Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giannos13 είπε

Καλησπέρα,

Έχουμε μια ταμειακή Datecs CTR-150 και θέλουμε να την διασυνδέσουμε με POS Nexi 2600. Ο τεχνικός που είχαμε, σταμάτησε (έκλεισε την επιχείρηση) πριν μερικές μέρες και είμαστε στον αερά. Ξέρεις κανένας κάποιον τεχνικό εντός Αττικής που υποστηρίζει αυτή την ταμειακή και μπορεί να μας κλείσει ραντεβού; Στην αντιπροσωπεία της Datecs δεν απαντάνε μέρες τώρα...

Ρωτα ολους τους τεχνικούς της περιοχης σου. Πες οτι εχεις και τις οδηγιες συνδεσης. Μην αναφέρεις για voucher.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας.

ζήτησα σήμερα 26/3/24 ώρα 14:15 να δηλωθεί ραντεβού για τη διασύνδεση Daisy eXpert-SXν ταμειακής μου με POS sumup SOLO από τεχνικό εγκατάστασης και υποστήριξης ΦΗΜ μέχρι στιγμής δεν έλαβα στο mail μου επιβεβαίωση. 

έχει κανένας στη χρίση του μηχάνημα POS sumup SOLO ;

Επεξ/σία από arel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Ξεπέρασαν τις 110.000 οι επιχειρήσεις που έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία διασύνδεσης των ταμειακών τους μηχανών με τα συστήματα POS. Τις τελευταίες εβδομάδες καταγράφονται περίπου 5.000 διασυνδέσεις ημερησίως. Το έργο αναμένεται να ολοκληρωθεί εντός χρονοδιαγραμμάτων. 

Γελαει ο κοσμος...

  • Like 1
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, 4saken είπε

«Ξεπέρασαν τις 110.000 οι επιχειρήσεις που έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία διασύνδεσης των ταμειακών τους μηχανών με τα συστήματα POS. Τις τελευταίες εβδομάδες καταγράφονται περίπου 5.000 διασυνδέσεις ημερησίως. Το έργο αναμένεται να ολοκληρωθεί εντός χρονοδιαγραμμάτων. 

Γελαει ο κοσμος...

Δεν υποτίθεται ότι είναι πάνω από 500 χιλιάδες οι επιχ. που πρέπει αν διασυνδεθούν; Οι 110 είναι το 1/5! Πώς θα προλάβουν όλοι; Εντωμεταξύ εσείς στα μαγαζιά που πάτε έχουν συνδεθεί; Εγώ μόνο ένα έχω πετύχει! Φαρμακεία, εστίαση, ρουχάδικα παντού χτυπάνε ακόμα το ποσό στο πος! Μάλιστα ακόμα πετυχαίνω φαινόμενα να δίνουν μόνο την απόδειξη του πος!

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, 1comment said:

Δεν υποτίθεται ότι είναι πάνω από 500 χιλιάδες οι επιχ. που πρέπει αν διασυνδεθούν; Οι 110 είναι το 1/5! Πώς θα προλάβουν όλοι; Εντωμεταξύ εσείς στα μαγαζιά που πάτε έχουν συνδεθεί; Εγώ μόνο ένα έχω πετύχει! Φαρμακεία, εστίαση, ρουχάδικα παντού χτυπάνε ακόμα το ποσό στο πος! Μάλιστα ακόμα πετυχαίνω φαινόμενα να δίνουν μόνο την απόδειξη του πος!

Δεν έχουν όλοι ταμειακές,  αρκετοί έχουν λιανική με φορολογικό μηχανισμό και αυτοί είναι σε άλλη κατηγορία και δεν έχει ξεκινήσει η διασύνδεση ακόμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω λιγο αν γνωριζει κανεις τι γινεται με τα eshop? οταν μας πληρωνουν με καρτα (μεσω του site-δεν υπαρχει φυσικη συσκευη Pos) και εμεις κοβουμε την αποδειξη στην ταμειακή μετά απο 2-3 μερες που γινεται η αποστολη του εμπορευματος, την κοβουμε μετρητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάντως παιδιά, που ακόμη εκκρεμεί η διασύνδεση μου, από το μαγαζί του τεχνικού μου μου είπαν πως με έχουν ''δρομολογήσει'' για διασύνδεση, αλλά κανένας τεχνικός δεν ασχολείται με τα ραντεβού της ΑΑΔΕ. Και τους ρωτάω, πως θα έχω εγώ δηλαδή ένα πειστήριο ότι έχω ραντεβού διασύνδεσης. Και μου απάντησαν πως βρίσκομαι στις λίστες τους με ραντεβού διασύνδεσης και αν θέλει η ΑΑΔΕ μπορεί να απευθυνθεί σε αυτούς.

Ένα Μπάχαλο. Έχουμε γίνει το μπαλάκι χωρίς να φταίμε.

Edit: Βλέπω στο Μητρώο και Επικοινωνία της ΑΑΔΕ ότι έχουν προσθέσει δύο νέα πεδία, ένα στα Στοιχεία Ενεργών ΦΗΜ και ένα που λέγεται ''Τεχνική Υποστήριξη Ταμειακού Συστήματος'' και έχει εκεί ένα PDF με τους τεχνικούς και έναν πίνακα που αναγράφονται στοιχεία για τη διασύνδεση. Σε εμένα δεν υπήρχαν αυτά χθές. 

Ισως για αυτό να ήρθαν σε κάποιους mail για ραντεβού διασύνδεσης.

Επεξ/σία από DomToretto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΤΠ κατασταση και σε μενα ο τεχνικος δε δηλωνει ραντεβου στην ΑΑΔΕ. Μου ειπε η λογιστρια να δοκιμασει αυτη να δηλωσει εαν δεν γινει μεχρι αυρι η δαισυνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, saltofx_v said:

να ρωτησω λιγο αν γνωριζει κανεις τι γινεται με τα eshop? οταν μας πληρωνουν με καρτα (μεσω του site-δεν υπαρχει φυσικη συσκευη Pos) και εμεις κοβουμε την αποδειξη στην ταμειακή μετά απο 2-3 μερες που γινεται η αποστολη του εμπορευματος, την κοβουμε μετρητα?

Η διασύνδεση αφορά φυσικές ταμειακές και φυσικά Pos,   δεν ξέρω αν εσύ καλύπτεσαι με αυτό απο την υποχρέωση για να έχεις pos.

Δοκίμασε να δεις  στην πληροφόρηση στην ΑΑΔΕ τι έχει για εσένα, αν έχει Pos δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην μου αγχωνεστε απο την στιγμη που το προστιμο ειναι 10.000-20.000 δεν εχουμε προβλημα....Αν ηταν κανα 500ρικο θα καναμε αλλη κουβεντα...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου λένε ότι είναι πολύ πιεσμένοι και δεν ξέρουν καν αν θα δεχτούν να μου το κάνουν. Είμαι σε λίστα αναμονής.

Δηλαδή γίνεται να μην πάρει καθολική παράταση;

Κυριολεκτικά θυμίζει αναμονή για χειρουργείο σε ελληνικό νοσοκομείο. Απίστευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, saltofx_v είπε

να ρωτησω λιγο αν γνωριζει κανεις τι γινεται με τα eshop? οταν μας πληρωνουν με καρτα (μεσω του site-δεν υπαρχει φυσικη συσκευη Pos) και εμεις κοβουμε την αποδειξη στην ταμειακή μετά απο 2-3 μερες που γινεται η αποστολη του εμπορευματος, την κοβουμε μετρητα?

Μετρητά. Κι εγώ έχω eshop και πλέον τα κόβω ως μετρητά αφού αν πατήσω κάρτα ενεργοποιεί το πος. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Το επόμενο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κόψουμε απόδειξη λιανικής μέσω του timologio aade και εκεί μπορούμε να βάλουμε τρόπος πληρωμής κάρτα.

49 λεπτά πριν, Choutas είπε

Δηλαδή γίνεται να μην πάρει καθολική παράταση;

Ναι γίνεται. Έτσι λέει ο υπουργός. Ψάξε για άλλο τεχνικό που να ασχολείται με την ταμειακή σου.

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ πάλι σε όλους ! 

Επειδή ο τεχνικός της ταμειακής δεν σηκώνει καν το τηλέφωνο και από όσο έχω δει ούτε έχει περάσει το ραντεβού που είπαν για 5 Απριλίου στην πλατφόρμα ... 

τι προτείνετε να κάνω ? 

είμαι με viva https://www.vivawallet.com/gr_el/default-category-2/mini-card-reader-78.html?childSku=MINI-CARD-READER-Acquisition

 και ταμειακη dtec-50 extra 

Μπορώ να κάνω εγώ κάτι ? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, themis_81 είπε

Καλησπέρα κ πάλι σε όλους ! 

Επειδή ο τεχνικός της ταμειακής δεν σηκώνει καν το τηλέφωνο και από όσο έχω δει ούτε έχει περάσει το ραντεβού που είπαν για 5 Απριλίου στην πλατφόρμα ... 

τι προτείνετε να κάνω ? 

είμαι με viva https://www.vivawallet.com/gr_el/default-category-2/mini-card-reader-78.html?childSku=MINI-CARD-READER-Acquisition

 και ταμειακη dtec-50 extra 

Μπορώ να κάνω εγώ κάτι ? 

 

 

https://help.vivawallet.com/el/articles/8998937-έχω-το-mini-card-reader-συνδεδεμένο-με-το-viva-com-terminal-app-σε-συσκευή-με-ios-λoγισμικό-πχ-iphone-μπορεί-να-διασυνδεθεί-με-τα-ταμειακά-συστήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, 1comment said:

 

Ναι γίνεται. Έτσι λέει ο υπουργός. Ψάξε για άλλο τεχνικό που να ασχολείται με την ταμειακή σου.

Αυτος ο υπουργος?

21.02.24

«Καλούμε τους πάντες να σπεύσουν να ολοκληρώσουν τη διαδικασία, δεν συζητάμε παράταση, θέλουμε η πρόοδος της διαδικασίας να συνεχιστεί» ξεκαθάρισε ο υπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών, Κωστής Χατζηδάκης, σχετικά με το έργο της διασύνδεσης των POS με τις ταμειακές μηχανές

Θα δωθει επιπλεον παραταση και τολμω να προβλεψω μεγαλυτερης διαρκειας απο το 1+1

 

 

Στην δήλωση πρόθεσης αντικατάστασης του ταμειακου συστηματος μου εμφανιζει την επιλογη

Προτίθεμαι να αντικαταστήσω το Ταμειακό μου Σύστημα με σύστημα στο οποίο το Ταμειακό Σύστημα και το Μέσο Πληρωμών ενσωματώνονται σε μία συσκευή (Αll in one - Cash Register/POS).

Το επιλεγω ακομα και αν θελω να διατηρησω την ταμειακη μου μηχανη και να τα λειτουργω και τα 2 παραλληλα?

Μολις μου απαντησε η ΑΑΕΔΕ στο ερωτημα μου

Αξιότιμε κύριε,

Μπορείτε να επισκεφτείτε τη σελίδα της Αναλυτικής Παρουσίασης POS, πατώντας το αντίστοιχο κουμπί «Αναλυτική Παρουσίαση POS / Δήλωση Μέσων Πληρωμών», με σκοπό να δηλώσετε την Πρόθεση ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.
Επισημαίνεται ότι βάσει της απόφασης Α.1040/15-3-24, σε περίπτωση που Χρήστης ΦΗΜ δεν δηλωθεί ως αποδέκτης υπηρεσιών Τεχνικής Υποστήριξης ΦΗΜ από καμία οντότητα της παρ. 2 του άρθρου 2 έως και τις 22/03/2024, αποστέλλεται σε αυτόν μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για την άμεση ανεύρεση σχετικής οντότητας.
Προς διευκόλυνση του Χρήστη ΦΗΜ λίστα οντοτήτων της παρ. 2 του άρθρου 2 με στοιχεία επικοινωνίας και γεωγραφικό προσδιορισμό, θα διατίθεται στην πλατφόρμα «Μητρώο και Επικοινωνία» στην ψηφιακή πύλη «myAADE».

Πάντα στην διάθεση σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης  Φορολογουμένων (ΚΕΦ)
Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων

 

Ακρη δεν εβγαλα....Σημαινει αντικατασταση (οκ το βαλανε με κεφαλαια αλλα και παλι...) η μπορω να τα λειτουργω ταυτοχρονα?

 

 

 

Επεξ/σία από 4saken
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...