Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, camel555 είπε

Θα βγάλω μια βίδα από την δική μου βάση να την μετρήσω να σου πω, προς το μεσημέρι όμως. Βίδες σε όλα τα σιδεράδικα-χρωματοπωλεία βρίσκεις, δεν χρειάζεται να μεταφέρεις την tv, το κόστος για μια τετράδα είναι πολύ μικρό, οπότε πάρε μια χούφτα διαφορετικά μεγέθη,  με 3-5 ευρώ, να κάνεις την δουλειά σου... Έχουν και οι αλυσίδες (πχ πρακτικερ) αλλά με πολύ ακριβότερες τιμές...

Νόμιζα ότι έψαχνες βάση τοίχου, όχι επιτραπέζια. Θέλεις να κερδίσεις σε ύψος στο έπιπλό σου;

Σε υπερευχαριστώ, να είσαι καλά. Δεν φαντάζεσαι πόσα είδη βιδών έχω δοκιμάσει και κανένα δεν ταιριάζει.

Ναι σε ύψος θέλω να κερδίσω στο έπιπλο αλλά επειδή την βρήκα και σε προσφορά γι'αυτό την πήρα. Γιατί τα ποδαράκια της κανονικής είναι ψεύτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, UnusualAthlete92 είπε

Σε υπερευχαριστώ, να είσαι καλά. Δεν φαντάζεσαι πόσα είδη βιδών έχω δοκιμάσει και κανένα δεν ταιριάζει.

Ναι σε ύψος θέλω να κερδίσω στο έπιπλο αλλά επειδή την βρήκα και σε προσφορά γι'αυτό την πήρα. Γιατί τα ποδαράκια της κανονικής είναι ψεύτικα.

Λοιπόν, οι βίδες που έχω βάλει στην δικιά μου βάση τοίχου, είναι 3,8mm διάμετρο και 14,0mm μήκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι μόνο η διάμετρος και το μήκος, αλλά και το σπίρωμα. Λογικά Μ4 είναι οι βίδες, όπως και περισσότερες νέες τηλεοράσεις αυτής της διάστασης.

Μετράς και με μια οδοντογλυφίδα το βάθος της τρύπας όπως αναφέρθηκε παραπάνω και ζητάς βίδα m4 με το μήκος που θέλεις

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2023 στις 9:31 ΜΜ, UnusualAthlete92 είπε

Έχει κανείς αυτή την τηλεόραση να μας πει γνώμες; Την θέλω για το υπνοδωμάτιο για youtube κυρίως και να παίζει ταυτόχρονα από πίσω και κάποιο playlist μουσική.

 

https://www.skroutz.gr/s/43054537/TCL-Smart-Tileorasi-32-HD-Ready-LED-32S5400A-HDR-2023.html

Αγοράσαμε δύο ίδιες για το χωριό το 2022. Ενώ έπαιξαν 20 μέρες συνολικά πέρσι, φέτος το καλοκαίρι που ξανά επισκεφτήκαμε το σπίτι η μία είχε μια γραμμή στην οθόνη της όταν την ανάβαμε που μετακινούνταν από τη μέση προς τα δεξιά και ξανά το ίδιο. 

Στον τεχνικό που την προσκόμισα μας είπε ότι κάηκε το panel της οθόνης (;) πάντως δεν μπήκε καν στον κόπο να την ανοίξει γιατί μας ενημέρωσε το κόστος επισκευής θα είναι μεγαλύτερο από το κόστος αγοράς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω την 55p635 από την προσοφορά του Γερμανού τον Μάιο που μας πέρασε. Γενικά όπως είχα πει και τότε χρησιμοποιώ το NVidia Shield 2017 για να βλέπω, όμως που και που μπαίνω στην ίδια την τηλεόραση όπου έχω στήσει όλες τις εφαρμογές, πχ με άλλο account κτλ.

Συμβαίνει λοιπόν το εξής περίεργο. Όταν παρακολουθώ από την ίδια την TCL, ότι και να είναι αυτό, cosmote, netflix, disney, στο δεκάλεπτο περίπου (δεν έχω κάτσει να το μετρήσω) η τηλεόραση απενεργοποιείται. Μετά την ανοίγω κανονικά και δεν ξανασυμβαίνει όση ώρα και να παρακολουθώ. Αυτό συμβάινει από την αρχή που την έχω πάρει αλλά την πρώτη φορά επειδή είχε γίνει με kodi και τεράστιο αρχείο μέσω τοπικού δικτύου νόμιζα ότι απλά ζορίστηκε και έκλεισε. Υπάρχει κάτι που χάνω στις ρυθμίσεις και μου το κάνει αυτό ή είναι πρόβλημα της συσκευής? Τονίζω, αν ανοίξω κατευθείαν με Shield το πρόβλημα αυτό δεν εμφανίζεται...

Έχω εγγύηση 5 χρόνια υποτίθεται. Τι μου προτείνετε να κάνω? αν ασχοληθώ τώρα σημαίνει ότι πρέπει να πάρουν την τηλεόραση για έλεγχο κτλ? Μιλάμε για επισκευή ή αντικατάσταση? να το αφήσω για αργότερα εφόσον είναι ανεχτό προς το παρόν και να το δω σε επόμενο χρόνο?

Επεξ/σία από BillT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, BillT said:

Παιδιά έχω την 55p635 από την προσοφορά του Γερμανού τον Μάιο που μας πέρασε. Γενικά όπως είχα πει και τότε χρησιμοποιώ το NVidia Shield 2017 για να βλέπω, όμως που και που μπαίνω στην ίδια την τηλεόραση όπου έχω στήσει όλες τις εφαρμογές, πχ με άλλο account κτλ.

Συμβαίνει λοιπόν το εξής περίεργο. Όταν παρακολουθώ από την ίδια την TCL, ότι και να είναι αυτό, cosmote, netflix, disney, στο δεκάλεπτο περίπου (δεν έχω κάτσει να το μετρήσω) η τηλεόραση απενεργοποιείται. Μετά την ανοίγω κανονικά και δεν ξανασυμβαίνει όση ώρα και να παρακολουθώ. Αυτό συμβάινει από την αρχή που την έχω πάρει αλλά την πρώτη φορά επειδή είχε γίνει με kodi και τεράστιο αρχείο μέσω τοπικού δικτύου νόμιζα ότι απλά ζορίστηκε και έκλεισε. Υπάρχει κάτι που χάνω στις ρυθμίσεις και μου το κάνει αυτό ή είναι πρόβλημα της συσκευής? Τονίζω, αν ανοίξω κατευθείαν με Shield το πρόβλημα αυτό δεν εμφανίζεται...

Έχω εγγύηση 5 χρόνια υποτίθεται. Τι μου προτείνετε να κάνω? αν ασχοληθώ τώρα σημαίνει ότι πρέπει να πάρουν την τηλεόραση για έλεγχο κτλ? Μιλάμε για επισκευή ή αντικατάσταση? να το αφήσω για αργότερα εφόσον είναι ανεχτό προς το παρόν και να το δω σε επόμενο χρόνο?

Έχω την 50p635. Να υποθέσω οτι στα settings/system/τροφοδοσία και πηγές ενέργειας δεν είναι στα 10 λεπτά η αυτόματη απενεργοποίηση και δεν είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία καταστήματος. Μου κάνει εντύπωση ούτως η άλλως επειδή σου κλείνει ενω βλέπεις κάτι δεν κάθεται αδρανής. Πηγα επίτηδες και έλεγξα όλες τις ρυθμίσεις μήπως και υπάρχει κάτι που να μπορεί να το κάνει αυτό και δε βρήκα κάτι εκτός απο τα 2 που ανέφερα. Να υπάρχει τέτοια λειτουργία στις ρυθμίσεις των συνδρομητικών εφαρμογών?

 

16 hours ago, MYSSO said:

Αγοράσαμε δύο ίδιες για το χωριό το 2022. Ενώ έπαιξαν 20 μέρες συνολικά πέρσι, φέτος το καλοκαίρι που ξανά επισκεφτήκαμε το σπίτι η μία είχε μια γραμμή στην οθόνη της όταν την ανάβαμε που μετακινούνταν από τη μέση προς τα δεξιά και ξανά το ίδιο. 

Στον τεχνικό που την προσκόμισα μας είπε ότι κάηκε το panel της οθόνης (;) πάντως δεν μπήκε καν στον κόπο να την ανοίξει γιατί μας ενημέρωσε το κόστος επισκευής θα είναι μεγαλύτερο από το κόστος αγοράς. 

 

Όταν το σπίτι είναι κλειστό όλο τον χρόνο και η υγρασία είναι πολύ υψηλή λόγο μη αερισμού τότε τα ηλεκτρονικά μερικές φορές δεν αντιδρούν καλά με την υγροποίηση απο χειμώνα καλοκαίρι κλπ. Πακέτο και στην εγγύηση.

Επεξ/σία από -dL-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, -dL- said:

Έχω την 50p635. Να υποθέσω οτι στα settings/system/τροφοδοσία και πηγές ενέργειας δεν είναι στα 10 λεπτά η αυτόματη απενεργοποίηση και δεν είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία καταστήματος. Μου κάνει εντύπωση ούτως η άλλως επειδή σου κλείνει ενω βλέπεις κάτι δεν κάθεται αδρανής. Πηγα επίτηδες και έλεγξα όλες τις ρυθμίσεις μήπως και υπάρχει κάτι που να μπορεί να το κάνει αυτό και δε βρήκα κάτι εκτός απο τα 2 που ανέφερα. Να υπάρχει τέτοια λειτουργία στις ρυθμίσεις των συνδρομητικών εφαρμογών?

 

 

Στο power & energy όλα μοιάζουν καλά. Στο άλλο μενού ένω είχα βάλει το location στο home, μου είχε διαφύγει η από κάτω επιλογή για το auto shop mode. Δεν ξέρω αν είναι αυτό, θα το κλείσω και θα δείξει...image.png.57a8648c9e309b449fb555c55baf1f5b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, BillT said:

Στο power & energy όλα μοιάζουν καλά. Στο άλλο μενού ένω είχα βάλει το location στο home, μου είχε διαφύγει η από κάτω επιλογή για το auto shop mode. Δεν ξέρω αν είναι αυτό, θα το κλείσω και θα δείξει...image.png.57a8648c9e309b449fb555c55baf1f5b.png

Νομίζω οτι το auto shop mode κάνει τα χρώματα και την αντίθεση σούπερ ουάου και θυσιάζει ποιότητα εικόνας για να ξεχωρίζει απο τις άλλες τηλεοράσεις στο κατάστημα. Δεν σβήνει. Αυτό που είδα σε άλλα φόρουμ είναι να κλείσεις το HDMI-CEC καθώς κάνει την τηλεόραση να κλείνει εαν έχεις κάποιο τύπο hdmi κουμπωμένο πάνω του. Λές το shield? δοκίμασε να το κλείσεις, είναι στο ρυθμίσεις/κανάλια/εισαγωγή/έλεγχος καταναλωτή CEC.

Επεξ/σία από -dL-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/10/2023 στις 3:15 ΜΜ, camel555 είπε

Λοιπόν, οι βίδες που έχω βάλει στην δικιά μου βάση τοίχου, είναι 3,8mm διάμετρο και 14,0mm μήκος.

 

Στις 18/10/2023 στις 3:30 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Δεν είναι μόνο η διάμετρος και το μήκος, αλλά και το σπίρωμα. Λογικά Μ4 είναι οι βίδες, όπως και περισσότερες νέες τηλεοράσεις αυτής της διάστασης.

Μετράς και με μια οδοντογλυφίδα το βάθος της τρύπας όπως αναφέρθηκε παραπάνω και ζητάς βίδα m4 με το μήκος που θέλεις

Τελικά βρέθηκε η λύση. Οι βίδες που μου βρήκαν σε χρωματοπωλείο είναι 1 πόντος διάμετρος και 14mm μήκος για την βάση που έχω, λίγο πιο πίσω, χωρίς να χρειάζεται ροδέλες ούτε τίποτα. Camel ειδική μνεία σε σένα. Δεν θα τα είχα καταφέρει αν δεν μου έλεγες τις μετρήσεις σου.

Επεξ/σία από UnusualAthlete92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Crazy sunday e-shop: TCL 58P635 58'' 369€ (τόσο είχα πάρει την 50άρα απο τον Κωτσό).

https://www.e-shop.gr/tv-tcl-58p635-58-4k-ultra-hd-google-tv-smart-wifi-edgeless-design-model-2022-p-PER.209029

Επεξ/σία από -dL-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, osfp1978 είπε

Είναι δυνατόν εν ετει 2023 οι TCL να έχουν ΜΙΑ θυρα usb όταν φθηνότερες τηλεοράσεις έχουν 2;Μιλάω για τις 43 ίντσες Επιεικώς απαράδεκτο 

Ποια συσκευή είναι αυτή που έχει μόνο μια θύρα usb; η δικιά μου έχει 3, 43P735

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CaptainChris είπε

Ποια συσκευή είναι αυτή που έχει μόνο μια θύρα usb; η δικιά μου έχει 3, 43P735

Στο επισημο ελληνικο σαιτ αναφερεται οτι εχουν απο μια το ιδιο και στον κοτσοβολο

C635,P635,C645

Επεξ/σία από osfp1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...