Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, UnusualAthlete92 said:

Έχει κανείς αυτή την τηλεόραση να μας πει γνώμες; Την θέλω για το υπνοδωμάτιο για youtube κυρίως και να παίζει ταυτόχρονα από πίσω και κάποιο playlist μουσική.

 

https://www.skroutz.gr/s/43054537/TCL-Smart-Tileorasi-32-HD-Ready-LED-32S5400A-HDR-2023.html

Η τηλεόραση που έβαλες είναι 720p χαμηλής ανάλυσης και πάει στα 180€ περίπου.

Αυτή είναι φούλ 1080p  και πάει περίπου στα ίδια λεφτά. https://www.skroutz.gr/s/42270145/TCL-Smart-Tileorasi-32-Full-HD-LED-32S5400AF-HDR-2023.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, -dL- είπε

Η τηλεόραση που έβαλες είναι 720p χαμηλής ανάλυσης και πάει στα 180€ περίπου.

Αυτή είναι φούλ 1080p  και πάει περίπου στα ίδια λεφτά. https://www.skroutz.gr/s/42270145/TCL-Smart-Tileorasi-32-Full-HD-LED-32S5400AF-HDR-2023.html

Άρχοντα έχεις μήπως κάνα link για τις καλύτερες ρυθμίσεις εικόνας για youtube κυρίως; Τέλος το Vesa της είναι 100x100; Θα ήθελα και μια πρόταση γερής επιτοίχιας βάσης της είτε δικιά σου, είτε από οποιονδήποτε άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, UnusualAthlete92 said:

Άρχοντα έχεις μήπως κάνα link για τις καλύτερες ρυθμίσεις εικόνας για youtube κυρίως; Τέλος το Vesa της είναι 100x100; Θα ήθελα και μια πρόταση γερής επιτοίχιας βάσης της είτε δικιά σου, είτε από οποιονδήποτε άλλον.

Οι ρυθμίσεις που βρήκα και δουλεύουν πολύ καλά είναι προφίλ ταινίες, 50-55 φωτεινότητα (100 σε ταινίες hdr) 50 χρώμα, 50 sharpness, 0 gamma, -2 color temp, προηγμένες ρυθμίσεις/ειδικά/χρωματικό διάστημα ενεργό και όλα τα υπόλοιπα κλειστά. Ήχος προφίλ Δυναμικός με όλα τα settings χαμηλά και surround virtualizer on μου ακούγεται αρκετά καλός. Δοκίμασε και πειραματίσου. Η 32s5400af δεν έχει vesa για να μπεί στον τοίχο απο οτι είδα. Αν πάρεις κάποια με vesa 100 τότε όποια και να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα καθώς οι 32άρες είναι 3 κιλά πλέον οπότε περισσότερη σημασία έχουν τα ούπα στον τοίχο παρά η δύναμη της βάσης και βέβαια τι θέλεις να κάνει όπως πχ να στρίβει κλπ. Αυτή είχα βάλει παλιά σε 32άρα και ήταν κομπλέ(μέχρι και 65άρα σημερινή τηλεόραση βάζεις που είναι 15 κιλά όταν η βάση σηκώνει 30). https://www.skroutz.gr/s/442208/Brateck-LCD-501A-Vasi-Tileorasis-Toichou-eos-42-kai-30kg.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Guys αξίζει να γυρίσω την TV για αυτό? TCL Smart Τηλεόραση 55" 4K UHD QLED 55C635 HDR (2022)

yBuYFxK.jpg

rvZMusM.jpg

Ναι.Δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί ίσως μεγαλώσει με το χρόνο οπότε αν είσαι σε DOA ναι για μένα 

Επεξ/σία από Satzik
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Satzik είπε

Ναι.Δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί ίσως μεγαλώσει με το χρόνο οπότε αν είσαι σε DOA ναι για μένα 

Καινούργια είναι οποτε δεν έχω θέμα να την επιστρέψω ακόμα και άμα δεν το καλύπτει η εγγύηση, απλά φοβάμαι μήπως η επομενη είναι χειρότερη, σε αυτή τουλάχιστον είναι διπλα στο πλαίσιο και φαίνεται μονο άμα πλησιάσεις και εστιάσεις.

Aμα μεγαλώσει που λες τότε την στέλνω με την εγγύηση. Θα το σκεφτώ, thanks. :)

ps. Btw πως λέγεται αυτό? Dead pixels δεν είναι ακριβώς. Burns?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Καινούργια είναι οποτε δεν έχω θέμα να την επιστρέψω ακόμα και άμα δεν το καλύπτει η εγγύηση, απλά φοβάμαι μήπως η επομενη είναι χειρότερη, σε αυτή τουλάχιστον είναι διπλα στο πλαίσιο και φαίνεται μονο άμα πλησιάσεις και εστιάσεις.

Aμα μεγαλώσει που λες τότε την στέλνω με την εγγύηση. Θα το σκεφτώ, thanks. :)

ps. Btw πως λέγεται αυτό? Dead pixels δεν είναι ακριβώς. Burns?

Δε μου μοιάζει για dead pixel. Ισως είναι από την αντιθαμβωτικη επιστρωση που βάζουν η κάποια πίεση στο πάνελ. Ισως αν με ένα πανάκι το πιεσεις ελαφρώς να στρώσει

Επεξ/σία από Satzik
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Satzik είπε

Δε μου μοιάζει για dead pixel. Ισως είναι από την αντιθαμβωτικη επιστρωση που βάζουν η κάποια πίεση στο πάνελ. Ισως αν με ένα πανάκι το πιεσεις ελαφρώς να στρώσει

Δυστυχώς το πανάκι δεν βοηθάει γιατί είναι επάνω στο panel, μέσα από το τζαμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είμαι στο ψάξιμο για τηλεόραση, προσανατολίζομαι στην 75C845.
Ποια είναι η γνώμη σας;
Είναι στα 1688, αλλά ελπίζω πως θα βγει κάποια προσφορά μέσα στον Νοέμβριο που θα την πάρω. Γενικά, κάνουν προσφορές σε TCL;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, unforgiven said:

Μιας και είμαι στο ψάξιμο για τηλεόραση, προσανατολίζομαι στην 75C845.
Ποια είναι η γνώμη σας;
Είναι στα 1688, αλλά ελπίζω πως θα βγει κάποια προσφορά μέσα στον Νοέμβριο που θα την πάρω. Γενικά, κάνουν προσφορές σε TCL;

https://www.displayspecifications.com/en/model/4f38331b

Ωραία φαίνεται, 75'' mini led, 2000 peak brightness θα σκίζει σε HDR, 720 dimming zones δεν είναι πολλά, δεν είναι και λίγα, 144hz, 3GB Ram, με έκανες να τρέχουν τα σάλια... Κάπου κοντά στην χαζο μαύρη Παρασκευή μπορεί να βρείς κάτι καλό κατά τις 24 Νοέμβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/10/2023 στις 11:10 ΠΜ, -dL- είπε

Η 32s5400af δεν έχει vesa για να μπεί στον τοίχο απο οτι είδα.

Μια χαρά vesa έχει η TCL, την έχω σε τοίχο, αγορασμένη από την προσφορά του eshop.

viber_image_2023-10-17_15-49-06-887.jpg

Επεξ/σία από camel555
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, camel555 είπε

Μια χαρά vesa έχει η TCL, την έχω σε τοίχο, αγορασμένη από την προσφορά του eshop.

viber_image_2023-10-17_15-49-06-887.jpg

Και εγώ την αγόρασα πρόσφατα από Γερμανό αλλά δεν είχε τις βίδες της μέσα στο κουτί ή μπορεί να τις πέταξα καταλάθος, δεν ξέρω. Θα με σώσεις αν μου πεις εσύ ή όποιος άλλος γνωρίζει ποιος είναι ο τύπος βίδας της για vesa τοποθέτηση 100x100. Μπορώ να τις βρω στο εμπόριο ή πρέπει να τις παραγγείλω από tcl ιστοσελίδα εξωτερικού κλπ.;

Επεξ/σία από UnusualAthlete92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, UnusualAthlete92 είπε

Και εγώ την αγόρασα πρόσφατα από Γερμανό αλλά δεν είχε τις βίδες της μέσα στο κουτί ή μπορεί να τις πέταξα καταλάθος, δεν ξέρω. Θα με σώσεις αν μου πεις εσύ ή όποιος άλλος γνωρίζει ποιος είναι ο τύπος βίδας της για vesa τοποθέτηση 100x100. Μπορώ να τις βρω στο εμπόριο ή πρέπει να τις παραγγείλω από tcl ιστοσελίδα εξωτερικού κλπ.;

Καμία τηλεόραση δεν έχει βίδες μέσα (τουλάχιστον αρκετές που έχω κατά καιρούς βάλει σε τοίχο, σε σπίτια φίλων), οι βίδες έρχονται με την βάση. Συνήθως οι βάσεις έρχονται με διάφορα σετ βιδών, που διαφέρουν ως προς το μήκος/πάχος.

Οπότε αγόρασε την βάση που θες και εκεί θα βρεις τις κατάλληλες για την TCL. Εγώ πάντα μετρώ το βάθος της υποδοχής της tv με μια οδοντογλυφίδα και προσθέτω νοερά το πάχος της βάσης και τυχόν ροδέλα, ώστε να μην πιέσω το πάνελ λόγω μήκους.

Ειδάλλως χρησιμοποίησε δικές σου βίδες, προσέχοντας το μήκος που σου είπα.

viber_image_2023-10-17_20-29-50-667.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, camel555 είπε

Καμία τηλεόραση δεν έχει βίδες μέσα (τουλάχιστον αρκετές που έχω κατά καιρούς βάλει σε τοίχο, σε σπίτια φίλων), οι βίδες έρχονται με την βάση. Συνήθως οι βάσεις έρχονται με διάφορα σετ βιδών, που διαφέρουν ως προς το μήκος/πάχος.

Οπότε αγόρασε την βάση που θες και εκεί θα βρεις τις κατάλληλες για την TCL. Εγώ πάντα μετρώ το βάθος της υποδοχής της tv με μια οδοντογλυφίδα και προσθέτω νοερά το πάχος της βάσης και τυχόν ροδέλα, ώστε να μην πιέσω το πάνελ λόγω μήκους.

Ειδάλλως χρησιμοποίησε δικές σου βίδες, προσέχοντας το μήκος που σου είπα.

viber_image_2023-10-17_20-29-50-667.jpg

https://www.skroutz.gr/s/31084663/Brateck-LDT03-23MA-Epitrapezia-Vasi-Tileorasis-eos-55-kai-40kg.html

Σε αυτήν τη βάση κατέληξα τελικά και έχω στην κατοχή μου αλλά οι βίδες που έχει μέσα δεν ταιριάζουν στην 32S5400AF. Ξέρεις να μου πεις που πρέπει να απευθυνθώ για να βρω τις κατάλληλες βίδες για την συγκεκριμένη τηλεόραση; Π.χ. κάποιο γνωστό-εξειδικευμένο βιδάδικο στο Ηράκλειο Κρήτης όπου διαμένω αν σου είναι εύκολο; Μπορώ να την μεταφέρω για δοκιμή διαφορετικών μεγεθών μαζί με την βάση της αρκεί η τοποθεσία να είναι κάπου κοντά εντός της πόλης και να έχει 《πάρκινγκ》.

Επεξ/σία από UnusualAthlete92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, UnusualAthlete92 είπε

https://www.skroutz.gr/s/31084663/Brateck-LDT03-23MA-Epitrapezia-Vasi-Tileorasis-eos-55-kai-40kg.html

Σε αυτήν τη βάση κατέληξα τελικά και έχω στην κατοχή μου αλλά οι βίδες που έχει μέσα δεν ταιριάζουν στην 32S5400AF. Ξέρεις να μου πεις που πρέπει να απευθυνθώ για να βρω τις κατάλληλες βίδες για την συγκεκριμένη τηλεόραση; Π.χ. κάποιο γνωστό-εξειδικευμένο βιδάδικο στο Ηράκλειο Κρήτης όπου διαμένω αν σου είναι εύκολο; Μπορώ να την μεταφέρω για δοκιμή διαφορετικών μεγεθών μαζί με την βάση της αρκεί η τοποθεσία να είναι κάπου κοντά εντός της πόλης και να έχει 《πάρκινγκ》.

Θα βγάλω μια βίδα από την δική μου βάση να την μετρήσω να σου πω, προς το μεσημέρι όμως. Βίδες σε όλα τα σιδεράδικα-χρωματοπωλεία βρίσκεις, δεν χρειάζεται να μεταφέρεις την tv, το κόστος για μια τετράδα είναι πολύ μικρό, οπότε πάρε μια χούφτα διαφορετικά μεγέθη,  με 3-5 ευρώ, να κάνεις την δουλειά σου... Έχουν και οι αλυσίδες (πχ πρακτικερ) αλλά με πολύ ακριβότερες τιμές...

Νόμιζα ότι έψαχνες βάση τοίχου, όχι επιτραπέζια. Θέλεις να κερδίσεις σε ύψος στο έπιπλό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...