Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 hours ago, 1comment said:

Έχουμε φτάσει λίγους μήνες πριν τη λήξη της προθεσμίας και ακόμα δεν ξέρουμε αν τα pos μας συνδέονται με την ταμειακή και αν όχι, τι pos να πάρουμε και πώς θα συνδεθεί! Όλο αυτό σου φαίνεται λογικό; Δεν θα πρεπε τουλάχιστον να ξέρουμε αν τα pos μας διασυνδέονται; 

Μέχρις τις 17/11 υποτίθεται οι πάροχοι θα αναβαθμίσουν τα παλιά pos και θα ενημερώσουν την ΑΑΔΕ πια είναι συμβατά και ποια όχι. https://www.skai.gr/news/finance/mia-evdomada-prothesmia-stis-epixeiriseis-na-dilosoun-ta-pos-tous Μέχρι τότε δεν ασχολούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισε τα αυτόματα μεηλ η ααδε για ενημέρωση. Κάτι που δεν είχε γίνει το καλοκαίρι που δώσανε παράταση. Εντωμεταξύ σε όσους έχουμε βιβα, η βιβα μας έχει κάνει μια επιπλέον εγγραφή που φαίνεται σαν τερματικό (ενώ δεν είναι) και αφορά την ειδοποίηση πληρωμής, κάτι τέτοιο. Ακόμα και στον πατέρα μου που έχει παραδώσει το pos από πέρσι, υπάρχει αυτή η εγγραφή. Αραγε, θα καταλάβουν στην ααδε ότι δεν είναι τερματικό ή πρέπει εμείς να τους το εξηγήσουμε! Για τα πανηγύρια!

Επίσης το άλλο. Λέει ότι εντός της προθεσμίας θα πρέπει είτε να αναβαθμίσουμε-διασυνδέσουμε τα pos είτε να τους ενημερώσουμε ότι θέλουμε να τα αντικαταστήσουμε. Αν απλά θέλουμε να τα καταργήσουμε δεν υπάρχει η δυνατότητα; Μιλάμε για ΤΗΝ προχειρότητα και καμία πρόβλεψη για κάθε πιθανό σενάριο. 

  • Εντός τριάντα (30) ημερών από την αποστολή του παραπάνω μηνύματος και το αργότερο έως τις 29/02/2024 θα πρέπει να κάνετε όλες τις αναγκαίες ενέργειες για την τυχόν αναβάθμιση των ΦΗΜ-Ταμειακών Συστημάτων σας και τη διασύνδεσή τους με τα τερματικά EFT-POS που διαθέτετε.
  • Εντός της ανωτέρω προθεσμίας των τριάντα (30) ημερών και το αργότερο έως τις 15/01/2024, μπορείτε να υποβάλετε δήλωση μέσα από την ψηφιακή πύλη «myAADE» / Μητρώο POS γνωστοποιώντας την πρόθεσή σας να αντικαταστήσετε τα τερματικά EFT-POS που διαθέτετε και δεν σκοπεύετε να αναβαθμίσετε και να διασυνδέσετε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Αρχισε τα αυτόματα μεηλ η ααδε για ενημέρωση. Κάτι που δεν είχε γίνει το καλοκαίρι που δώσανε παράταση. Εντωμεταξύ σε όσους έχουμε βιβα, η βιβα μας έχει κάνει μια επιπλέον εγγραφή που φαίνεται σαν τερματικό (ενώ δεν είναι) και αφορά την ειδοποίηση πληρωμής, κάτι τέτοιο. Ακόμα και στον πατέρα μου που έχει παραδώσει το pos από πέρσι, υπάρχει αυτή η εγγραφή. Αραγε, θα καταλάβουν στην ααδε ότι δεν είναι τερματικό ή πρέπει εμείς να τους το εξηγήσουμε! Για τα πανηγύρια!

Επίσης το άλλο. Λέει ότι εντός της προθεσμίας θα πρέπει είτε να αναβαθμίσουμε-διασυνδέσουμε τα pos είτε να τους ενημερώσουμε ότι θέλουμε να τα αντικαταστήσουμε. Αν απλά θέλουμε να τα καταργήσουμε δεν υπάρχει η δυνατότητα; Μιλάμε για ΤΗΝ προχειρότητα και καμία πρόβλεψη για κάθε πιθανό σενάριο. 

  • Εντός τριάντα (30) ημερών από την αποστολή του παραπάνω μηνύματος και το αργότερο έως τις 29/02/2024 θα πρέπει να κάνετε όλες τις αναγκαίες ενέργειες για την τυχόν αναβάθμιση των ΦΗΜ-Ταμειακών Συστημάτων σας και τη διασύνδεσή τους με τα τερματικά EFT-POS που διαθέτετε.
  • Εντός της ανωτέρω προθεσμίας των τριάντα (30) ημερών και το αργότερο έως τις 15/01/2024, μπορείτε να υποβάλετε δήλωση μέσα από την ψηφιακή πύλη «myAADE» / Μητρώο POS γνωστοποιώντας την πρόθεσή σας να αντικαταστήσετε τα τερματικά EFT-POS που διαθέτετε και δεν σκοπεύετε να αναβαθμίσετε και να διασυνδέσετε.

Mολις το ελαβα κι εγω. 

Εν τω μεταξυ εχει 2 δηλωμενα pos ενω εγω εχω μόνο ενα, αφου αντικατεστησα αυτο που χαλασε το καλοκαίρι. Για καποιον λογο δειχνει ενεργο κι αυτο, ενω η cardlink το εχει απενεργοποιησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, stormrain είπε

Mολις το ελαβα κι εγω. 

Εν τω μεταξυ εχει 2 δηλωμενα pos ενω εγω εχω μόνο ενα, αφου αντικατεστησα αυτο που χαλασε το καλοκαίρι. Για καποιον λογο δειχνει ενεργο κι αυτο, ενω η cardlink το εχει απενεργοποιησει.

Μπες στο μητρώο pos και πάτα απόρριψη. Myaade, στοιχεία επιχείρησης. Εγώ αυτό θα κάνω για του πατέρα μου. Μέχρι τέλος του μήνα μπορούμε, μετά θεωρούνται όλα ότι τα αποδεχόμαστε!

55 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Αναρωτιέμαι τι θα κάνουν στις λαϊκές με τα pos και την διασύνδεση όπου πολλές φορές δεν υπάρχει σήμα κινητής ούτε για δείγμα….

Το σοκ που θα πάθουν στην ααδε όταν δουν στις 29-2 ότι ούτε το 10% των pos δεν θα έχουν διασυνδεθεί. Οι τεχνικοί έχουν ακόμα μαύρα μεσάνυχτα για τη διασύνδεση! Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι αναβάθμιση της ταμειακής. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/10/2023 at 18:16, 1comment said:

Τώρα το γελάμε αλλά μόλις στις καφετέριες τα φορητά pos που είχαν στα χέρια τους οι σερβιτόρες εξαφανιστούν και θα σου λένε "σήκω, πήγαινε μέσα και πλήρωσε", θα δούμε τη γλύκα.

Το συζητούσα αυτό σήμερα με τον ταβερνιάρη της γειτονιάς. Στην εστίαση κάθε φορά που πάει μια μερίδα στο τραπέζι, κόβεται απόδειξη και μπαίνει στο "ποτηράκι". Αν παραγγείλεις δηλαδή 10 φορές, θα πρέπει είτε να σου φέρει το γκαρσόν το φορητό pos στο τραπέζι για να πληρώσεις; Ή αν υπάρχει σταθερό pos θα σηκωνόμαστε κάθε τρεις και λίγο απ'το τραπέζι για να πάμε να πληρώσουμε;  Εκτός κι αν έρχονται τα φαγητά στο τραπέζι με δελτίο αποστολής... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το συζητούσα αυτό σήμερα με τον ταβερνιάρη της γειτονιάς. Στην εστίαση κάθε φορά που πάει μια μερίδα στο τραπέζι, κόβεται απόδειξη και μπαίνει στο "ποτηράκι". Αν παραγγείλεις δηλαδή 10 φορές, θα πρέπει είτε να σου φέρει το γκαρσόν το φορητό pos στο τραπέζι για να πληρώσεις; Ή αν υπάρχει σταθερό pos θα σηκωνόμαστε κάθε τρεις και λίγο απ'το τραπέζι για να πάμε να πληρώσουμε;  Εκτός κι αν έρχονται τα φαγητά στο τραπέζι με δελτίο αποστολής... 😂

Αυτό δεν ισχύει.

Έχουν εισαχθεί στην νομοθεσία οι ΦΗΜΑΣ Εστιατορίου.

https://www.taxheaven.gr/news/62162/neoi-fhm-kai-epikairopoihsh-diasyndeshs-metaxy-fhm-kai-pos

"2. Ο ΦΗΜΑΣ Εστιατορίου προορίζεται για επιχειρήσεις εστίασης που διαθέτουν τραπέζια. Έχει επιπλέον προδιαγραφές ασφαλείας και καταγράφει τη διαδικασία της συναλλαγής, από την έκδοση δελτίων παραγγελίας μέχρι την έκδοση της τελικής νόμιμης απόδειξης και την πληρωμή."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως συμφωνα με το παρακατω αν αναγραφει "προς αναβαθμιση" παει να πει οτι το Pos παιρνει αναβαθμιση;

Εμενα το γραφει ,μπορει να τσεκαρει και καποιος αλλος στην σελιδα της ΑΑΔΕ>μητρωο και επικοινωνια>στοιχεια επιχειρησης τι τους γραφει στο pos.

Αναφορά σε κείμενο

Η ΑΑΔΕ ενημερώνει τους Χρήστες υπηρεσιών πληρωμών για τη δυνατότητα αναβάθμισης κάθε Μέσου Πληρωμών που διαθέτουν. Η ενημέρωση συντελείται με την αποστολή μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και την ανάρτηση σχετικής ειδοποίησης στη θυρίδα τους (Τα Μηνύματά μου) στην ψηφιακή πύλη «myAADE», καθώς και με την αναγραφή ένδειξης «Προς Αναβάθμιση» στο Μητρώο Μέσων Πληρωμών.

 

 

Επεξ/σία από nikx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nikx said:

Μηπως συμφωνα με το παρακατω αν αναγραφει "προς αναβαθμιση" παει να πει οτι το Pos παιρνει αναβαθμιση;

Εμενα το γραφει ,μπορει να τσεκαρει και καποιος αλλος στην σελιδα της ΑΑΔΕ>μητρωο και επικοινωνια>στοιχεια επιχειρησης τι τους γραφει στο pos.

 

Προς αναβάθμιση σημαίνει ότι στη παρούσα φάση δεν είναι συμβατά. Κάποια μπορεί να αναβαθμιστούν, κάποια ίσως δε γίνεται. Θα μάθουμε στις 17/11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok με μπερδεψε το  για τη δυνατότητα αναβάθμισης ,θα μπορουσε να γραφει για την αναβαθμιση σχετο.

Anyway, αμα γραφει σε ολους το ιδιο τοτε δεν ειναι αξιο λογου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βιβα ανέβασε ένα λινκ με αρκετές διευκρινίσεις για την διασύνδεση. Εδώ εντόπισα κάτι ενδιαφέρον. Λέει η βιβα: 

Η εγγραφή για την E-Commerce πηγή σας δεν επηρεάζεται από την αναβάθμιση σε αυτή τη φάση καθώς σύμφωνα με την ΑΑΔΕ, η αναβάθμιση αφορά μόνο τα τερματικά POS.

Που αν καταλαβαίνω σωστά, εξαιρεί όλα τα e-pos από τη διαδικασία αναβάθμισης-διασύνδεσης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Προς αναβάθμιση σημαίνει ότι στη παρούσα φάση δεν είναι συμβατά. Κάποια μπορεί να αναβαθμιστούν, κάποια ίσως δε γίνεται. Θα μάθουμε στις 17/11.

Συμφωνα με το λινκ της viva.

Αναφορά σε κείμενο
Τι σημαίνει η κατάσταση "Προς Αναβάθμιση" στο Μητρώο POS;
Ενημερώθηκε χθες

Η κατάσταση "Προς Αναβάθμιση" που απεικονίζεται στη στήλη "Κατάσταση" στο Μητρώο POS της ΑΑΔΕ, υποδηλώνει ότι το τερματικό σας επρόκειτο να αναβαθμιστεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nikx είπε

Συμφωνα με το λινκ της viva.

 

Κοίτα, και ο ekrepali έχει δίκιο και η βιβα δεν λέει κάτι άλλο. Δηλαδή σε όλους "προς αναβάθμιση" λέει αλλά είναι σίγουρο ότι δεν είναι όλα τα pos της αγοράς συμβατά για διασύνδεση με την ταμειακή. Ή μπορεί και κάποια να μην αναβαθμίζονται. Δεν θα έγραφε η ααδε "μη συμβατό" (γιατί δεν ξέρει) και σε όλους έγραψε έτσι γενικά "προς αναβάθμιση". Π.χ. το δικό μου pos αναβαθμίζεται αλλά σύμφωνα με το sms που μου έστειλαν, αναβαθμίζεται για να διασυνδεθεί με ταμειακό σύστημα (που δεν έχω). Ακόμα δεν ξέρω αν διασυνδέεται με την ταμειακή. Γενικά είναι μπάχαλο η κατάσταση προς το παρόν. Αναβάθμιση-διασύνδεση δεν βλέπω να ταυτίζονται ως έννοιες για τον πάροχο. Η αναβάθμιση μπορεί να γίνει, η διασύνδεση μπορεί τελικά να μην γίνεται και το δεύτερο βαραίνει εμάς (για αλλαγή pos)...

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπον , μόλις πήγα για αναβάθμιση την ταμειακή,είχα πει στον τεχνικό να ρωτήσει κιόλας για τα pos, έτυχε να έχουμε και το ίδιο μηχανάκι pos και από ότι μου είπε..

Το verifone 520 θα την πάρει την αναβάθμιση, οπότε η αυτός έχει δίκιο η εξυπηρέτηση της cardlink έλεγε λάθος .

Και 2ον με ρώτησε αν τσεκαρα στην ΑΑΔΕ αν γράφει προς αναβάθμιση,αν γράφει θα πάρει!

Αυτό που έλεγα από πάνω.

Και να τσεκαρετε το mid σας στο ΑΑΔΕ αν είναι το σωστό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...