Προς το περιεχόμενο

SHG3060 WiFi 6 - Vodafone Station


33Bird33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έφυγα ύστερα από αρκετά χρόνια στην wind-Nova. Ήρθα στην οικογένεια της Vodafone. Γραμμή 1gbps,το ρούτερ sgh-3060. Η Γραμμή ενεργοποιήται μάλλον σταδιακά. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Τιμές συγκεκριμένα με νόβα τεράστιες (αρκετά φθηνότερες εννοώ στην βόνταφον όσον αφορά τουλάχιστον τα κινητά). Η αίτηση εγγραφής έγινε το Σάββατο πού μάς πέρασε.  Τα κινητά συνδέθηκαν σε 24 ώρες το σταθερό- ίντερνετ σήμερα. Έμεινα εντυπωσιασμένος. (Βέβαια είχα έτοιμη παροχή από κοσμοτέ στο κτίριο). 

Επεξ/σία από bstefos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 14/09/2023 at 16:48, bstefos said:

Καλησπέρα. Έφυγα ύστερα από αρκετά χρόνια στην wind-Nova. Ήρθα στην οικογένεια της Vodafone. Γραμμή 1gps,το ρούτερ sgh-3060. Η Γραμμή ενεργοποιήται μάλλον σταδιακά. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Τιμές συγκεκριμένα με νόβα τεράστιες (αρκετά φθηνότερες εννοώ στην βόνταφον όσον αφορά τουλάχιστον τα κινητά). Η αίτηση εγγραφής έγινε το Σάββατο πού μάς πέρασε.  Τα κινητά συνδέθηκαν σε 24 ώρες το σταθερό- ίντερνετ σήμερα. Έμεινα εντυποσιασμένος. (Βέβαια είχα έτοιμη παροχή από κοσμοτέ στο κτίριο). 

οταν εισαι ηδη ftth και αλλαξεις παροχο είναι ολα πολυ πιο ευκολα.δεν χρειαζεται δηλαδη να περιμενεις σχεδον καθολου.ρυθμισεις αλλαζει ο παροχος που εχει το ftth στην περιοχη σου.(το OLT)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας, θα ακούσετε το χαζό της ημέρας.

Με παίρνουν τηλέφωνο για προσφορά FTTH (αλλα όχι fiber) απλά το όνομα του πακέτου είναι έτσι. Μου λένε σε 200αρα ενώ έχω 100(19 ευρώ το μήνα) αλλά με απεριόριστη σταθερά 27 τον μήνα λέω οκ γιατί ξέρω ότι θα πάρω έκπτωση γιατί το καφαο είναι 800 μέτρα μακριά.

Παίρνω τηλέφωνο τεχνική υποστήριξη, μου λένε 200αρα στην γειτονιά σου δεν υπάρχει. Καπάκι την επόμενη ημέρα μου έρχεται SMS για αποδοχή, κάνω αποδοχή μου έρχεται το ρούτερ καί περιμένω νά μου ενεργοποιήσουν την γραμμή αλλά δεν νομίζω ούτε 150 να πιάνω αλλά άξιζε για απεριόριστο κινητά γιατί η μάνα μου μιλάει συνέχεια.

Τώρα με μέτρηση H300S πιάνω 80 καί με h267 65 μέχρι σήμερα.Δεν ξέρω γιατί αλλά το h300s δεν μου έβγαλε πρόβλημα. Μπορεί νά μου άλλαξαν την πλακέτα γιατί είχα παλιά μπόλικες αποσυνδέσεις. Μια μου λέγανε οι πρίζες, τις άλλαξα μου λέγανε το ίδιο. Έκοψα τις 2 κράτησα την κεντρική ήρθε τεχνικός δεν έβλεπε θόρυβο από την πρίζα, πάει κάτω στο μικρό κουτί κάνει κάτι δικά του το φτιάχνει, άρχισαν μετά από ένα μήνα ξανά. Πήρα ξανά τηλέφωνο, λέω ότι είπα καί πάνω και μετά από για εδώ καί 9 μήνες ούτε μια αποσύνδεση. Τώρα θα δείξει άμα θά είμαι καλύτερα η χειρότερα με το 3060 σε 200.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρει κανείς αν παω σε ένα κατάστημα Vodafone και τους το ζητήσω αν δίνουν το Wifi 6 router; Γιατί αυτή τη στιγμή έχω το ZTE και θα ήθελα wifi 6 συνδεσιμότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με απλη γραμη vdsl 100 και το εχω παρει. Μου ειχαν δωσει πριν το ZTE H268Q  μου εβγαζε προβληματα με την ταχυτητα και το ping και ζητησα και το αλλαξαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, KORNILIOSKOLY είπε

Εγω με απλη γραμη vdsl 100 και το εχω παρει. Μου ειχαν δωσει πριν το ZTE H268Q  μου εβγαζε προβληματα με την ταχυτητα και το ping και ζητησα και το αλλαξαν.

Και τώρα πως πάει η γραμμή με το Vodafone Station?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/11/2023 at 14:08, loukasgr2 said:

Ξέρει κανείς αν παω σε ένα κατάστημα Vodafone και τους το ζητήσω αν δίνουν το Wifi 6 router; Γιατί αυτή τη στιγμή έχω το ZTE και θα ήθελα wifi 6 συνδεσιμότητα.

 

δεν χανεις κατι να το ζητησεις.δεν νομιζω να στο αρνηθουν. η αλλη λυση ειναι να παρεις ενα fritz και να τελειωνεις.εναλλακτικα access point wifi 6.

On 06/11/2023 at 04:35, ProfessorLack said:

Καλησπέρα σας, θα ακούσετε το χαζό της ημέρας.

Με παίρνουν τηλέφωνο για προσφορά FTTH (αλλα όχι fiber) απλά το όνομα του πακέτου είναι έτσι. Μου λένε σε 200αρα ενώ έχω 100(19 ευρώ το μήνα) αλλά με απεριόριστη σταθερά 27 τον μήνα λέω οκ γιατί ξέρω ότι θα πάρω έκπτωση γιατί το καφαο είναι 800 μέτρα μακριά.

Παίρνω τηλέφωνο τεχνική υποστήριξη, μου λένε 200αρα στην γειτονιά σου δεν υπάρχει. Καπάκι την επόμενη ημέρα μου έρχεται SMS για αποδοχή, κάνω αποδοχή μου έρχεται το ρούτερ καί περιμένω νά μου ενεργοποιήσουν την γραμμή αλλά δεν νομίζω ούτε 150 να πιάνω αλλά άξιζε για απεριόριστο κινητά γιατί η μάνα μου μιλάει συνέχεια.

Τώρα με μέτρηση H300S πιάνω 80 καί με h267 65 μέχρι σήμερα.Δεν ξέρω γιατί αλλά το h300s δεν μου έβγαλε πρόβλημα. Μπορεί νά μου άλλαξαν την πλακέτα γιατί είχα παλιά μπόλικες αποσυνδέσεις. Μια μου λέγανε οι πρίζες, τις άλλαξα μου λέγανε το ίδιο. Έκοψα τις 2 κράτησα την κεντρική ήρθε τεχνικός δεν έβλεπε θόρυβο από την πρίζα, πάει κάτω στο μικρό κουτί κάνει κάτι δικά του το φτιάχνει, άρχισαν μετά από ένα μήνα ξανά. Πήρα ξανά τηλέφωνο, λέω ότι είπα καί πάνω και μετά από για εδώ καί 9 μήνες ούτε μια αποσύνδεση. Τώρα θα δείξει άμα θά είμαι καλύτερα η χειρότερα με το 3060 σε 200.

 

αν παιζεις πχ 80mbit και σε πανε σε 200αρα λιγο θα κερδισεις ΜΑΛΛΟΝ λογω του 35b profile.βεβαια μπορει να σου κανει και αποσυνδεσεις.οποτε εκει μπορει να σου πουν οκ πισω σε 100αρα.εκτος αν εισαι ηδη σε 35b profile για καποιο λογο οποτε εκει αν κερδισεις κατι θα ειναι στο upload παρα στο download.

On 23/11/2023 at 12:33, prometheas said:

Ανάλογα το πακέτο που έχεις. Αν εχεις FTTH το παιρνεις αν εχεις απλό VDSL 50/100 πολύ δύσκολο

 

για να μην τον χασουν και απο πελατη παιζει να του το δωσουν.μικρο το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πρεπει να σου εχει επιλογη Port forward ή να σου εχει επιλογη virtual server.απο εκει το φτιαχνεις αν αυτο ειναι η ερωτηση.

αν εχεις cosmοte προσοχη μην εισαι πισω απο cgnat.

1 hour ago, Testgr said:

Πώς μπορώ να ρυθμίσω την port forwarding?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poulinos είπε

πρεπει να σου εχει επιλογη Port forward ή να σου εχει επιλογη virtual server.απο εκει το φτιαχνεις αν αυτο ειναι η ερωτηση.

αν εχεις cosmοte προσοχη μην εισαι πισω απο cgnat.

 

Δεν το βρίσκω στο ρούτερ μου! Port forward

Όχι, έχω Vodafone

εννοούν με Port Mapping ίσως Port forward?

Download (2).png

Επεξ/σία από Testgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Testgr said:

Δεν το βρίσκω στο ρούτερ μου! Port forward

Όχι, έχω Vodafone

εννοούν με Port Mapping ίσως Port forward?

Download (2).png

yep.μας κανει :D. βλεπω τα ελληνικα και ειναι σαν να διαβαζω κινεζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με την κάλυψη WIFI πως τα πάει σε σχέση με το ZXHN H268Q (το οποίο συγκριτικά με πολλά άλλα παρόχων, έχει από τα πιο δυνατά και σταθερά wifi), τα έχει κάποιος και τα δύο να τα κάνει ενα τεστ διπλα δίπλα και έλεγχο τα db (με wifi analyser) Μόνο και μόνο βέβαια το οτι υποστηρίζει το wifi6 εννοείται υπερτερεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, villa&spa είπε

Παιδιά μια ερώτηση = σε wifi το width καναλιών 160MHz δεν χρησιμοποιεί (δεν εκπέμπει) σε εμένα αλλά μόνο σε 80Mhz. Εσάς;; Αναρωτιέμαι γιατί... 

εχεις διαλέξει να ειναι όλατα wifi πρωτόκολλα? πιο πάνω στο μενου? ή έχεις πχ μόνο ac?

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...