Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, 1comment said:

Σιγά μην κάτσω να πληρώσω συνδρομή σε πρόγραμμα τιμολόγησης για το eshop. Αν δεν κάνει η ταμειακή όπως είναι τώρα, απλά κόβεται το online pos.

Κι αυτό δεν είναι λύση γιατί ο πελάτης δε θα νοιαστεί που εσύ δεν έχεις e-pos, θα ψωνίσει από αλλού.

 

25 minutes ago, Mr_Terror said:

και εγω που εχω ασυρματο pos της cardlink εφαγα ακυρο.Μου ειπανε οτι δεν ειναι συμβατο και πρεπει να το αλλαξω.

Ρώτα μήπως υπάρχει docking station (βάση) για μετατροπή του pos από ασύρματο σε ενσύρματο.

Επικοινωνεί δηλαδή ασύρματα το pos με τη βάση... και η βάση έχει θύρες όπως ένα ενσύρματο pos.

Untitled.jpg.ae57c130db0b92f547539696526677aa.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι αυτό δεν είναι λύση γιατί ο πελάτης δε θα νοιαστεί που εσύ δεν έχεις e-pos, θα ψωνίσει από αλλού.

Πιστεύεις ότι τα μικρά eshop όπως εγώ, θα κάτσουν να πληρώνουν για προγράμματα τιμολόγησης και δεν θα κάνουν το ίδιο όταν οι αντικαταβολές είναι το 95% των παραγγελιών και ένα 5% η κάρτα; Ήδη με συνάδελφο που μίλησα το ίδιο μου πε. Θα βγάλει την κάρτα αν υποχρεωθεί σε διασύνδεση.

Στον αντίλογο, είδα στο λινκ της ααδε για τη διασύνδεση να αναφέρει στις ημερομηνίες μόνο για mobile pos, softpos και τερματικά. Τίποτα για e-pos. Τα ξέχασαν; Μήπως τελικά μείνουν εκτός; Και στις αποφάσεις της ααδε δεν είδα να αναφέρονται συγκεκριμένα. Βέβαια στο μητρώο τα γράφει. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Κι αυτό δεν είναι λύση γιατί ο πελάτης δε θα νοιαστεί που εσύ δεν έχεις e-pos, θα ψωνίσει από αλλού.

 

Ρώτα μήπως υπάρχει docking station (βάση) για μετατροπή του pos από ασύρματο σε ενσύρματο.

Επικοινωνεί δηλαδή ασύρματα το pos με τη βάση... και η βάση έχει θύρες όπως ένα ενσύρματο pos.

Untitled.jpg.ae57c130db0b92f547539696526677aa.jpg

θα το ρωτησω φιλε μου αν και θα μου το λεγανε αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Να ρωτησω επειδη δεν το εχω καταλαβει, τι ενεργειες πρεπει να γινουν αν εχεις ηλεκτρονικο eshop που γινεται πληρωμη με καρτες.Πως συνδεεις το eshop με την ταμειακη μηχανη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

 

Να ρωτησω επειδη δεν το εχω καταλαβει, τι ενεργειες πρεπει να γινουν αν εχεις ηλεκτρονικο eshop που γινεται πληρωμη με καρτες.Πως συνδεεις το eshop με την ταμειακη μηχανη ?

Χαχα! Αυτό δεν λέω τόση ώρα πιο πάνω; Ότι ούτε η ααδε ξέρει, ούτε και οι πάροχοι! Κανένας, τίποτα. Ειδικά εμείς με τα eshop είμαστε στο σκοτάδι! Το σίγουρο είναι ότι σε ταμειακή μηχανή δεν γίνεται να διασυνδεθεί online pos. Οπότε δύο τα σενάρια. Ή θα εξαιρεθούν τα e-pos ή θα υποχρεωθούμε να βάλουν online ταμειακό σύστημα (που μέχρι χθες δεν ήξερα καν τι είναι). Εγώ το δεύτερο δεν το κάνω. Προτιμώ να καταργήσω το e-pos. Εξάλλου όλα αντικαταβολή είναι. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η cardlink που μιλησα σημερα ελαχιστα πραγματα ξερουν και μου ειπαν να ξαναμιλησουμε στα μεσα του αλλου μηνα.Ο τεχνικος της ταμειακης μου μου λεει σιγουρα θα παρει αναβολη το θεμα κανεις δεν ειναι ετοιμος.Απο το 24 και βλεπουμε μου λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Mr_Terror said:

θα το ρωτησω φιλε μου αν και θα μου το λεγανε αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

 

Tι να σου πούνε οι υπάλληλοι των 600 ευρώ... απλά μεταφέρουν ό,τι πληροφορίες έχουν απ'τους προϊστάμενους τους. Παράδειγμα για το Android DX 8000 που έχει η εθνική τράπεζα, η Mellon δεν έχει docking station. Στο εξωτερικό όμως που έχω κοιτάξει, υπάρχει διαθέσιμη η βάση.

Spoiler

 

4.jpg.861b35f87d251c971956e87f686c9c6c.jpg

 

 

444.jpg.88695d2ff2099bb7c6ff762d5f0ffb43.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

και εγω που εχω ασυρματο pos της cardlink εφαγα ακυρο.Μου ειπανε οτι δεν ειναι συμβατο και πρεπει να το αλλαξω.

Yπαρχει καποια λιστα με συμβατα pos της Cardlink?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, stormrain said:

Yπαρχει καποια λιστα με συμβατα pos της Cardlink?

Εμένα ο τεχνικός μου είπε ότι το Α80 θα είναι συμβατό με απλές ταμειακές, αλλά άμα δε το δω με τα μάτια μου... https://cardlink.gr/en/pos/a80/

Προτίμησα να μην εξαργυρώσω το voucher και να δώ μήπως αναβαθμιστεί το ingenico της εθνικής και γίνει συμβατό.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stormrain είπε

Yπαρχει καποια λιστα με συμβατα pos της Cardlink?

Μόνο αυτό έχουν βγάλει.

Link

Επαναλαμβάνω ότι σε επικοινωνία με υποστήριξη της cardlink, μου είπαν ότι τα pos της cardlink μόνο με ταμειακα σύστηματα θα επικοινωνούν όχι με ταμειακές.

Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, stormrain είπε

Yπαρχει καποια λιστα με συμβατα pos της Cardlink?

εγω δεν βρηκα κατι.Και οι πληροφοριες που δινουν ειναι ελαχιστες.Ουτε και αυτοι ξερουν τι γινεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2023 στις 11:14 ΠΜ, 1comment είπε

Έδειξα το μήνυμα στον τεχνικό με αυτά που ζητάνε (tcp-usb κλπ) και τα  χασε. Λέει να τους πω ότι συνδέεται καλωδιακά μέσω ethernet. Άντε βγάλε άκρη

σοβαρο τεχνικο εχεις! αν δεν καταλαβε το sms.
TCP ειναι η συνδεση σου. Αν εχει και USB ειναι USB + TCP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikx είπε

 

Επαναλαμβάνω ότι σε επικοινωνία με υποστήριξη της cardlink, μου είπαν ότι τα pos της cardlink μόνο με ταμειακα σύστηματα θα επικοινωνούν όχι με ταμειακές.

Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αυτό.

Φάση θα έχει να ισχύει γενικά αυτό σε όλες τις εταιρίες! Γιατί κι εμένα η πειραιώς με βάση το sms που μου έστειλε και εξήγησαν εδώ οι συμφορουμίτες, αυτά που μου ζητάει ως πληροφορίες, αφορούν ταμειακά συστήματα κι όχι την ταμειακή του μαγαζιού! Σαν να πήραν ως δεδομένο ότι θα διασυνδεθώ με ταμειακό σύστημα ή μήπως τα pos τους υποστηρίζουν μόνο αυτό; Εδώ η εικόνα.

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

σοβαρο τεχνικο εχεις! αν δεν καταλαβε το sms.
TCP ειναι η συνδεση σου. Αν εχει και USB ειναι USB + TCP

Ο τεχνικός δεν κατάλαβε γιατί προφανώς αυτά που μου ζητούν στο μήνυμα αφορούν ταμειακό σύστημα και όχι την ταμειακή μου. Άρα, είναι εκτός του αντικειμένου του. Αυτός ασχολείται με ταμειακές μόνο.

@ekrepali Μ' αυτά και μ' αυτά, οι επιλογές μάλλον αλλάζουν. Είτε αναβαθμίζουμε ταμειακή και αγοράζουμε pos συμβατό, είτε βάζουμε ταμειακό σύστημα, καταργούμε την ταμειακή (γίνεται άραγε;) και τέλος η υπόθεση. Η αναβάθμιση των pos, αν κατάλαβα καλά, θα αφορά σύνδεση με ταμειακό σύστημα, όχι με ταμειακή μηχανή. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, 1comment said:

 Είτε αναβαθμίζουμε ταμειακή και αγοράζουμε pos συμβατό, είτε βάζουμε ταμειακό σύστημα, καταργούμε την ταμειακή (γίνεται άραγε;) και τέλος η υπόθεση. Η αναβάθμιση των pos, αν κατάλαβα καλά, θα αφορά σύνδεση με ταμειακό σύστημα, όχι με ταμειακή μηχανή. 

Σιγά μη βάλουμε ταμειακό σύστημα ρε... ξέρεις πόσα χιλιάρικα κοστίζει; Χώρια το ετήσιο κόστος για το software.  Κάποιος τρόπος θα βρεθεί να συνδέσουμε τις ταμειακές, τι στο διάολο. Μη βιάζεστε και μη σας πιάνει τρέλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

Σιγά μη βάλουμε ταμειακό σύστημα ρε... ξέρεις πόσα χιλιάρικα κοστίζει; Χώρια το ετήσιο κόστος για το software.  Κάποιος τρόπος θα βρεθεί να συνδέσουμε τις ταμειακές, τι στο διάολο. Μη βιάζεστε και μη σας πιάνει τρέλα.

 

Έχουμε φτάσει λίγους μήνες πριν τη λήξη της προθεσμίας και ακόμα δεν ξέρουμε αν τα pos μας συνδέονται με την ταμειακή και αν όχι, τι pos να πάρουμε και πώς θα συνδεθεί! Όλο αυτό σου φαίνεται λογικό; Δεν θα πρεπε τουλάχιστον να ξέρουμε αν τα pos μας διασυνδέονται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...