Προς το περιεχόμενο

SHG3060 WiFi 6 - Vodafone Station


33Bird33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, coyote2 είπε

εχεις διαλέξει να ειναι όλατα wifi πρωτόκολλα? πιο πάνω στο μενου? ή έχεις πχ μόνο ac?

Όλα ναι... 

Επεξ/σία από villa&spa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το βλέπεις αυτό μέσα από το 192.168.2.1?

οταν πατάς το wifi analyser

Βλεπεις από 32 εως 64 πχ και αν πας στο κατάτασταση δε γράφει 

Εύρος ζώνης 4803.5 Mbps  ???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 12/12/2023 at 14:42, villa&spa said:

Παιδιά μια ερώτηση = σε wifi το width καναλιών 160MHz δεν χρησιμοποιεί (δεν εκπέμπει) σε εμένα αλλά μόνο σε 80Mhz. Εσάς;; Αναρωτιέμαι γιατί... 

δεν εχει να το διαλεξεις σαν επιλογη και σου λεει μονο 80 ή δεν εκπεμπει? εχεις δοκιμασει συσκευη που το υποστηριζει για να δεις στα ποσα  mbit συνδεεται ωστε να δεις αν ειναι 160mhz channel width

το καναλι ειναι στο αυτοματο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρει κάποιος πως μπορώ να τσεκάρω την ταχύτητα του δικτύου μέσω Wi-Fi, για ασύρματη μεταφορά δεδομένων στο τοπικό ασύρματο δίκτυο?

Ταχύτητα μεταξύ desktop pc / Ethernet  πάνω στο router και laptop   με Wi-Fi 


Εχω κι εγώ το power station της Vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/01/2024 at 23:41, toxotis70 said:

Ξέρει κάποιος πως μπορώ να τσεκάρω την ταχύτητα του δικτύου μέσω Wi-Fi, για ασύρματη μεταφορά δεδομένων στο τοπικό ασύρματο δίκτυο?

Ταχύτητα μεταξύ desktop pc / Ethernet  πάνω στο router και laptop   με Wi-Fi 


Εχω κι εγώ το power station της Vodafone.

Περα απο utilities που μπορεις να βαλεις μπορεις απλα να μεταφερεις ενα τεραστιο αρχειο απο το ενα στο αλλο και να πας στο task manager και να δεις την κινηση που θα καταγραψει η ασυρματη καρτα δικτυου

 

task.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/01/2024 at 20:24, coyote2 said:

Ξέρει κανένας αν δε δίνει ip σε καλώδιο τι κάνουμε;

 Επανεκκίνηση δε βοήθησε; κόλλησε ο dhcp

κλεισε ανοιξε dhcp.

δοκιμασε με αλλη συσκευη καλου κακου.

hard reset to router.

μπορει πχ ενα Firewall στο Pc να μην το αφηνει να παρει ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα 

Εχω ενα θεμα με το μοντεμ ενω παραλαμβανω μεσω wifi 200mbps στα lan port παραλαμβανω μονο 100 ξερει κανεις καποιος καποια ρυθμιση η να με βοηθησει το modem ειναι SHG3060 WiFi 6???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, madmakis said:

Καλησπερα 

Εχω ενα θεμα με το μοντεμ ενω παραλαμβανω μεσω wifi 200mbps στα lan port παραλαμβανω μονο 100 ξερει κανεις καποιος καποια ρυθμιση η να με βοηθησει το modem ειναι SHG3060 WiFi 6???

για να εχεις 100 γινεται ενα απο τα παρακατω.

α.το Router δεν εχει gigabit ports. δυσκολο .δεν μπορω να βρω το Manual.

β.η καρτα δικτυου σου δεν ειναι gigabit αλλα fast ethernet οποτε σε κοβει στα 100.

γ. η καρτα σου ειναι gigabit αλλα την εχεις βαλει να παιζει στα 100 απο το config της ή ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ που χρησιμοποιεις δεν εχει μεσα και τα 8 καλωδιακια αλλα μονο τα 4 οποτε δεν παιζει Gigabit.

δ. εχει καποιο θεμα το καλωδιο.

e.Να εχει ρυθμιση για green που το port ειναι gigabit αλλα για εξοικονομηση ενεργειας ειναι τσεκαρισμενο να παιζει σε 100.το εχω δει μονο σε fritz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ερώτηση:  Όταν θέλω να κάνω MAC address filtering  (block σε μια συσκευή του σπιτιού για πρόσβαση στον Internet) στο ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ (LAN) δίκτυο δεν βρίσκω να υπάρχει δυνατότητα!!   Υπάρχει επιλογή "Φίλτρο MAC"  ΜΟΝΟ στο Wi-Fi section, αλλά φαίνεται να ΜΗΝ υπάρχει για το ενσύρματο/LAN δίκτυο.

Θα προσπαθήσω να το αναφέρω και στην Vodafone το συγκεκριμένο περιορισμό, μήπως και το ενεργοποιήσουν σε μελλοντικό firmware  (και ελπίζοντας σύντομα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Kostas75 said:

Θα προσπαθήσω να το αναφέρω και στην Vodafone το συγκεκριμένο περιορισμό, μήπως και το ενεργοποιήσουν σε μελλοντικό firmware  (και ελπίζοντας σύντομα).

 

good luck αν θα ασχοληθουν με ενα τετοιο Feature. και για το συντομα. παιζει να παιρνα κανα σωστο router πχ Fritz!box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, poulinos είπε

για να εχεις 100 γινεται ενα απο τα παρακατω.

α.το Router δεν εχει gigabit ports. δυσκολο .δεν μπορω να βρω το Manual.

β.η καρτα δικτυου σου δεν ειναι gigabit αλλα fast ethernet οποτε σε κοβει στα 100.

γ. η καρτα σου ειναι gigabit αλλα την εχεις βαλει να παιζει στα 100 απο το config της ή ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ που χρησιμοποιεις δεν εχει μεσα και τα 8 καλωδιακια αλλα μονο τα 4 οποτε δεν παιζει Gigabit.

δ. εχει καποιο θεμα το καλωδιο.

e.Να εχει ρυθμιση για green που το port ειναι gigabit αλλα για εξοικονομηση ενεργειας ειναι τσεκαρισμενο να παιζει σε 100.το εχω δει μονο σε fritz.

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες 

Δεν εχω καν καρτα μιλαμε για οτι περνω με cat 6 καλωδιο και παραλαμβανω 100

Μόλις τώρα, madmakis είπε

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες 

Δεν εχω καν καρτα μιλαμε για οτι περνω με cat 6 καλωδιο και παραλαμβανω 100

Εππισης δεν εχει καποιο green πορτ το router δεν και στις ρυθμισεις του ρουτερ δειχνει οτι παραλαμβανει 100 στα lan port 

Σημερα ηρθαν τεχνικοι της vodafone που τους ανεφερα ακριβως την βλαβη και μου ειπαν οτι ειχε θεμα η οπτικη και αλλαξανε δυο καλωδια αλλα στα lan port το προβλημα παραμενει καμια ιδεα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2024 στις 8:39 ΜΜ, poulinos είπε

κλεισε ανοιξε dhcp.

δοκιμασε με αλλη συσκευη καλου κακου.

hard reset to router.

μπορει πχ ενα Firewall στο Pc να μην το αφηνει να παρει ip.

εβγαλα το plc που ήταν στον ρουτερ και δούλεψε. thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, madmakis said:

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες 

Δεν εχω καν καρτα μιλαμε για οτι περνω με cat 6 καλωδιο και παραλαμβανω 100

αν ειχε προβλημα η οπτικη δεν γινεται να εχεις 100 στο Lan και 200 στο wifi. καρτα δικτυου εχεις αλλιως δεν θα επαιζε με καλωδιο το router.η καρτα δικτυου σου ειναι εκει που βαζεις το ethernet cable.δες στo status της καρτας δικτυου αν σου λεει οτι εισαι με 100 ή με 1000.οτι εχεις cat6 δεν σημαινει οτι μπορει να μην εχει καποιο θεμα το καλωδιο οποτε και να σε ριχνει στα 100.φτιαγμενο λαθος,κατι να μην παταει καλα,προβληματικο απο το εργοστασιο.

43 minutes ago, coyote2 said:

εβγαλα το plc που ήταν στον ρουτερ και δούλεψε. thx

δοκιμασε να το κανεις Hard reset και firmware update>κανονικα δεν θα πρεπε να σε επηρεαζει εκτος αν κανει dhcp κτλ που κανονικα δεν κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...