Προς το περιεχόμενο

Πάτρα Αθήνα με scooter 125


panaxa10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Είναι τα 70 km/h πλέον. Οπότε κι αυτό που λες για το max 80 σε 125cc δεν ξέρω κατά πόσο όντως ισχύει.

https://www.glavopoulos.com/kok-029/

Όντως στους αυτοκινητόδρομους το ελάχιστο όριο ταχύτητας είναι 70, συνεπώς απαγορεύεται ότι δεν μπορεί να αναπτύξει μεγαλύτερη ταχύτητα, μου είχε διαφύγει πριν.

Όσο για το max 80 με έως 125cc:

Ποια είναι τα επιτρεπόμενα όρια στους αυτοκινητόδρομους/εθνικές οδούς; (π.χ. Εγνατία οδός, Α.Θ.Ε.)

  • Για μοτοσικλέτες έως 125 cc, λεωφορεία με ελαφρύ ρυμουλκούμενο, διάφορα λεωφορεία, λεωφορεία μεταφοράς μαθητών, φορτηγά επιτρεπόμενου μέγιστου βάρους έως 3,5 τόνους με ρυμουλκούμενο, φορτηγά επιτρεπόμενου μέγιστου βάρους άνω των 3,5 τόνων με κάθε είδους ρυμουλκούμενο και συνδυασμό φορτηγών, το όριο ορίζεται στα 80 km/h.

https://www.gocar.gr/news/feed/38075,Poia_einai_ta_oria_taxythtas_sthn_Ellada.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με τέτοιο μηχανάκι άνετα πας εθνική οδό αλλά με 80κμ

Απο τον παλιό άμα έχει ανηφόρες τότε θα ζοριστείς πολύ δεν είναι για δύσκολες διαδρομές 

Παμε από την εθνική οδό σιγά. Με 80κμ. Μια χαρά είναι και ούτε θα κουραστείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Όντως στους αυτοκινητόδρομους το ελάχιστο όριο ταχύτητας είναι 70, συνεπώς απαγορεύεται ότι δεν μπορεί να αναπτύξει μεγαλύτερη ταχύτητα, μου είχε διαφύγει πριν.

Όσο για το max 80 με έως 125cc:

Ποια είναι τα επιτρεπόμενα όρια στους αυτοκινητόδρομους/εθνικές οδούς; (π.χ. Εγνατία οδός, Α.Θ.Ε.)

  • Για μοτοσικλέτες έως 125 cc, λεωφορεία με ελαφρύ ρυμουλκούμενο, διάφορα λεωφορεία, λεωφορεία μεταφοράς μαθητών, φορτηγά επιτρεπόμενου μέγιστου βάρους έως 3,5 τόνους με ρυμουλκούμενο, φορτηγά επιτρεπόμενου μέγιστου βάρους άνω των 3,5 τόνων με κάθε είδους ρυμουλκούμενο και συνδυασμό φορτηγών, το όριο ορίζεται στα 80 km/h.

https://www.gocar.gr/news/feed/38075,Poia_einai_ta_oria_taxythtas_sthn_Ellada.html

Αρα πρεπει να πηγαινει απο 70 εως 80? λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αρα πρεπει να πηγαινει απο 70 εως 80? λολ

Έχει και χειρότερα, οι "μοτοσυκλέτες με καλάθι" στους αυτοκινητόδρομους έχουν μέγιστο επιτρεπόμενο όριο τα 70χαω, άρα η μόνη επιτρεπόμενη ταχύτητα είναι τα 70.

55 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

@Joshua21 Δεν το ήξερα για τα 125cc.

Τα έχει κι εδώ σε πίνακα: https://www.glavopoulos.com/kok-020/

Ε τώρα το έμαθες.

Συνοψίζοντας αν η μοτοσυκλέτα σου είναι 125cc το όριο είναι 80χαω, ενώ αν είναι 126cc τότε το όριο είναι 130χαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GodzillaCover είπε

Έχουν με την ταχύτητα, άρα και με τον δρόμο. 

πιο πολυ με τη θεση που καθεσαι

τα παπια ειναι σχεδιασμενα για να ανεβαινεις και να κατεβαινεις ευκολα, οχι για πολυωρη οδηγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2023 στις 4:06 ΜΜ, panaxa10 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα την γνώμη σας.. Εχω ένα sym jet x 125, είμαι από Πάτρα και σκέφτομαι να πάω Αθήνα.. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.. 

Πάτρα - Αθήνα : 212χλμ

Να σημειώσω ότι έχω κάνει και άλλο ταξίδι 130χλμ... 

Εξοπλισμός υπάρχει και πολύ όρεξη επίσης..

Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι όλη η διαδρομή είναι σε εθνική δεν βγαίνω καθόλου σε επαρχιακό.. Π

όσο ασφαλές θα ήταν?  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Γεια σου φιλε,

Κανω το ταξιδι αυτο 2 φορες το χρονο με scooter. Το εχω κανει με 150, 250 και 350 κυβικα. Με τα 250/350 ολο το ταξιδι εγινε απο Ν.Ε.Ο με ταχυτητες 100-130. Με τα 150 που ειναι πιο κοντα στο δικο σου scooter ειχα επιλεξει την Π.Ε.Ο μεχρι Κορινθο και Ν.Ε.Ο για το Κορινθο-Αθηνα επειδη εκει εχει 3 λωριδες και με 80-90 ακρη ακρη μπορεις να πας με σχετικη ασφαλεια. Για το κομματι Πατρα-Κορινθος εγω θεωρω λιγα τα 80χλμ, ειδικα οταν περνανε καποιοι διπλα σου με 150+.

Ο χρονος για το παραπανω ειναι 4+ ωρες με μια σταση 30-45 λεπτων (καφε στο Κιατο επινα εγω). Οι βασικες καθυστερησεις ειναι στο υψος του Αιγιου που πρεπει να περασεις μεσα απο την πολη και στο κομματι Ακρατα-Κιατο οπου περνας διαδοχικα μεσα απο πολη/χωρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να πας δεν εχεις θέμα παλιά είχα κάνει με 125 (cbr 125 2004) θεσσαλονικη αθηνα το μηχανάκι είχε τελική 125 το πήγαινα 120 χωρίς στάση......

το θέμα ειναι άλλο ότι θα σε περνάνε σαν να είσαι σταματημένος...... εδώ τώρα με μεγαλο έχει τύχη να πάω 190 και να με περνάνε λες και δεν ξεκίνησα ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pontez2 είπε

Μου θυμισες εποχή 90s που κατεβήκαμε καρναβάλι Πάτρας με 50άρι στρογγυλοφάναρο, δικάβαλο με έναν συμφοιτητή. Κάναμε περίπου 6 ώρες, το πιάσιμο απίστευτο, βάλαμε βενζινη 2 φορές, αλλά άξιζε τον κόπο απο κάθε άποψη😂

Στην επιστροφή γύρισαμε με τραίνο και φορτωσε και το μηχανάκι 

 

lp-1176x588.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tzotzo είπε

Πάντως πρέπει να έχεις αυτοκτονικές τάσεις για να κάνεις 200+ χιλιόμετρα παλιά εθνική οδό. 

Είναι πιο ξεκούραστα, δεν έχει κίνηση, πιο ευχάριστη διαδρομή για μοτοσυκλέτα αντί της βαρετής εθνικής οδού που είναι και μονότονη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι γινεται γινεται αλλα θα ειναι κουραστικο,ειχα κανει αθηνα-αιγιο-αθηνα αυθημερον με ενα astrea grand 100 κυβικα πριν πολλα χρονια βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tasos19s είπε

Είναι πιο ξεκούραστα, δεν έχει κίνηση, πιο ευχάριστη διαδρομή για μοτοσυκλέτα αντί της βαρετής εθνικής οδού που είναι και μονότονη 

Δεν έχει κίνηση η παλιά εθνική;  πότε πέρασες τελευταία φορά.

Η παλιά εθνική περνάει από κατοικημένες περιοχές. Κάθε 5-10 χιλιόμετρα,  με όριο 50χαω. Έχει φορτηγά και ντάτσουν-τρακτερ βγαίνουν από τις κάθετες. Δεν έχει διαχωριστικό διάζωμα και βγαίνουν στο αντίθετο για προσπέραση διάφοροι γρήγοροι μπαστουνοβλαχοι.

Τι το ενδιαφέρον έχει να κοιτάς να φυλαχτεις από 200 μεριές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Δεν έχει κίνηση η παλιά εθνική;  πότε πέρασες τελευταία φορά.

Η παλιά εθνική περνάει από κατοικημένες περιοχές. Κάθε 5-10 χιλιόμετρα,  με όριο 50χαω. Έχει φορτηγά και ντάτσουν-τρακτερ βγαίνουν από τις κάθετες. Δεν έχει διαχωριστικό διάζωμα και βγαίνουν στο αντίθετο για προσπέραση διάφοροι γρήγοροι μπαστουνοβλαχοι.

Τι το ενδιαφέρον έχει να κοιτάς να φυλαχτεις από 200 μεριές;

Τον συγκεκριμένο δρόμο δεν τον γνωρίζω όποτε εντάξει ίσως τότε να έχεις δίκιο 

Βορεια Ελλάδα οι επαρχιακοί οδοί όλοι είναι άδειοι πάντως λόγο της Εγνατία οδού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...