Προς το περιεχόμενο

SHG3060 WiFi 6 - Vodafone Station


33Bird33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στη μεγάλη παρέα παιδιά έχω μία απορία έφυγα από Nova καθώς οι τιμές τους ήτανε στον Θεό και λίγο πιο επάνω και ήρθα σε Vodafone με 50άρα γραμμή το πρόβλημά μου είναι ότι από εκεί που δεν είχα κανένα θέμα με το ίντερνετ κατεβάζω παιχνίδια έπαιζα βίντεο 4κ και 2κ. Ξαφνικά όλα κολλάνε όλα είναι πιο αργά από ότι θα έπρεπε και γενικότερα πολύ μέτρια εμπειρία έως και κακή. ξέρετε κάτι παραπάνω που μου διαφεύγει? πάω να παίξω ένα βίντεο και ζορίζεται να μου φορτώσει και τώρα μιλάμε για 1080p. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/07/2023 at 23:58, AnestisMania said:

Καλησπέρα στη μεγάλη παρέα παιδιά έχω μία απορία έφυγα από Nova καθώς οι τιμές τους ήτανε στον Θεό και λίγο πιο επάνω και ήρθα σε Vodafone με 50άρα γραμμή το πρόβλημά μου είναι ότι από εκεί που δεν είχα κανένα θέμα με το ίντερνετ κατεβάζω παιχνίδια έπαιζα βίντεο 4κ και 2κ. Ξαφνικά όλα κολλάνε όλα είναι πιο αργά από ότι θα έπρεπε και γενικότερα πολύ μέτρια εμπειρία έως και κακή. ξέρετε κάτι παραπάνω που μου διαφεύγει? πάω να παίξω ένα βίντεο και ζορίζεται να μου φορτώσει και τώρα μιλάμε για 1080p. 

δοκιμασε με καλωδιο ethernet Για αρχη να δεις αν ειναι θεμα wifi ή οχι.β.δες αν συγχρονιζεις κανονικα στα 100mbit ή γενικοτερα το πακετο που πληρωνεις.γ.καλο θα ειναι για να παρεις τα μεγιστα απο την γραμμη να μην εχεις παραλληλα(bridge taps). περισσοτερα εδω.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά

Έχετε καταφέρει να αλλάξετε τους DNS στο συγκεκριμένο ρούτερ;

ενώ μπαίνω μέσα στο ρούτερ και τους αλλάζω δεν φαίνεται να λειτουργεί στις συσκευές που έχω στο σπίτι.

Έχετε καμία λύση;

Έχω προσπαθήσει και απευθείας σε ένα tv box που το έχω συνδέσει με Ethernet μέσω ενός powerline devolo magic 1, αλλά και πάλι χωρίς επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/07/2023 at 18:53, Mankon7 said:

Καλησπέρα παιδιά

Έχετε καταφέρει να αλλάξετε τους DNS στο συγκεκριμένο ρούτερ;

ενώ μπαίνω μέσα στο ρούτερ και τους αλλάζω δεν φαίνεται να λειτουργεί στις συσκευές που έχω στο σπίτι.

Έχετε καμία λύση;

Έχω προσπαθήσει και απευθείας σε ένα tv box που το έχω συνδέσει με Ethernet μέσω ενός powerline devolo magic 1, αλλά και πάλι χωρίς επιτυχία

αν δεν αλλαζει μεσα απο το router μπορεις να μπεις στην εκαστοτε συσκευη και να ορισεις εσυ ip και dns χειροκινητα.προσεχε διοτι αμα παιρνει ipv6 θα πρεπει να ορισεις και εκει dns ή να κλεισεις το Ipv6 απο την συσκευή ή το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα , εχω νοβα 50 και σκέφτομαι να παω στην vodafone 100 , εχει 2 πακετα στο 100αρι ενα με το στανταρ μοντεμ και ενα με αυτο που γραφει το παρων νημα με wifi 6 με παραπανω χρηματα στο 2ετες συμβολαιο .Αξιζει να προτιμησω το wifi 6 η οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vortex365 είπε

Καλησπερα , εχω νοβα 50 και σκέφτομαι να παω στην vodafone 100 , εχει 2 πακετα στο 100αρι ενα με το στανταρ μοντεμ και ενα με αυτο που γραφει το παρων νημα με wifi 6 με παραπανω χρηματα στο 2ετες συμβολαιο .Αξιζει να προτιμησω το wifi 6 η οχι ?

Πάρε το στάνταρ μόντεμ,
το πιο ακριβό δεν είναι αυτό που θα έλεγες αψεγάδιαστο ή υπερπλήρες για να αξίζει τον κόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, vortex365 είπε

Καλησπερα , εχω νοβα 50 και σκέφτομαι να παω στην vodafone 100 , εχει 2 πακετα στο 100αρι ενα με το στανταρ μοντεμ και ενα με αυτο που γραφει το παρων νημα με wifi 6 με παραπανω χρηματα στο 2ετες συμβολαιο .Αξιζει να προτιμησω το wifi 6 η οχι ?

καταρχάς αχρείαστο να είναι , αλλά αν σε βάλουν σε ελαττωματική κάρτα/ρεγκλέτα με αρκετά λάθη στη γραμμή , το wifi6 δεν το αντέχει . Τώρα δεν ξέρω ποιο είναι το απλό , αν δίνουν το ZXHN H268Q τα πάει πάρα πολύ καλύτερα (με μόνιμη 24ωρη διόρθωση FEC)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό εννοώ.

Τρία μοντέλα δίνουν.

Το PowerStation και το H300s είναι μάλλον μοντέλα ρούτερ με θέματα.
Το πρώτο το δίνουν από 100Mbps και πάνω, το δεύτερο σε πιο αργές συνδέσεις.

Το ZTE H268Q μάλλον είναι η ασφαλέστερη επιλογή και έχεις περισσότερες ελπίδες να το πάρεις σε απλές συνδέσεις των 100+Mbps.
Το ότι μπορεί να σου έρθει και φτηνότερα, είναι το κερασακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον το PowerStation δίνετε σε 50,100,200 μόνο άμα πας σε πρόγραμμα Double Play Pro (Αυτό με τα απεριόριστα Λεπτά και σε κινητά) το οποίο είναι με έξτρα χρέωση.

Αν δεν πάρεις το Pro τότε η H268Q ή το H300s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To H268Q ειναι μια χαρά και εχει πολύ καλή κάλυψη WiFi (αν και δεν εχει Wifi6)

To PowerStation εχει πολύ καλό HW  αλλά χρειάζεται ενα firmware upgrade να διορθώσει τα bugs που αναφέρονται και εδώ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/07/2023 at 09:53, prometheas said:

To H268Q ειναι μια χαρά και εχει πολύ καλή κάλυψη WiFi (αν και δεν εχει Wifi6)

To PowerStation εχει πολύ καλό HW  αλλά χρειάζεται ενα firmware upgrade να διορθώσει τα bugs που αναφέρονται και εδώ..

Πάντως για εμένα που έχω FTTH το PowerStation φαίνεται μέχρι τώρα καλό. (το λέω γιατί πολλοί κυρίως λένε και τους νοιάζει ο συγχρονισμός σε ADSL)

Φαίνεται να δουλεύουν σωστά αυτά που θέλω (port forwarding, αλλαγή dns - αν και στην αρχή συνεχίζει να δείχνει στις συσκευές ως dns την IP του ρουτερ, σε διάφορα τεστς και sites δουλέυει κανονικά η αλλάγη).

Επίσης φαίνονται όλα οκ με το σήμα και τη σταθερότητα του (πιο καλό από το ZTE1600 της Κοσμοτέ που, που και που, μου έκανε κάποια spikes στο lag). Επίσης μου αρέσει η επιλογή για Guest SSID και η εφαρμογή του κινητού για να βλέπω τις συνδεδεμένες συσκευές.

Τώρα που πολλοί λένε για bufferfloat... το καλαβαίνω αλλά: α) μην περιμένετε πολλά από μοντεμ παρόχου και β) προσωπικά δεν μαξάρω συχνά τη γραμμή (200αρα), και γενικά δεν κατεβάζω όταν παίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 22/07/2023 at 21:18, vortex365 said:

Καλησπερα , εχω νοβα 50 και σκέφτομαι να παω στην vodafone 100 , εχει 2 πακετα στο 100αρι ενα με το στανταρ μοντεμ και ενα με αυτο που γραφει το παρων νημα με wifi 6 με παραπανω χρηματα στο 2ετες συμβολαιο .Αξιζει να προτιμησω το wifi 6 η οχι ?

δεν θα δεις διαφορα απο wifi5 σε wifi6 στα 100Mbps εκτος αν μεταφερεις αρχεια εσωτερικα στο δικτυο μεσα απο wifi.

On 23/07/2023 at 19:02, bicasa6184 said:

Και εγώ αυτό εννοώ.

Τρία μοντέλα δίνουν.

Το PowerStation και το H300s είναι μάλλον μοντέλα ρούτερ με θέματα.
Το πρώτο το δίνουν από 100Mbps και πάνω, το δεύτερο σε πιο αργές συνδέσεις.

Το ZTE H268Q μάλλον είναι η ασφαλέστερη επιλογή και έχεις περισσότερες ελπίδες να το πάρεις σε απλές συνδέσεις των 100+Mbps.
Το ότι μπορεί να σου έρθει και φτηνότερα, είναι το κερασακι.

to 268 το ειχα απο Nova και πραγματι πολυ καλο.

On 27/07/2023 at 14:31, nick_souvlaki said:

Πάντως για εμένα που έχω FTTH το PowerStation φαίνεται μέχρι τώρα καλό. (το λέω γιατί πολλοί κυρίως λένε και τους νοιάζει ο συγχρονισμός σε ADSL)

Φαίνεται να δουλεύουν σωστά αυτά που θέλω (port forwarding, αλλαγή dns - αν και στην αρχή συνεχίζει να δείχνει στις συσκευές ως dns την IP του ρουτερ, σε διάφορα τεστς και sites δουλέυει κανονικά η αλλάγη).

Επίσης φαίνονται όλα οκ με το σήμα και τη σταθερότητα του (πιο καλό από το ZTE1600 της Κοσμοτέ που, που και που, μου έκανε κάποια spikes στο lag). Επίσης μου αρέσει η επιλογή για Guest SSID και η εφαρμογή του κινητού για να βλέπω τις συνδεδεμένες συσκευές.

Τώρα που πολλοί λένε για bufferfloat... το καλαβαίνω αλλά: α) μην περιμένετε πολλά από μοντεμ παρόχου και β) προσωπικά δεν μαξάρω συχνά τη γραμμή (200αρα), και γενικά δεν κατεβάζω όταν παίζω.

το ωραιο θα ειναι να παρεις ενα fritzbox.λενε οτι πλεον μπορεις να περασεις την τηλεφωνια χωρις να χρειαστει να παρεις τα στοιχεια. σιγουρα πολυ καλυτερο απο ολα αυτα που δινει η vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...