Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αυτο δεν ισχυει παντως. Στο "πολλα" αναφερομαι. Τον ακριβη αριθμο δεν τον γνωριζω, αλλα +- το Game pass με το extra εχουν παρομοιο αριθμο παιχνιδιων (το premium, προσθετει ακομα 300, αλλα αυτα ειναι για συγκεκριμενο κοινο)

Ξανα λεω, ο αριθμος των Games ειναι παρομοιος. Τωρα να πιασουμε την ποικιλια. racing games? τσεκ και στα 2. rpg? τσεκ, multiplayer? τσεκ. Betsesda? Τα Games πριν αγοραστει απο ms, ειναι και στο extra (πχ deathloop, ghostwire, fallout). Αν μιλησουμε για redfall και starfield, πλεον παει η συζητηση σε exclusives. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ας περασει η συμφωνια, με το να ειναι day 1 της activision, ναι θα δεχτω το συγκεκριμενο επιχειρημα. Αλλα μιλαμε για τωρα

 

Μα προφανώς και θα συμπεριλάβουμε exclusives όπως Starfield, Forza 8, Redfall κλπ. Μέρος του gamepass είναι και αυτά. Με ποια λογική θα τα αφήσουμε απέξω; 
 

Και η συμφωνία της Activision να μη προχωρούσε (πράγμα πολύ ακραίο) πάλι θα είχε περισσότερους premium τίτλους το Gamepass. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Μα προφανώς και θα συμπεριλάβουμε exclusives όπως Starfield, Forza 8, Redfall κλπ. Μέρος του gamepass είναι και αυτά. Με ποια λογική θα τα αφήσουμε απέξω; 

Με τα exclusives ακυρωνεις το "για κάποιον που απλώς θέλει να παίξει games". Πλεον αναφερεσαι σε καποιον που εχει ψαχτει και τον ενδιαφερουν συγκεκριμενα games, και οχι "απλα να παιξει games". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Με τα exclusives ακυρωνεις το "για κάποιον που απλώς θέλει να παίξει games". Πλεον αναφερεσαι σε καποιον που εχει ψαχτει και τον ενδιαφερουν συγκεκριμενα games, και οχι "απλα να παιξει games". 

Φίλε μου τώρα μου φαίνεται ότι πιάνεσαι από τις λέξεις και αγνοείς την ουσία. Αλλά παρόλα αυτά οκ, το ίδιο ισχύει για όλα τα πράγματα. Πχ αυτός που θέλει απλά να οδηγήσει μπορεί να καταλήξει και με ένα χρέπι αν δεν ψαχτεί λίγο. Αυτός που θέλει απλώς να φάει, θα φάει το πρώτο φαγητό που θα βρει μπροστά του και ου το καθεξής. 
 

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του αλλά πέρα από τα φιλοσοφικά, το gamepass είναι καλύτερο από το PS plus/extra. Νομίζω ότι έχω γράψει τα επιχειρήματα μου όσο αναφορά το γιατί και δεν θα το αναλύσω παραπέρα. 
 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Αυτο δεν ισχυει παντως. Στο "πολλα" αναφερομαι. Τον ακριβη αριθμο δεν τον γνωριζω, αλλα +- το Game pass με το extra εχουν παρομοιο αριθμο παιχνιδιων (το premium, προσθετει ακομα 300, αλλα αυτα ειναι για συγκεκριμενο κοινο)

Ξανα λεω, ο αριθμος των Games ειναι παρομοιος. Τωρα να πιασουμε την ποικιλια. racing games? τσεκ και στα 2. rpg? τσεκ, multiplayer? τσεκ. Betsesda? Τα Games πριν αγοραστει απο ms, ειναι και στο extra (πχ deathloop, ghostwire, fallout). Αν μιλησουμε για redfall και starfield, πλεον παει η συζητηση σε exclusives. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ας περασει η συμφωνια, με το να ειναι day 1 της activision, ναι θα δεχτω το συγκεκριμενο επιχειρημα. Αλλα μιλαμε για τωρα

 

Ποτέ θα παίξεις το gt7 μέσω psplus? Εγώ το fm8 θα το παίξω με την κυκλοφορία του. Ένα παράδειγμα από τα πολλά. Τι σύγκριση να κάνουμε; 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη διαφορά του game pass είναι οι κυκλοφορίες day 1 οι οποίες δεν αφορούν μόνο τα first party. 

Ο οποιοσδήποτε έχει δει τις υπηρεσίες πάνω από 5 λεπτά μπορεί εύκολα να το διακρίνει. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GaGaS_Thess είπε

Λέει ότι είναι λάθος... Το περιμένω πως και πως.. Αντε μακάρι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν αναφερθηκε ως τωρα ειναι οτι με την εξαγορα, υπαρχουν πλεον τρελες πιθανοτητες αναβιωσης εκατονταδων franchises παλιων που εχει παγωσει η activision blizzard (διαολε, εχει ολο το καταλογο της sierra!). H MS θελει μαζι με τα ΑΑΑ να βγαζει κ μπολικα μικροτερα παιχνιδια για να γεμιζει το gamepass και εχει ηδη αναφερει ο Phil διαφορα παλια παιχνιδια που εχουν ενδιαφερον.

οπως δλδ εδωσαν μικρε budget σε εσωτερικες ομαδες για να βγαλουν διαμαντακια σαν το grounded και το pentiment, μπορει να δουμε τετοιες κινησεις κ για πολλα παλια παιχνιδια

γιατι στο περιβαλλον του gamepass τετοιες κινησεις εχουν εμπορικο νοημα ενω απλα για να πουλησεις κατι, πολυ λιγες εταιριες θα επερναν το ρισκο.

για εμενα αυτο με ενδιαφερει στην εξαγορα και αυτο θα ηθελα να δω :)

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγακι αυτο? 500 η μια κονσολα, 550 η αλλη. 13 ευρω/μηνα η μια συνδρομη, 10 ή 12/μηνα η αλλη (ή αν παει ετησια φθηνοτερα). Δεν αναφερομαι σε Αργεντινες, Βραζιλιες και Τουρκιες. Αν καποιος θελει απλα να παιξει, δεν τα γνωριζει ολα αυτα

edit: για να μην ειμαι αδικος, το xbox game pass εχει και αυτο 10 ευρω

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1kspw-4paT-eE5-mrCrc4R9tg70lH2ZTFrJOUmOtOytg/edit#gid=0

https://docs.google.com/spreadsheets/d/19RorxFhWc2lHocg4c9zrVssSwZq1u2nPcpTsAvzdJQw/edit#gid=1938605355

 

οποιος θελει μπορει να συγκρινει και να διαλεξει με βαση τα παιχνιδια που τον ενδιαφερουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγακι αυτο? 500 η μια κονσολα, 550 η αλλη. 13 ευρω/μηνα η μια συνδρομη, 10 ή 12/μηνα η αλλη (ή αν παει ετησια φθηνοτερα). Δεν αναφερομαι σε Αργεντινες, Βραζιλιες και Τουρκιες. Αν καποιος θελει απλα να παιξει, δεν τα γνωριζει ολα αυτα

edit: για να μην ειμαι αδικος, το xbox game pass εχει και αυτο 10 ευρω

PS5

Κονσόλα 549

Μηνιαία συνδρομή 16.99

MSRP παιχνιδιών day one: 79,99

Κόστος συνδρομής για 7 χρόνια (που κρατάει πάνω κάτω η καθε γενια): 1428

Κόστος αγοράς day one των 1st party (για την συζητηση θα υποθεσω οτι η Sony θα βγάλει 20 παιχνιδια): 1600

Συνολικό κόστος για την 7ετια του PS5: 3.577

ΧΒΟΧ

Κονσόλα 509

Μηνιαία συνδρομή 12.99 (μετράω την επισημη τιμη)

MSRP παιχνιδιών day one: 79,99

Κόστος συνδρομής για 7 χρόνια (που κρατάει πάνω κάτω η καθε γενια): 1092

Κόστος αγοράς day one των 1st party (για την συζητηση θα υποθεσω οτι η Sony θα βγάλει 20 παιχνιδια): 0. Θα είναι ολα GP

Συνολικό κόστος για την 7ετια του XBOX: 1601

Στα παραπάνω δεν εχω μετρήσει τα εξης

  1. Το Gamepass περιλαμβάνει το EA Play
  2. Πολλά παιχνιδια, απο triple-A μέχρι indie, 3ων developers μπαινουν στο GP, απο day one μέχρι μερικους μηνες μετα
  3. Οσο το GP θα ανεβάζει συνδρομές (κάπου διάβασα πως η εξαγορα της ABK μπορει να δώσει ωθηση στο GP που θα ξεπερασει τα 40-45 μυρια subs), τοσο περισσοτεροι devs θα βγαζουν τα παιχνιδια τους εκει.

Σε θέμα κοστους το XBOX είναι με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά το πιο συμφέρον. Και ενας ακομα λογος ειναι πως αν επιλέξεις GP, τιμωρείς την Sony και έχεις μετα την αξιοπρέπεια να πεις πως δεν εδωσες λεφτά στην πιο anti-consumer εταιρεια στο Gaming. 

Επεξ/σία από TutaKachun
  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το φυσαει ο κοσμος, δεν εξηγειται αλλιως.

Το Game Pass ειναι σωτηρια στους χαλεπους καιρους που ζουμε. Με διαφορα οτι πιο VFM εχει υπαρξει ποτε στον χωρο του gaming.

Και οποιος νομιζει οτι επειδη ζει εξωτερικο και βγαζει καλα λεφτα, δεν πρεπει να τον πειραζουν τα 80αρια, ας ριξει μια ματια τι γινεται σε πλουσιες χωρες οπως Ελβετια, Γερμανια, Γαλλια κλπ.

Τα πραγματα δεν πανε καθολου καλα και η Microsoft μονο κερδισμενη εχει να βγει απο ολο αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα είμαι άσχετος με κονσόλες xbox. 

 

Αν είχα μια κονσόλα xbox series x η xbox series s η ακόμα και τα πιο παλιά xbox one x η s. Και δεν είχα τον βασικό κοντρολερ. Μπορώ να χρησιμοποιήσω έναν γνήσιο Microsoft xbox one controller που έχω και χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια στο pc?. (είναι ο παλιός που έχει γυαλιστερό μαύρο και είναι για pc) 

 

 

Η και για αυτές τις κονσόλες θέλει τον μανισιο όπως πχ στα ps5 που για τα αποκλειστικά παιχνίδια του ps5 έχει σαν προϋπόθεση το dualsense και με το dualshock δεν παίζουν 

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...