Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/11/2023 στις 7:39 ΜΜ, ekrepali είπε

Ταμειακή

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

4.jpg.8020c7737b7067e332d6b83fc4789a66.jpg

POS

  Απόκρυψη περιεχομένων

ict_rear.PNG.c9b76e71179632a8381abf8e070aceb2.PNG

@tempes Oι άλλες θύρες τι ρόλο βαράνε; Δε γίνεται να συνδεδούν οι ταμειακές απευθείας με το POS με ένα καλώδιο;

Αυτός ο τρόπος διασύνδεσης είναι για ενσυρματο pos με ταμειακη . Αν καταφέρει να γίνει ποτε . Ο τεχνικός μπυ είπε ότι χρειάζεται καλώδιο Ethernet για να συνδεθεί το ενσυρματο με την απλή ταμειακη . Εγώ είχα ασύρματο android στο κατάστημα μου αλλά το διέκοψα γιατί δεν μου λέει κανένας ακόμα τον τρόπο που θα γίνει η σύνδεση . Δεν έχει θύρες για βύσματα από πίσω . Όποτε είναι περίπλοκο .

19 ώρες πριν, 1comment είπε

Για να καταλάβεις πόσο στην τύχη είναι ακόμα η κατάσταση, ένας τεχνικός της περιοχής μου είπε ότι τη διασύνδεση θα την κάνει η τράπεζα ή γενικά ο πάροχος του pos απομακρυσμένα κι αν δεν γίνει έτσι, θα έρθουν από την τράπεζα ή τον πάροχο στο χώρο μας να το κάνουν. Απ' ότι κατάλαβα, οι τεχνικοί των ταμειακών είτε ακόμα δεν ξέρουν ή εσκεμμένα θέλουν να βγάλουν την ευθύνη της διασύνδεσης από πάνω τους και το μόνο που θέλουν να κάνουν είναι η αναβάθμιση της ταμειακής. Γενικά κι από τις αποφάσεις της ααδε δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο πώς θα γίνει η διασύνδεση και προσωπικά πιστεύω θα έχουμε πρόβλημα μόλις οι τράπεζες πουν ότι αναβάθμισαν τα pos. Μετά θα έχουμε μια προθεσμία στην οποία θα πρέπει να αναβαθμίσουμε την ταμειακή αλλά και να τη διασυνδέσουμε με το pos. Αυτά έγραφε το τελευταίο μεηλ της ααδε κι ακόμα οι τεχνικοί δεν ξέρουν πώς θα γίνει (και ποιός θα κάνει) τη διασύνδεση... 

 

Εγώ έχω προβληματιστεί με το αν θα με εξυπηρετεί στο κατάστημα να έχω ενσυρματο η ασύρματο pos . Ο τεχνικός επιμένει ότι με καλώδιο θα γίνει η διασύνδεση αλλά δεν ξέρουμε και ποτε . Εγώ στο κατάστημα μπυ δεν έχω βάλει ακόμα γραμμή Ίντερνετ γιατί είναι εποχιακό κ είμαι κλειστά τώρα .Μεχρι στιγμής με εξυπηρετούσε το ασύρματο όμως τώρα θα πρέπει να έχω σύνδεση ιντερνετ στον χώρο μου λογικά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2023 στις 6:16 ΜΜ, 1comment είπε

Να δεις πόσα φορητά-mobile pos θα καταργηθούν γιατί θα είναι ανέφικτο να διασυνδεθούν με ταμειακή. Τώρα το γελάμε αλλά μόλις στις καφετέριες τα φορητά pos που είχαν στα χέρια τους οι σερβιτόρες εξαφανιστούν και θα σου λένε "σήκω, πήγαινε μέσα και πλήρωσε", θα δούμε τη γλύκα. Για ντελιβερι θα τα ξεχάσουμε τα pos στανταρ. Οι πάροχοι θα ζημιωθούν από όλο αυτό (και μακάρι γιατί τις δικές τους αντιδράσεις θα τις ακούσουν ψηλά). Σιγά μην κάτσω να πληρώσω συνδρομή σε πρόγραμμα τιμολόγησης για το eshop. Αν δεν κάνει η ταμειακή όπως είναι τώρα, απλά κόβεται το online pos. Μόνο τράπεζα και αντικαταβολή. Κάτσε να δεις τι ξεσηκωμό θα κάνουν πάροχοι-τράπεζες μόλις δουν τις συμβάσεις pos να τερματίζουν μία μία 🤣. Ακόμα δεν το έχουν καταλάβει ούτε αυτοί, νομίζουν ότι θα ξεμπλέξουν με την αναβάθμιση.

Εγώ είχα ασύρματο pos στο κατάστημα μου γιατί είναι εποχιακό και δεν είχα γραμμή Ίντερνετ και έτυχε να μου κόλλησει και ενώ μπυ το έκαναν αντικατάσταση σχετικά πρόσφατα με ένα ασύρματο android αλλά ενημερώθηκα από τον τεχνικό μπυ ότι οι απλές ταμειακές χρειάζονται ενσυρματα pos που να έχουν θύρες με βύσματα από πίσω για να καταφέρουν αν συνδεθούν έτσι κάποια στιγμή με καλώδιο Ethernet γιατί τα ασύρματα παρόλο που είναι android καινουρια όλα θα είναι πολύπλοκα και κανείς δεν ξέρει πως θα τα συνδέσουμε στις απλές  ταμειακές όποτε αμέσως έκανα διακοπή σύμβασης και θα κάνω το voucher για αγορά ενσύρματου android για να το έχω σταθερά δίπλα από την ταμειακη μου .

Στις 24/10/2023 στις 8:48 ΜΜ, ekrepali είπε

Εμένα ο τεχνικός μου είπε ότι το Α80 θα είναι συμβατό με απλές ταμειακές, αλλά άμα δε το δω με τα μάτια μου... https://cardlink.gr/en/pos/a80/

Προτίμησα να μην εξαργυρώσω το voucher και να δώ μήπως αναβαθμιστεί το ingenico της εθνικής και γίνει συμβατό.

Κ εγώ αυτό το μοντέλο σε ενσυρματο σκέφτομαι να πάρω γιατί είναι κ android και έχει κ θύρες για την σύνδεση που θα χρειαστεί με την ταμειακη αργότερα ( αν είναι αυτός ο τρόπος που μπυ είπε ο τεχνικός μπυ ) Προς το παρόν ακύρωσα το συμβόλαιο που είχα με το ασύρματο παρόλο που ήταν το android που είχα το ασύρματο γιατί δεν είχαμε σαφείς οδηγίες αν θα συνδεθούν με απλές ταμειακές κ δεν ήθελα να το ρισκάρω . Κ περιμένω το voucher να μου κάνει ο λογιστής μπυ για να πάρω το ενσυρματο . Εσείς ποιο πήρατε τελικά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, gwgw_kou said:

Εσείς ποιο πήρατε τελικά ; 

https://www.aade.gr/epiheiriseis/diasyndesi-pos-tameiakon-systimaton/poies-einai-oi-epiloges-moy/pos

Εδώ είναι όλα τα συμβατά. Εγώ κράτησα το ICT 220 της Εθνικής, δε πήρα καινούργιο.

Επίσης η Εθνική / Mellon αφού μάλλον διαπίστωσαν ότι κανείς δε θέλει να πληρώσει 120 ευρώ + ΦΠΑ (και 7 ευρώ το μήνα συνδρομή) για το DX8000, τώρα θυμήθηκαν κι έβγαλαν προς πώληση το DESK 2600 με 10 ευρώ. https://eshop.mellontechnologies.gr/landing-vouchers/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2023 στις 6:50 ΜΜ, nikx είπε

Ρωτησα με καλωδιο ειπε οχι ,θα ορισουν IP και απο οτι καταλαβα μεσω ρουτερ θα παιρνει σημα το POS απο την ταμειακη.

Όποτε θα πρέπει έτσι κ αλλιώς να έχουμε όλοι γραμμή Ίντερνετ στον χώρο μας . Μέχρι τώρα είχα ασύρματο pos κ με εξυπηρετούσε μια χαρα . Τώρα θα χρειαστεί να βάλω γραμμή Ίντερνετ κ να το γυρίσω σε ενσυρματο ειτε συνδεθούμε με καλώδιο ειτε κάπως αλλιώς . 

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

https://www.aade.gr/epiheiriseis/diasyndesi-pos-tameiakon-systimaton/poies-einai-oi-epiloges-moy/pos

Εδώ είναι όλα τα συμβατά. Εγώ κράτησα το ICT 220 της Εθνικής, δε πήρα καινούργιο.

Επίσης η Εθνική / Mellon αφού μάλλον διαπίστωσαν ότι κανείς δε θέλει να πληρώσει 120 ευρώ + ΦΠΑ (και 7 ευρώ το μήνα συνδρομή) για το DX8000, τώρα θυμήθηκαν κι έβγαλαν προς πώληση το DESK 2600 με 10 ευρώ. https://eshop.mellontechnologies.gr/landing-vouchers/

Εγώ από Cardlink με alpha bank εδώ κ 6-7 χρόνια το παλιο μοντέλο το ασύρματο 126€ το εξάμηνο , δεν δεχόταν αναβάθμιση φυσικά . Είχε πρόβλημα τελευταία . Μου το αντικατέστησαν με το android το ασύρματο και τώρα που ήταν να το πληρώσω , προτίμησα να το διακόψω για να κάνω το voucher για ενσυρματο γιατί κ από την τράπεζα δεν μας λένε πως θα συνδέσουμε τα ασύρματα στις απλές ταμειακές μας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gwgw_kou said:

ειτε κάπως αλλιώς .

Μπορείς με ενεργοποιημένα δεδομένα και hotspot στο κινητό να στείλεις σήμα σε ένα wireless ethernet bridge, κι από εκεί με καλώδιο ethernet συνδέεσαι σε router, κι απ'το router θα πάρει internet η ταμειακή και το pos.

Θα χρειαστείς ένα τζιμάνι κομπιουτερά, να σε βοηθήσει με τις ρυθμίσεις... δε ξέρω λεπτομέρεις. Οι γνώσεις φτάνουν μέχρι wifi extender όπου πατάς το κουμπί wps και κλωνοποείται αυτόματα το σήμα του router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μπορείς με ενεργοποιημένα δεδομένα και hotspot στο κινητό να στείλεις σήμα σε ένα wireless ethernet bridge, κι από εκεί με καλώδιο ethernet συνδέεσαι σε router, κι απ'το router θα πάρει internet η ταμειακή και το pos.

Θα χρειαστείς ένα τζιμάνι κομπιουτερά, να σε βοηθήσει με τις ρυθμίσεις... δε ξέρω λεπτομέρεις. Οι γνώσεις φτάνουν μέχρι wifi extender όπου πατάς το κουμπί wps και κλωνοποείται αυτόματα το σήμα του router.

Άρα γιαυτο όλα τα μαγαζιά προτιμούν τα ενσυρματα pos μήπως και βγάλουν άκρη πιο γρήγορα με όλο αυτό που γίνεται ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην ομάδα . Ανήκω στην παροχή υπηρεσιών και διαθέτω το POS VX520 από την Cardlink . Αυτή τη στιγμή πληρώνω 160€/ετος (με ΦΠΑ) για να χρησιμοποιώ το POS . Οι συναλλαγές που κάνω είναι ελάχιστες κάθε χρόνο καθώς δουλεύω κυρίως με τιμολόγια και τα χρήματα κατατίθενται σε λογαριασμό . 
Σκέφτομαι να πάω σε λύση viva wallet για mobile POS όμως δεν ξέρω τι γίνεται με τη διασύνδεση . Έχετε να προτείνετε κάτι πιο οικονομικό ή κάποια αλκή εναλλακτική ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα καλη χρονια σε ολους.Εκανα αιτηση χρηματοδοτησης ( 3ος κυκλος που ανοιξε τον Δεκεμβριο) για αναβαμιση ταμειακης για διασυνδεση με pos   και αντικατασταση pos.Ποσο καιρο κανει να ολοκληρωθει η αιτηση και να βγουν τα vouchers? Η προθεσμία για την   αναβάθμιση ταμειακών μηχανών για διασύνδεση με POS ειναι μεχρι τελη Φεβρουαριου.Υπαρχει περιπτωση να μην εχει ολοκληρωθει η αιτηση μεχρι τοτε?

Καποιος που εχει στην επιχειρηση του ηλεκτρονικο καταστημα με δυνατοτητα πληρωμης με καρτες, επειδη ουτε ο λογιστης μου ξερει να μου πει, χρειαζεται και εκει διασύνδεση του ψηφιακου pos με την ταμειακη? Και αν ναι πως γινεται?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mr_Terror said:

1) Καλησπερα καλη χρονια σε ολους.Εκανα αιτηση χρηματοδοτησης ( 3ος κυκλος που ανοιξε τον Δεκεμβριο) για αναβαμιση ταμειακης για διασυνδεση με pos   και αντικατασταση pos.Ποσο καιρο κανει να ολοκληρωθει η αιτηση και να βγουν τα vouchers?

2) Η προθεσμία για την   αναβάθμιση ταμειακών μηχανών για διασύνδεση με POS ειναι μεχρι τελη Φεβρουαριου. Υπαρχει περιπτωση να μην εχει ολοκληρωθει η αιτηση μεχρι τοτε?

 

 

1) Στο πρόγραμμα ΙΙ οι δικαιούχοι ανακοινώθηκαν νομίζω μετά από 3-4 μήνες. Τα voucher πας μετά στον λογιστή και τα ενεργοποιείς.

2) Ναι, μέχρι τέλη Φεβρουαρίου είναι... αλλά συνέχεια παίζουν παρατάσεις. Μπορεί να δώσουν παράταση α) στους δικαιούχους του προγράμματος ΙΙΙ, β) σε όσους έχουν παραγγείλει pos και δεν το έχουν παραλάβει ή γ) σε όλους.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μια ερωτηση,ο τεχνικος που πηρε την ταμειακη για αναβαθμιση μου ζητησε το voucher +42.50 μεταφορα μεσω ebanking και τωρα ζητησε αλλα 60ευρο λογικο η παει να με κλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...