Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανα την αναβάθμιση σημερα. 170 το μαλλί χωρις voucher. Μου ειπε ο τεχνικος οτι 1 στους 10 του εχουν παει για αναβάθμιση και ειναι σιγουρος οτι θα δώσουν παραταση γιατι θα ειναι αδυνατον να εξυπηρετηθουν ολοι αν σκάσουν τελευταιες μερες. Οπότε ή θα μπουν προστιμα σε παρα πολλες επιχειρήσεις που δεν προλαβουν να αναβαθμίσουν ή που θα δώσουν παράταση (που τωρα το αποκλείουν οι υπουργοι). Τη διασύνδεση θα την κανει ο τεχνικος με τις οδηγίες που ηδη εχουν βγαλει οι παροχοι για τα pos. Μου ειπε οτι στα δοκιμαστικα που τρεχει τωρα η ααδε με τις διασυνδέσεις βγαινουν συνεχώς σφάλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εκανα την αναβάθμιση σημερα. 170 το μαλλί χωρις voucher. Μου ειπε ο τεχνικος οτι 1 στους 10 του εχουν παει για αναβάθμιση και ειναι σιγουρος οτι θα δώσουν παραταση γιατι θα ειναι αδυνατον να εξυπηρετηθουν ολοι αν σκάσουν τελευταιες μερες. Οπότε ή θα μπουν προστιμα σε παρα πολλες επιχειρήσεις που δεν προλαβουν να αναβαθμίσουν ή που θα δώσουν παράταση (που τωρα το αποκλείουν οι υπουργοι). Τη διασύνδεση θα την κανει ο τεχνικος με τις οδηγίες που ηδη εχουν βγαλει οι παροχοι για τα pos. Μου ειπε οτι στα δοκιμαστικα που τρεχει τωρα η ααδε με τις διασυνδέσεις βγαινουν συνεχώς σφάλματα.

Κι εγω υποψιαζομαι παραταση, αφου δεν εχει ολοκληρωθει ακομα η διαθεση των voucher

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω 1.5 μηνα αιτηση voucher ,ακομα τιποτα και τελειωνει ο χρονος

Επισης μπορει καποιος να μου εξηγησει πως θα δουλευει αυτο το μαραφετι?Χτυπαει καποιος καρτα ,και θα βγαινει απο μονο του απο την ταμειακη η αποδειξη χωρις να πατας τιποτα?Η απλα με το που χτυπησεις το Pos ,κατευθειαν απλα θα πηγαινει η αποστολη αυτη στο Mydata και οπωσδηποτε θα πρεπει να χτυπησεις την αποδειξη?Οπως και να εχει σε καθε καρτα εκοβα αποδειξη κατευθειαν,δεν καταλαβαινω τι θα κανει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, SOCRATIS1000 είπε

Εγω 1.5 μηνα αιτηση voucher ,ακομα τιποτα και τελειωνει ο χρονος

Επισης μπορει καποιος να μου εξηγησει πως θα δουλευει αυτο το μαραφετι?Χτυπαει καποιος καρτα ,και θα βγαινει απο μονο του απο την ταμειακη η αποδειξη χωρις να πατας τιποτα?Η απλα με το που χτυπησεις το Pos ,κατευθειαν απλα θα πηγαινει η αποστολη αυτη στο Mydata και οπωσδηποτε θα πρεπει να χτυπησεις την αποδειξη?Οπως και να εχει σε καθε καρτα εκοβα αποδειξη κατευθειαν,δεν καταλαβαινω τι θα κανει αυτο

Καλη ερωτηση. Δεν μπορει να γινεται χωρις να πατας τιποτα λογικα, εγω πχ. εχω στην ταμειακη και παροχη υπηρεσιων και λιανικη, καπως θα πρεπει να διαχωριζεται οτι η καρτα που περασα αφορα το ενα ή το αλλο, θεωρητικα αυτο θα πρεπει να γινεται manually.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πατέρας μου στην λαϊκή επέλεξε να προβεί σε αντικατάσταση της ταμιακής και πάει σε λύση All in One με την χρήση του voucher καθώς δεν συνέφερε αναβάθμιση της ΦΗΜ και η αγορά του POS

Επεξ/σία από ss42ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, stormrain said:

Καλη ερωτηση. Δεν μπορει να γινεται χωρις να πατας τιποτα λογικα, εγω πχ. εχω στην ταμειακη και παροχη υπηρεσιων και λιανικη, καπως θα πρεπει να διαχωριζεται οτι η καρτα που περασα αφορα το ενα ή το αλλο, θεωρητικα αυτο θα πρεπει να γινεται manually.

Οπως επισης υπαρχει και το αρθρο 45 α ,που κοβεις στην τιμη κερδους ,0% δηλαδη στην τιμη αγορας σαν μεταχειρισμενο και 24% στην τιμη κερδους που το χτυπας..Οπως και αλλα αρθρα που δεν ειμαι εφαμιλος,αυτα πως θα τα ξερει το μηχανακι?

  Εγω αυτο που καταλαβα ειναι απλα για καποιους που χτυπανε στο pos ,και δεν κοβουν την αποδειξη η κοβουν λιγοτερα..Εκει μαλλον πριν περασεις στο pos,θα πατας στην ταμειακη μαλλον το ποσο και θα περιμενει να περασει ο πελατης την καρτα για να εγκριθει και θα βγαινουν μαζι..Κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάς ποσο στην ταμειακή , πατάς για pos πληρωμή συνδέεται με το pos ,βάζει πελάτης κάρτα , βγαίνει απόδειξη.

Δεν θα πατάς πλέον ποσο στο pos.

Μετά την αναβάθμιση του λογισμικού του POS, θα ξεκινάτε τις πωλήσεις μέσω κάρτας υποχρεωτικά από το ταμειακό σύστημα και αυτό με τη σειρά του θα προωθεί αυτόματα τα στοιχεία της συναλλαγής στο EFT/POS για τη λήψη της απαραίτητης έγκρισης. Δεν θα μπορείτε να πληκτρολογήσετε το ποσό στο POS. Το POS θα ολοκληρώνει την συναλλαγή και θα επιστρέφει στο ταμείο το αποτέλεσμα της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Κι εγω υποψιαζομαι παραταση, αφου δεν εχει ολοκληρωθει ακομα η διαθεση των voucher

Εγώ δεν έκανα αίτηση γιατί ο τεχνικός μου ξέκοψε ότι δεν ασχολείται με voucher αλλά έτσι κι αλλιώς θα μου έβγαινε άκυρη (νέα επιχείρηση μετά το 22). Έκανα για τη αδερφή μου που άνοιξε προς τέλος του 22 από περιέργεια να δω αν εγκριθεί αλλά δεν έχει πάρει απάντηση.

Επίσης (άσχετο-σχετικό) ο τεχνικός μου ανέφερε έναν πελάτη που επέμενε να του κάνει τη διασύνδεση από τώρα, του την έκανε, κλείδωσε το πληκτρολόγιο του pos και την πάτησε γιατί το σύστημα δεν είναι έτοιμο και δεν μπορούσε να κάνει συναλλαγές. Τελικά επικοινώνησε με την τράπεζα, του έκαναν update στο pos ακυρώνοντας τη διασύνδεση και τώρα δουλεύει το πληκτρολόγιο όπως πριν. Αυτά σίγουρα θα τα βλέπει η ααδε τώρα με τις δοκιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις την σύνδεση με ταμειακή κλειδώνει το Keyboard,  δεν μπορείς να περάσεις πχ κάποιο τιμολόγιο,  ή αν έρθει κάποιος που σου χρωστάει λεφτά να τα περάσεις στο Pos,  διασύνδεση με εμπορικά προγράμματα, φορολογικούς, ακόμα δεν ξέρουμε,  κάτι λένε πως θα δίνουν δυνατότητα να έχει επιλογή να ξεκλειδώνει το πληκτρολόγιο (και θα καταγράφεται) ώστε να περάσεις έκτακτα ποσά.  Ακόμα δεν υπάρχει κάτι για την εστίαση.

Φυσικά όλοι θα θέλουν να γίνει η διασύνδεση 29/2 στις 23:59 το βράδυ  και η διασύνδεση γίνεται μόνο τοπικά στον χώρο του πελάτη   καθώς θέλει Ip απο Pos και θα πρέπει να είναι στο range του πελάτη (θα μπορούσε να γίνει και με κάποιο άλλο ρουτερ στον χώρο του τεχνικού που θα πρέπει να ρωτάει τι ρυθμίσεις έχει ο πελάτης και να τους τις δίνει σωστά ο πελάτης....... 😋 )

Για παράταση χαλαρά το βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SOCRATIS1000 είπε

Εγω 1.5 μηνα αιτηση voucher ,ακομα τιποτα και τελειωνει ο χρονος

 

1,5 μηνα; βρεεε γατι φιλε σωκρατη, 4/7 αιτηση που εκανα για γνωστο και ακομα σε αξιολογηση... 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, sdikr said:

Αν κάνεις την σύνδεση με ταμειακή κλειδώνει το Keyboard,  δεν μπορείς να περάσεις πχ κάποιο τιμολόγιο,  ή αν έρθει κάποιος που σου χρωστάει λεφτά να τα περάσεις στο Pos,  διασύνδεση με εμπορικά προγράμματα, φορολογικούς, ακόμα δεν ξέρουμε,  κάτι λένε πως θα δίνουν δυνατότητα να έχει επιλογή να ξεκλειδώνει το πληκτρολόγιο (και θα καταγράφεται) ώστε να περάσεις έκτακτα ποσά.  Ακόμα δεν υπάρχει κάτι για την εστίαση.

Φυσικά όλοι θα θέλουν να γίνει η διασύνδεση 29/2 στις 23:59 το βράδυ  και η διασύνδεση γίνεται μόνο τοπικά στον χώρο του πελάτη   καθώς θέλει Ip απο Pos και θα πρέπει να είναι στο range του πελάτη (θα μπορούσε να γίνει και με κάποιο άλλο ρουτερ στον χώρο του τεχνικού που θα πρέπει να ρωτάει τι ρυθμίσεις έχει ο πελάτης και να τους τις δίνει σωστά ο πελάτης....... 😋 )

Για παράταση χαλαρά το βλέπω

Ο τεχνικος της ταμειακης δεν το κανει αυτο?Εμενα μου ειπε να του παω την ταμειακη να την φτιαξει,ουτε να ερθει ουτε τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, SOCRATIS1000 said:

Ο τεχνικος της ταμειακης δεν το κανει αυτο?Εμενα μου ειπε να του παω την ταμειακη να την φτιαξει,ουτε να ερθει ουτε τιποτα

άλλο πράγμα η αναβάθμιση   και άλλο το να μπει σε λειτουργία η σύνδεση με το Pos,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...