Προς το περιεχόμενο

Mastercard & Τράπεζα Πειραιώς - Μετατροπή συναλλαγής σε άτοκες δόσεις και δώρο η 1η δόση ως 50€ (12/12/2022 έως 09/01/2023)


noa113

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουμε κι εμείς οι παλιότεροι λιγάκι που προλάβαμε Mastercard (και Visa) με δωρεάν συνδρομή εφόρου ζωής. Παλιές καλές εποχές που φτάνουν στο σήμερα με αυτό τον τρόπο. Φαίνεται μια χαρά προσφορά. Οι όροι δεν έχουν κάτι περίεργο.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, galanta είπε

Υπάρχουμε κι εμείς οι παλιότεροι λιγάκι που προλάβαμε Mastercard (και Visa) με δωρεάν συνδρομή εφόρου ζωής. Παλιές καλές εποχές που φτάνουν στο σήμερα με αυτό τον τρόπο. Φαίνεται μια χαρά προσφορά. Οι όροι δεν έχουν κάτι περίεργο.

Το καλοκαίρι έβγαλα πιστωτική Mastercard άνευ ετήσιας συνδρομής. Οπότε δεν είναι κάτι πολύ μακρινό.

Διάβασα αναλυτικά τους όρους και δεν είδα κάποιον περιορισμό σε συναλλαγές εξωτερικού.

Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος, ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε διπλανο site λένε για αγορά απο εξωτερικο  με PAYPAL οτι έπαιξε κανονικά..  εγω περιμενω εκκαθάριση για αγορά απο εξωτερικο και θα ενημερώσω 

Επεξ/σία από argi73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, argi73 είπε

Σε διπλανο site λένε για αγορά απο εξωτερικο  με PAYPAL οτι έπαιξε κανονικά..  εγω περιμενω εκκαθάριση για αγορά απο εξωτερικο και θα ενημερώσω 

Δεν χρειαζεται εκκαθαριση, αρκει να εμφανιστει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το θέμα συνδρομής, δε νομίζω να υπάρχει πλέον ούτε μια (ισως να είναι κανα δυο καρτες) από συστημική τράπεζα που να μην έχει (τουλάχιστον μετά τον πρώτο χρόνο), ενώ σε καμία δεν έχει ορο ότι με έναν συγκεκριμένο τζίρο δεν θα πληρώνεις ετήσια συνδρομή 

Παρεπιπτόντως, σε πιστωτική με πενταψήφιο ετήσιο τζίρο έκανα αίτημα επιστροφής της συνδρομής (30€) και (μάλλον) δεν έγινε δεκτό (το έκανα τηλεφωνικά πριν κανα δίμηνο και μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει πίστωση του ποσού)

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για το θέμα συνδρομής, δε νομίζω να υπάρχει πλέον ούτε μια (ισως να είναι κανα δυο καρτες) από συστημική τράπεζα που να μην έχει (τουλάχιστον μετά τον πρώτο χρόνο), ενώ σε καμία δεν έχει ορο ότι με έναν συγκεκριμένο τζίρο δεν θα πληρώνεις ετήσια συνδρομή 

Παρεπιπτόντως, σε πιστωτική με πενταψήφιο ετήσιο τζίρο έκανα αίτημα επιστροφής της συνδρομής (30€) και (μάλλον) δεν έγινε δεκτό (το έκανα τηλεφωνικά πριν κανα δίμηνο και μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει πίστωση του ποσού)

αν πας να την ακυρώσεις θα δεις τι θα σου πουν

πιστωτικες κάρτες 2 στην ουσία είναι VISA   MASTERCARD..ολες οι καρτες ανεξαρτητα απο ποια τραπεζα τις εκδιδει εχουν το σημα τους καπου σε καποια γωνια,οποτε η πολιτικη της καθε τραπεζαςς ειναι το θεμα.

Προχτές ρωτούσα ένα Ιταλικό μαγαζί γιατί δε κάνουν δόσεις και μου είπε ότι μπορώ με paypal....εγω δεν το ηξερα και ημουν ετοιμος να αγορασω κατι αλλα αφου η Πειραιως δινει και το δωρακι γιατι οχι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πιανει και τα σουπερ μαρκετ η προσφορα ειναι πολυ καλη περιπτωση.Ψωνιζεις με 100 ευρω παιρνεις πισω τα 50.

Επεξ/σία από Mr_Terror
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Orgios είπε

Ερώτηση που καίει δηλαδή, αν αγοράσω από Amazon, μπορώ να βάλω άτοκες μετά; 

ναι φυσικα μπορείς, αγόρασα από amazon 

Χρεωθηκα 299 ευρώ στην πιστωτική για την αγορά

Πιστώθηκα από την Πειραιώς στην Πιστωτική τα 299 ευρώ και αμέσως χρεώνεσαι το πόσό της μηνιάιας δόσης + 0.30 λεπτά ανά δόση (εδώ εγώ έκανα 3 δόσεις)

InkedScreenshot (1).jpg

Επεξ/σία από whiteman7
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

ενώ σε καμία δεν έχει ορο ότι με έναν συγκεκριμένο τζίρο δεν θα πληρώνεις ετήσια συνδρομή 

 

Στην Πειραιώς που τσέκαρα σχεδόν σε όλες έχει αυτό τον Όρο. Επίσης εγώ προσωπικά στην πιστωτική μου Visa δεν έχω καμία συνδρομή. Την έχω πολλά χρόνια και η μισθοδοσία μου είναι στην Πειραιώς. Τζίρο που κάνω ετήσιο στην πιστωτική μου είναι γύρω στα 1500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα έχεις συνδρομή ή όχι είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα του υπαλλήλου που θα σου την ανοίξει και του ποσού των καταθέσεων που έχεις, τζίρου, αμοιβαίων κεφαλαίων κτλ, γενικότερα πόσο καλός πελάτης είσαι. Έχω 2 πιστωτικές στην Πειραιώς εδώ και 4 χρόνια περίπου χωρίς καμιά συνδρομή λόγω λογαριασμών αποταμίευσης και κάποιων αμοιβαίων κεφαλαίων. Πριν 2 χρόνια άνοιξα λογαριασμό μισθοδοσίας στη Eurobank και πακετάκι μου άνοιξαν μια πιστωτική χωρίς συνδρομή, 1 χρόνο αφού σταμάτησε η μισθοδοσία μου ήρθε σμς ότι λόγω αλλαγής κατάστασης θα υπάρξει χρέωση 30/έτος από τον επόμενο μήνα. Παίρνω τηλ λέω θέλω να την ακυρώσω και στο τηλ. κέντρο μου το έπαιζε δύσκολος ο υπάλληλος, "αν σας την ακυρώσω, μπορεί να προχωρήσει και πάλι η χρέωση". Πάω σε κατάστημα και επειδή έπεσα σε καλό υπάλληλο, την ακυρώσαμε χωρίς καμία χρέωση, ανοίξαμε καινούρια (εκμεταλλευόμενοι και προσφορά που έδινε 30 ευρώ επιστροφή) η οποία για 6 μήνες είναι χωρίς χρέωση, μετά θα έχει αλλά ο ίδιος μου είπε πες τους στο τηλ. κέντρο ότι θα την κλείσεις και θα στη βγάλουν ή έλα εδώ και θα το φτιάξουμε. Και για αυτούς που είπαν πιο πάνω ότι αν έχεις δόσεις δεν μπορείς να την κλείσεις, έχω άτοκες σε αυτήν που έκλεισα και κάθε μήνα μου έρχεται κανονικά το estatement και το πληρώνω. Άρα όχι μόνο ακύρωσα την προηγούμενη χωρίς χρέωση και οι δόσεις που είχα δεν επηρεάστηκαν καθόλου, έβγαλα 30 ευρώ λόγω της επιστροφής και ξέρω πως να αποφεύγω από δω και πέρα τα τσαλίμια των τραπεζών. Συμπέρασμα για μένα βρείτε έναν τραπεζικό υπάλληλο που μιλάτε την ίδια γλώσσα και μπορεί να σας βοηθήσει πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, whiteman7 είπε

ναι φυσικα μπορείς, αγόρασα από amazon 

Χρεωθηκα 299 ευρώ στην πιστωτική για την αγορά

Πιστώθηκα από την Πειραιώς στην Πιστωτική τα 299 ευρώ και αμέσως χρεώνεσαι το πόσό της μηνιάιας δόσης + 0.30 λεπτά ανά δόση (εδώ εγώ έκανα 3 δόσεις)

InkedScreenshot (1).jpg

Απο οσο καταλαβαινω τα χρεωνεις ολα στην καρτα μονομιας και μετα μεσω web ή app επιλέγεις την συνναλαγη και την μετατρέπης σε δοσεις σωστα? Καπως ετσι γινεται ή κανω λαθος. Τα φωτα σου Pls.

17 ώρες πριν, kostasbm είπε

στην Πειραιώς δεν έχει συνδρομή αν μπαίνει μισθοδοσία η σύνταξη ...προχτές την έβγαλα 

διαβάζοντας λίγο τους όρους (δεν είμαι νομικός) δεν είδα τίποτα περίεργο,αλλα η κάρτα δεν μπορεί να ακυρωθεί αν δεν έχουν τελειώσει οι δόσεις (λογικό είναι) ,που μπορεί να είναι 2 ητοι σε 2 μήνες ακυρώνεται η 12 δόσεις  σε 12 μήνες ακυρώνεται......

μμια προωθητική  ενέργεια είναι ...αν στους 100 κρατήσουν τη κάρτα οι μισοί κέρδος θα έχει μελλοντικό η Μάστερ  και ας μην είναι με συνδρομή....

Ακριβως αυτο ...μολις μπηκα και εκανα αιτηση (εχω μισθοδοσια πειραιως) και μου εβγαλε δωρεαν συνδρομη. 

Ποτε σου ηρθε η φυσικη καρτα? Αργησε? Να υποθέσω οτι δεν υπαρχει τροπος να περασεις τα στοιχεια της ηλεκτρονικα χωρις να σου ερθει πρωτα σωστα? Η αιτηση εγκριθηκε στο αψε σβησε και τωρα λογικα θα περιμενω. (ελπιζω να ερθει με κουριερ οχι ελτα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ison είπε

Απο οσο καταλαβαινω τα χρεωνεις ολα στην καρτα μονομιας και μετα μεσω web ή app επιλέγεις την συνναλαγη και την μετατρέπης σε δοσεις σωστα? Καπως ετσι γινεται ή κανω λαθος. Τα φωτα σου Pls.

Ακριβώς...

επιλέγεις την πιστωτική κάρτα που έχεις κάνει την συναλλαγή. Μπορεί να πάρει κάνα δυο μέρες μέχρι να φανει η συναλλαγή στο App ή Web. Στη συνέχεια επιλέγεις τη συγκεκριμένη συναλλαγή και σου δίνει την επιλογή 12 άτοκων δόσεων.

Τόσο απλό όσο το ακούς. Μέσα σε 2 λεπτά το πολύ....!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...