Προς το περιεχόμενο

Καθαρισσμός DPF se Hyundai i20


gerrybezhani

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα που έκανα αλλαγή λαδιών είδαμε με τον μηχανικό ότι είχε ανέβει η στάθμη του λαδιού. Μου είπε ότι εχει βουλώσει το dpf λογικά και θέλει να το παω σε ένα μια ευθεία με 3500 στροφές με δευτέρα.Αν δεν φτιάξει τότε σκέφτομαι να το πάω για καθάρισμα σε μια εταιρία εδώ στην Ζάκυνθο (Carbon Off). Α΄λλοι μου πρότιναν ξήλωμα dpf αλλα δεν το επιθυμω εκτός αν αναγκαστώ.Check engine δεν μου έχει αναψει ποτέ
Έχεις κανεις παρόμοια εμπειρία 
 1.4 90hp του 2012 το μοντέλο
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, gerrybezhani είπε

Σήμερα που έκανα αλλαγή λαδιών είδαμε με τον μηχανικό ότι είχε ανέβει η στάθμη του λαδιού. Μου είπε ότι εχει βουλώσει το dpf λογικά και θέλει να το παω σε ένα μια ευθεία με 3500 στροφές με δευτέρα.Αν δεν φτιάξει τότε σκέφτομαι να το πάω για καθάρισμα σε μια εταιρία εδώ στην Ζάκυνθο (Carbon Off). Α΄λλοι μου πρότιναν ξήλωμα dpf αλλα δεν το επιθυμω εκτός αν αναγκαστώ.Check engine δεν μου έχει αναψει ποτέ
Έχεις κανεις παρόμοια εμπειρία 
 1.4 90hp του 2012 το μοντέλο
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

και γιατί δεν σου κάνει ο μηχανικός αναγέννηση μεσω του διαγνωστικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα πριν κατι μηνες στην αντιπροσωπια εδω αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα . Δεν ξέρω και βεβαια αν εκαναν και κατί,

Εντωμεταξυ δεν μου έχει ανάψει ποτέ check engine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gerrybezhani είπε

Το έκανα πριν κατι μηνες στην αντιπροσωπια εδω αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα . Δεν ξέρω και βεβαια αν εκαναν και κατί,

Εντωμεταξυ δεν μου έχει ανάψει ποτέ check engine

Εαν το dpf εχει βουλωσει το βγαζει επισης το διαγνωστικο. Μαζί και ποσοστό. Εαν ηταν τελειωμενο και ηθελε αλλαγη σιγουρα θα σου αναβε check engine. Είσαι σίγουρος οτι ανεβηκε η σταθμη? Αφου αλλαξες λαδια απλα παρατηρησε μετά αν ξανα ανεβει. 

Επισης , https://www.facebook.com/groups/Hyundaii20Club/posts/874511146835681/?mibextid=6NoCDW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη φαση αυτο ισως το δοκιμασω αν και δεν εχει οθονη στο κατραν ειναι μοντελο του 2012 εχει μονο την μικρη οθονουλα για ωρα κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gerrybezhani είπε

Σήμερα που έκανα αλλαγή λαδιών είδαμε με τον μηχανικό ότι είχε ανέβει η στάθμη του λαδιού. Μου είπε ότι εχει βουλώσει το dpf λογικά και θέλει να το παω σε ένα μια ευθεία με 3500 στροφές με δευτέρα.Αν δεν φτιάξει τότε σκέφτομαι να το πάω για καθάρισμα σε μια εταιρία εδώ στην Ζάκυνθο (Carbon Off). Α΄λλοι μου πρότιναν ξήλωμα dpf αλλα δεν το επιθυμω εκτός αν αναγκαστώ.Check engine δεν μου έχει αναψει ποτέ
Έχεις κανεις παρόμοια εμπειρία 
 1.4 90hp του 2012 το μοντέλο
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Προφανώς λύση δε είναι η κατάργηση του.

Για αρχή βάλτε σε διαγνωστικό να δείτε το ποσοστό του , 

Το αμάξι βγαλτο σε ανοικτό δρόμο και δούλεψε το με >2000 σταθερά για 20 λεπτά να ανεβάσει θερμοκρασία καυσαερίων και να κάνει αναγέννηση .

Πόσα χιλιόμετρα έχει ; Τη βαλβίδα egr τη έχετε καθαρίσει ;

Εάν το πας σε συνεργείο , το βγάζουν το dpf και το πλένουν με φάρμακο .

Δε σου έχει βγάλει ποτέ μήνυμα για υποχρεωτική αναγέννηση ή ότι να μη διακόψεις τη διαδικασία λόγω αναγέννησης ;

Άλλοι διαδικασία είναι το carbon off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεω για carbon off εννοω αυτο https://carbonoff.gr/index.php/katharismos-dpf 

οχι το αλλο που καθαριζουν κινητηρα. Τo αμαξι έχει 193000 και το πηρα με 165000. Εγω δεν του έχω κανει ποτέ καθάρισμα την βαλβιδα egr ο προηγουμενος δεν έχω ιδεα.

Οσο για το μυνημα οχι ποτε δεν μου εβγαλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gerrybezhani είπε

οταν λεω για carbon off εννοω αυτο https://carbonoff.gr/index.php/katharismos-dpf 

οχι το αλλο που καθαριζουν κινητηρα. Τo αμαξι έχει 193000 και το πηρα με 165000. Εγω δεν του έχω κανει ποτέ καθάρισμα την βαλβιδα egr ο προηγουμενος δεν έχω ιδεα.

Οσο για το μυνημα οχι ποτε δεν μου εβγαλε

Πήγαινε ακύρωσε τα να ησυχάσεις 

Θα με βρίζουν από κάτω αλλά δεν πειράζει μόνο έτσι θα ησυχάσεις 

Και μην το λες κανένα. Βρες εσυ την ησυχία σου και ας λέει ο καθένας ότι θέλει 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Πήγαινε ακύρωσε τα να ησυχάσεις 

Θα με βρίζουν από κάτω αλλά δεν πειράζει μόνο έτσι θα ησυχάσεις 

Και μην το λες κανένα. Βρες εσυ την ησυχία σου και ας λέει ο καθένας ότι θέλει 

καλύτερα να δώσει το αυτοκίνητο παρά να το ακυρώσει δεν του φταίνε όλοι γύρο του να τους χαρίσει καρκίνο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gerrybezhani είπε

Πόσο κοστίζει περίπου η αφαίρεση?

αν του περασεις και προγραμμα μαζι κανα 350-400 αλλα θα παρει πολυ δυναμη το αυτοκινητο τωρα κοιμαται..

Και οριακα θα καις πολυ λιγο λιγοτερο..Για μενα βγαλτο και αστους να λενε..Εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου.

Ολα τα ταξι με check engine ειναι λογω αφαιρεσης dpf εμεις τι ειμαστε μακακες; :P 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fordakias7 είπε

αν του περασεις και προγραμμα μαζι κανα 350-400 αλλα θα παρει πολυ δυναμη το αυτοκινητο τωρα κοιμαται..

Και οριακα θα καις πολυ λιγο λιγοτερο..Για μενα βγαλτο και αστους να λενε..Εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου.

Ολα τα ταξι με check engine ειναι λογω αφαιρεσης dpf εμεις τι ειμαστε μακακες; :P 

Δεν ανάβει λαμπάκι μηχανής 

Αφαιρείς το φίλτρο. Μετά ο προγραμματιστής μπαίνει στον εγκέφαλο και κλείνει την λειτουργία για το dpf και κλείνει και την egr

Το αμάξι μόνο από αυτά παίρνει ανάσα και από θέμα δύναμης χωρίς να κανείς πρόγραμμα 

150€ περίπου κοστίζει η διαδικασία αυτή για να ακυρωθούν από τον εγκέφαλο 

Η αφαίρεση του dpf είναι ξεχωριστό κομμάτι γιατί πρέπει κάποιος να μπει κάτω από το αμάξι να το βγάλει να αφαιρέσει από μέσα το μπισκότο που πιθανόν έχει βουλώσει και να το ξανά τοποθετήσει επάνω στο αμάξι αλλά άδειο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας τακάκια 180.000 χιλιόμετρα, ο άλλος λάστιχα 5ετιας στουκαρε, ο άλλος βγάλε το dpf και ας πάθεις καρκίνο.

Πραγματικά αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους.

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Ο ένας τακάκια 180.000 χιλιόμετρα, ο άλλος λάστιχα 5ετιας στουκαρε, ο άλλος βγάλε το dpf και ας πάθεις καρκίνο.

Πραγματικά αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους.

Αν μένεις στην Αθήνα και τα λες αυτά τότε δεν έχω κάτι άλλο να πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...