Προς το περιεχόμενο

σπασμενη sata θυρα σε καινουριο σκληρο


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, lak10 είπε

τελικα προχθες αγορασα εναν WD 18tb και ηρεμησα στα 310 ευρω οσο για τον αλλο σκληρο ειναι ακομα στον τεχνιτη που ψαχνει να βρει πλακετα απ οτι καταλαβα θα μου ζητησει ενα 60αρι για ολο αυτο τον καιρο αν ομως τον φτιαξει το κοστος ειναι 120 για 60 ευρω παραπανω θα τον φτιαξω και εκεινον και θα τον κουμπωσω και αυτον

Ταπεινή μου γνώμη είναι "cut your losses" και ξέγραψε τον δίσκο εντελώς.

Πήρες ήδη νέο, ίδιας χωρητικότητας, 27€ ακριβότερα (283€ -> 310€ σύνολο 600€ σου έχει στοιχίσει) και κάνεις τη δουλειά σου.

Αν καταφέρει ο τεχνικός να τον επισκευάσει, θα πληρώσεις επί πλέον 120€, για ένα δίσκο που δεν θα επιτρέπεται να χρησιμοποιείς ως αξιόπιστο, ακόμα και αν αναφέρεις πως θα τον έχεις μόνο για μουσική/ταινίες και δε σε ενδιαφέρει αν χαθούν.

720€ τελική επένδυση για να σου μείνει ένας δίσκος φάντασμα.

Αν τόσο πολύ έχεις αποφασίσει να δώσεις αυτά τα 120€, είναι προτιμότερο να πάρεις έναν μεταχειρισμένο δίσκο 8TB, που θα είναι απροβλημάτιστος και πιθανώς να βρεις και με εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο τεχνικος τα 60 απο τα 120 θα τα παρει οπως και να εχει. Θα μπορουσα να τον ειχα παρει φθηνοτερα αλλα περιμενα να δω την θα γινει με τον τωρινο αλλα παλι μιλαμε για 30-40 ευρω

17 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Για να λειτουργησει η καινουργια πλακετα στον δισκο, πρεπει να αφαιρεσει απο την παλια πλακετα το τσιπακι του bios και να το βαλει στην νεα πλακετα.Αυτο μαλλον θα κανουν πιστευοντας οτι η ζημια του δισκου ειναι στην πλακετα και οχι στα μηχανικα μερη του δισκου.Δεν ξερω αν χρειαζεται και πως γινεται calibration στις κεφαλες, αλλα δεν νομιζω να εχουν τις γνωσεις να το κανουν.

μου ειπε οτι το αναλαμβανει. Πιστευει οτι ο δισκος ηταν ελαττωματικος απο την αρχη απλα εκατσε η στραβη με την θυρα που καλυψε το προβλημα. Περιττο να πω οτι ο WD εχει φανερα πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο τον toshiba. Τωρα μιλαω με WD για να παρω τα 5 ετη εγγυησης γιατι με το register δινει 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, lak10 είπε

ο τεχνικος τα 60 απο τα 120 θα τα παρει οπως και να εχει. [...]

Όχι απαραίτητα.

Όπως ανέφερα δε χρειάζεται να ασχοληθείς με τον δίσκο αν δε θέλεις αλλά έξοδα.

Τον αφήνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

διαφορα κλασης μεταξυ WD και toshiba. Εκανα Register τον νεο WD σκληρο και μου εδωσε 3 χρονια αντι για 5 και ανοιξα αμεσα ticket και σε 5 μερες εχω εγγυηση μεχρι 17/8/2028 η toshiba δεν εχει καν την δυνατοτητα για register

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...