Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσιολογικό σίγουρα δεν είναι.Αυτο με την φωτεινότητα το κάνει μόνο σε μερικές ταινίες στο netflix,δεν το έκανε ποτέ σε gaming ούτε όταν βλέπεις tv.Αυτο δεν είναι πρόβλημα, feature είναι(δεν ξέρω ποιο ακριβώς) αλλά είναι πολυ σπαστικό και ενώ έχω κλείσει ότι έχει σχέση με εξοικονόμηση ενέργειας κτλ,προχθές μετά το restart συνέχιζε να το κάνει.Την επόμενη μέρα δεν το έκανε πια χωρίς να έχω πειράξει-αλλαξει κάτι.

Restart μια φορά έκανε προχθές το βράδυ και πολύ πιθανόν να το έκανε λόγω κάποιας αναβάθμισης αλλά είναι εμπειρία χρήσης εκεί που βλέπεις να κάνει restart χωρίς καμία ειδοποίηση?Αυτό που κολλάει και αναβοσβηνει η εικόνα είναι που με ανησυχει πιο πολύ αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα software και όχι hardware.Τεσπα,όπως είπα πιο πάνω μακάρι να χαλάσει σύντομα να την πάω πίσω και δεν ακουμπάω ξανά tcl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαίρετε. Σε μοντέλο 43P635 (τελευταίο fw κλπ) όλα καλά εκτός από ένα σπαστικό. Δεν με αφήνει να κάνω εγκατάσταση την εφαρμογή του D+. Μου λέει δεν είναι συμβατή με την συσκευή σας. Εντάξει θα μου πεις πέρνα την με sideload αλλά το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος; Όλα τα υπόλοιπα (netflix cosmote prime apple κομπλέ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την 50p635 και όταν είδα το μήνυμα σου άνοιξα την τηλεόραση και εγκατέστησα το D+. Κανένα πρόβλημα. Δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση και απευθείας απο το play store απο settings/apps/all apps/system apps/google play store. Πάλι κανένα πρόβλημα. Κάνε μια επανεκκίνηση απο την πρίζα για 1-2 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, -dL- είπε

Έχω την 50p635 και όταν είδα το μήνυμα σου άνοιξα την τηλεόραση και εγκατέστησα το D+. Κανένα πρόβλημα. Δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση και απευθείας απο το play store απο settings/apps/all apps/system apps/google play store. Πάλι κανένα πρόβλημα. Κάνε μια επανεκκίνηση απο την πρίζα για 1-2 λεπτά.

Τα χω κανει ήδη αυτά. Επαναφορά εργοστασιακών κλπ. Το μόνο που δείχνει στο Play store είναι μια εφαρμογή D+Hotstar η οποία δεν λειτουργεί κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Πιστεύετε ότι αξίζει η p635 58" για 350 ευρώ, ή είναι καλύτερα να πάω στην 55" c635 για 100-120 ευρώ παραπάνω? Με ενδιαφέρει κυρίως το streaming και λιγότερο το gaming κομμάτι. Γενικά το budget είναι στα 400 και παρόλο που η c635 φαίνεται να είναι καλύτερη όντας qled και έχοντας dolby vision, αναρωτιέμαι αν αξίζει να βγω εκτός budget ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Athina97 είπε

Καλησπέρα! Πιστεύετε ότι αξίζει η p635 58" για 350 ευρώ, ή είναι καλύτερα να πάω στην 55" c635 για 100-120 ευρώ παραπάνω? Με ενδιαφέρει κυρίως το streaming και λιγότερο το gaming κομμάτι. Γενικά το budget είναι στα 400 και παρόλο που η c635 φαίνεται να είναι καλύτερη όντας qled και έχοντας dolby vision, αναρωτιέμαι αν αξίζει να βγω εκτός budget ή όχι.

Η διαφορά είναι μικρή για να μην πας στην C, που είναι σαφώς καλύτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Athina97 said:

Καλησπέρα! Πιστεύετε ότι αξίζει η p635 58" για 350 ευρώ, ή είναι καλύτερα να πάω στην 55" c635 για 100-120 ευρώ παραπάνω? Με ενδιαφέρει κυρίως το streaming και λιγότερο το gaming κομμάτι. Γενικά το budget είναι στα 400 και παρόλο που η c635 φαίνεται να είναι καλύτερη όντας qled και έχοντας dolby vision, αναρωτιέμαι αν αξίζει να βγω εκτός budget ή όχι.

Δες ενα συγκριτικό που μπορεί να σε βοηθήσει https://www.displayspecifications.com/en/comparison/ce2d226b9a.

Αυτό που πρόσεξα οτι διαφέρει είναι οτι η C635 είναι QLED με VA panel, έχει ONKYO ATMOS DTS ηχεία, 1 hdmi 2.1, HDR+, Dolby vision, 300 Vesa, Γραφικά Mali G-31- 2 core, Micro diming 2040 zones. Δεν λέει εαν έχει ματ ή γυαλιστερή οθόνη.

Προσωπική άποψη, δαγκωτή η 55C635 για 100€ διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok ευχαριστώ για το input σας! Η αλήθεια είναι πως όντως είχα αρχίσει να κλίνω προς την c635 οπότε τώρα νομίζω θα πάω προς τα εκεί.

Επεξ/σία από Athina97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update

Παρέλαβα σήμερα την 55c635 και μπορώ να πω πως η εικόνα είναι άκρως εντυπωσιακή για μία τηλεόραση των 450 ευρώ. Το google tv μου φάνηκε φουλ εύχρηστο και γενικά το set up ήταν εύκολο. Αυτό που δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα είναι τα ηχεία αλλά αυτό είναι κάτι που λύνεται με μια ηχομπάρα οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Δυστυχώς κάνει και σε εμένα flickering στις αλλαγές φωτεινότητας σε Dolby Vision περιεχόμενο όμως το διόρθωσα με αυτό το fix που είχα δει να κυκλοφορεί που ενεργοποιείς το quick start, βγάζεις την τηλεόραση από το ρεύμα κλπ. Λίγο απαράδεκτο να υπάρχει τόσο καιρό αυτό και να μην έχει διορθωθεί με update από την εταιρεία καθώς είναι ξεκάθαρα θέμα  software.

Παρόλα αυτά πιστεύω η εικόνα σε αποζημιώνει για αυτές τις αστοχίες (αν και μάλλον δεν θα έλεγα το ίδιο αν δεν δούλευε το fix για το dolby vision). Μου πέρασε από το μυαλό ότι με μια lg/samsung θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο, αλλά σε αυτά τα χρήματα τα χρώματα τους δεν θα συγκρίνονταν με της TCL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Athina97 said:

Update

Παρέλαβα σήμερα την 55c635 και μπορώ να πω πως η εικόνα είναι άκρως εντυπωσιακή για μία τηλεόραση των 450 ευρώ. Το google tv μου φάνηκε φουλ εύχρηστο και γενικά το set up ήταν εύκολο. Αυτό που δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα είναι τα ηχεία αλλά αυτό είναι κάτι που λύνεται με μια ηχομπάρα οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Δυστυχώς κάνει και σε εμένα flickering στις αλλαγές φωτεινότητας σε Dolby Vision περιεχόμενο όμως το διόρθωσα με αυτό το fix που είχα δει να κυκλοφορεί που ενεργοποιείς το quick start, βγάζεις την τηλεόραση από το ρεύμα κλπ. Λίγο απαράδεκτο να υπάρχει τόσο καιρό αυτό και να μην έχει διορθωθεί με update από την εταιρεία καθώς είναι ξεκάθαρα θέμα  software.

Παρόλα αυτά πιστεύω η εικόνα σε αποζημιώνει για αυτές τις αστοχίες (αν και μάλλον δεν θα έλεγα το ίδιο αν δεν δούλευε το fix για το dolby vision). Μου πέρασε από το μυαλό ότι με μια lg/samsung θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο, αλλά σε αυτά τα χρήματα τα χρώματα τους δεν θα συγκρίνονταν με της TCL.

Καλοτάξιδη! Επειδή έχω δεί παντού οτι ο ήχος τα σπάει με τα ηχεία της ONKYO, δες μήπως και στις ρυθμίσεις είναι κάτι που μπορείς να προσαρμόσεις και απογειωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά, στην 50p635 που πήρα, εαν δεν ενεργοποιήσω απο το μενού των ρυθμίσεων ήχου το surround virtualizer, ο ήχος είναι απαράδεκτός ενώ ενεργοποιημένος είναι μια χαρά! Δοκίμασε: Ήχος προφίλ Δυναμικός με όλα τα settings χαμηλά και surround virtualizer on και βάλε προσανατολισμό ηχείων μπροστά αν δεν την έχεις σε βάση στον τοίχο. Και πάλι καλορίζικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά 55αρας το πολύ στα 1000€ για θέαση κυρίως ταινιών και youtube (λόγω παιδιού), αντε κανένα τηλεοπτικό πρόγραμμα και σπάνια κανένα αθλητικό γεγονός.  έχω απορρίψει oled καθώς θα τοποθετηθεί σε φωτεινό σαλόνι και είμαι ανάμεσα σε c835 και c845. η οικονομική διαφορά τους είναι στα 200€. το ερώτημα είναι αξίζει η 845 τα 200€ παραπάνω καθώς πρόκειται για ένα σεβαστό ποσό… ευχαριστώ! 

( το gaming δεν με ενδιαφέρει )

τώρα προέρχομαι από μια samsung NU8000 που τα μόνα θετικά της είναι το γρήγορο μενού της και η γρήγορη αλλαγή καναλιών που δεν θα ήθελα να τα χάσω! 

Επεξ/σία από pananton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pananton είπε

καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά 55αρας το πολύ στα 1000€ για θέαση κυρίως ταινιών και youtube (λόγω παιδιού), αντε κανένα τηλεοπτικό πρόγραμμα και σπάνια κανένα αθλητικό γεγονός.  έχω απορρίψει oled καθώς θα τοποθετηθεί σε φωτεινό σαλόνι και είμαι ανάμεσα σε c835 και c845. η οικονομική διαφορά τους είναι στα 200€. το ερώτημα είναι αξίζει η 845 τα 200€ παραπάνω καθώς πρόκειται για ένα σεβαστό ποσό… ευχαριστώ! 

( το gaming δεν με ενδιαφέρει )

τώρα προέρχομαι από μια samsung NU8000 που τα μόνα θετικά της είναι το γρήγορο μενού της και η γρήγορη αλλαγή καναλιών που δεν θα ήθελα να τα χάσω! 

Η C845 έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα και περισσότερες dimming zones. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...