Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Αξίζει πιστευέτε η https://shopflix.gr/tekhnologia/eikona/tileoraseis-and-aksesoyar/tileoraseis/tileorasi-tcl-smart-43c722-43-qled-4k-uhd-hdr-7472711/ σε αυτή την τιμή?

Χρήση αποκλειστικά στο υπνοδωμάτιο για netflix κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, CaptainChris said:

Ποια συσκευή είναι αυτή που έχει μόνο μια θύρα usb; η δικιά μου έχει 3, 43P735

Και η δικιά μου η 50p635 μία έχει. Καλώδιο επέκτασης μόνιμα πάνω για να μην την χαλάσω με τα στικάκια μέσα έξω όπως έχω κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν καθώς μάλλον ήμουν όρκ στον χειρισμό...

15 hours ago, dinosgl said:

Καλησπέρα σας,

Αξίζει πιστευέτε η https://shopflix.gr/tekhnologia/eikona/tileoraseis-and-aksesoyar/tileoraseis/tileorasi-tcl-smart-43c722-43-qled-4k-uhd-hdr-7472711/ σε αυτή την τιμή?

Χρήση αποκλειστικά στο υπνοδωμάτιο για netflix κτλ.

Μια χαρά είναι για την χρήση που θέλεις και στην τιμή κοντά στα 290€ δεν θα το σκεφτόμουν.

Επεξ/σία από -dL-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2023 στις 4:44 ΜΜ, -dL- είπε

Crazy sunday e-shop: TCL 58P635 58'' 369€ (τόσο είχα πάρει την 50άρα απο τον Κωτσό).

https://www.e-shop.gr/tv-tcl-58p635-58-4k-ultra-hd-google-tv-smart-wifi-edgeless-design-model-2022-p-PER.209029

την σκέφτομαι και γω...αξίζει στην κατηγορία έως 500-550 ευρώ ή υπάρχουν καλύτερες?? Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, halkx said:

την σκέφτομαι και γω...αξίζει στην κατηγορία έως 500-550 ευρώ ή υπάρχουν καλύτερες?? Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις...

Εξαρτάται τι θέλεις. Αν θέλεις κάτι καλύτερο με 100 ευρώ παραπάνω πάς σε QLED 55C635 στα 450 ή την φετινή 55C645 στα 500. Οι διαφορές με την 58p635 εδώ: https://www.displayspecifications.com/en/comparison/91f52793cd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχω εδώ και 4 μέρες την 65ρα c735. Πολύ ικανοποιητική εικόνα γενικά, υψηλό contrast και ωραία χρώματα. Όχι μόνο για τη τιμή της(700€) αλλά και γενικά.

2 προβλήματα έχω εντοπίσει ως τώρα.

Το λιγοτερο σημαντικό είναι ότι στις native εφαρμογές έχει ένα μικρό interpolation ακόμα και στο game mode. Ίσως οφείλεται στα 120hz. Σε εξωτερικές πηγες στα 60hz σε pc mode δεν έχει καθόλου.

Το δεύτερο και μεγάλο προβλημα της tv είναι ότι δε κάνει passthrough πολυκάναλο audio πανω από Arc. Η σύνδεση CEC λειτουργεί κανονικά με έναν hk 151s avr αλλά ενώ η tv αναγνωρίζει τα format και έχει αντιστοιχη σήμανση στην οθονη(πχ dts) στέλει στον ενισχυτή 2.0 48khz audio...

Υπάρχει κανείς που να εχει καταφερει να παρει πολυκαναλο audio πάνω απο Arc ή eArc; Είμαι στο παραθυρο που μπορω να την επιστρέψω αλλα πραγματικά δε το θελω. Σκεφτόμουν να αναβαθμισω τον ενισχυτή που ειναι κοντά 10ετίας αλλά φοβαμε ότι ουτε με eArc θα παίζει και θα πληρώσω τζάμπα λεφτά.

Α επιπλέον έχω προβλημα να πάρω σημα από την έξοδο του avr στα inputs της tv. Δηλαδή με συνδεσμολογία laptop-> avr-> tv μπορω να πάρω εικόνα μόνο σε extend ή duplicate mode! Τρομερά περίεργο συμπτωμα λες και δε μπορούν τα 2 hdmi να κάνουν handshake. Σύνδεση απευθείας laptop-> tv γίνεται κανονικά.

Sorry για το μεγάλο post και ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοηθεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Μόλις έγινε αναβάθμιση λειτουργικού στην c635 65 που εχω στην έκδοση V576. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει αλλά πλέον πάει σφαίρα ειδικά στο μενού κανένα lag

Spoiler

Δεν είχε ξανακάνει μέχρι τώρα. Ειχα το αρχαίο V508. Δεν είχα ιδιαίτερα θέματα βέβαια απλά αργούσε λίγο 

IMG_20231101_132945.jpg.7fcc19d77b190eada3682e99d022f7ab.jpg

 

Επεξ/σία από Satzik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, t0ne_de4f είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχω εδώ και 4 μέρες την 65ρα c735. Πολύ ικανοποιητική εικόνα γενικά, υψηλό contrast και ωραία χρώματα. Όχι μόνο για τη τιμή της(700€) αλλά και γενικά.

2 προβλήματα έχω εντοπίσει ως τώρα.

Το λιγοτερο σημαντικό είναι ότι στις native εφαρμογές έχει ένα μικρό interpolation ακόμα και στο game mode. Ίσως οφείλεται στα 120hz. Σε εξωτερικές πηγες στα 60hz σε pc mode δεν έχει καθόλου.

Το δεύτερο και μεγάλο προβλημα της tv είναι ότι δε κάνει passthrough πολυκάναλο audio πανω από Arc. Η σύνδεση CEC λειτουργεί κανονικά με έναν hk 151s avr αλλά ενώ η tv αναγνωρίζει τα format και έχει αντιστοιχη σήμανση στην οθονη(πχ dts) στέλει στον ενισχυτή 2.0 48khz audio...

Υπάρχει κανείς που να εχει καταφερει να παρει πολυκαναλο audio πάνω απο Arc ή eArc; Είμαι στο παραθυρο που μπορω να την επιστρέψω αλλα πραγματικά δε το θελω. Σκεφτόμουν να αναβαθμισω τον ενισχυτή που ειναι κοντά 10ετίας αλλά φοβαμε ότι ουτε με eArc θα παίζει και θα πληρώσω τζάμπα λεφτά.

Α επιπλέον έχω προβλημα να πάρω σημα από την έξοδο του avr στα inputs της tv. Δηλαδή με συνδεσμολογία laptop-> avr-> tv μπορω να πάρω εικόνα μόνο σε extend ή duplicate mode! Τρομερά περίεργο συμπτωμα λες και δε μπορούν τα 2 hdmi να κάνουν handshake. Σύνδεση απευθείας laptop-> tv γίνεται κανονικά.

Sorry για το μεγάλο post και ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοηθεια!

 

Αντιγράφω από το review της 845, που πιθανότατα θα ισχύει και για την 735:

It also decodes Dolby Digital and Dolby TrueHD (but not DTS, DTS HD MA or DTS:X) but as long as an external player is used connected to the HDMI eARC port of the C845 and this, in turn, to a sound bar or amplifier compatible, but not through internal apps so we will not hear anything if we play files with other codecs such as DTS.

Πηγή: https://www.avpasion.com/review-tcl-c845-qled-aprendiz-supera-maestro/

 

Επεξ/σία από unforgiven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό αφορά την αποκωδικοποίηση ψηφιακού σήματος. Το πρόβλημα είναι όταν επιλέξεις να μην γίνει αποκωδικοποίηση αλλά να στείλεις αναλλοίωτο τον ήχο πάνω από το arc (επιλογή passthrough). Από εκεί και πέρα είναι θέμα του ενισχυτή/soundbar τι θα το κάνει.

Εγώ έχω ήχο πάντως πάνω από arc είτε από native apps, είτε με άλλη πηγή(laptop) απλά αποκωδικοποιεί ΟΛΑ τα formats σε stereo pcm.

Πραγματικά είναι απορίας άξιον πως δε μπορούν να έχουν αυτό το feature λειτουργικό για το arc. Με αυτά που διαβάζω πολύ αμφιβάλω αν θα δουλεύει και με eArc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί το smartphone Samsung galaxy a52s να συνδεθεί με την tcl 32s5400af και να γίνει casting/mirroring της οθόνης του με κάποιο τρόπο; 

Κατέβασα το MagiConnect αλλά δεν μου βρίσκει την τηλεόραση. Συμβουλεύτηκα το εξής video:

Έπειτα κατέβασα και το Google home μιας και η τηλεόραση υποστηρίζει chromecast αλλά και πάλι τζίφος. Δεν μπορούσε να εντοπίσει την τηλεόραση. Να σημειωθεί ότι το bluetooth μου την εντοπίζει κανονικά και κάνει σύζευξη-διάζευξη κανονικά χωρίς όμως να εμφανίζεται κάτι όταν μπουν οι κωδικοί και π.χ. είμαι στο Chrome και πατήσω το κουμπί της μετάδοσης.

Τέλος, μέσω του Smart View δεν την εμφανίζει καν.

 

Επεξ/σία από UnusualAthlete92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ανάμεσα στη καινούρια c805 και τις 745,845 καθώς και στις u8kq, q80c θεωρείται ότι αξίζει; Βλέπω στο Σκρουτζ τη 55 στα 749 και μου έκανε εντύπωση η χαμηλή τιμή της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/b17a278820

Η c805 & c845 είναι mini LED ενω η c745 Direct LED.

Η c805 είναι 1300knit max φωτεινότητα & c845 2000knit ενω η c745 1000knit

Η c805 384 dimming zones & c845 480zones ενω η c745 120zones

Η c805 & c845 έχουν ONKYO ηχόμπαρα με τν 845 να έχει και subwoofer.

Hisence Samsung: https://www.displayspecifications.com/en/comparison/297f2827df

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Άρα θεωρείς ότι αξίζει κυρίως η αγορά είτε της 805 ή 845; 

Διάβασα ότι η 845 έχει περίεργα μαύρα και ότι η 805 τα έχει σε μικρότερο βαθμό μιας και φοράει πολύ καλύτερο επεξεργαστή. Αλλά ναι, όλοι έχουν τη 805 ανάμεσα σε 745,845

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Nick64 said:
  Hide contents

 

Άρα θεωρείς ότι αξίζει κυρίως η αγορά είτε της 805 ή 845; 

Διάβασα ότι η 845 έχει περίεργα μαύρα και ότι η 805 τα έχει σε μικρότερο βαθμό μιας και φοράει πολύ καλύτερο επεξεργαστή. Αλλά ναι, όλοι έχουν τη 805 ανάμεσα σε 745,845

Προσωπικά την 845. Ίδιο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών έχουν και οι 3. Α73 και mali G52.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Nick64 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Άρα θεωρείς ότι αξίζει κυρίως η αγορά είτε της 805 ή 845; 

Διάβασα ότι η 845 έχει περίεργα μαύρα και ότι η 805 τα έχει σε μικρότερο βαθμό μιας και φοράει πολύ καλύτερο επεξεργαστή. Αλλά ναι, όλοι έχουν τη 805 ανάμεσα σε 745,845

Πού το διάβασες αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...