τι γινεται στον αγωνα. Αυτη ηταν η εμπειρια μου εμενα.

 

Ισχυει.
Για εμενα, απο κοντα τα δοκιμαστικα αξιζουν το ιδιο με τον αγωνα , ισως και παραπανω , ακριβως για τον λογο που αναφερεις.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πει στο παρελθόν, το λέω και πάλι: έχοντας δει Τουρκία από κοντά, το 2010, δε θα ξαναπήγαινα σε τόσο μεγάλο σιρκουί σε χιλίομετρα.

Λιγότεροι γύροι, μεγάλο το κομμάτι που χάνεις. Εμείς δεν μάθαμε τι έγινε με Webber-Vettel μέχρι που γυρίσαμε στα ξενοδοχεία (όσοι είχαμε smartphone δεν πληρώναμε turkish roaming φυσικά).

Αυτό σε συνδιασμό με την όποια ταλαιπωρία το κάνει να μην αξίζει.

Για εμάς εδώ, η Ουγγαρία δείχνει να είναι πολύ καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Δεκτο, αλλα πως μπορεις να συγκρινεις 2 καταστασεις οταν την μια δεν της εχεις δει απο κοντα;
Ρητορικη ερωτηση.

Δεν μπορώ, το παραδέχομαι. Το μόνο που έχω είναι τον κολλητό που είχαμε πάει μαζί σε 3 αγώνες και έχοντας πάει αυτός από κοντά με τα υβριδικά, μου είπε να μη χάσω τα λεφτά μου. Τον εμπιστεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mandos είπε

Το έχω πει στο παρελθόν, το λέω και πάλι: έχοντας δει Τουρκία από κοντά, το 2010, δε θα ξαναπήγαινα σε τόσο μεγάλο σιρκουί σε χιλίομετρα.
Λιγότεροι γύροι, μεγάλο το κομμάτι που χάνεις. Εμείς δεν μάθαμε τι έγινε με Webber-Vettel μέχρι που γυρίσαμε στα ξενοδοχεία (όσοι είχαμε smartphone δεν πληρώναμε turkish roaming φυσικά).
Αυτό σε συνδιασμό με την όποια ταλαιπωρία το κάνει να μην αξίζει.
Για εμάς εδώ, η Ουγγαρία δείχνει να είναι πολύ καλή επιλογή.

Kι ακομα καλυτερη το Μονακο.

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ, το παραδέχομαι. Το μόνο που έχω είναι τον κολλητό που είχαμε πάει μαζί σε 3 αγώνες και έχοντας πάει αυτός από κοντά με τα υβριδικά, μου είπε να μη χάσω τα λεφτά μου. Τον εμπιστεύομαι.

Δεν μιλησαμε για οποιοδηποτε αγωνα με v6, αλλα συγκεκριμενα για το Μονακο με v6.
Ειναι αλλη φαση οταν τα μονοθεσια ειναι τοσο κοντα και ο ηχος αντανακλαται.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit

Ρε το κωλο-facebook. Με το που το άνοιξα ->

Screenshot_2023-12-01-15-43-17-03_a23b203fd3aafc6dcb84e438dda678b6.jpg.4b32f5e7cc7d014b903f48e8ce7d5f64.jpg

2 λεπτά πριν, haHa είπε

 

Δεν μιλησαμε για οποιοδηποτε αγωνα με v6, αλλα συγκεκριμενα για το Μονακο με v6.
Ειναι αλλη φαση οταν τα μονοθεσια ειναι τοσο κοντα και ο ηχος αντανακλαται.

Εξακολουθώ να μην το πιστεύω. Αν έχεις πάει από κοντά και με τα δύο, θα σεβαστώ την άποψη σου, αλλά είμαι εξαιρετικά δύσπιστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Αυτα που λες τα ειδα στο ντοκιμαντερ. Η ερωτηση μου ειναι αλλη. Πως γινεται ο Μπαρικελο να εκανε καλυτερη 2η μιση σεζον.

Δεν έχω δει το ντοκιμαντέρ, είχα δει την σεζόν.

Σε γενικές γραμμές δεν έκανε καλύτερη μισή σεζόν αλλά πήρε δύο νίκες.

Στο Ευρωπαικό Γραν Πρι ο Button απ'ότι θυμάμαι είχε μια κακή εκκίνηση και τον έριξε πίσω, ενω στην Ιταλία υπήρξε στενή μάχη με τον Button για την τελευταία νίκη της καριέρας του barrichelo. Στους υπόλοιπους αγώνες έπαιζαν στο midfield λόγω μη ανάπτυξης του αυτοκινήτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξακολουθώ να μην το πιστεύω. Αν έχεις πάει από κοντά και με τα δύο, θα σεβαστώ την άποψη σου, αλλά είμαι εξαιρετικά δύσπιστος.

Ειναι θεμα φυσικης. Το ιδιο συμβαινει και στην καθημερινοτητα μας:
αλλιως ακουγεται μια Φερραρι ή μια sports μηχανη τυπου yamaha r1 πχ στην παραλιακη/Εθνικη(κι εσυ εισαι 50μ+ μακρια) κι αλλιως οταν το παταει μεσα σε μια πολη με πολυκατοικιες(κι εσυ μπορει να εισαι 20μ μακρια) και ταυτοχρονα ο ηχος αντανακλαται.
Δεν υπαρχει καν συγκριση.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Ειναι θεμα φυσικης. Το ιδιο συμβαινει και στην καθημερινοτητα μας:
αλλιως ακουγεται μια Φερραρι (ή μια sports μηχανη τυπου yamaha r1) πχ στην παραλιακη/Εθνικη κι αλλιως οταν το παταει μεσα σε μια πολη με πολυκατοικιες.
Δεν υπαρχει καν συγκριση.

Επίσης η φυσική λέει ότι μία ισχυρότερη πηγή θορύβου θα ακούγεται ισχυρότερα / δυνατότερα από μία άλλη.

Έχεις δει από κοντά και τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επίσης η φυσική λέει ότι μία ισχυρότερη πηγή θορύβου θα ακούγεται ισχυρότερα / δυνατότερα από μία άλλη.

Οχι, δεν λεει αυτο η φυσικη. 
Αυτο ισχυει αν οι υπολοιπες συνθηκες ειναι ιδιες και εδω δεν μιλαμε για ιδιες συνθηκες.

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις δει από κοντά και τα δύο;

Ναι, για αυτο εγραψα αυτο:

1 ώρα πριν, haHa είπε

Πχ, οι τωρινοι hybrid V6 ακουγονται πιο εντυπωσιακοι στο Μονακο απο οτι οι V8 στο Spa.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ASFE είπε

Ναι και μετα τους 10 γυρους αρχιζεις να βαριεσαι και να μην ξερεις τι γινεται στον αγωνα. Αυτη ηταν η εμπειρια μου εμενα.

 

Πρέπει να έχεις και ακουστικά να ακούς κάποιο κανάλι να ξέρεις τι γίνεται αλλιώς απλά βλέπεις τον max, από πίσω τον zhou πιο πίσω τον bottas και πάει λέγοντας και δεν ξέρεις ποιος έχει ποια θέση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν αρκετά χρόνια υπήρχε το FanVision (και ακόμη πιο παλιά το KangarooTV), μια συσκευή σε στυλ tablet - PDA (τότε δεν ήταν διαδεδομένα τα tablet, αναφερόμαστε για 20 χρόνια πριν). Νοίκιαζες την συσκευή για το σαββατοκύριακο και παρακολουθούσες την τηλεοπτική κάλυψη του αγώνα μαζί με το live timing ενώ βρισκόσουν στις κερκίδες. Πολύ μπροστά για την εποχή του αλλά δεν προχώρησε. Έκαναν πριν λίγα χρόνια μια προσπάθεια να το επαναφέρουν αλλά δεν απέδωσε καρπούς. (Εδώ ένα βίντεο του FanVision και ένα του KangarooTV σε διάρκεια αγώνα).

 

screen-shot-2018-05-10-at-07-57-15.png

fanvision1-4e6d27f-intro.jpg

Επεξ/σία από listerstorm
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...