Προς το περιεχόμενο

Πάτρα Αθήνα με scooter 125


panaxa10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tzotzo είπε

Ρε συ φίλε μου. Τελικά είναι άδειος ο δρόμος ή όχι; Πήγα Φλώρινα από Καλαμπάκα καθημερινή και μόνο άδειος δεν ήταν ο δρομος

Από ποιον δρόμο πηγές; 
Καλαμπακα-ΓΡΕΒΕΝΑ 

Μετα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Βασικά η Νέα Εθνική Οδός Αθηνών Πατρών (αυτή που αναφέρεις ως νεοαπ) δεν υπάρχει πια, από το 2017 υπάρχει Ολυμπία Οδός. Το μεγαλύτερο κομμάτι της ΝΕΟ είναι αυτό που σήμερα ονομάζεται ΠΕΟ.

Γενικά πάντως δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση, εννοείται πως η Ολυμπία οδός είναι πολύ πιο ασφαλής - και με διαφορά μάλιστα - από την ΠΕΟ, ειδικότερα όμως με 125άρι που είτε δεν μπορεί να αναπτύξει ικανοποιητικές ταχύτητες είτε επειδή περιορίζεται από τον ΚΟΚ στα 80χαω εγώ προσωπικά θα έλεγα ότι καλύτερα από ΠΕΟ. Προσωπικά επίσης με μηχανή (πάνω από 125cc) πηγαίνω πάντα από ΠΕΟ λόγω διαδρομής, ενώ με αυτοκίνητο πάντα από Ολυμπία.

Από αυτό και μόνο δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα, επειδή αυτό που τώρα ονομάζουμε ΠΕΟ υπάρχει από την δεκαετία του 60 ενώ η Ολυμπία από το 2017.

Έχεις δίκιο για την ορολογία. Απλά για χάρη κατανόησης το έγραψα απλοϊκά. 

Κάνω τη διαδρομή μεχρι Λυκοποριά, με αυτοκίνητο, δύο φορές τον μήνα από την παλιά.  Δεν έχει υπάρξει φορά που να μην έχω συνάντησει απρόοπτο. Από τρακάρισμα με δύο εμπλεκόμενα οχήματα, από οχήματα που έχουν βγει εκτός δρόμου μόνοι τους μέχρι κάθε λογής άλλο ευτράπελο. Να παραβιάσει στοπ στην κάθετη ο χωριάτης, να στρίψει χωρίς φλας άλλος βλάχος, να πεταχτεί σκυλί,αλεπού, αγριογούρουνο  στο δρόμο,να κάνει προσπέραση τριαξονικη νταλικα σε παπί σε δρόμο με μόνο μια λωρίδα ανά ρευμα, χωρίς διάζωμα με όριο 50χαω και ενώ απαγορεύεται η προσπέραση. 

 

Στην Ολυμπία οδό πας δεξιά, με 100 110 και δεν σε περνάει κανένας και δεν ανησυχείς για όλα τα παραπάνω 

9 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Από ποιον δρόμο πηγές; 
Καλαμπακα-ΓΡΕΒΕΝΑ 

Μετα; 

Δεν ξέρω, ότι όμως δεν ήταν Εγνατία,. Είχε κίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2023 στις 4:06 ΜΜ, panaxa10 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα την γνώμη σας.. Εχω ένα sym jet x 125, είμαι από Πάτρα και σκέφτομαι να πάω Αθήνα.. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.. 

Πάτρα - Αθήνα : 212χλμ

Να σημειώσω ότι έχω κάνει και άλλο ταξίδι 130χλμ... 

Εξοπλισμός υπάρχει και πολύ όρεξη επίσης..

Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι όλη η διαδρομή είναι σε εθνική δεν βγαίνω καθόλου σε επαρχιακό.. Π

όσο ασφαλές θα ήταν?  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Το scooter βλέπω ειναι υγρόψυκτο οπότε κοιτάς λάδια, νερά,πίεση ελαστικών,φουλαρεις και μπαίνεις εθνική και  το πας με 100 σταθερά στην μεσαία λωρίδα με κλίση προς την δεξιά λωρίδα.Εαν κουραστεις κάνε μια μικρή στάση 10-15 λεπτών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Δεν ρούφαγες τα ντουμάνια; 😕

στα 17 ? τι να καταλαβω!! Και να τα ρουφαγα με ζεσταιναν. Γυρναγα θυμαμαι και να ριχνει τοσο νερο στην Ακρατα... μα τοσο νερο!! με ενα kiwi κρανος και σκουπιζα με το αριστερο χερι τα νερα απο την ζελατινα για να βλεπω. Μουσκεμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Έχεις δίκιο για την ορολογία. Απλά για χάρη κατανόησης το έγραψα απλοϊκά. 

Βασικά το να αποκαλείς τον αυτοκινητόδρομο εθνική οδό δεν βοηθάει στην κατανόηση, βοηθάει στην παρανόηση, όποιος διαβάσει τι έγραψες και δεν γνωρίζει τους συγκεκριμένους δρόμους θα μείνει με λάθος εντύπωση, για αυτό και μόνο το σχολίασα.

1 ώρα πριν, tzotzo είπε

Κάνω τη διαδρομή μεχρι Λυκοποριά, με αυτοκίνητο, δύο φορές τον μήνα από την παλιά.  Δεν έχει υπάρξει φορά που να μην έχω συνάντησει απρόοπτο. Από τρακάρισμα με δύο εμπλεκόμενα οχήματα, από οχήματα που έχουν βγει εκτός δρόμου μόνοι τους μέχρι κάθε λογής άλλο ευτράπελο. Να παραβιάσει στοπ στην κάθετη ο χωριάτης, να στρίψει χωρίς φλας άλλος βλάχος, να πεταχτεί σκυλί,αλεπού, αγριογούρουνο  στο δρόμο,να κάνει προσπέραση τριαξονικη νταλικα σε παπί σε δρόμο με μόνο μια λωρίδα ανά ρευμα, χωρίς διάζωμα με όριο 50χαω και ενώ απαγορεύεται η προσπέραση. 

 

Στην Ολυμπία οδό πας δεξιά, με 100 110 και δεν σε περνάει κανένας και δεν ανησυχείς για όλα τα παραπάνω 

Τέτοια "απρόοπτα" με τόσο γενική έννοια θα συναντούσες κάθε φορά ακόμα και αν πήγαινες από την Ολυμπία Οδό.

Όσο για τα 100-110 στην Ολυμπία με δίτροχο δεν διαφωνώ, αλλά όπως έγραψα και παραπάνω για τα 125αρια (που είναι και το θέμα μας εδώ) αφενός δεν πάνε όλα ξεκούραστα με τέτοια ταχύτητα (για τα περισσότερα τόσο περίπου είναι η τελική τους), αφετέρου είναι παράνομο να πηγαίνουν με τόσα. Γεγονότα τα παραπάνω, και όχι προσωπική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...