Προς το περιεχόμενο

SHG3060 WiFi 6 - Vodafone Station


33Bird33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 23/03/2023 at 20:29, korakios said:

Παρατήρησα οτι όταν μπαίνω στο 192.168.2.1 ο FF μου πετά μη ασφαλή σύνδεση ,

απο πάντα ήταν έτσι ή μετά απο αναβάθμιση που έκανε ? δε θυμάμαι όταν το ξεπακέταρα και μπήκα στις ρυθμίσεις να έβγαζε κάτι τέτοιο

μην σε ανησυχει σε γενικες γραμμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχει κανένας ρυθμισμένο το wifi σε wpa2/wpa3 mixed ?

Μετά το τελυταίο firmware μου πετά τις συσκευές που είναι με wpa2 , σε κάποιες περιπτώσεις μουλαρώνει και δε συνδέονται ποτέ , το γυρνάω σε κάτι άλλο και μετά σε wpa2/3 πάλι

Αναγκαστικά ,γιατί μου την έσπασε , το άφησα σε wpa2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/04/2023 at 22:41, korakios said:

έχει κανένας ρυθμισμένο το wifi σε wpa2/wpa3 mixed ?

Μετά το τελυταίο firmware μου πετά τις συσκευές που είναι με wpa2 , σε κάποιες περιπτώσεις μουλαρώνει και δε συνδέονται ποτέ , το γυρνάω σε κάτι άλλο και μετά σε wpa2/3 πάλι

Αναγκαστικά ,γιατί μου την έσπασε , το άφησα σε wpa2

σε fritz που ειχα δοκιμασει wpa3 επαιζα μια χαρα.στο συγκεκριμενο δυστυχως δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 Χρόνια Πολλά , Χριστός Ανέστη...

 Κάτοχος του Η300S με τα γνωστά θέματα μου έκαναν προσφορά αναβαθμισης γραμμής απο 100 σε 200 mbps και αποστολής του "ανανεωμένου" wifi6 router...

Ποια είναι η αποψη σας για το συγκεκριμένο router σε σχέση με το H300s ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/04/2023 at 12:54, g_kor06 said:

Καλησπέρα ,

 Χρόνια Πολλά , Χριστός Ανέστη...

 Κάτοχος του Η300S με τα γνωστά θέματα μου έκαναν προσφορά αναβαθμισης γραμμής απο 100 σε 200 mbps και αποστολής του "ανανεωμένου" wifi6 router...

Ποια είναι η αποψη σας για το συγκεκριμένο router σε σχέση με το H300s ??

 

χειροτερα δεν νομιζω να εισαι.στην πραξη θα το δεις και θα κρινεις και εσυ ο ιδιος βεβαια.

θεωρητικα υπαρχει και η λυση του FRITZ!BOX αν παρεις τα στοιχεια της τηλεφωνιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/04/2023 at 22:52, aler45 said:

off topic

Ξερετε τι είναι η slvnet? Μου έχει κάνει μια δελεαστική προσφορά για το σταθερό μου

απο οτι φαινεται ειναι μεταπωλητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2023 στις 4:13 ΜΜ, poulinos είπε

χειροτερα δεν νομιζω να εισαι.στην πραξη θα το δεις και θα κρινεις και εσυ ο ιδιος βεβαια.

θεωρητικα υπαρχει και η λυση του FRITZ!BOX αν παρεις τα στοιχεια της τηλεφωνιας.

Τα στοιχεια τηλεφωνιας πως τα βρισκουμε απο την vodafone και το νεο της router power station 6? 

γνωριζουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, anonymGR said:

Τα στοιχεια τηλεφωνιας πως τα βρισκουμε απο την vodafone και το νεο της router power station 6? 

γνωριζουμε ?

δυστυχως προσωπικα δεν ξερω κατι παραπανω αν γινεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα σας, το συγκεκριμενο router ειναι πολυ καλό (κατ εμε) θα ήτανε σαφώς καλύτερα με λιγότερο ελαφρύ Firwmare και περισοτερα functions ... πχ στο Firewall δεν σε αφήνει ούτε να βάλεις μια IP σαν whitelist or blacklist ... το ZTE ZXHN H267A που είχα παλια με την VDSL 100 το έκανε και μιλάμε για CPE 5 ετιας + ...

Μήπως έχει θέμα QoS... ?!? Υπάρχει άλλος απο εδω μέσα με το ίδιο θεμα ?

Με iperf όταν στέλνεις κίνηση σε οποιονδήποτε iperf server (εντός ή κ εκτός ελλάδος) ή οταν κανεις speedtest (μονο στο upload to κανει αυτο) οταν τερματιζει 20.5mbps (upload) σε VDSL 200 απο KV OTE τότε έχω packet loss και οι RTD χρόνοι (ms) ακόμα και απο την συσκεύη μου ώς το Gateway (10.53.1.1) αλλα εννοείτε και συνολικά από το LAN μου προς ένα οποιοδήποτε site (e.g ελληνικό) πάνε στον θεό .... δειτε την εικόνα παρακατω (reply απο 10.53.1.1 ειναι το SHG3060) το αλλο ειναι ενας Ελληνικός server...

Σίγουρα QoS θέμα φαίνεται ... δεν τολμάω να πάρω εξυπηρέτηση για να τους το πώ θα με περάσουνε για τρελό ... χαχα 😛 

Για πείτε ρε παιδιά αντμετωπίζει κανείς σας το ίδιο (λογικά και στην VDSL 100) 8α το κάνει ... αλλά δεν εχω 100αρα για να το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ!

PS: Το ιδιο πράγμα εννοείτε πως κάνει και μετά απο factory default settings...

iPerf_Uplink_Problem_#3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router μια χαρά δουλεύει σε 100αρα γραμμή. Είχα αποσυντονισμούς και διακοπές για 1 μήνα από τα μέσα Μαρτίου αλλά δεν ήταν θέμα του router. 

Έχω γείτονα στα 7/8 μέτρα με ασυρμάτους/cb και γω δε ξέρω τι (έχει 2/3) στα αριστερά μου, και από πίσω ακόμα έναν στα 30 μέτρα. 

Πόσο επηρεάζει αυτό τη λειτουργία και αναρωτιέμαι και κατα πόσο επηρεάζει και την υγεία μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, dvampoulis said:

Παιδια καλησπέρα σας, το συγκεκριμενο router ειναι πολυ καλό (κατ εμε) θα ήτανε σαφώς καλύτερα με λιγότερο ελαφρύ Firwmare και περισοτερα functions ... πχ στο Firewall δεν σε αφήνει ούτε να βάλεις μια IP σαν whitelist or blacklist ... το ZTE ZXHN H267A που είχα παλια με την VDSL 100 το έκανε και μιλάμε για CPE 5 ετιας + ...

Μήπως έχει θέμα QoS... ?!? Υπάρχει άλλος απο εδω μέσα με το ίδιο θεμα ?

Με iperf όταν στέλνεις κίνηση σε οποιονδήποτε iperf server (εντός ή κ εκτός ελλάδος) ή οταν κανεις speedtest (μονο στο upload to κανει αυτο) οταν τερματιζει 20.5mbps (upload) σε VDSL 200 απο KV OTE τότε έχω packet loss και οι RTD χρόνοι (ms) ακόμα και απο την συσκεύη μου ώς το Gateway (10.53.1.1) αλλα εννοείτε και συνολικά από το LAN μου προς ένα οποιοδήποτε site (e.g ελληνικό) πάνε στον θεό .... δειτε την εικόνα παρακατω (reply απο 10.53.1.1 ειναι το SHG3060) το αλλο ειναι ενας Ελληνικός server...

Σίγουρα QoS θέμα φαίνεται ... δεν τολμάω να πάρω εξυπηρέτηση για να τους το πώ θα με περάσουνε για τρελό ... χαχα 😛 

Για πείτε ρε παιδιά αντμετωπίζει κανείς σας το ίδιο (λογικά και στην VDSL 100) 8α το κάνει ... αλλά δεν εχω 100αρα για να το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ!

PS: Το ιδιο πράγμα εννοείτε πως κάνει και μετά απο factory default settings...

iPerf_Uplink_Problem_#3.jpg

Καλησπέρα,
Επειδή έτυχε να δοκιμασω το συγκεκριμένο router στο χώρο μου, έχω να πώ ότι παρατηρώ το ίδιο πρόβλημα. Το είδα και όταν έκανα speedtest σε ελληνικό server και όταν τερμάτισε το Upload, απλά είδα μεγάλους χρόνους ( πάνω από 1000ms). Όταν έκανα ότι έκανα, ήμουν ο μόνος χρήστης στο δίκτυο και με καλόδειο πάντα. Το ίδιο βλέπω και στο Discord μπορώ να πω.

Κάτι ακόμη που έχω δεί με το router αυτό είναι ότι δε συνδέεται με προΐοντα που χρησιμοποιούν τη Tuya Smart / Smart Life εφαρμογή. Δηλαδή, αν έχεις καινούρια έξυπνη λάμπα και θέλεις να τη συνδέσεις, πρέπει να βάλεις άλλο router και να έχει τα ίδια στοιχεία wifi με αυτά που έχεις στο Station 6, να κάνεις τη σύνδεση με τη λάμπα με το παλιό ρουτερ πάνω και έπειτα να βάλεις το Station 6. Ετσι δουλέυει, αλλά πολύς γόπος για κάτι τόσο απλό.

Έχω 100ρα, FTTC

Επεξ/σία από ΠΕΡΙΣ 1416
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...