Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nikx είπε

Λεπον , μόλις πήγα για αναβάθμιση την ταμειακή,είχα πει στον τεχνικό να ρωτήσει κιόλας για τα pos, έτυχε να έχουμε και το ίδιο μηχανάκι pos και από ότι μου είπε..

Πόσο σου πήρε για αναβάθμιση; Ειχες voucher; Τον ρώτησες πώς θα γίνει η διασύνδεση στην πράξη; Με καλώδιο ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σας επιασε τρελα με τα μειλ...τα κλασικα της ΑΑΔΕ...τα ιδια καθε φορα

πολλα μοντελα ταμειακων ακομα δεν εχουν παρει αναβαθμισμενο λογισμικο.....και οι τραπεζες επισης δεν ξερουν επισημα ποια τερματικα θα συνδεονται.

αρα χαλαρωστε....αυτα τα μειλ εινια για να αρχισουν να παιρνουν τα λεφτα απο τα voucher και να τραβηξουν λεφτα απο το ταμειο ανακαμψης και οχι για πραγματικη συνδεση.....

αναμενουμε δε νεο κυκλο voucher για αντικατασταση pos για οσους δεν προλαβαν να βγαλουν

πολλοι κυκλοι στην αγορα φοβουνται ακομα και φιασκο και βιαζονται να μαζεψουν λεφτα απο τα voucher.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανέβηκαν στην ααδε και τα πρώτα pos που αναβαθμίστηκαν 

https://www.aade.gr/epiheiriseis/diasyndesi-pos-tameiakon-systimaton/poies-einai-oi-epiloges-moy/pos

η Mellon αναβάθμισε το Ingenico ICT220

οπότε λογικά το ιδιο θα κανει και η cardlink

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vpanos1 είπε

ανέβηκαν στην ααδε και τα πρώτα pos που αναβαθμίστηκαν 

https://www.aade.gr/epiheiriseis/diasyndesi-pos-tameiakon-systimaton/poies-einai-oi-epiloges-moy/pos

 

Για verifone δεν βλέπω τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, vpanos1 said:

η Mellon αναβάθμισε το Ingenico ICT220

 

Eίναι δηλαδή έτοιμα για διασύνδεση τα ict220, ενώ τα καινούργια android dx8000 δεν είναι; 😂

edit: https://www.aade.gr/epiheiriseis/diasyndesi-pos-tameiakon-systimaton/poies-einai-oi-epiloges-moy/pos Βλέπω και τα Α80 της Πειραιώς/cardlink στη λίστα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βιβα μου επιβεβαίωσε ότι οι πηγές e-commerce δεν χρειάζεται ούτε να αναβαθμιστούν ούτε να διασυνδεθούν. Αυτά αφορούν μόνο τα φυσικά τερματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Μακαρι γιατι το κοστος αναβαθμισης εμαθα οτι ειναι αρκετα μεγαλο κοντα στα 5000 ευρω.

Γουατ; Α δεν πάμε καθόλου καλά. Οι αναβαθμίσεις των pos δεν βαρύνουν τον πάροχο; Έχω χάσει κάτι; Εμείς την αναβάθμιση της ταμειακής θα πληρώσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποιος εχει eshop που δεχεται καρτες για πληρωμη, αν χρειαστεί να συνδεσει το e-pos με την aade το κοστος ειναι 5000 ευρω.Αυτο εμαθα απο τον τεχνικο που μου εχει φτιαξει ενα eshop.Η δεν καταλαβε καλα αυτο που τον ρωτησα και μου ειπε αυτο, η οντως ισχυει.

Επεξ/σία από Mr_Terror
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, Mr_Terror said:

οποιος εχει eshop που δεχεται καρτες για πληρωμη, αν χρειαστεί να συνδεσει το e-pos με την aade το κοστος ειναι 5000 ευρω.Αυτο εμαθα απο τον τεχνικο που μου εχει φτιαξει ενα eshop.Η δεν καταλαβε καλα αυτο που τον ρωτησα και μου ειπε αυτο, η οντως ισχυει.

Mάλλον εννούσε 5000 για ταμειακό σύστημα

edit: Μίλησα μ'ένα φίλο στην Αθήνα που ασχολείται με επισκευές PC... μου είπε ότι το ingenico είναι εύκολο να ρυθμιστεί. Μπαίνεις στο menu (θέλει κωδικό τεχνικού που τον έχει η Mellon), oρίζεις static ip στο POS. Εν συνεχεία υπάρχει άλλη ρύθμιση όπου ορίζεις άλλη static ip απ'την οποία θα επικοινωνεί η ταμειακή με το POS.

Aντιστοίχως μετά (θεωρητικά) ορίζει ξεχωριστή static ip στη ταμειακή, και την ίδια static ip επικοινωνίας με το POS.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πηρε παραταση βλέπω η δήλωση για το μητρώο pos

https://www.taxheaven.gr/news/65310/mydata-metaoesh-prooesmiwn-kai-paratash-gia-mhtrwo-pos-kai-aposyrshs-eafdss

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η epay έχει βγάλει αυτόματο μήνυμα στο τηλέφωνο ότι όλα τα τερματικά της είναι πλήρως συμβατά με τη διασύνδεση και ότι θα γίνει. Έπειτα θα έχουμε 30 μέρες χρόνο να πούμε στον τεχνικό μας να κάνει τη διασύνδεση με το pos. Και έρχεται το ερώτημα. Οι τεχνικοί των ταμειακών δεν έχουν ιδέα πώς θα γίνει η διασύνδεση και το μόνο που θα μας κάνουν είναι να περάσουν την αναβάθμιση στην ταμειακή. Εν τέλει εμείς θα βρεθούμε να ψάχνουμε ποιός τεχνικός θα έχει τις κατάλληλες γνώσεις για να διασυνδέσει τα μηχανήματα μεταξύ τους; Είναι νορμάλ τέτοιο χάλι; Δεν θα έπρεπε είτε να υποχρεωθούν οι πάροχοι του pos να τα διασυνδέσουν με την ταμειακή, είτε να έχουν δώσει οδηγίες στους τεχνικούς των φημ πώς θα γίνει; Ο δικός μου εξακολουθεί να μην έχει ιδέα...

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...