Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Grisos είπε

@Πέτρος αλήθεια σε τι ΛΣ, 11αρια ή 10αρια; Ακόμα προβληματίζομαι  ποιο από τα δύο θα φορέσω.

Στα 10ρια έχω μείνει, δεν βρήκα κάποιο λόγο να πάω σε 11 (κι από όσο βλέπω είναι πλεον πιθανό να τα προσπεράσω εντελώς και να βρεθώ απευθείας στα 12).

Το UI για εμένα είναι απόλυτα χαζό, εντελώς δυσλειτουργικό. Το να πατάω 3 κουμπιά για πράγματα που έκανα με 2 ή ακόμα και με 1...τραγικό.

Χαρακτηριστικά, τί προσφέρουν τα 11 τελικά παραπάνω? Άντε, λέγαμε να εμφανιστεί το direct storage, να προσφέρει κάτι όντως, να το κάνουμε το βήμα. Μπλε...

Σε επίπεδο DX13/WDDM3+, αν τυχόν χάνεται κάτι ουσιώδες, θαααααα δούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε, λέω, ας κλείσω και το PD.

Κάνει το αρχικό "training", μπαίνει 10ρια,βγάζει 2-3 πράγματα σε benches κλπ (κανένα 5λεπτο συνολικά), επανεκκινώ για safe mode για ελέγχους...BSOD στην pin screen.

BSOD πάλι κλπ...μπαίνω bios, ενεργοποιώ το mcr, κάνει τη δουλειά του, μπαίνω κανονικά πλέον sm, το έχω αφήσει να ψάχνει.

Άβυσσος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνεται πλέον ότι με αυτό τουλάχιστον το BIOS στη δική μου μητρική κάθε αλλαγή στις μνήμες και σε κάποια ακόμα πράγματα συνοδεύεται από training στο f10, ακόμα και με το MCR ενεργοποιημένο. Αν επανεκκινήσω, βέβαια, δεν το κάνει οπότε προκύπτουν θέματα ενίοτε.

Είμαι σε δίλημμα, συνεπώς. Να αφήσω το pd στο on αφού είμαι σταθερότατος έτσι? Φαίνεται να δίνει καλό boost σε lat.

Να δω τί γίνεται με pd off αλλά gdm on, μήπως έτσι είναι πιο καλό το τελικό αποτέλεσμα?

Έχω να παλέψω και με 6200/6400 αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Επιβεβαιώνεται πλέον ότι με αυτό τουλάχιστον το BIOS στη δική μου μητρική κάθε αλλαγή στις μνήμες και σε κάποια ακόμα πράγματα συνοδεύεται από training στο f10, ακόμα και με το MCR ενεργοποιημένο. Αν επανεκκινήσω, βέβαια, δεν το κάνει οπότε προκύπτουν θέματα ενίοτε.

Είμαι σε δίλημμα, συνεπώς. Να αφήσω το pd στο on αφού είμαι σταθερότατος έτσι? Φαίνεται να δίνει καλό boost σε lat.

Να δω τί γίνεται με pd off αλλά gdm on, μήπως έτσι είναι πιο καλό το τελικό αποτέλεσμα?

Έχω να παλέψω και με 6200/6400 αυτές τις μέρες.

Το PD δεν μπορεί να είναι off μόνιμα ή εξαρτάται από τα υπόλοιπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grisos είπε

Το PD δεν μπορεί να είναι off μόνιμα ή εξαρτάται από τα υπόλοιπα;

Ότι θες μπορεί να είναι μόνιμα.

Απλά, σε on δεν έχω θέμα γενικά, δεν χρειάζεται retraining κάθε φορά, απλά χάνω τις extra επιδόσεις που μου δίνει το off.

Σε off, λειτουργεί μια χαρά, έχω κέρδη, αλλά πρέπει να έχω το mcr off, να γίνεται training σε κάθε boot επειδή προφανώς κάτι δεν του κάθεται αρκετά καλά, οπότε έχω την καθυστέρηση (η οποία στη χρήση μου είναι αδιάφορη, αλλά παραμένει ενόχληση).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ή θα έχεις λίγο καλύτερες επιδόσεις και retraining καθε φορά μετά από cold boot, ή θα έχει καλύτερους χρόνους εκκίνησης χάνοντας τις επιδόσεις. Οπότε έχεις το MCR off και το βάζεις σε sleep.

Ο λόγος που αυτά  δεν γίνονται decoupled τον γνωρίζουμε; Απότι διαβάζω σε κάθε BIOS έκδοση αυτό περιμένει ο κόσμος.

btw για ASUS βγήκε φρέσκο AM5 PI 1.0.8.0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Grisos είπε

Οπότε ή θα έχεις λίγο καλύτερες επιδόσεις και retraining καθε φορά μετά από cold boot, ή θα έχει καλύτερους χρόνους εκκίνησης χάνοντας τις επιδόσεις. Οπότε έχεις το MCR off και το βάζεις σε sleep.

Ο λόγος που αυτά  δεν γίνονται decoupled τον γνωρίζουμε; Απότι διαβάζω σε κάθε BIOS έκδοση αυτό περιμένει ο κόσμος.

btw για ASUS βγήκε φρέσκο AM5 PI 1.0.8.0

Υπάρχει ένα beta bios της asrock μου που υποτίθεται ότι βελτιώνει την κατάσταση με το re-training, αλλά πρέπει να είναι με το 1.0.7c (με τα όποια θέματα κι αυτό) και περιμένω το νεότερο κι εγώ, μήπως συνδυάζει όλα τα καλά.

Sleep δεν αφήνω μηχάνημα, έχω τραυματικές εμπειρίες. Ένα boot όταν επιστρέψω σπίτι, μέχρι να βγάλω ρούχα κλπ θα έχει κάνει τη δουλειά του και κλείσιμο το βράδυ.

Έχουμε μέλλον, θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Υπάρχει ένα beta bios της asrock μου που υποτίθεται ότι βελτιώνει την κατάσταση με το re-training, αλλά πρέπει να είναι με το 1.0.7c (με τα όποια θέματα κι αυτό) και περιμένω το νεότερο κι εγώ, μήπως συνδυάζει όλα τα καλά.

Sleep δεν αφήνω μηχάνημα, έχω τραυματικές εμπειρίες. Ένα boot όταν επιστρέψω σπίτι, μέχρι να βγάλω ρούχα κλπ θα έχει κάνει τη δουλειά του και κλείσιμο το βράδυ.

Έχουμε μέλλον, θα δούμε.

Όλη η πλατφόρμα γενικά. Εγώ αγχώνομαι για ένα θέμα που είχει προκύψει με b650e + 4090 που κολλούσε σε PCI-E 1.0 mode. Πρέπει να έχει διορθωθεί γτ τα reports κοντεύουν χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Grisos είπε

Όλη η πλατφόρμα γενικά. Εγώ αγχώνομαι για ένα θέμα που είχει προκύψει με b650e + 4090 που κολλούσε σε PCI-E 1.0 mode. Πρέπει να έχει διορθωθεί γτ τα reports κοντεύουν χρόνο.

Εμ, για αυτό δεν παίρνω 4090 εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grisos είπε

Εγώ αγχώνομαι για ένα θέμα που είχει προκύψει με b650e + 4090 που κολλούσε σε PCI-E 1.0 mode

Τσάμπα αγχώνεσαι, θα είχε πέσει το reddit αν ίσχυε κάτι τέτοιο σε κλίμακα.

Εγώ έχω αφήσει το tuning στην άκρη προς το παρόν, περιμένω να βγάλει bios με AGESA1.0.8.0 η Γίγα πρώτα. Στο ενδιάμεσο έχω αλλαγές σε φανάκια, μια πατέντα για ελαφρώς βελτιωμένο airflow και το cable management στο κουτί (που έχει άφθονο χώρο ευτυχώς, απλά βαριέμαι, άρχισε και το s2 στο d4 οπότε... :P ) .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οοοοοχιιιιι κ@ρ.λ.κι...

Pd off + gdm on, no go. Ίδια νούμερα σε lat/benches με off+off, αλλά το ζητάει το training του (περίπου 4:20,btw).

Μετά, αποφάσισε το bios να το παίξει corrupted, αλλά δεν είναι τίποτα...το κάνει η asrock αυτό κάθε 15-20 φορές που μπαίνεις, μην καλομαθαινεις. Στρώνει εύκολα.

Πάω να ασχοληθώ 5' με 1-2 ππριες του bz, να δω αν έχουν καν νόημα και αύριο πάλι για 6200-6400.

Ίσως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Πέτρος said:

Οοοοοχιιιιι κ@ρ.λ.κι...

Pd off + gdm on, no go. Ίδια νούμερα σε lat/benches με off+off, αλλά το ζητάει το training του (περίπου 4:20,btw).

Μετά, αποφάσισε το bios να το παίξει corrupted, αλλά δεν είναι τίποτα...το κάνει η asrock αυτό κάθε 15-20 φορές που μπαίνεις, μην καλομαθαινεις. Στρώνει εύκολα.

Πάω να ασχοληθώ 5' με 1-2 ππριες του bz, να δω αν έχουν καν νόημα και αύριο πάλι για 6200-6400.

Ίσως

Γιατι τετοιος καημος για σφηξιμο βρε , κατσε χαλαρωσε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Γιατι τετοιος καημος για σφηξιμο βρε , κατσε χαλαρωσε :P 

Πρώτα από όλα πρέπει να σου σφυρίξω αν καταφέρω κάτι τελικά, χρωστάω αφού. Έχεις και δουλίτσα να βγάλεις με τη 4090 εσύ και κάποιον διαβολεα.

Μην ξεχνάς ότι το σύστημα το πήρα περισσότερο για το χάζεμα και το πείραγμα παρά γιατί δεν με κάλυπτε το προηγούμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πράγματα μετά από ένα γερό τρολάρισμα που μου έριξε το BIOS χτες (αν πειράξω PD από on σε off και μετά ξανά σε on μπλοκαρει/παγώνει, θέλει hard reset ο υπολογιστής -όχι το BIOS- και μετά θέλει φόρτωμα από αποθηκευμένο προφίλ για να λειτουργήσει σωστά και πιο μετά την όποια αλλαγή -με επανεκκινήσεις ενδιάμεσα- αλλιώς ενώ δείχνει ότι πήρε κάποιες ρυθμίσεις δεν τις εφαρμόζει, οπότε ότι δοκιμές έκανα μέχρι κάποια ώρα ήταν άλλα αντί άλλων τελικά και τις ξαναέκανα από σήμερα), λοιπόν:

Σε σχέση με το "τυπικό" προφίλ με CL28, προς το παρόν, PDoff+GDMoff έχουν (προφανώς) τα μεγαλύτερα κέρδη (κάπου 59.5ns lat και αντίστοιχα αύξηση και σε b/w), αλλά για σταθερότητα θέλουν training κάθε φορά. Αποθηκεύεται, για μελλοντική χρήση. Τα ίδια είχα και με CL30 που το πάλεψα μπας και.

Με PDoff+GDMon, τα ίδια σε νούμερα ουσιαστικά, πάλι θέλει training κι επιπλέον έχω και mismatch στο tPHYRDL (34+36, ενώ είναι στο 35 σταθερό).

Με PDon+GDMoff, όπως είμαι "κανονικά", κατάφερα κι έριξα και το tRP στο 30 (από 36), μου έδωσε κάποια πραγματάκια. Δοκίμασα και με 28, αλλά πέταξε ένα "0" και ένα "8" σε 30 κύκλους ΤΜ5, δεν το πήγα παραπέρα.

6000-28-2000-30.jpg.6a0e22ae1289ebace367267cbd4d4c90.jpg

Μόλις καταφέρω και βρω πού έχει κρυμμένο η As το extra vddr voltage (>1.43 το ρίχνει στο 1.2 ή έτσι γίνεται report σε ZT+RM, το οποίο παραδόξως φορτώνει μια χαρά με το προφίλ που έχω), θα δω τί ελπίδες έχω για 6200/6400.

Όσο έχω δει, IF 2100 το'χω, χωρίς κόπο.

Τα tRCDs και το tRC παίρνουν σειρά για μετά την παρέλαση (κι αν).

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...