Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση φωτοβολταϊκών στις στέγες 2023


Panos1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, Subzerog7 said:

Μια ερώτηση. Αν έχω μπει στο εξοικονομώ - αυτονομώ του 2020 ( επιδοτούσε φωτοβολταικά αλλά δεν έβαλα - έβαλα αλουμίνια, αντλία, ηλιακό και μονώσεις. ) μπορώ να μπω στο πρόγραμμα ? Ευχαριστώ

νομίζω είναι ξεχωριστό πρόγραμμα οπότε μπορείς να κάνεις την αίτηση

15 hours ago, _2fast said:

Δεν εχει ανεβει ακομα σε εμενα, ουτε ηρθαν οπότε ισως κανω λαθος οτι θα εμφανιστει εκεί.

Παντως σιγουρα ειναι κατι που αναμενουμε (ο μηχανικος μου το ανεφερε απο την πρωτη στιγμη) και το επιβεβαιωσα σημερα με τον ΔΕΔΔΗΕ που πηρα τηλέφωνο, μολις εδωσα τα στοιχεια μου, μου το ειπε απο μονη της η υπαλληλος οτι εκρεμμει αυτο απο την μερια τους. Βεβαια δεν ηξερε ποτε θα ερθουν..

Δες και εδω στις συχνες ερωτησεις του ΔΕΔΔΗΕ για το net metering - https://deddie.gr/Documents2/Fotovoltaika/FV net metering/Συχνές Ερωτήσεις-Απαντήσεις ενεργειακός συμψηφισμός 24 4 2015 (ΤΕΛΙΚΟ) .pdf

Screenshot2024-02-13175135.png.46d52e65e8cb69fe06253f13fe8636f3.png



Anyway, δεν θα επιμεινω σε αυτο, μπορει για οποιονδηποτε λογο να εγινε αλλιως σε εσενα.
Απλα ηθελα να δω πόσο καθυστερησαν σε αλλους, πχ στον @Gl0bAlZer0 ;
 

στις περισσότερες των περιπτώσεων οι μετρητές έχουν συγκεκριμένες θέσεις. Επίσης ο εγκαταστάτης (που έχει κάνει αρκετές τοποθετήσεις) ξέρει που να τον βάλει οπότε ο ΔΕΔΔΗΕ έρχεται, επιβεβαιώνει, συνδέει την τηλεμετρία και πάμε παρακάτω. Σε μένα δεν κοίταξε τπτ από πάρκο/μπαταρίες. Ασχολήθηκε μόνο με το ρολόι του και μην τον είδατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 474
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο Δεδδηε εχει δεχτει την αιτηση για συνδεση

και εκανα την αιτηση για επιδοτηση, και οταν μπαινω μεσα μου πεταει αυτο.

Τι λειπει?

image.png.7e0e73ec2c09e901607e6e69fc24022c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο pvstegi στις 17/1/2024 μου έστειλαν mail και ηθελαν διευκρινίσεις, τις οποιες απαντησα στις 19/1/2023. Απο τότε καμία εξελιξη.

Εχει τύχει και σε άλλους?

Να αναφέρω ότι χρειάστηκαν 3 μήνες για να ελέγξουν την αίτηση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, snb said:

Απο pvstegi στις 17/1/2024 μου έστειλαν mail και ηθελαν διευκρινίσεις, τις οποιες απαντησα στις 19/1/2023. Απο τότε καμία εξελιξη.

Εχει τύχει και σε άλλους?

Να αναφέρω ότι χρειάστηκαν 3 μήνες για να ελέγξουν την αίτηση μου.

και σε μένα το ίδιο (και υποτίθεται μόλις φτιάξεις τις εκκρεμότητες θα την κοίταγαν πάλι κατά προτεραιότητα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, snb είπε

Απο pvstegi στις 17/1/2024 μου έστειλαν mail και ηθελαν διευκρινίσεις, τις οποιες απαντησα στις 19/1/2023. Απο τότε καμία εξελιξη.

Εχει τύχει και σε άλλους?

Να αναφέρω ότι χρειάστηκαν 3 μήνες για να ελέγξουν την αίτηση μου.

Για την επιδοτηση η για την αρχικη αιτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία ερώτηση, μπήκατε στο πρόγραμμα, βρήκατε προμηθευτές, κάνατε εγκατάσταση.

Πληρώσατε όλο το κόστος από την τσέπη σας και περιμένετε την επιδότηση ή γίνεται κάπως διαφορετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Να κάνω μία ερώτηση, μπήκατε στο πρόγραμμα, βρήκατε προμηθευτές, κάνατε εγκατάσταση.

Πληρώσατε όλο το κόστος από την τσέπη σας και περιμένετε την επιδότηση ή γίνεται κάπως διαφορετικά;

Όπως το περιγράφεις. Πληρώνεις όλο το ποσό και μετά περιμένεις να σου επιστρέψουν το ποσό της επιδότησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση γιατί είμαι σε φάση να το κάνω να μην το κάνω. Έχω αντλία, καίω καμια 700αριά το μήνα στα βαριά κρύα (με όλα μέσα), πχ Δεκέμβριο - Φεβρουάριο και άντε κανα 400αρι όλους τους υπόλοιπους( και πολύ λέω). Δικαιούμε το 35% επιδότηση και από τι κατάλαβα και το 100% της μπαταρίας. Δηλαδή σε μια εγκατάσταση των 16.000 χοντρικά  (εγκατάσταση για 7.000 kw / χρόνο) θα πάρω τα 7700 πίσω αφού η μπαταρία έχει σχεδόν 5500.
Συμφέρει να μπω στο πρόγραμμα με μπαταρία ή να το κάνω μόνος μου χωρίς μπαταρία και απλά να καταναλώνω ότι παράγω ? Η μπαταρία κάθε πότε θέλει αλλαγή ? Έχουμε ιδέα ? Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Subzerog7 είπε

Μια ερώτηση γιατί είμαι σε φάση να το κάνω να μην το κάνω. Έχω αντλία, καίω καμια 700αριά το μήνα στα βαριά κρύα (με όλα μέσα), πχ Δεκέμβριο - Φεβρουάριο και άντε κανα 400αρι όλους τους υπόλοιπους( και πολύ λέω). Δικαιούμε το 35% επιδότηση και από τι κατάλαβα και το 100% της μπαταρίας. Δηλαδή σε μια εγκατάσταση των 16.000 χοντρικά  (εγκατάσταση για 7.000 kw / χρόνο) θα πάρω τα 7700 πίσω αφού η μπαταρία έχει σχεδόν 5500.
Συμφέρει να μπω στο πρόγραμμα με μπαταρία ή να το κάνω μόνος μου χωρίς μπαταρία και απλά να καταναλώνω ότι παράγω ? Η μπαταρία κάθε πότε θέλει αλλαγή ? Έχουμε ιδέα ? Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα, επειδή εργάζομαι στο χώρο αυτόν και βλέπω καθημερινά πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Θα στο πω απλά με ενδεικτικά νούμερα για την περίπτωση σου με τον εξοπλισμό που βάζουμε εμείς, εννοείται υπάρχει και φθηνότερος εξοπλισμός. Έχεις μια συνολική ετήσια κατανάλωση όπως λες περίπου 6.300 kWh το χρόνο. Άρα χρειάζεσαι ένα φβ σύστημα των 4-5 kw (δεδομένου πως κάθε εγκατεστημένο kw παράγει 1400 με 1500 kwh το χρόνο.

1η περίπτωση : φβ σύστημα με επιδότηση (προυποθέτει και σύστημα αποθήκευσης)
Σύστημα 5kw και 5,1 kwh καθεστώς net metering : Κοστίζει περίπου 12.000 € + φπα = 14.880,00 € (πάνελ trina solar 575 watt, inverter fronius symo gen24 6.0, σύστημα αποθήκευσης byd hvs + bms, καλώδια, εγκατάσταση κλπ)
Η επιδότηση που δικαιούσαι αν είναι έτσι όπως τα λες είσαι στη κατηγορία Β
Υπολογισμός επιδότησης : 650*5 + 5,1*820 = 3.250,00€ + 4.182,00€ = 7.432,00 €
Οπότε τελικά θα σου κοστίσει 14.880,00 € -7.432,00 € = 7.448,00 € 
Απόσβεση έργου : Θεωρητικά το σύστημα θα παράγει 6.300 kwh ανα έτος με μια τιμή χρέωσης της kwh στα 0,14€ θα εξοικονομείς κάθε χρόνο περίπου 882€ + κάτι ψηλά από τις ρυθμιζόμενες αφου το βράδυ θα τραβάς από τις μπαταρίες. Άρα 8688/882 = 8,5 έτη. 

2η Περίπτωση : φβ σύστημα χωρίς επιδότηση και συνεπώς χωρίς μπαταρίες
Σύστημα 5kw απλό net metering : Κοστίζει 7.000 € + φπα = 8.680,00 € (πάνελ trina solar 575 watt, inverter fronius symo 5.0 kw  καλώδια, εγκατάσταση κλπ)
Απόσβεση έργου : 8.680,00€ / 882,00€ = 9,8 έτη

Συμπέρασμα : Συμφέρει η 1η περίπτωση με την επιδότηση διότι κάνεις πιο γρήγορα απόσβεση αλλά πρέπει να χεις διαθέσιμα τα κεφάλαια να προπληρώσεις το έργο και μετά να λάβεις την επιδότηση αλλιώς πας με τη 2η περίπτωση. Η απόσβεση του έργου όπως καταλαβαίνεις είναι μεγάλη επειδή έχεις μικρές καταναλωσεις.

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρωτη περιπτωση η εξοικονομηση ειναι μεγαλυτερη, καθως λογω ταυτοχρονισμου, γλυτωνει και ρυθμιζομενες και τη μερα. Οπότε δεν ειναι 0,14€/kwh, αλλα σχεδον 0,25+.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Christosg94 είπε

Καλησπέρα, επειδή εργάζομαι στο χώρο αυτόν και βλέπω καθημερινά πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Θα στο πω απλά με ενδεικτικά νούμερα για την περίπτωση σου με τον εξοπλισμό που βάζουμε εμείς, εννοείται υπάρχει και φθηνότερος εξοπλισμός. Έχεις μια συνολική ετήσια κατανάλωση όπως λες περίπου 6.300 kWh το χρόνο. Άρα χρειάζεσαι ένα φβ σύστημα των 4-5 kw (δεδομένου πως κάθε εγκατεστημένο kw παράγει 1400 με 1500 kwh το χρόνο.

1η περίπτωση : φβ σύστημα με επιδότηση (προυποθέτει και σύστημα αποθήκευσης)
Σύστημα 5kw και 5,1 kwh καθεστώς net metering : Κοστίζει περίπου 12.000 € + φπα = 14.880,00 € (πάνελ trina solar 575 watt, inverter fronius symo gen24 6.0, σύστημα αποθήκευσης byd hvs + bms, καλώδια, εγκατάσταση κλπ)
Η επιδότηση που δικαιούσαι αν είναι έτσι όπως τα λες είσαι στη κατηγορία Β
Υπολογισμός επιδότησης : 650*5 + 5,1*820 = 3.250,00€ + 4.182,00€ = 7.432,00 €
Οπότε τελικά θα σου κοστίσει 14.880,00 € -7.432,00 € = 7.448,00 € 
Απόσβεση έργου : Θεωρητικά το σύστημα θα παράγει 6.300 kwh ανα έτος με μια τιμή χρέωσης της kwh στα 0,14€ θα εξοικονομείς κάθε χρόνο περίπου 882€ + κάτι ψηλά από τις ρυθμιζόμενες αφου το βράδυ θα τραβάς από τις μπαταρίες. Άρα 8688/882 = 8,5 έτη. 

2η Περίπτωση : φβ σύστημα χωρίς επιδότηση και συνεπώς χωρίς μπαταρίες
Σύστημα 5kw απλό net metering : Κοστίζει 7.000 € + φπα = 8.680,00 € (πάνελ trina solar 575 watt, inverter fronius symo 5.0 kw  καλώδια, εγκατάσταση κλπ)
Απόσβεση έργου : 8.680,00€ / 882,00€ = 9,8 έτη

Συμπέρασμα : Συμφέρει η 1η περίπτωση με την επιδότηση διότι κάνεις πιο γρήγορα απόσβεση αλλά πρέπει να χεις διαθέσιμα τα κεφάλαια να προπληρώσεις το έργο και μετά να λάβεις την επιδότηση αλλιώς πας με τη 2η περίπτωση. Η απόσβεση του έργου όπως καταλαβαίνεις είναι μεγάλη επειδή έχεις μικρές καταναλωσεις.

Ελπίζω να βοήθησα.

Ευχαριστώ πααααρα πολύ, ήσουν κατατοπιστικότατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν εχεις συστημα με μπαταρια την ενεργεια που καταναλωνεις μεσω της μπαταριας ο ΔΕΔΔΗΕ την κατατασσει στην ΑΠΟΡΡΟΦΟΜΕΝΗ ή στην ΕΓΧΕΟΜΕΝΗ ; 

Επεξ/σία από PK1926
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση (γιατί ακόμα να τα ξεκαθαρίσω) πουθενά.

Ούτε την δίνεις στο δίκτυο ούτε την παίρνεις.

Είναι παραγόμενη.

Η μπαταρία είναι πριν τους μετρητές οπότε φαίνεται σαν να υπάρχει ήλιος και να παράγεις ακόμα.

Επίσης όταν φορτίζει δεν μετράει τότε ως παραγόμενη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2024 στις 10:10 ΠΜ, teodor_ch είπε

Όπως το περιγράφεις. Πληρώνεις όλο το ποσό και μετά περιμένεις να σου επιστρέψουν το ποσό της επιδότησης.

Ο κωτσόβολος το κάνει διαφορετικά αν θες παίρνει αυτός την επιδότηση και εσύ πληρώνεις την διαφορά και σε δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...