Προς το περιεχόμενο

Πάτρα Αθήνα με scooter 125


panaxa10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, tzotzo είπε

Πάντως πρέπει να έχεις αυτοκτονικές τάσεις για να κάνεις 200+ χιλιόμετρα παλιά εθνική οδό. 

Όπως το βλέπει ο καθένας, εγώ θα έλεγα πως οδηγώντας δίκυκλο στην Αθήνα κινδυνεύεις πολύ περισσότερο από όσο στην ΠΕΟ Πατρών - Αθηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Τον συγκεκριμένο δρόμο δεν τον γνωρίζω όποτε εντάξει ίσως τότε να έχεις δίκιο 

Βορεια Ελλάδα οι επαρχιακοί οδοί όλοι είναι άδειοι πάντως λόγο της Εγνατία οδού 

Ρε συ τώρα αλήθεια, αν δεν έχεις ιδέα από τον δρόμο αυτόν γιατι σχολιάζεις; Λέγοντας κιόλας ότι είναι ωραία διαδρομή για μηχανή;

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Όπως το βλέπει ο καθένας, εγώ θα έλεγα πως οδηγώντας δίκυκλο στην Αθήνα κινδυνεύεις πολύ περισσότερο από όσο στην ΠΕΟ Πατρών - Αθηνών.

Ίσως, αλλά το ερώτημα είναι νεοαπ ή πεοαπ;  

Πάντως τα εκκλησάκια κάθε δύο τρία χιλιόμετρα στην παλιά εθνική οδό Αθηνών Πατρών μάλλον λένε ότι δεν είναι και τόσο ασφαλής διαδρομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Ίσως, αλλά το ερώτημα είναι νεοαπ ή πεοαπ;

Βασικά η Νέα Εθνική Οδός Αθηνών Πατρών (αυτή που αναφέρεις ως νεοαπ) δεν υπάρχει πια, από το 2017 υπάρχει Ολυμπία Οδός. Το μεγαλύτερο κομμάτι της ΝΕΟ είναι αυτό που σήμερα ονομάζεται ΠΕΟ.

Γενικά πάντως δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση, εννοείται πως η Ολυμπία οδός είναι πολύ πιο ασφαλής - και με διαφορά μάλιστα - από την ΠΕΟ, ειδικότερα όμως με 125άρι που είτε δεν μπορεί να αναπτύξει ικανοποιητικές ταχύτητες είτε επειδή περιορίζεται από τον ΚΟΚ στα 80χαω εγώ προσωπικά θα έλεγα ότι καλύτερα από ΠΕΟ. Προσωπικά επίσης με μηχανή (πάνω από 125cc) πηγαίνω πάντα από ΠΕΟ λόγω διαδρομής, ενώ με αυτοκίνητο πάντα από Ολυμπία.

49 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Πάντως τα εκκλησάκια κάθε δύο τρία χιλιόμετρα στην παλιά εθνική οδό Αθηνών Πατρών μάλλον λένε ότι δεν είναι και τόσο ασφαλής διαδρομη

Από αυτό και μόνο δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα, επειδή αυτό που τώρα ονομάζουμε ΠΕΟ υπάρχει από την δεκαετία του 60 ενώ η Ολυμπία από το 2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2023 στις 4:06 ΜΜ, panaxa10 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα την γνώμη σας.. Εχω ένα sym jet x 125, είμαι από Πάτρα και σκέφτομαι να πάω Αθήνα.. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.. 

Πάτρα - Αθήνα : 212χλμ

Να σημειώσω ότι έχω κάνει και άλλο ταξίδι 130χλμ... 

Εξοπλισμός υπάρχει και πολύ όρεξη επίσης..

Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι όλη η διαδρομή είναι σε εθνική δεν βγαίνω καθόλου σε επαρχιακό.. Π

όσο ασφαλές θα ήταν?  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Γιατί θες να πας με το μηχανάκι;;

Το χρειάζεσαι στην Αθήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πήγαινα από νέα εθνική. Έχει και αρκετα σημεία για στάσεις αν θες να ξεκουραστείς. Μην πιάσεις αριστερή λωρίδα μήπως έρχεται κανένας κάγκουρας φορτωμένος, μην πας με λιγότερα από 80, ταξίδεψε μέρα με ανοιχτά τα φώτα, προτίμησε στεγνό καιρό μέχρι 5 μποφόρ και κοίτα συχνά τους καθρέφτες. Αν σε πιάσει ανασφάλεια, βγες στην πρώτη έξοδο και πάρε την παλιά εθνική απλά έχει κάποιες κλειστές στροφές που θέλουν προσοχή και σε κάποια σημεία ο δρομος έχει πολλές λακούβες από τις νταλίκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2023 στις 4:06 ΜΜ, panaxa10 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα την γνώμη σας.. Εχω ένα sym jet x 125, είμαι από Πάτρα και σκέφτομαι να πάω Αθήνα.. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.. 

Πάτρα - Αθήνα : 212χλμ

Να σημειώσω ότι έχω κάνει και άλλο ταξίδι 130χλμ... 

Εξοπλισμός υπάρχει και πολύ όρεξη επίσης..

Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι όλη η διαδρομή είναι σε εθνική δεν βγαίνω καθόλου σε επαρχιακό.. Π

όσο ασφαλές θα ήταν?  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Ποσο χρονων εισαι?

Στια 17 ανεβοκατεβαινα Αθηνα-Αμαλιαδα με Honda astrea grand 100cc στο κενο αερος πισω απο τις νταλικες για να με ρουφάει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2023 στις 4:06 ΜΜ, panaxa10 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα την γνώμη σας.. Εχω ένα sym jet x 125, είμαι από Πάτρα και σκέφτομαι να πάω Αθήνα.. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.. 

Πάτρα - Αθήνα : 212χλμ

Να σημειώσω ότι έχω κάνει και άλλο ταξίδι 130χλμ... 

Εξοπλισμός υπάρχει και πολύ όρεξη επίσης..

Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι όλη η διαδρομή είναι σε εθνική δεν βγαίνω καθόλου σε επαρχιακό.. Π

όσο ασφαλές θα ήταν?  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

να μην το κανεις θα θελεις να κανεις προσπεραση καμια νταλικα και θα κανεις τον σταυρο σου ,χωρια τα βληματα που θα τρεχουν διπλα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ποσο χρονων εισαι?

Στια 17 ανεβοκατεβαινα Αθηνα-Αμαλιαδα με Honda astrea grand 100cc στο κενο αερος πισω απο τις νταλικες για να με ρουφάει.

 

Δεν ρούφαγες τα ντουμάνια; 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία εποχή για εκδρομούλα, αλλά να θυμηθείς να πάρεις μαζί και ζακέτα για το κρύο.

 Γιατί image.gif.7f1afcf01a15a97bb7c1f7badf873e88.gifμετά ίσως image.gif.b97979c6347ca7d17fffb35fd8e7aad1.gif ή χειρότεραimage.gif.7797fe91dc8df7271f56d8e70e138736.gif και αμφιβάλω μετά αν image.gif.1acc82cfa3f7df5dd8ec07850011a726.gif  οπότε  image.gif.f1222eb234d6452ee9a51aa24b4e7511.gif 

   Κράτα το μηχανάκι για βόλτες σε ακτίνα έως 50 Km από τη Πάτρα και θα είσαι Ο.Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Τον συγκεκριμένο δρόμο δεν τον γνωρίζω όποτε εντάξει ίσως τότε να έχεις δίκιο 

Βορεια Ελλάδα οι επαρχιακοί οδοί όλοι είναι άδειοι πάντως λόγο της Εγνατία οδού 

Φανταζομαι εννοεις ανατολικα Θεσσαλονικης, γιατι δυτικα η ΠΕΟ Φλωρινας χρησιμοποειται προφανως λογω συνορων. Ναι οκ, μετα την Κοζανη δεν εχει παλια εθνικη ετσι και αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Φανταζομαι εννοεις ανατολικα Θεσσαλονικης, γιατι δυτικα η ΠΕΟ Φλωρινας χρησιμοποειται προφανως λογω συνορων. Ναι οκ, μετα την Κοζανη δεν εχει παλια εθνικη ετσι και αλλιως

Δυτικά υπάρχει από Θεσσαλονίκη για Έδεσσα, μετά για ΦΛΩΡΙΝΑ

Υπαρχουν δρόμοι και από ΓΡΕΒΕΝΑ για Καλαμπόκα Τρίκαλα 

παντου υπάρχουν επαρχιακοί δρόμοι αλλά είναι άδειοι 

Εμεις με τις μηχανές τους προτιμούμε γιατί έχουν παραπάνω ενδιαφέρον από την ατελείωτη ευθεία της Εγνατίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tasos19s είπε

Δυτικά υπάρχει από Θεσσαλονίκη για Έδεσσα, μετά για ΦΛΩΡΙΝΑ

Υπαρχουν δρόμοι και από ΓΡΕΒΕΝΑ για Καλαμπόκα Τρίκαλα 

παντου υπάρχουν επαρχιακοί δρόμοι αλλά είναι άδειοι 

Εμεις με τις μηχανές τους προτιμούμε γιατί έχουν παραπάνω ενδιαφέρον από την ατελείωτη ευθεία της Εγνατίας 

Αυτο λεω, Θεσσαλονικη-Φλωρινα μεσω Εδεσσης δεν ειναι καθολου αδειος ο δρομος την ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αυτο λεω, Θεσσαλονικη-Φλωρινα μεσω Εδεσσης δεν ειναι καθολου αδειος ο δρομος την ημερα.

Έχω πάει πολλές φορές 

Με το αμάξι μπορεί να μπλέξεις πίσω από κανένα τρακτέρ 

Με το μηχανάκι δεν έχεις θέμα 

Άμα έχει κίνηση άστο δεν το συζητάμε είναι επικίνδυνοι οι δρόμοι οι παλιοί. Αν είναι άδειοι απορείς πως γινόταν τόσα ατυχήματα μια ζωή 

Παραδειγμα τα τέμπη

Εγω πηγαίνω συνέχεια από εκεί και απορώ για τα ατυχήματα αλλά αν αναλογιστούμε ότι περνούσαν χιλιάδες κόσμος τότε ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nosleep είπε

Μην πιάσεις αριστερή λωρίδα μήπως έρχεται κανένας κάγκουρας φορτωμένος

Το πρόβλημα στην αριστερή δηλαδή θα είναι ο φορτωμένος κάγκουρας κι όχι το μηχανάκι των 125cc. Ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Έχω πάει πολλές φορές 

Με το αμάξι μπορεί να μπλέξεις πίσω από κανένα τρακτέρ 

Με το μηχανάκι δεν έχεις θέμα 

Άμα έχει κίνηση άστο δεν το συζητάμε είναι επικίνδυνοι οι δρόμοι οι παλιοί. Αν είναι άδειοι απορείς πως γινόταν τόσα ατυχήματα μια ζωή 

Παραδειγμα τα τέμπη

Εγω πηγαίνω συνέχεια από εκεί και απορώ για τα ατυχήματα αλλά αν αναλογιστούμε ότι περνούσαν χιλιάδες κόσμος τότε ναι 

Ρε συ φίλε μου. Τελικά είναι άδειος ο δρόμος ή όχι; Πήγα Φλώρινα από Καλαμπάκα καθημερινή και μόνο άδειος δεν ήταν ο δρομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...