Προς το περιεχόμενο

σπασμενη sata θυρα σε καινουριο σκληρο


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια πριν λιγο παρελαβα αυτον τον σκληρο δισκο https://www.skroutz.gr/s/31007593/Toshiba-MG09ACA-18TB-HDD-Σκληρός-Δίσκος-3-5-SATA-III-7200rpm-με-512MB-Cache-για-NAS-MG09ACA18TE.html  και μολις εβαλατο καλωδιο sata το πλαστικο περιβλυμα της θυρας εσπασε με αποτελεσμα να μην κουμπωνει το καλωδιο το καταστημα λεει οτι το εκανα απο κακη χρηση και εγω ειμαι σε απογνωση ξερετε αν εχει η toshiba καποιο τηλεφωνο η αν επισκευαζεται καπως?

337543935_1580053419169906_5071660432217345224_n.jpg

337330362_533641735582028_3390105089311193893_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καπου το ζορισες πολυ και εσπασε.Εκτος αν ησουν ατυχος και ηταν αστοχια υλικου και εσπασε χωρις να το ζορισεις.

Για να σε καλυψει η επισημη εγγυηση ξεχνα το.Δεν θα στο αλλαξουν.Βρες εναν σοβαρο ηλεκτρονικο να σου κανει πατεντα.Δεν ξερω αν μπορει να αλλαχθει ο κονεκτορας να βγει δηλαδη απο αλλο σκληρο και να στο βαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

καπου το ζορισες πολυ και εσπασε.Εκτος αν ησουν ατυχος και ηταν αστοχια υλικου και εσπασε χωρις να το ζορισεις.

Για να σε καλυψει η επισημη εγγυηση ξεχνα το.Δεν θα στο αλλαξουν.Βρες εναν σοβαρο ηλεκτρονικο να σου κανει πατεντα.Δεν ξερω αν μπορει να αλλαχθει ο κονεκτορας να βγει δηλαδη απο αλλο σκληρο και να στο βαλει.

σιγουρα δεν φταιω εγω το πλαστικο εγινε θριψαλα σαν να ηταν χωνεμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πιστευω αλλα ειναι πολυ δυσκολο να αποδειξεις οτι ηταν ελαττωματικος.

Μιλα μαζι τους και στειλε τις φωτο να σου πουν αν μπορουν να το φτιαξουν.

http://www.anyrepair.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βλεπω την πρωτη φωτογραφια και νομιζω πως υπαρχει καποιο χτυπημα. Η πλακετα κοντα στα βυσματα εχει αμυχες.

η μονη επισκευη που πιστευω πως μπορει να γινει απο ηλεκτρονικο με εμπειρια και εξοπλισμο σε smd ειναι να αλλαξει ολο το βυσμα του δισκου, με αλλο. Το ξαναλεω, ΟΛΟ το βυσμα αριστερα - δεξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα pins έχουν στραβώσει, άραγε θα δουλέψει ο σκληρός αν τα ισιώσεις προσεκτικά;
Γιατί ακόμα και αν δεν κουμπώνει όπως προβλέπεται, ίσως καταφέρεις να τον κάνεις λειτουργικό αν υπάρχει κανονική επαφή με τον connector και δεν μετακινείται (υποθέτω πως προορίζεται για εσωτερικός, άρα ΔΕΝ θα ’χει βάλε-βγάλε)
Όλα αυτά στην περίπτωση που η εταιρεία αρνηθεί το RMA και δεν βρείς έμπειρο τεχνικό για επιδιόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lak10 είπε

και μολις εβαλατο καλωδιο sata το πλαστικο περιβλυμα της θυρας εσπασε με αποτελεσμα να μην κουμπωνει το καλωδιο το καταστημα λεει οτι το εκανα απο κακη χρηση και εγω ειμαι σε απογνωση

Μελλοντικα, ειδικα για σπασιματα που γινονται εντος doa (7 μερες αγορας), λεγε οτι τον παρελαβες ετσι. Πιο πολλες πιθανοτητες εχεις για αντικατασταση

2 ώρες πριν, lak10 είπε

σιγουρα δεν φταιω εγω το πλαστικο εγινε θριψαλα σαν να ηταν χωνεμενο

Δηλαδη δεν εχεις το πλαστικο στα χερια σου? Εγινε σκονη? 

56 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Τα pins έχουν στραβώσει, άραγε θα δουλέψει ο σκληρός αν τα ισιώσεις προσεκτικά;
Γιατί ακόμα και αν δεν κουμπώνει όπως προβλέπεται, ίσως καταφέρεις να τον κάνεις λειτουργικό αν υπάρχει κανονική επαφή με τον connector και δεν μετακινείται (υποθέτω πως προορίζεται για εσωτερικός, άρα ΔΕΝ θα ’χει βάλε-βγάλε)
Όλα αυτά στην περίπτωση που η εταιρεία αρνηθεί το RMA και δεν βρείς έμπειρο τεχνικό για επιδιόρθωση.

Δεν ειναι το αν θα ισιωσουν και δουλεψει, ειναι οτι οι μηχανικοι εχουν και δονησεις και ανα πασα στιγμη ισως καποιο pin να χασει επαφη για λιγα χιλιοστα, με αποτελεσμα να κανει συνεχεια on/off. Το πλαστικο βοηθαει να καθονται στην θεση τους τα Pins. Ισως σε εναν ssd να γινοταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

σε πιστευω αλλα ειναι πολυ δυσκολο να αποδειξεις οτι ηταν ελαττωματικος.

Μιλα μαζι τους και στειλε τις φωτο να σου πουν αν μπορουν να το φτιαξουν.

http://www.anyrepair.gr/

μιλησα με τον ανθρωπο φοβερος επαγγελματιας μου ειπε οτι κατα 99% γινεται με 60 ευρω αυριο τον στελνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο μου φαίνεται το κόστος.
Από την άλλη μεριά, ο συγκεκριμένος HDD είναι ακριβός, δαπάνησες €265 (ίσως και παραπάνω - δεν έγραψες από ποιο κατάστημα τον αγόρασες) που σε διαφορετική περίπτωση ίσως πάνε στράφι, οπότε δεν έχεις και πολλές επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έχεις το κομάτι ακόμη βάλτο πάλι στη θέση του, βάλε ένα κομμάτι ταινιούλα απο πάνω για να "παχύνει" ( πίσω μέρος του πράσινου κύκλου) και πάρε το πάρακάτω αν βρείς. Επειδή, αν βάλεις μόνο του καλώδιο data θα κουνιέται, τουλάχιστον με αυτό το καλώδιο που σου δείχνω, το δίπλα βύσμα θα το κρατάει πιό σταθερό. Αλλιώς, το 60αρι που είπες κι ότι γίνει .

image.png.2a3a302e0b72c9bc7c1aed53eeeb8d61.pngMale To Female 7+15 Pin Sata Extension Cord 7p Data Transfer 15p Power  Supply Sata Cable 22pin Sata Line - Data Cables - AliExpress

Επίσης είναι σίγουρα απο στραβό τράβηγμα κονέκτορα το σπάσιμο γιατι έχει σπάσει και το tab διπλα που μπαίνει το αυτάκι του καλωδίου (κόκκινο κυκλάκι) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Bax είπε

Άν έχεις το κομάτι ακόμη βάλτο πάλι στη θέση του, βάλε ένα κομμάτι ταινιούλα απο πάνω για να "παχύνει" ( πίσω μέρος του πράσινου κύκλου) και πάρε το πάρακάτω αν βρείς. Επειδή, αν βάλεις μόνο του καλώδιο data θα κουνιέται, τουλάχιστον με αυτό το καλώδιο που σου δείχνω, το δίπλα βύσμα θα το κρατάει πιό σταθερό. Αλλιώς, το 60αρι που είπες κι ότι γίνει .

image.png.2a3a302e0b72c9bc7c1aed53eeeb8d61.pngMale To Female 7+15 Pin Sata Extension Cord 7p Data Transfer 15p Power  Supply Sata Cable 22pin Sata Line - Data Cables - AliExpress

Επίσης είναι σίγουρα απο στραβό τράβηγμα κονέκτορα το σπάσιμο γιατι έχει σπάσει και το tab διπλα που μπαίνει το αυτάκι του καλωδίου (κόκκινο κυκλάκι) 

με το που κουμπωσα τον σκληρο το το πλαστικο εγινε θρυψαλα δεν τραβηξα κατι. μετα τραβηξα γιατι ειχε μεινει το καλωδιο πανω στην θυρα η ζημια εγινε οταν κουμπωσα το καλωδιο sata

1 ώρα πριν, 9-11 είπε

Μεγάλο μου φαίνεται το κόστος.
Από την άλλη μεριά, ο συγκεκριμένος HDD είναι ακριβός, δαπάνησες €265 (ίσως και παραπάνω - δεν έγραψες από ποιο κατάστημα τον αγόρασες) που σε διαφορετική περίπτωση ίσως πάνε στράφι, οπότε δεν έχεις και πολλές επιλογές...

283 ευρω απο gadgetmart.gr οντως δεν εχω επιλογες. γενικα ειμαι ατυχος σε κατι τετοια χρονια τωρα

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Μελλοντικα, ειδικα για σπασιματα που γινονται εντος doa (7 μερες αγορας), λεγε οτι τον παρελαβες ετσι. Πιο πολλες πιθανοτητες εχεις για αντικατασταση

Δηλαδη δεν εχεις το πλαστικο στα χερια σου? Εγινε σκονη? 

Δεν ειναι το αν θα ισιωσουν και δουλεψει, ειναι οτι οι μηχανικοι εχουν και δονησεις και ανα πασα στιγμη ισως καποιο pin να χασει επαφη για λιγα χιλιοστα, με αποτελεσμα να κανει συνεχεια on/off. Το πλαστικο βοηθαει να καθονται στην θεση τους τα Pins. Ισως σε εναν ssd να γινοταν

ακριβως εγινε σκονη θρυψαλα σαν να εμεινε μερες στον ηλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα εβαζα κολλα να στερεωθει εστω ελαχιστα το σπασμενο πλαστικο και υστερα θα ισιωνα λιγακι τα πινς. Βαλσιμο μετα το καλωδιο και σιλικονη για να μη κουνιεται. Και προφανως μετα δε το κουνας για κανανε λογο.

Προσωπικα δε θα εδινα 60Ε σε προιον 280Ε για αμφιβολα αποτελεσματα και ενω εχω χασει και την εγγυηση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι θα του αλλαξουν ολοκληρο το βυσμα και θα γινει σαν καινουργιος.Η τιμη ειναι τσιμπημενη, αλλα οκ για δισκο που κανει τοσα χρηματα δινεις τα 60 για την επισκευη του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Εγω θα εβαζα κολλα να στερεωθει εστω ελαχιστα το σπασμενο πλαστικο και υστερα θα ισιωνα λιγακι τα πινς. Βαλσιμο μετα το καλωδιο και σιλικονη για να μη κουνιεται. Και προφανως μετα δε το κουνας για κανανε λογο.

Προσωπικα δε θα εδινα 60Ε σε προιον 280Ε για αμφιβολα αποτελεσματα και ενω εχω χασει και την εγγυηση.

Αν βραχυκυκλώσει θα κλάψει για την μητρική του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Φανταζομαι θα του αλλαξουν ολοκληρο το βυσμα και θα γινει σαν καινουργιος.Η τιμη ειναι τσιμπημενη, αλλα οκ για δισκο που κανει τοσα χρηματα δινεις τα 60 για την επισκευη του.

η τιμη εγω τι λεω λογικη. Εαν σκεφθεις πως δεν υπαρχουν connectors στην ελλαδα και θα πρεπει να ξεκολλησουν απο χαλασμενο δισκο, το ΦΠΑ, την εργασια, μια χαρα τα 60€

δεν εχει σχεση η τιμη του δισκου που χαλασε. Και δισκος των 59€ να ηταν, παλι τοσο θα ζηταγαν. Αλλο πως δεν θα τα εδινε ο πελατης, εκτος να ηθελε τα data.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...