Προς το περιεχόμενο

SHG3060 WiFi 6 - Vodafone Station


33Bird33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά
Και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου ρούτερ από σήμερα. Προσπαθώ να αλλάξω τους DNS και δεν τα έχω καταφέρει!!
Μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς ποια βήματα ακολουθώ;;
Ευχαριστώ
Υ.Γ θέλω να βάλω από cloudflaire
Μπορώ να απενεργοποιήσω το πρωτόκολλο ipv6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Mankon7 είπε

Καλησπέρα παιδιά
Και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου ρούτερ από σήμερα. Προσπαθώ να αλλάξω τους DNS και δεν τα έχω καταφέρει!!
Μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς ποια βήματα ακολουθώ;;
Ευχαριστώ
Υ.Γ θέλω να βάλω από cloudflaire
Μπορώ να απενεργοποιήσω το πρωτόκολλο ipv6?


Εγώ κάλεσα στην τεχνική υποστήριξη, τους είπα οτι η επιλογή για manual ρύθμιση του dns είναι κλειδωμένη..
Έκανε κάποιου τύπου reset ο αγαπητός, ξαναμπήκα, άνοιξε η επιλογή και το ρύθμισα, όλα καλά λειτουργούσε.
Αυτά χτες.
Πριν λίγο χωρίς να έχω κάνει κάτι, επανήλθε στο κλειδωμένο μόνο του και μου πέραξε τη ρύθμιση για cloudfare..

Spoiler

Screenshot(119).png.466fc4f9fe6afa7790c8ca526fd7f5ef.png


Έτσι φαίνεται μέσα στο browser.
Θα τους ξανακαλέσω αύριο, μιας και δεν ξέρω άλλο τρόπο..
Αν έχεις κανένα νέο, μοιράσου το αν θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2023 στις 8:11 ΜΜ, dvampoulis είπε

Παιδια καλησπέρα σας, το συγκεκριμενο router ειναι πολυ καλό (κατ εμε) θα ήτανε σαφώς καλύτερα με λιγότερο ελαφρύ Firwmare και περισοτερα functions ... πχ στο Firewall δεν σε αφήνει ούτε να βάλεις μια IP σαν whitelist or blacklist ... το ZTE ZXHN H267A που είχα παλια με την VDSL 100 το έκανε και μιλάμε για CPE 5 ετιας + ...

Μήπως έχει θέμα QoS... ?!? Υπάρχει άλλος απο εδω μέσα με το ίδιο θεμα ?

Με iperf όταν στέλνεις κίνηση σε οποιονδήποτε iperf server (εντός ή κ εκτός ελλάδος) ή οταν κανεις speedtest (μονο στο upload to κανει αυτο) οταν τερματιζει 20.5mbps (upload) σε VDSL 200 απο KV OTE τότε έχω packet loss και οι RTD χρόνοι (ms) ακόμα και απο την συσκεύη μου ώς το Gateway (10.53.1.1) αλλα εννοείτε και συνολικά από το LAN μου προς ένα οποιοδήποτε site (e.g ελληνικό) πάνε στον θεό .... δειτε την εικόνα παρακατω (reply απο 10.53.1.1 ειναι το SHG3060) το αλλο ειναι ενας Ελληνικός server...

Σίγουρα QoS θέμα φαίνεται ... δεν τολμάω να πάρω εξυπηρέτηση για να τους το πώ θα με περάσουνε για τρελό ... χαχα 😛 

Για πείτε ρε παιδιά αντμετωπίζει κανείς σας το ίδιο (λογικά και στην VDSL 100) 8α το κάνει ... αλλά δεν εχω 100αρα για να το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ!

PS: Το ιδιο πράγμα εννοείτε πως κάνει και μετά απο factory default settings...

iPerf_Uplink_Problem_#3.jpg

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα,εχω 100αρα FTTC μου στειλανε το SHG3060,και οποτε χρησιμοποιω εστω και 1 upload εχω απειρο packet loss λες και δεν εχει bandwith να δωσει,οτι τεστ εκανα bufferbloat dlsreports βγαζει 1000+ ms οταν πιεζεται εστω και λιγο το upload,ζητησα να μου στειλουν αλλο ρουτερ,μου στειλανε το h268q,ειδα βελτιωση και στα τεστ,αλλα πρακτικα το προβλημα παραμενει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, true_lucif3r είπε


Εγώ κάλεσα στην τεχνική υποστήριξη, τους είπα οτι η επιλογή για manual ρύθμιση του dns είναι κλειδωμένη..
Έκανε κάποιου τύπου reset ο αγαπητός, ξαναμπήκα, άνοιξε η επιλογή και το ρύθμισα, όλα καλά λειτουργούσε.
Αυτά χτες.
Πριν λίγο χωρίς να έχω κάνει κάτι, επανήλθε στο κλειδωμένο μόνο του και μου πέραξε τη ρύθμιση για cloudfare..

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot(119).png.466fc4f9fe6afa7790c8ca526fd7f5ef.png


Έτσι φαίνεται μέσα στο browser.
Θα τους ξανακαλέσω αύριο, μιας και δεν ξέρω άλλο τρόπο..
Αν έχεις κανένα νέο, μοιράσου το αν θέλεις

Πιθανόν να φταίει η επιλογή secure net, ψάξε πως μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mankon7
Καλησπέρα,

Ξεκίνησα live chat εξυπηρέτηση πελατών για απενεργοποίηση του secure net.
Αφού με συνδέσανε με 1ο εκπρόσωπο, εξήγησα τι θέλω και με κάναμε λίγο μπάλα μεταξύ τους,
Κάποια στιγμή μου απενεργοποίησαν το secure net, και η manual ρύθμιση στην καρτέλα dns είναι ενεργή.
Βάζεις κανονικά τις διευθύνσεις σου και όλα καλά.
Να προσθέσω, οτι με το secure net ενεργό, ότι ρύθμιση και να κάνεις στα windows στο network adapter για dns,
δεν δουλεύει.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, true_lucif3r είπε

@Mankon7
Καλησπέρα,

Ξεκίνησα live chat εξυπηρέτηση πελατών για απενεργοποίηση του secure net.
Αφού με συνδέσανε με 1ο εκπρόσωπο, εξήγησα τι θέλω και με κάναμε λίγο μπάλα μεταξύ τους,
Κάποια στιγμή μου απενεργοποίησαν το secure net, και η manual ρύθμιση στην καρτέλα dns είναι ενεργή.
Βάζεις κανονικά τις διευθύνσεις σου και όλα καλά.
Να προσθέσω, οτι με το secure net ενεργό, ότι ρύθμιση και να κάνεις στα windows στο network adapter για dns,
δεν δουλεύει.
 

Εμένα η manual ρύθμιση ήταν ανοιχτή από την αρχή

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ τους αλλάζω στο ρούτερ, ένα tv box που έχω φαίνεται να τραβάει πάλι από Vodafone

Έκανες κάποια άλλη ρύθμιση στο ρούτερ;

Στην διεύθυνση DNS εχω 1.1.1.1.

Δευτερεύων DNS 1.0.0.1.

DNS για ipv6 2606:4700:4700:1111

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2023 στις 1:35 ΠΜ, shinshi είπε

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα,εχω 100αρα FTTC μου στειλανε το SHG3060,και οποτε χρησιμοποιω εστω και 1 upload εχω απειρο packet loss λες και δεν εχει bandwith να δωσει,οτι τεστ εκανα bufferbloat dlsreports βγαζει 1000+ ms οταν πιεζεται εστω και λιγο το upload,ζητησα να μου στειλουν αλλο ρουτερ,μου στειλανε το h268q,ειδα βελτιωση και στα τεστ,αλλα πρακτικα το προβλημα παραμενει

 

 

Καλησπέρα. Έχω ξαναενοχλήσει την Vodafone. Με διαβεβαίωσαν οτι έχουνε εντοπίσει το πρόβλημα. Θαρώ πως με κάποιο FW Upgrade σύντομα θα το λύσουνε. Εννοείτε πως με άλλη συσκευη (π.χ ZXHN H268Q v7.0) δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα (εγώ ειμαι FTTC 200aαρης). Δειχνει Firmware issue γιατί η συσκευη σαν HW ειναι πολυ δυνατη σε σχέση με τα ZTE ας πουμε για να δικαιολογει τετοια συμπεριφορα και είδικα στο Uplink. Κι εγώ προσωρινα με ένα  ZXHN H268Q v7.0 παίζω και αναμένουμε νεότερα απο την Vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/05/2023 at 20:11, dvampoulis said:

Παιδια καλησπέρα σας, το συγκεκριμενο router ειναι πολυ καλό (κατ εμε) θα ήτανε σαφώς καλύτερα με λιγότερο ελαφρύ Firwmare και περισοτερα functions ... πχ στο Firewall δεν σε αφήνει ούτε να βάλεις μια IP σαν whitelist or blacklist ... το ZTE ZXHN H267A που είχα παλια με την VDSL 100 το έκανε και μιλάμε για CPE 5 ετιας + ...

Μήπως έχει θέμα QoS... ?!? Υπάρχει άλλος απο εδω μέσα με το ίδιο θεμα ?

Με iperf όταν στέλνεις κίνηση σε οποιονδήποτε iperf server (εντός ή κ εκτός ελλάδος) ή οταν κανεις speedtest (μονο στο upload to κανει αυτο) οταν τερματιζει 20.5mbps (upload) σε VDSL 200 απο KV OTE τότε έχω packet loss και οι RTD χρόνοι (ms) ακόμα και απο την συσκεύη μου ώς το Gateway (10.53.1.1) αλλα εννοείτε και συνολικά από το LAN μου προς ένα οποιοδήποτε site (e.g ελληνικό) πάνε στον θεό .... δειτε την εικόνα παρακατω (reply απο 10.53.1.1 ειναι το SHG3060) το αλλο ειναι ενας Ελληνικός server...

Σίγουρα QoS θέμα φαίνεται ... δεν τολμάω να πάρω εξυπηρέτηση για να τους το πώ θα με περάσουνε για τρελό ... χαχα 😛 

Για πείτε ρε παιδιά αντμετωπίζει κανείς σας το ίδιο (λογικά και στην VDSL 100) 8α το κάνει ... αλλά δεν εχω 100αρα για να το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ!

PS: Το ιδιο πράγμα εννοείτε πως κάνει και μετά απο factory default settings...

 

qos Οριζει ενας παροχος μονο στο voip.οποτε ναι αν ανεβασεις full τοτε θα σου ανεβασει Ping και θα σου κοψει στο download. οσο για το Firewall κτλ γενικοτερα εχει υποψιν οτι τα ρουτερ τον παροχων ειναι για αυτον που θελει κατι απλο παρα κατι advanced.οποτε λειπουν πολλες καρτελες αν δεν μπεις ως Root/admin account. και τα firewall,qos κτλ πολλες φορες ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας.αν θες τετοια συνηθως πας σε third party router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Μπορει καποιος να μου πει, γιατι με αυτο το μοντεμ εχω σχεδον 100αρι ιντερνετ στο δωματιο που το έχω, αλλα ακριβως σε διπλανο δωματιο δεν εχω ουτε σημα σε καμια συσκευη;

Ενημερωτικα με παλιοτερα χειροτερα μοντεμ ειχα καλο σημα παντου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Km206gr είπε

Καλημέρα σε όλους.

Μπορει καποιος να μου πει, γιατι με αυτο το μοντεμ εχω σχεδον 100αρι ιντερνετ στο δωματιο που το έχω, αλλα ακριβως σε διπλανο δωματιο δεν εχω ουτε σημα σε καμια συσκευη;

Ενημερωτικα με παλιοτερα χειροτερα μοντεμ ειχα καλο σημα παντου......

Μπορεί να σου έτυχε ελαττωματικό. Αντικατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/05/2023 at 07:47, Km206gr said:

Καλημέρα σε όλους.

Μπορει καποιος να μου πει, γιατι με αυτο το μοντεμ εχω σχεδον 100αρι ιντερνετ στο δωματιο που το έχω, αλλα ακριβως σε διπλανο δωματιο δεν εχω ουτε σημα σε καμια συσκευη;

Ενημερωτικα με παλιοτερα χειροτερα μοντεμ ειχα καλο σημα παντου......

δοκιμασε να αλλαξεις καναλι.μηπως ειχες σημα στα 2,4 ghz επειδη δεν ηταν Dual band?τωρα τα εχεις ανοιχτα και τα 2,4 ghz και τα 5ghz με το ιδιο ssid?δοκιμασε να βαλεις καναλι πανω απο 100 στα 5ghz. μπορει να παρει λιγο χρονο για να στο ενεργοποιησει αφου ειναι dfs channel και θα κανει καποιους ελεγχους την πρωτη φορα.σε fritz μπορει να παρουν και 10 λεπτα την πρωτη φορα. επισης οχι πισω απο επιπλα το ρουτερ οχι χωμενο μεσα σε επιπλα κτλ.επιπροσθετα τα 5ghz δεν φτανουν τοσο μακρυα οσο τα 2,4 ghz..δεν εχουν καλη διαπερατοτητα στα εμποδια (τοιχους ,κτλ)

On 18/05/2023 at 08:25, Doubt said:

Μπορεί να σου έτυχε ελαττωματικό. Αντικατάσταση..

Μπορει και θεμα καναλιου ή θεμα 5ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, μου έδωσαν και εμένα αυτό το modem για 200FTTH (αλλαγή από Cosmote) αλλά δεν έχω ipv6 και δεν φαίνεται πουθενά κάποια αντίστοιχη ρύθμιση στο modem. Χρειάζεται να κάνω κάτι για αυτό;

Πληροφοριακά, τσέκαρα σίγουρα ότι είναι θέμα μόντεμ, καθώς δοκιμάζοντας πάνω στο ONT το ΖΤΕ1600 της Cosmote, πήρε κανονικά IPV6 (πέρασε το https://test-ipv6.com/)

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος, που έχει αυτό το modem, να δει άμα του δουλεύει το IPV6, τι λέει μέσα στο modem στο wan για το IPV6 (και γενικά άμα λέει κάτι το modem σχετικό) και τι firmware έχει; Για να καταλάβω άμα είναι κάποια γενική έλλειψη στο powerstation ή κάτι που έχω μόνο εγώ. Γιατι στο chat της vodafone μου λένε ότι το τσέκαραν και η υπηρεσία είναι ενεργή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/06/2023 at 11:51, nick_souvlaki said:

Μπορεί κάποιος, που έχει αυτό το modem, να δει άμα του δουλεύει το IPV6, τι λέει μέσα στο modem στο wan για το IPV6 (και γενικά άμα λέει κάτι το modem σχετικό) και τι firmware έχει; Για να καταλάβω άμα είναι κάποια γενική έλλειψη στο powerstation ή κάτι που έχω μόνο εγώ. Γιατι στο chat της vodafone μου λένε ότι το τσέκαραν και η υπηρεσία είναι ενεργή.

δοκιμασε ενα Hard reset.Οχι οτι χαθηκε ο κοσμος και να μην παρεις ipv6.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, poulinos said:

δοκιμασε ενα Hard reset.Οχι οτι χαθηκε ο κοσμος και να μην παρεις ipv6.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το έλυσα. Όντως αυτό ήταν. Έκανα soft reset και έφτιαξε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...