Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Για δοκίμασε από περιέργεια με -50 στο boost (5k δλδ)

Σωστοοοοος!

Έβγαλε και τα δύο ζόρικα με - 50MHz και - 20 all-core, ενώ με κανονικό boost θέλει - 15.

Για να δούμε.

Στις 23/9/2023 στις 12:30 ΠΜ, noFEARgr είπε

@Xoroxronis εβαλα οτι μου προτεινες μαζι με gear down disable , μια χαρα ολα ειμαι και εκει stable. Φανταζομαι δεν εχει νοημα να σφίξω κατι παραπανω ε ;

ZenTimings_Screenshot2.png

Ξεδιάντροπα έριξα ένα κοπυπάστα εδώ, αφού έχω τις ίδιες ουσιαστικά μνήμες, με εξαίρεση το tRFC (παρά τον ίδιο κωδικό ίσως να έχω άλλα IC?) και αντιστάσεις/rtts που τα άφησα auto.

Το πήρε χωρίς πολλά-πολλά (με το απαραίτητο αρχικό training) και τώρα κοιτάζω για πιθανή μούντζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

παρά τον ίδιο κωδικό ίσως να έχω άλλα IC?

Ούτε εσύ είδες τι έλεγε το sticker;

Καλά έκανες λειτουργούν και στα M αυτά απλά βάλε το trfc 480.

Αν βγάλουν error δοκίμασε 37 trcd/trp. Είναι λίγο οριακό το 36 στα M.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Ούτε εσύ είδες τι έλεγε το sticker;

Το είχα άγχος μην έχω κάποια έκπληξη στο στήσιμο και είπα να μην τις πειράξω, μήπως πήγαινε τίποτα για DOA.

Ε, οκ...θα δούμε δια της πλαγίας, με δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το είχα άγχος μην έχω κάποια έκπληξη στο στήσιμο και είπα να μην τις πειράξω, μήπως πήγαινε τίποτα για DOA.

Spoiler

Το sticker το έχουν επάνω τους, δε πειράζεις τίποτα. Και τώρα όπως είναι το βλέπεις αν δεν εμποδίζει το cooler.
Εκεί που έχω σημειώσει θα λέει M ή A.

spacer.png

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Αν βγάλουν error δοκίμασε 37 trcd/trp. Είναι λίγο οριακό το 36 στα M.

Έβγαλε 30 κύκλους ΤΜ5 με το "καλό" το προφίλ του 1usmus, αύριο θα του ρίξω κι ένα AntaX για το καλό, μετά σειρά παίρνει το tRFC.

Σε gb δεν τσίμπησε ούτε ένα πόντο, όμως...τ'ακούς @akoinonitos?

Να κοιτάξω για FCLK 2100-2133 μήπως και τσιμπάει τπτ, αν φυσικά το δέχεται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έβγαλε 30 κύκλους ΤΜ5 με το "καλό" το προφίλ του 1usmus, αύριο θα του ρίξω κι ένα AntaX για το καλό, μετά σειρά παίρνει το tRFC.

Σε gb δεν τσίμπησε ούτε ένα πόντο, όμως...τ'ακούς @akoinonitos?

Να κοιτάξω για FCLK 2100-2133 μήπως και τσιμπάει τπτ, αν φυσικά το δέχεται?

 

Σύμφωνα με Buildzoid το FCLK @2033 δίνει τα καλύτερα αποτελέσματα παντού και πάντα, τουλάχιστον μέχρι το γνωστό βίντεο (δλδ δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι με τα BIOS που ακολούθησαν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Έβγαλε 30 κύκλους ΤΜ5 με το "καλό" το προφίλ του 1usmus, αύριο θα του ρίξω κι ένα AntaX για το καλό, μετά σειρά παίρνει το tRFC.

Να κοιτάξω για FCLK 2100-2133 μήπως και τσιμπάει τπτ, αν φυσικά το δέχεται?

Δε θες λιγάκι να πιέσεις;

Δώσε 1.435vdd (που δε χρειάζεται καν να ανοίξεις high voltage mode) και δες μήπως κάνει cl28.

FCLK βρες μέχρι που bootαρει και κατέβα 2 σκάλες και το βλέπουμε από εκεί.

Αν πχ bootαρει 2200 βάλε 2133 και το βλέπουμε.

Όχι όλα μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Δε θες λιγάκι να πιέσεις;

Δώσε 1.435vdd (που δε χρειάζεται καν να ανοίξεις high voltage mode) και δες μήπως κάνει cl28.

FCLK βρες μέχρι που bootαρει και κατέβα 2 σκάλες και το βλέπουμε από εκεί.

Αν πχ bootαρει 2200 βάλε 2133 και το βλέπουμε.

Όχι όλα μαζί.

Ναι, 1-1 προφανώς. Έχω να ρίξω tRFC, να δω αν είναι A-dies για να δούμε αν/τί παίρνει, να δω αν κρατάει και -25co με -50MHz, να...να...να...

Πέρα από SoTTR, τί άλλο θα βοηθούσε για να δω αν υπάρχει μετρήσιμο όφελος από υψηλότερο FCLK? Κάποιο mem bench, ίσως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

τί άλλο θα βοηθούσε για να δω αν υπάρχει μετρήσιμο όφελος από υψηλότερο FCLK? Κάποιο mem bench, ίσως?

FCLK limited είναι τα 1ccd έτσι κι αλλιώς, οπότε όλα τα bw benches θα σου δείξουν διαφορά.
Αρκεί να boostαρει ίδια η cpu κάθε φορά να μη κάνει throttle η fclk κτλ. ώστε τα results να είναι κάπως αξιόπιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To -25 σκάει στα 10 απανωτά SHA3/GB6 κάποιες φορές (άλλες τα βγάζει), το -22 δείχνει μια χαρά.

Σε σχέση με -15 και κανονικό boost, μετρήσιμα καλύτερα.

Το tRFC 480 μια χαρά, λογικά τις επόμενες μέρες πάω για 360 και ίσως κανένα CL28?

Με δεδομένο πια ότι είναι A-dies, να κάνω μια δοκιμή για 6400/32-2133 ή να μείνω στο 6000/30-2133 ενδεχομένως?

Περιμένω το επόμενο σταθερό BIOS βασικά, γιατί σιγουράκι το έχω ότι όλα θα γίνουν σαλάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Grisos είπε

@Πέτρος Δεν θα ταν καλύτερο να βρεις πρώτα curve και μετά να αρχίσεις να σκαλίζεις οτιδήποτε άλλο;

Αν εννοείς CO, κατά 99% στο -22 all core είμαι σταθερός.

Κυριακή που θα έχω χρόνο καψίματος θα βάλω το hydra να ψάχνει για per core, μήπως και έχω κάτι εντυπωσιακό.

Βλέπω πάντως οριακές διαφορές στα cpu tests από -15 στο -25 (εκεί που λειτούργησε), οπότε αν δεν έχω έναν ανάπηρο που θέλει βαριά -15 και τους άλλους μαμιάδες με -40 ξέρω γω, καλά πρέπει να είμαι εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2023 στις 12:30 ΠΜ, noFEARgr είπε

@Xoroxronis εβαλα οτι μου προτεινες μαζι με gear down disable , μια χαρα ολα ειμαι και εκει stable. Φανταζομαι δεν εχει νοημα να σφίξω κατι παραπανω ε ;

ZenTimings_Screenshot2.png

To πήρε όλο το προφίλ (εκτός αντιστάσεων, rtts) όπως είναι, το κρατάει άνετα, τσιμπάει όπου μπορεί, σε κάθε cpu lim test, με -50MHz, -22 all core CO.

Ότι δοκίμασα για να το ζορίσω ψηλά/χαμηλά, είναι σταθερό μέχρι στιγμής.

Αύριο (ξανά)σώζω και πάμε για 4-5 ώρες Hydra μήπως και βγει τίποτα καλό κι από εκεί.

Μετά, ώρα για σφίξιμο CL/σήκωμα FCLK.

Happy tuning days.

21 ώρες πριν, Grisos είπε

Οπως και να έχει επειδή θα πάρω και γω σειρά :P, κάνε μια περίληψη σταθερών ρυθμήσεων όταν με το καλό τις βρεις.

Μπρε ότι θες, εύκολα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...